Pernai dirbtinio proto (DI) įrankis „ChatGPT“ labai garsiai skambėjo visame pasaulyje.
Šis įrankis gali ne tik paaiškinti įvairius klausimus, sutrumpinti ir apibendrinti ilgus tekstus, bet ir padėti paruošti kalbą ar socialinio tinklo įrašą ir pritaikyti norimiems žmonėms.
Visas šias užduotis galite nesudėtingai atlikti ir lietuvių kalba.
„Telia“ Skaitmeninės pažangos centras pateikia penkis patarimus, kaip lengviau pradėti naudotis „ChatGPT“ ir išnaudoti jo suteikiamas galimybes.
„ChatGPT“ yra generatyvinis DI variklis, kuris gali kurti tekstą ar paveikslėlius taip, lyg tai darytų žmogus.
Tą pasiekti padeda itin didelės apimties labai įvairių duomenų kiekiai, kurie buvo panaudoti šio roboto mokymui.
Vis dėlto tai, ką su juo galėsime nuveikti, smarkiai priklauso ir nuo to, kaip veiksmingai mokame juo naudotis.
„ChatGPT“ bus kur kas pajėgesnis, jei šiam asistentui papasakosime daugiau apie save, tiksliau formuluosime užklausas ir nesidrovėsime paprašyti tą patį darbą atlikti iš naujo“, – teigia „Telia“ Skaitmeninės pažangos centro skaitmenizacijos ekspertė Diana Gold.
Nebijokite bandyti
Susikūrus paskyrą „OpenAI“ internetiniame puslapyje, nemokama „ChatGPT“ versija galima naudotis beveik be jokių ribojimų, todėl pirmiausia nereikėtų bijoti išbandyti jo galimybių.
„ChatGPT“ galima paprašyti sukurti pasakojimą, nesudėtingais terminais paaiškinti juodąsias skyles arba sukurti vestuvių stalo kalbą.
Jei sumanymų bandymams netyčia pritrūktų, kelias jų pasufleruos net ir pats asistentas, vos tik pirmąkart atidarysite jo laukelį.
„Kita vertus, jūsų kūrybingumas neturėtų apsiriboti vien tik pačiomis užklausomis.
DI roboto galima paprašyti tekstą generuoti, naudojant vieną ar kitą toną, jį adaptuojant tam tikro amžiaus auditorijai, o gal netgi atsakymą surimuojant.
„ChatGPT“ nė kiek negąsdina ir pageidavimai sukurti informacijos lenteles ar tam tikrą programinės įrangos kodą – vienintelis jo gebėjimus ribojantis faktorius yra jūsų pačių fantazija“, – patirtimi dalinasi D. Gold.
Klauskite papildomų klausimų
„ChatGPT“ žmogų primena ne tik generuojamu turiniu, bet ir bendravimo ypatumais.
Vieną kartą robotui uždavus tam tikrą klausimą ir gavus atsakymą, turint papildomų pageidavimų, nebereikia iš naujo kartoti užduoties – DI asistentas pats supranta kontekstą.
Pavyzdžiui, jei jo sugeneruotas tekstas pasirodė per ilgas, galite tiesiog paprašyti sumažinti apimtį.
O jeigu nusprendėte, kad norite pridėti daugiau detalių, asistentas tai taip pat galės įvykdyti be papildomų paaiškinimų.
Papasakokite „ChatGPT“ daugiau apie save
Skirtingų asmenybių skoniai skiriasi ir tai supranta net DI.
Jei norite, kad „ChatGPT“ su jumis bendrautų asmeniškiau, naršyklės lango apatiniame kampe paspauskite savo vardą ir pasirinkite punktą „Custom instructions“.
Pirmame laukelyje galite įrašyti savo vietą, interesus, profesiją ir kitas žinias, kurios nebūtų pernelyg asmeniškos ir privačios.
Antrame laukelyje robotą galite užvesti ant kelio, kaip jam geriau atsakinėti į jūsų klausimus, į kokį toną dažniau linkstate – oficialų ar neformalų – ir savo nuomonės neutralumo lygį įvairiais jautriais klausimais.
Suteikite „ChatGPT“ antrą šansą
Kad ir koks pažangus bebūtų „ChatGPT“, jis vis dar neretai pagaunamas nusikalbant arba tekste pilstant iš tuščio į kiaurą.
Tačiau, pasak skaitmenizacijos žinovės, su tuo susidūrus, reikia ne nusivilti ir pulti uždarinėti naršyklės langą, o atsakymo laukelyje spustelėti apskritą rodyklę.
Šiuo veiksmu paprašysite roboto dar kartą „pagalvoti“ ir sugeneruoti galimai tinkamesnį rezultatą.
O jei vis dėlto „ChatGPT“ pametėtų dar juokingesnį perliuką arba priešingai – nustebintų jus savo gebėjimais, tuo visada galite pasidalinti su kitais asmenimis.
Pokalbio pakraštyje spustelėjus tris taškus, pasirodys „Share“ pasirinkimas, kurį spustelėję konkretų susirašinėjimą su pagalbininku galėsite nusiųsti draugams ar bendradarbiams.
Kad šie susirašinėjimai nepasimestų arba nesusipainiotų, suteikiama ir galimybė pakeisti kiekvieno jų pavadinimą.
Nepašykštėkite konteksto ir kalbėkite
„ChatGPT“ yra pakankamai protingas, kad „sriubą“ išvirtų net iš kirvio, bet geriausių rezultatų jis pasieks, jei jam nepagailėsite daugiau „maisto“.
Į pagalbininko laukelį įklijavę internete surasto straipsnio ar net viso mokslinio darbo tekstą, galite paprašyti šio turinio paaiškinimų, perrašymo paprastais žodžiais, santraukos ar pritaikymo kitam formatui, tokiam kaip skaidrės.
Jei tekstą parašėte savo jėgomis, „ChatGPT“ gali pakomentuoti jo sklandumą ir aiškumą.
„Viena naujesnių „ChatGPT“ funkcijų – galimybė pasikalbėti su pagalbininku.
Išmaniajam telefonui skirtoje programėlėje spustelėjus ausinių ikonėlę, galima pasirinkti roboto balsą ir su juo bendrauti lyg su įprastais „Google Assistant“ ar „Amazon Alexa“ pagalbininkais.
„ChatGPT“ supranta ir lietuviškai, ką galima išbandyti paprašius vaikui pasekti pasaką ar paklausus, kiek kalorijų turi tam tikras maisto gaminys“, – praktinį naujovės panaudojimą iliustruoja žinovė.