Penktadienis, 1 rugpjūčio, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Kultūra

Žmogaus teisių gynėjai: MRF sudaro prielaidas iškreiptai ir nesąžiningai konkurencijai

www.alkas.lt
2024-04-11 23:38:11
1
MRTF | Alkas.lt koližas

MRTF | Alkas.lt koližas

Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras (LŽTKC) paskelbė pareiškimą kuriuo pritarė ir palaikė neseniai Nacionalinio susivienijimo (NS) paskelbto reikalavimo teiginiams dėl Medijų rėmimo fondo (MRZF) veiklos.

Reikalaujama, kad Kultūros ministras ir Medijų rėmimo fondo (MRF) tarybą peržiūrėtų žiniasklaidos programų finansavimo taisykles ir nedelsiant paviešintų žiniasklaidos programų finansavimo Taisykles rengusius asmenis, įpareigodami juos deklaruoti savo privačius ir viešus interesus. 

Šių reikalavimų pagrindas balandžio 8 d. pasibaigęs MRF paramai gauti paraiškų priėmimo konkursas kurio taisyklės pasirašytos Kultūros ministro, pasak pareiškimo autorių ir kultūrinės žiniasklaidos atstovų, yra akivaizdžiai diskriminacinės ir sudaro prielaidas iškreiptai ir nesąžiningai konkurencijai.

Skelbiame  Alkas.lt redakcijai atsiųstą visą pareiškimo nuorašą:

Lietuvos Respublikos Seimo nariams
Lietuvos Respublikos Seimo Kultūros komitetui
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai
Lietuvos Respublikos Kultūros ministrui
Medijų rėmimo fondui
Lietuvos žurnalistų sąjungai

Kopijos:

Lietuvos Respublikos Prezidentui
Lietuvos Respublikos Vyriausybei
Nacionalinei ir regioninei žiniasklaidai 

LIETUVOS ŽMOGAUS TEISIŲ KOORDINAVIMO CENTRO

PAREIŠKIMAS- REIKALAVIMAS 

dėl nepriklausomos nacionalinės žiniasklaidos naikinimo

2024 m. balandžio 10 d.
Vilnius

Lietuvos politinė partija Nacionalinis susivienijimas (NS) 2024 m. balandžio 4 d.  išplatino reikalavimą (toliau – Reikalavimas) Lietuvos Respublikos Seimo Kultūros komitetui, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai, Kultūros ministrui ir Medijų rėmimo fondui (MDF) stabdyti nepriklausomos nacionalinės žiniasklaidos naikinimą (pridedamas).

Reikalavime atskleisti galimi politiniai MRF steigimo tikslai ir manipuliacijas žiniasklaidos programų finansavimo taisyklėmis. NS teigimu, Taisyklėmis siekiama finansinio spaudimo priemonėmis sunaikinti bet kokią konkurenciją sisteminei  žiniasklaidai, suvaržant nepriklausomų mažųjų redakcijų, viešosios informacijos rengėjų bei skleidėjų veiklą ir tuo būdu apriboti žmonių informavimo bei žodžio laisvę, įskaitant laisvę reikšti valdžią kritikuojančią ir jai neparankią nuomonę.

Lietuvos žmogaus koordinavimo centras (LŽTKC) pritaria Reikalavimo teiginiams, ypač teiginiui, kad įvertinus „BaltCap Infrastructure Fund“ atstovo iš Lietuvos gyventojų pavogtus 40 mln. eurų bei metų metais grobstomas valstybės biudžeto lėšas sostinės stadiono statybai, kuri ši esmės tapo fikcija, šalies žiniasklaidai skirta 5 mln. eurų parama yra neadekvati ir diskredituojanti konstitucinę piliečių žodžio bei informacijos laisvę.

Įtikinantis Reikalavimo argumentas, kad MDF žiniasklaidos programų finansavimo taisyklėse (Taisyklės) nustatytos sąlygos  yra specialiai sukurtos smulkiųjų viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų, mažųjų redakcijų bei smulkiosios nepriklausomos žiniasklaidos veiklos ribojimui, nes reikalavimas pastarosioms privalomai turėti 2 ar 3 etatinius darbuotojus, kai  dažnai šių rengėjų ir leidėjų veikla grindžiama sutartiniais pagrindais, reiškia tik tai, kad smulkiesiems viešosios  informacijos rengėjams bei skleidėjams pagal MDF taisykles valstybės parama yra užkardyta visam laikui.

Dalies kultūros leidinių redaktoriai (žurnalų „Nemunas“, „7 meno dienos“, „Kinas“, „Krantai“, „Artnews“, „Dailė, „Literatūra ir menas“, „Naujasis Židinys-Aidai“, „Echo Gone Wrong“ „Fotografija”  „Teatro žurnalas”, „Muzikos barai“) kreipėsi į MRF, apkaltinę pastarąjį apribojus kultūros leidinių galimybes teikti paraiškas tolesnei veiklai ir dėl kitų priežasčių,  2024 03 25 kreipimesi reikalaudami sudaryti sąlygas aplikuoti visiems kultūrinės žiniasklaidos leidiniams, netaikyti sąlygose numatytų apribojimų dėl etatinių darbuotojų, unikalių lankytojų internetinėse svetainėse skaičiaus, formato bei periodiškumo [[1]]. Jų teigimu,  Taisyklių sąlygose nėra apibrėžta netgi, kas yra kultūrinė žiniasklaida, ir kuo ji skiriasi nuo kultūros periodinių leidinių, nuogąstaudami, jog  Interneto kultūriniai leidiniai negali teikti paraiškos veiklos finansavimui tik dėl to, kad neturi popierinio tiražo, kad Internetinė žiniasklaida apskritai netenka jokios galimybės teikti paraiškų veiklos finansavimui, nes jos pasirinkimas vykdyti periodinę veiklą tik internete nėra pakankamas be spausdintų leidinių ir kt.

Neabejotina tai, kad Taisyklės yra diskriminuojančios,  pažeidžiančios konstitucinį piliečių lygybės principą ir lygias galimybes konkuruoti smulkiesiems viešosios  informacijos rengėjams bei skleidėjams įgyvendinant deklaruojamus MRF tikslus -„siekti žiniasklaidos pliuralizmo, nuomonių ir tautinių kultūrų įvairovės, socialiai reikšmingos, kultūrą skatinančios informacijos prieinamumo visuomenėje…“. Jos kartu rodo, jog teikiant valstybės paramą šalies žiniasklaidai pagrindu imamas (jį nustatė MDF) ne žodžio laisvė, pliuralizmas, nuomonių įvairovė ar informacijos vartotojų gausinimas, o nelygiavertė smulkiosios nacionalinės žiniasklaidos materialinė padėtis stambiųjų viešosios informacijos rengėjų bei skleidėjų atžvilgiu. Vien dėl to šios taisyklės yra diskriminuojančios.

Svarbu ir tai, kad beveik visų stambiųjų viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų valdytojai skirtingai, negu smulkiosios nacionalinės žiniasklaidos savininkai, nėra Lietuvoje reziduojantys asmenys ir dėl to jie objektyviai nėra suinteresuoti čia gyvenančių skaitytojų, klausytojų bei žiūrovų nuomonių įvairove, mūsų nacionalinės kalbos, kultūros ir tradicijų puoselėjimu, jie taip pat objektyviai nėra suinteresuoti Lietuvoje gyvenančių kitataučių gerais kaiminystės santykiais, įvairių visuomenės socialinių grupių santarve, turinčia esminę reikšmę visuomenės stabilumui. Todėl MDF finansavimo taisyklių sąlygos, orientuotos remti stambiąją žiniasklaidą, yra nukreiptos ne tik prieš nacionalinę žiniasklaidą, kuri labiausiai yra suinteresuota mūsų šalies visuomenės stabilumu, nacionalinės kalbos ir kultūros puoselėjimu bet ir prieš visuomenės interesą.

Kita vertus, pagrįstas yra Reikalavimo argumentas, kad visuomenės demokratijai didžiausią įtaką turintis žiniasklaidos finansavimas negali būti patikėtas vienvaldiškam Kultūros ministro sprendimui tvirtinti diskriminuojančias žiniasklaidos taisykles ar siaurai žmonių grupei sudaryti tokias taisykles, juolab slepiant nuo visuomenės asmenis, kurie tokias taisykles rengia.

Todėl Lietuvos žmogaus koordinavimo centras:

  1. Reikalauja Lietuvos Respublikos Kultūros ministrą ir Medijų rėmimo fondo tarybą peržiūrėti žiniasklaidos programų finansavimo taisykles, nustatyti jose lygias sąlygas konkuruoti stambiesiems ir smulkiesiems viešosios informacijos rengėjams bei skleidėjams, siekiantiems žiniasklaidos pliuralizmo, kultūrą skatinančios informacijos prieinamumo visuomenėje nuomonių ir tautinių kultūrų įvairovės sklaidos.
  1. Pritardami NS Reikalavimo argumentams raginame nedelsiant paviešinti žiniasklaidos programų finansavimo Taisykles rengusius asmenis, įpareigojant juos deklaruoti savo privačius ir viešus interesus – be viso yra neįmanomas MRF veiklos skaidrumas ir visuomenės pasitikėjimas šia organizacija.

 

Pridedamas 2024 m. balandžio 4 d. Nacionalinio susivienijimo reikalavimas. 

Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras:

Piliečių gynybos paramos fondas –                                     Stasys Kaušinis

Lietuvos žmogaus teisių asociacija –                                  Vytautas Budnikas

Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija –                      Romualdas Povilaitis

Lietuvos Helsinkio grupė –                                                   Aurelija Kuzmaitė

Lietuvos kultūros kongreso garbės primininkas –                Krescencijus Stoškus

Nurodytų asmenų pritarimą prašymo turiniui tvirtinu:

Piliečių gynybos paramos fondo  direktorius                          Stasys Kaušinis

[1] https://alkas.lt/2024/04/05/ns-mediju-remimo-fondo-skelbiamo-konkurso-salygos-sudaro-prielaidas-iskreiptai-ir-nesaziningai-konkurencijai/

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. NS: Medijų rėmimo fondo skelbiamo konkurso sąlygos sudaro prielaidas iškreiptai ir nesąžiningai konkurencijai
  2. Kultūros ministrė siūlo naikinti nepriklausomą Spaudos radijo ir televizijos rėmimo fondą
  3. Internetinės žiniasklaidos atstovai ragina Seimą nepritarti Visuomenės informavimo įstatymo pataisoms (tiesioginė transliacija)
  4. Seime įstrigo skubinamas naujo žiniasklaidos rėmimo modelio įteisinimas (video)
  5. Šalies intelektualai paskelbė peticiją dėl Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo pertvarkymo
  6. Siekiama paramos žiniasklaidai pertvarkos ar politikų įtakos skirstant paramą didinimo?
  7. S. Tumėnas. Kultūros baruose nieko naujo…
  8. Spaudos konferencija „Grąžinkime Tautai nacionalinį transliuotoją“ (tiesioginė transliacija, video)
  9. Seime aptarta kultūros ir švietimo politika žiniasklaidoje (video)
  10. M. Krikštopaitytė. Apie naujo Žiniasklaidos rėmimo modelio esminius trūkumus
  11. Nacionalinis susivienijimas reikalauja, kad Prezidentas stabdytų Lietuvos valstybės griovimą
  12. Laisvės gynėjų dieną kviečiama paminėti ten kur iškils Vytis Sausio 12 d. 17 val. Lukiškių aikštėje!
  13. NS kviečia į protestą prieš lietuvių valstybinės kalbos menkinimą
  14. Ar išvengsime cenzūros įsigalėjimo Lietuvoje?
  15. Medijų rėmimo fondas ieško ekspertų ir ruošiasi skelbti kvietimus dalyvauti konkursuose

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 1

  1. +++ says:
    2 mėnesiai ago

    ,,Lietuvos žmogaus koordinavimo centras (LŽTKC)”, ,,Todėl Lietuvos žmogaus koordinavimo centras:”
    – Gal galit ištaisyti klaidas ?

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Studentai
Lietuvoje

Patvirtinta stojančiųjų konkursinio balo skaičiavimo tvarka

2025 08 01
Kultūros ministerija
Lietuvoje

Kultūros ministerija ir KAM stiprina bendradarbiavimą

2025 08 01
Priešiškas dronas nukrito Lietuvos kariniame poligone Gaižiūnuose
Lietuvoje

Lietuvą atakavęs dronas sudužo Lietuvos kariniame poligone…

2025 08 01
Greičio matuoklis
Lietuvoje

Greičio matuokliai keliaus į pavojingiausius eismo ruožus

2025 08 01
Mokykla, telefonas
Lietuvoje

Švietimo įstaigos turės pasitvirtinti tvarkas dėl telefonų naudojimo

2025 08 01
JAV pasiuntinys bėga Kremliun
Užsienyje

Pareiškęs ultimatumą, Trampas piktinasi Rusijos veiksmais, bet… siunčia pasiuntinuką į Maskvą

2025 08 01
Žaidimų erdvė
Gamta ir žmogus

Vilniaus oro uoste atidaryta žaidimų ir pažinimo erdvė vaikams

2025 08 01
Futbolas
Gamta ir žmogus

„Aukštaitijos“ stadione – legendinio „Ekrano“ sugrįžimas

2025 08 01

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Kęstutis K.Urba apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
  • +++ apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
  • Kęstutis K.Urba apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
  • Taisyk žodžiui kelią ! apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • 3 sumanymai, kaip surengti tobulą žaidimų vakarą
  • Patvirtinta stojančiųjų konkursinio balo skaičiavimo tvarka
  • Kultūros ministerija ir KAM stiprina bendradarbiavimą
  • Žemės paslaugos – greičiau ir patogiau

Kiti Straipsniai

Priešiškas dronas nukrito Lietuvos kariniame poligone Gaižiūnuose

Lietuvą atakavęs dronas sudužo Lietuvos kariniame poligone…

2025 08 01
Jonas Vaiškūnas

J. Vaiškūnas. VRK ir teismų sprendimai žlugdo konstitucines tautos teises

2025 08 01
Alkas.lt koliažas

L. Šopauskas. Apie politines veidmainystes arba apgailestavimų Respubliką

2025 08 01
Valdas Vasiliauskas

V. Vasiliauskas. Kuo skiriasi Ideokratija nuo Idiokratijos?

2025 08 01
Putinas, Kremlius, žemė veriasi po kojomis

A. Navys, M. Sėjūnas. Putino režimas kabo ant plauko

2025 07 31
D. Trampas davė 10 dienų V. Putinui

Trampo ultimatumo laikrodis tiksi – ką darys Rusija?

2025 07 31
Gintautas Paluckas

Gintautas Paluckas traukiasi iš pareigų

2025 07 31
Pakrančių savininkams: ką naudinga žinoti apie poilsiautojų teisę pasiekti vandens telkinius

Pakrančių savininkams: ką naudinga žinoti apie poilsiautojų teisę pasiekti vandens telkinius

2025 07 31
Klaipėdos miesto įkūrimo šventė

Rugpjūčio 1-ąją kviečia Klaipėdos miesto įkūrimo šventė!

2025 07 30
skęstantis laivas, Putinas

A. Navys, M. Sėjūnas. ruzzija laimi

2025 07 30

Skaitytojų nuomonės:

  • Kęstutis K.Urba apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
  • +++ apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
  • Kęstutis K.Urba apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
  • Taisyk žodžiui kelią ! apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
  • Kęstutis K.Urba apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Motinystė | pixabay.org nuotr.

I. Jagminienė. Atviras daugiavaikės mamos laiškas visoms šalies mamoms

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

Furnitūra | fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai