Penktadienis, 22 gegužės, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Naujienos Lietuvoje

Neįgaliesiems pasiūlyta metus nedirbti

Ričardas Garuolis, www.lps.lt, www.alkas.lt
2026-02-20 11:24:15
82
PERŽIŪROS
1
Neįgaliesiems pasiūlyta metus nedirbti

Neįgaliesiems pasiūlyta metus nedirbti | R. Garuolio nuotr.

2026 m. sausio 1 d. buvo nutrauktas subsidijos įdarbinant neįgaliuosius, kurie turi II neįgalumo grupę t.y. jiems yra nustatytas 30-40 proc. dalyvumo lygis.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tokį savo sprendimą Seimo komitetuose ir Trišalėje taryboje grindė tuo, kad lėšos šiai subsidijai buvo skirtos laikinai dvejiems metams, todėl darbuotojai turėjo pakankamai laiko integruotis į darbo rinką.

Nuo 2026 m. metų subsidijos įdarbinant bus skiriamos įdarbinti naujiems neįgaliesiems. Ministerijos atstovės ramino, kad senieji darbuotojai, kurie dėl subsidijos nutraukimo neteks darbo, galės jos tikėtis po „atšalimo“ laikotarpio, metus pagyvenus iš nedarbo ir neįgalumo pašalpos.

Apie 70 proc. neįgaliųjų darbuotojų turinčios Všį „Aksida“ direktorius Evaldas Rimskis sako, kad netekus valstybės  subsidijos įdarbinimui jo įmonės produkcija pabrangtų 15-20 proc., todėl įmonei būtų sunku konkuruoti rinkoje, o praradus užsakymus nebereikės tiek darbo jėgos arba reikės ją pakeisti sveikais darbuotojais, kurie dirba našiau.

Jis teigia, nenorintis atleisti savo darbuotojų, nes atėjus naujiems darbuotojams, turintiems negalią, reikės skirti papildomai laiko ir sąnaudų jų apmokymams, o jų našumas negreitai prilygs seniems darbuotojams. Be to, pasak, jo nėra taip, kad už įmonės vartų darbo lauktų eilės neįgaliųjų, norinčių įsidirbinti.

„Kas iš neįgaliųjų norėjo dirbti, tas pas mus ir dirba. Mūsų įmonės tikslas yra ne tik gauti pelną, bet ir skatinti asmenų su negalia socialinę integraciją“,- sako E. Rimskis.

„Įsivaizduokite silpnaregį, kuris turi kartu dirbti ir bendradarbiauti su kitais darbuotojais, kurie turi įvairaus lygio regėjimo, klausos ir judėjimo negalią. Tokių problemų kitos įmonės dirbančios su sveikaisiais neturi,“- pažymėjo Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungai priklausančios įmonės direktorius.

Įvairias pakavimo ir rankų darbui imlias paslaugas teikiančios įmonės vadovas sako, kad pakeitus viešųjų pirkimų įstatymą taip, kad vykdant viešuosius pirkimus socialinės įmonės, įdarbinusios nustatytą skaičių neįgaliųjų, turėtų pirmenybę, nereikėtų jokių valstybės subsidijų, o tokios įmonės kaip „Aksida“ galėtų įdarbinti daugiau neįgaliųjų, o jiems būtų galima mokėti didesnius nei dabar atlyginimus.

Všį. „Aksida“ profesinės sąjungos pirmininkė Birute Aurylienė džiaugėsi įmonėje vykstančiu socialiniu dialogu ir neseniai pasirašyta kolektyvine sutartimi.

Neįgalieji dirba
Neįgaliesiems pasiūlyta metus nedirbti | R. Garuolio nuotr.

„Nors mokami minimalūs atlyginimai darbuotojai yra patenkinti savo darbu įmonėje. Daugelis jų anksčiau nesėkmingai ieškojo darbo kol jį susirado čia.

Darbdaviai nenori įdarbinti negaliųjų, kurie nepajėgūs konkuruoti su sveikaisiais. Dirbti kad ir už mažą atlyginimą yra geriau nei gyventi izoliuotai nuo visuomenės ir būti išlaikytiniu. Tai labai žeidžia žmogaus savivertę,“- sakė ji.

Jai pritaria kolegė Sandra, kuriai nustatyta spazminė paraplegija ir 40 proc. dalyvumo lygis. Ji gali vaikščioti tik pasiramsčiuodama dvejomis lazdomis.

„Kas mane tokią priims į darbą,“- skundėsi ji. – „Man dabar 46 metai, turiu du vaikus. Kaip turėsiu gyventi netekus darbo nežinau, o ir mano pensija nedirbant bus mažesnė.“

Dėl savo darbo nerimauja ir 56 -erių Ilona, kuri įmonėje „Aksida“ dirba jau šešerius metus.  Ji yra silpnaregė ir turi nesveiką stuburą. Gali kelti iki 5 kg svorį. Visą gyvenimą dirbo valytoja, o dabar jai nustatytas 40 proc. dalyvumas.

„Esu neviltyje“, – trumpai savo būsena apibūdino ji.

Jūratė dirbo virėja kol sutriko jos rega. Po to niekas nebenorėjo priimti jos į darbą. Viename darželyje jai tiesiai pasakė: „Niekas nenorės valgyti maisto su tavo plaukais“.

Įmonėje ji dirba penkerius metus, o iki pensijos – dar ketveri metai. Turi I grupės neįgalų sūnų.

29-erių Deimantė viena akimi nemato, o kita akis yra silpnaregė. Augina du vaikus. Ji turi ikimokyklinio ugdymo mokytojos specialybę, tačiau niekas nenorėjo jos įdarbinti net mokytojos padėjėja, nes bijojo jai patikėti vaikus.

Penkerius metus dirbusi įmonėje „Aksida“ dabar ji nuomojasi butą, ketino įsigyti būstą.

„Koks bankas dabar mums duos paskolą, jei šeimoje su dviem mažamečiais vaikais dirba tik vienas vyras? Netekus darbo teks ieškoti ir mažesnio būsto, nes nebeišgalėsime sumokėti buto nuomos“,- skundėsi Deimantė.

„Kita darbuotojų grupė, kuri nukentės yra kurtieji. Nors jie fiziškai yra pajėgesni dirbti, bet esant įvairiai klausos negaliai, jiems yra sunku kitur įsidarbinti. Darbdaviai nenori skirti papildomų lėšų sudaryti tokiems darbuotojams darbo sąlygas, samdyti gestų kalbos vertėjus ir t.t.“,- sako B. Aurylienė.

„Už ką dabar valdžia nori nubausti silpnuosius žmones? Ar neįgaliesiems skirti pinigai išgelbės Krašto apsaugą?“, – piktinosi Ilona.

Piktinosi ir Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ generalinė sekretorė Daiva Kvedaraitė.

„Dar 2025 m. pavasarį mes Socialinių reikalų ir darbo ministerijoje kėlėme klausimą dėl subsidijų neįgaliųjų įdarbinimo pratęsimo ir mums buvo pažadėta, kad subsidija bus pratęsta. Rudenį mums buvo patvirtinta, kad subsidija bus, bet paskui viskas pasikeitė. Nors 2025 spalio 27 d.

Trišalės tarybos posėdyje svarstant šį klausimą profesinės sąjungos ir darbdaviai vieningai paragino pratęsti šią subsidiją dar dvejiems metams ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tam pritarė, tačiau 2025 m. gruodžio 10 d. Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdyje kalbėjusios Socialinių reikalų ir darbo ministerijos atstovės jau siūlė nebepratęsti subsidijos, nes neva tam lėšų nėra, o pasiskolinti subsidijai, nėra galimybės, nes Finansų ministerija neleidžia“, – sakė D. Kvedaraitė.

Nepratęsus 19 mln. eurų subsidijos neįgaliųjų įdarbinimui nedarbo grėsmė iškils tūkstančiui darbuotojų, turinčių II grupės neįgalumą.

Svarstant šį klausimą nebuvo pateikti skaičiavimai kiek valstybės biudžetui kainuotų pašalpų mokėjimas darbo netekusiems neįgaliesiems. Tiesa, ministerijos atstovai užsiminė, kad metų viduryje persvarstant valstybės biudžetą sprendimas nutraukti šią subsidiją gali būti peržiūrėtas.

Všį. „Aksida“ direktorius E. Rimskis sako lauksiantis vasaros, kai baigsis suplanuoti užsakymai, ir tuomet spręs kokius ir kiek darbuotojų atleisti iš darbo.

Profesinės sąjungos pirmininkė B. Aurylienė nusiteikusi kovingai: „Mums nieko daugiau nelieka kaip protestuoti. Važiuosime prie Seimo, prie Vyriausybės. Jei nedirbsime, tai protestuosime. Tegul visi žmonės mato kaip mūsų valdžia rūpinasi neįgaliaisiais.“LPS Solidarumas logotipas

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Lietuva sieks, kad iki 2020 metų globos įstaigose vaikų neliktų
  2. Artėja Nacionalinio atsakingo verslo apdovanojimų konkursas
  3. Po Trišalės tarybos susitarimų pataisytas Darbo kodeksas teikiamas derinti
  4. LPSK griežtai nesutinka su darbdavių siūlomais Darbo kodekso pakeitimais
  5. Lietuvos trišalei tarybai 25 m.
  6. Skubus Darbo kodekso keitimas neleis profesinių sąjungų balsui pasiekti Vyriausybės „ausų“
  7. Skelbiama, kad žmonėms su negalia vis dar trūksta valstybės dėmesio
  8. Ministerija siūlo papildomas socialines garantijas bedarbiams
  9. Mažėja į užimtumo tarnybą besikreipiančių jaunų žmonių skaičius
  10. SADM siūlo gerinti vairuotojų darbo sąlygas
  11. Ne mokesčiui už pirmą būstą! Profesinės sąjungos reikalauja paaiškinimų dėl NT mokesčio
  12. Trišalės tarybos 30-mečiui – tarptautinė konferencija
  13. LVK: neįgalieji be darbo, darbdaviai be darbuotojų
  14. Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymas
  15. Danijoje nauja kolektyvinė sutartis stabdys socialinį dempingą

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 1

  1. Ne visai says:
    3 mėnesiai ago

    O kodėl reikia atleisti žmones, jei jie dirba?

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Šildymas
Lietuvoje

Vyriausybė pritarė siūlymui atnaujinti šilumos ūkio reguliavimą

2026 05 22
Konferencija „Švietimo akcentai“
Gamta ir žmogus

Pamoka kaip kurstymas: kodėl drąsos keistis šiandien reikia ne tik mokiniui, bet ir mokytojui

2026 05 22
Didžiosios bezdžionės
Gamta ir ekologija

Sengirės kinas: „Primatologų trijulė“ – Lietuvos nacionalinėje bibliotekoje

2026 05 22
Kiškis. Gyvūnų jaunikliai
Gamta ir ekologija

Nelieskite laukinių gyvūnų jauniklių: tai gali lemti jų žūtį

2026 05 22
Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą papildė trylika reiškinių
Istorija

Po papildymo nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvade – 83 vertybės

2026 05 22
Baltijos šalių Prezidentai
Lietuvoje

Lietuvos, Latvijos ir Estijos vadovai aptarė Baltijos šalių oro erdvės saugumą

2026 05 21
Kapsulės įkasimo iškilmės
Lietuvoje

Kaune pažymėta M. K. Čiurlionio koncertų centro statybų pradžia

2026 05 21
Alina Jalavonienė
Lietuvoje

Alina Jakavonienė paskirta Vaiko teisių apsaugos kontroliere

2026 05 21
Juras Taminskas
Lietuvoje

Susisiekimo ministras įvertino reagavimą į oro pavojų

2026 05 21
Seimas
Lietuvoje

Seimas priėmė pataisas dėl darbo užmokesčio skaidrumo

2026 05 21
Klaipėdos uostas
Lietuvoje

Seimas sutiko su Prezidento veto dėl draudimo į uostą įplaukti laivams su branduoliniu ginklu

2026 05 21
Kelias
Lietuvoje

Paskelbtas kelio Kaunas–Prienai atnaujinimo rangos darbų viešasis pirkimas

2026 05 21

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Young Kim apie Lietuvos kibersaugumą apie S. Buškevičius. Oro skylės ministerija
  • Vilna apie Vilnius tampa genealogijos, heraldikos ir veksilologijos traukos centru
  • Ne apie  S. Tumėnas. Kodėl savo kalbą vėl varome iš Lietuvos?
  • Ne apie  S. Tumėnas. Kodėl savo kalbą vėl varome iš Lietuvos?

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Vyriausybė pritarė siūlymui atnaujinti šilumos ūkio reguliavimą
  • Pamoka kaip kurstymas: kodėl drąsos keistis šiandien reikia ne tik mokiniui, bet ir mokytojui
  • Sengirės kinas: „Primatologų trijulė“ – Lietuvos nacionalinėje bibliotekoje
  • Nelieskite laukinių gyvūnų jauniklių: tai gali lemti jų žūtį

Kiti Straipsniai

S. Buškevičius prie Krašto apsaugos ministerijos pastato niūriame karinės įtampos fone

S. Buškevičius. Oro skylės ministerija

2026 05 21
Vilniaus rotušėje pristatytos Sąvadą papildžiusios tradicijos.

Vilniaus rotušėje pristatytos Gyvojo paveldo sąvadą papildžiusios tradicijos

2026 05 21
NATO naikintuvai virš Vilniaus per Lietuvoje paskelbtą oro pavojų dėl galimo drono

Dėl galimo drono Lietuvoje buvo pakelti NATO naikintuvai ir paskelbtas oro pavojus

2026 05 20
Rimas Jankūnas PSO pandemijų susitarimo ir skaitmeninės kontrolės temų fone

R. Jankūnas. Ko­dėl svei­ka­tos sri­ty­je Lie­tu­va pa­si­rin­ko ben­drą ke­lią ne su JAV, bet su Ru­si­ja ir Ki­ni­ja?

2026 05 20
Deganti Maskva ir susirūpinęs Vladimiras Putinas Kremliaus fone

A. Navys, M. Sėjūnas. Nevaldomas Rusijos kritimas žemyn

2026 05 19
Šeima

Dauguma gyventojų pritaria patariamajam referendumui dėl šeimos sampratos

2026 05 19
Okupuotas Vilniaus kraštas

V. Šiaudinis. Lietuvių tautos kovos už Lietuvos nepriklausomybę

2026 05 19
Stanislovas Buškevičius, už nugaros homofilai ir homofilės iškreiptais veidais ir su rusiška atributika

S. Buškevičius. Rusija galėtų grįžti į „Eurovizijos“ konkursą

2026 05 18
ResearchGate

A. Guogis. Kas įdomu ar neįdomu tyrėjams socialiniame tinkle ResearchGate?

2026 05 18
Lietuvių kalbos abėcėlė

 S. Tumėnas. Kodėl savo kalbą vėl varome iš Lietuvos?

2026 05 17

Skaitytojų nuomonės:

  • Young Kim apie Lietuvos kibersaugumą apie S. Buškevičius. Oro skylės ministerija
  • Vilna apie Vilnius tampa genealogijos, heraldikos ir veksilologijos traukos centru
  • Ne apie  S. Tumėnas. Kodėl savo kalbą vėl varome iš Lietuvos?
  • Ne apie  S. Tumėnas. Kodėl savo kalbą vėl varome iš Lietuvos?
  • Rimgaudas apie  S. Tumėnas. Kodėl savo kalbą vėl varome iš Lietuvos?
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Lietuvos kariuomenės analitikai

LK analitikai: sausį stebėti priešiški naratyvai apie Lietuvos gynybos politiką

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai