Šeštadienis, 22 rugpjūčio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Kultūra Etninė kultūra

Dubysos regioniniame parke galima sužinoti apie mūsų protėvių pasaulėžiūrą

www.alkas.lt
2014-03-21 15:04:43
476
PERŽIŪROS
4
VSTT nuotr.

VSTT nuotr.

VSTT nuotr.
VSTT nuotr.

Dubysos regioninio parko direkcijos darbuotojai parengė mokomąją programą „Iš močiutės skrynios“. Buities rakanduose, aprangoje, tautosakoje randame visą lietuvio pasaulėžiūros lobyną, pasaulėjautos, gyvenimo būdo ir gyvenimo ritmo ženklų.

„Įsižiūrėkime į kraitinę skrynią, jos marginimą. Tai Pasaulio medis, augantis iš nedidelio vazono lelijų žiedais, rūtomis, būdingomis žemaičiams raudona, žalia balta spalvomis. Pasaulio medyje telkiasi gyvybėm koncentruojasi augimo, sveikatos, turto, išminties simboliai. Šie simboliai byloja apie lietuvių pasaulėžiūrą. Kai kuriose skryniose be augalinių raštų – medis nutūptas paukštelių, vis po du… Tarp augalų nutapytas gandras, gaidys ar gulbė laikomi vaisingumo simboliais, o gegutė, balandis ar kregždė išreiškia tikėjimą į sielų persikūnijimą. XIX a. puošniausias baldas buvo skrynia, reprezentuojanti nuotaką, jos darbštumą ir skonį. Meistras, gaminęs skrynią, ją dažęs sudėjo merginų darželiui būdingas gėles, žalumynus, formas. Skrynia sutvirtinta metalinėmis juostomis, padarytomis vietinio kalvio. Anksčiau raseiniškiai sakydavo „jei darželio nėra, vadinasi mergaitės šiuose namuose nėra“. Kuo darželis puikesni, tuo mergelė laikyta turtingesne. Močiutės skrynios prieskrinkoje siuvinėtos ir apmegztos nosinaitės, pagarbiai padėta maldaknygė, su šventu paveiksliuku, parsivežtų iš Šilinių atlaidų ir sudžiūvusia rūta. Rūtelė jau seniai praradusi žalumą, daug metų žymi maldyno puslapį, paskutinį kartą skaitytą. Rūta, atkeliavusi į lietuvių buitį per dvarus, ne tik mergystės simbolis – ji buvo ir vaistas, ypač nuo širdies negalavimų.

Randame ir dvi juostas: viena pintinė, kita austinė. Jose įžvelgiame rombų, grėbliukų, krypučių motyvus. O kaip jos buvo pinamos ir audžiamos, ar sugebėtų XXI amžiaus mergaitės tokias pasigaminti, ar tik mugėse nusipirkti begalime? Tuoj pat aiškinamės ko reikėtų tokia juostai ar nedidelei juostelei.  Prisimename, kad praeitame amžiuje juostas audė nedidelėmis staklėmis, pynė specialiomis kaladėlėmis ir be jų, kai kas mokyklose ant knygos užsimetę siūlus nusiausdavo dailius skirtukus knygai, ne tik savais raštais, bet ir vardais padabintas.

Dar skrynioje randame raštuotas kumštines pirštines, megztas iš nedažytų baltų ir rudų avių vilnos. Raštuose atpažįstame žalčiuko, žvaigždės, kripučių raštus. Kai kuriems tai atrodo tiesiog „kvadratėlių“ raštas, bet greitai išsiaiškiname raštų reikšmes. Įgyjame žinių apie tautinius raštus žvelgdami ir čiupinėdami senovinę lino staltiesę, rinktinę vilnonę lovatiesę, rankšluostį, išsiuvinėtą inicialais. Pasirausę giliau randame močiutės kultuvę, kuria velėdavo skalbinius prie upelio. Šiuolaikinių automatinių skalbyklių pasaulyje, šis atributas atrodo labai jau archajiškas, už tai turime ką aptarti su mergaitėmis ir berniukais. Gal kils noras pabandyti išdrožti per darbų pamokas panašią „skalbyklę“ ir ornamentais išdabinti. Bus suvenyras ar dovana mamai, savo rankomis padaryta ir išdailinta.

Visai dugne randame iššukuotų linų grįžtę, lininių ir vilnonių siūlų kamuolėlių, vąšeliu nertų staltiesėlių. Jose pastebime dobiliukų, lankelių, mėnuliukų, saulučių, eglučių raštus. O kokie divonų gražumai! Lovatiesės – su vilnoniais, lininiais ar šilkiniais ataudais. Pastebėsime ąžuolo lapų, katpėdėlių, kryželių motyvus. Pagarbiai susukti į nosinę merginų plaukų papuošalai: galionai, šilkiniai kaspinai. Kažkam parūpo rasti nuometą, bet jie Raseinių krašte išnyko XIX a. viduryje, todėl grožimės rasta balta apnerta skarele ir baltai raudonai dryžuota skara, kurią bandome žemaitiškai užsirišti mazgu virš kaktos.

Riešines, drąsiai sugrįžusias į lietuvių aprėdus jau šiame amžiuje, atpažįsta jau beveik visi. Raseiniškiai XX a. pirmoje pusėje jas vadino rankaukomis. Kasdienai megzdavo iš vilnonių siūlų geromis – išvirkščiomis akimis. Išeigai – puošnias vienspalves, stiklo karoliukų raštais.

Tai ką matė kaimo žmogus aplinkui, kas džiugino ir liūdino, formavo valstietišką pasaulėžiūrą ir sugulė į rankdarbių, namų apyvokos daiktų ornamentus. Besikalbėdami apie mūsų prosenelių gyvenimą, buitį, neužmiršome ir dainų, mįslių bei žaidimų. Atvykite – bus smagus, aktyvus pažinimas: nepasigesite net kompiuterio, kartais padedančio, o kartais ir labai trukdančio gyvai pažinti mūsų tautinę kultūrą. Atliksime drauge įvairiausias užduotis, vaidinsime patarles ir priežodžius, spėsime mįsles ir minkles“ – kvietė Dubysos regioninio parko direkcijos vyr. specialistė – kultūrologė Laimutė Pečkaitienė.

Besidomintys ar siekiantys sužinoti daugiau apie tautinę kultūrą prie Dubysos, mokomąją programą gali užsisakyti Dubysos regioninio parko direkcijoje – Jurbarko g. 35, 60177, Raseiniai, tel. (8-428) 70330, el. paštas: dubysosrp@raseiniai.lt.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Dubysos regioniniame parke – reti svečiai iš šiaurės
  2. Šilutiškiai surengė Morių parodą po atviru dangumi (nuotraukos)
  3. Išleistas naujas Joniškio krašto etninės kultūros kalendorius
  4. L.Ivinskio premija – Joniškio Istorijos ir kultūros muziejaus kalendoriui „Nauji gaspadoriai – švieži kalendoriai“
  5. Žemaičių alkui iškilo grėsmė – medinius stulpus ardo drėgmė
  6. Penktoji Liudviko Rėzos vardo premija paskirta dr. Liucijai Citavičiūtei
  7. Ir žiema yra tinkamas laikas keliauti pėsčiomis po svarbias Lietuvai vietoves

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 4

  1. Tęsėjas says:
    12 metų ago

    Pa (saulė) žiūra!
    Kada ir kodėl mūsų (arijų -baltų-lietuvių) protėviai močiūtės skrynioje buvo “uždarę” ir “laikė” Saulę?

    Atsakyti
    • lyvis says:
      12 metų ago

      Norėčiau patikslinti lietuviai nebuvo arijai. Arijai buvo jotvingiai, vengrai ir t t. lyvis

      Atsakyti
  2. Žynys says:
    12 metų ago

    Lietuvių kalba, anot indų Mahatma Gandžio, yra senesnė už sanskrito kalbą. Todėl visiškai teisėtai lietuvių kalbą galime laikyti, ir yra, sanskrito kalbos pradininkė. Mat, lietuvių kalba buvo piliečių, o vėliau atsiradusi sanskrito- šventikų kalba.
    Sanskrito kalboje arijas reiškia grynas, baltas! Tad ir visi lietuviakalbiai, nepriklausomai nuo genties, kurių Klaudijaus Ptolemėjaus laikais Rytų Europoje buvo apie 60, tame tarpe ir jotvingiai, buvo ir yra arijai – baltai.
    Vengrai priklauso ugro- finų kalbinei grupei!

    Atsakyti
  3. Vytautas Januševičius says:
    12 metų ago

    Papildau arijus tai slovėnai, slovakai, ukrainiečiai ir t t. Lietuviai nebuvo arijai. lyvis

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Audra, namas
Gamta ir žmogus

ESO padvigubino pajėgas ir perspėja gyventojus laikytis atsargumo prieš stiprią audrą

2026 08 21
Neries krantinė
Lietuvoje

Sostinėje prasidėjo A. Goštauto gatvės atnaujinimas 

2026 08 21
Sveikata
Lietuvoje

Po pertraukos atnaujintos derybos dėl medikų atlyginimų

2026 08 21
Kelias Vilnius–Kaunas–Klaipėda
Gamta ir žmogus

Kelio darbai automagistralėje A1 tęsiasi: kaip išvengti spūsčių?

2026 08 21
Montuojamos apsaugos apuokams
Gamta ir žmogus

ESO Šiauliuose toliau stiprina apuokų apsaugą

2026 08 21
„Čia – saugiau“
Gamta ir žmogus

Sostinėje pradėtos ženklinti saugesnės naktinio gyvenimo vietos

2026 08 21
Traukinys
Lietuvoje

Dėl geležinkelio darbų laikinai keisis dviejų maršrutų traukinių tvarkaraščiai

2026 08 21
NATO vėliava
Lietuvoje

Rūdninkų poligone ruošiama nauja stovykla sąjungininkų kariams

2026 08 21
Jotvingių archeologijos centras
Istorija

Šveicarijos kaime Lenkijoje bus statomas Jotvingių archeologijos centras

2026 08 21
Vasaros skaitykla Palangoje, albumas
Istorija

Naujas tyrimas atskleidžia mažiau žinomą Palangos vasaros skaityklos istoriją

2026 08 21
Lietuva ir vėl pasaulio geografijos čempionė
Naujienos

Įspūdingi mūsų mokinių pasiekimai Stambule – Lietuva ir vėl pasaulio geografijos čempionė

2026 08 21
Degalinė
Lietuvoje

Degalinių sąjunga ragina įvertinti ne tik akcizo mažinimo, bet ir aukštų degalų kainų kainą valstybei

2026 08 20

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Konspirologas apie Pasaulio bibliotekos sprendžia, kaip užtikrinti, kad technologijų pažanga nepadidintų atskirties tarp žmonių
  • jo apie S. Buškevičius. O juk Žalgirio pavadinimo galėjo nebūti
  • Vilna apie Druskininkai kviečia į vasaros aidų kupiną savaitgalį
  • Mantas Montvilas, Vladimiras Laučius apie Klaipėdiečiai Baltijos kelio dieną minės Sąjūdžio parke

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Rugpjūčio 22-osios horoskopas: atviras pokalbis padės išsklaidyti abejones
  • K. Braziulis. Nematomas Rusijos frontas Europoje: kai gąsdinimai virsta teroru
  • Vinilinės grindys ir grindinis šildymas: ką patikrinti prieš klojimą?
  • Paskutinės vasaros akimirkos: kaip išnaudoti jas iki galo

Kiti Straipsniai

Paprotys, kuris vienija: etninės kultūros akcija

Tradicija, kuri vienija: etninės kultūros vajus vėl šokdins visą Lietuvą

2026 08 19
J. Vaiškūnas. Gintaro keliu – nuo aisčių iki lietuvių (I)

J. Vaiškūnas. Gintaro keliu – nuo aisčių iki lietuvių (I)

2026 08 15
Pašto ženklas „Nidos dailininkų kolonija“

Pirmasis bendras Lietuvos ir Vokietijos pašto ženklas įamžina Nidos dailininkų koloniją

2026 08 06
Lietuvos delegacija UNESCO Pasaulio paveldo sesijoje

Naujos vertybės UNESCO Pasaulio paveldo sąraše

2026 07 30
Paveldo komisija rengia lietuviško paveldo Kanadoje žemėlapį

Kanados Anapilis – gyvųjų ir išėjusiųjų lietuvių atminties vieta

2026 07 25
Kai praeitis puošia dabartį – tautinio drabužio atgimimas

Kai praeitis puošia dabartį: tautinio drabužio atgimimas

2026 07 22
Du kultūros ministrai

A. Uždneprietis. Kas liks iš Lietuvos be lietuviškos savasties?

2026 07 18
Archeologė Miglė Urbonaitė-Ubė Kukuliškių piliakalnio archeologinių tyrimų vietoje

Kukuliškių radiniai keičia Baltijos pajūrio priešistorės vaizdą

2026 07 17
Salų dvare vyks XXIII tarptautinė tradicinių šokių stovykla: Kanklių metais susitiks šokėjai, muzikantai ir tradicijų puoselėtojai

Salų dvare vyks XXIII tarptautinė tradicinių šokių stovykla: Kanklių metais susitiks šokėjai, muzikantai ir tradicijų puoselėtojai

2026 07 15
Juozo Lukšos parašiutinio šuolio rekonstruktoriai su ginklų muliažais

E. Kuckailis. XX amžiaus laisvės kovų vietų tyrimai: metodai, specifika, problematika (IV)

2026 07 11

Skaitytojų nuomonės:

  • Konspirologas apie Pasaulio bibliotekos sprendžia, kaip užtikrinti, kad technologijų pažanga nepadidintų atskirties tarp žmonių
  • jo apie S. Buškevičius. O juk Žalgirio pavadinimo galėjo nebūti
  • Vilna apie Druskininkai kviečia į vasaros aidų kupiną savaitgalį
  • Mantas Montvilas, Vladimiras Laučius apie Klaipėdiečiai Baltijos kelio dieną minės Sąjūdžio parke
  • Giedrius apie S. Buškevičius. O juk Žalgirio pavadinimo galėjo nebūti
Kitas straipsnis
Prie Prancūzijos ambasados susirinkusieji kitaip sudainavo „Marselietę“ (video)

Prie Prancūzijos ambasados susirinkusieji kitaip sudainavo „Marselietę“ (video)

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai