Jau spalio 25 d. vyks Teisingumo ministerijos rengiamas šešioliktasis Konstitucijos egzaminas, kuris šiemet sutampa su pirmos nuolatinės ir demokratinės Lietuvos Respublikos Konstitucijos, priimtos 1922 m rugpjūčio 1-ąją, 100-mečio bei dabartinės 1992 m. spalio 25 d. referendumu priimtos Konstitucijos 30-mečio minėjimais.
Prieš svarbų teisinių žinių patikrinimą Konstitucijos egzamino komisija pasidalijo savo patarimais, kurie ne tik padės geriau suprasti Konstituciją, tačiau ir tinkamai pasiruošti laukiantiems klausimams.
Į ką atkreipti dėmesį?
Šiemet Konstitucijos egzamino komisiją sudaro:
komisijos pirmininkė – Konstitucinio Teismo pirmininkė prof. dr. Danutė Jočienė, Komisijos pirmininko pavaduotojas prof. dr. Vytautas Mizaras, prof. dr. Vytautas Sinkevičius, prof. dr. Dainius Žalimas, Respublikos Prezidento vyriausiasis patarėjas, Teisės grupės vadovas Andrius Kabišaitis bei istorijos mokytojas Antanas Jonušas.
Pasak Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo pirmininkės prof. dr. D. Jočienės, besiruošiant Konstitucijos egzaminui svarbu atkreipti dėmesį į visą Konstituciją ir jos struktūrą.
„Konstitucija – tai vientisa sistema, kurioje jos nuostatos ir principai yra glaudžiai susiję, todėl turi būti vertinami kartu.
Mano patarimas besiruošiantiems egzaminui – šio, kaip ir kiekvieno Konstitucijos egzamino metu, atkreipkite dėmesį į I Konstitucijos skirsnį, kuris yra itin svarbus, nes jame įtvirtinti pagrindiniai mūsų valstybės gyvavimo ir veikimo pagrindai, be kita ko, pamatinės konstitucinės vertybės, tokios kaip Nepriklausomybė, Demokratija.
Taip pat reiktų atkreipti dėmesį į joje įtvirtintus valstybės valdžios institucijų įgaliojimus ir šių institucijų tarpusavio ryšius, į Konstitucijoje ginamas žmogaus teises ir laisves bei jų prigimtinį pobūdį.
Būkite atidūs. Svarbūs ne tik Konstitucijos teksto žodžiai, bet ir oficialioji konstitucinė doktrina, kurią formuoja Konstitucinis Teismas. Svarbūs ir Konstitucijoje įtvirtinti skaičiai“, – sakė egzamino komisijos pirmininkė.
Ne tik skaityti, bet ir suprasti
Anot prof. dr. V. Sinkevičiaus, svarbu ne tik skaityti, tačiau ir stengtis suprasti, ką reiškia viena ar kita nuostata.
„Na, o jeigu pavyktų įsiminti kuo daugiau teksto, tai tikrai praverstų, nes bus ir tokių klausimų, atsakant į kuriuos reikės prisiminti, kas rašoma Konstitucijoje“.
Istoriją dėstantis A. Jonušas pastebi, kad Konstitucija yra bendras mūsų visų sutarimas, kokioje šalyje norime gyventi.
Jis siūlo atkreipti dėmesį į Konstitucijos nuostatas ir jose slypinčias vertybes, kurios, anot pašnekovo, apie Konstituciją pasako daugiausiai.
„Tai padės pajausti, kas buvo svarbu Konstitucijos rengėjams ir lengviau atsakyti į klausimus.
Taip turėsite nuojautą, kas galėtų būti parašyta Konstitucijoje, o kas, atrodo, visiškai neatitinka jos“, – savo mintimis dalijosi A. Jonušas.
Pasak prof. dr. D. Žalimo, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad Konstitucija nėra vien jos tekstas. „Svarbu matyti, kaip ją aiškina Konstitucinis Teismas, prisiminti svarbiausias bylas.
Tačiau svarbiausia yra stengtis pajausti Konstitucijos dvasią – jos prasmę, visumą ir vertybes, kurias ji įtvirtina ir gina.
Gebėkime rasti geriausiai konstitucines vertybes ir bendrą visuomenės gėrį atitinkantį Konstitucijos aiškinimo variantą.
Tuomet ir atsakymai į klausimus ateis savaime, net jei ir neprisiminsite, kaip konkrečiai Konstitucinis Teismas yra išsprendęs tokį pat ar panašų klausimą“, – sako Konstitucijos egzamino komisijos narys.
Paskutinės dienos pasiruošimui
Respublikos Prezidento vyriausiojo patarėjo, Teisės grupės vadovo A. Kabišaičio teigimu, Konstitucija yra nuolat besivystanti gyvoji teisė, tad ir dalyvių žinių bagažas turi būti pakankamai platus.
Iki egzamino likus vos keletui dienų prof. dr. D. Jočienė pataria analizuoti Lietuvoje vykstančius įvykius ir pagalvoti, koks yra jų konstitucinis pagrindas, ar buvo galimos kitos Konstituciją atitinkančios padėties išeitys.
„Svarbiausia Konstitucijos nuostatas ir principus vertinti kaip glaudžiai susijusius, tad, jei skaitote vieną Konstitucijos straipsnio dalį, nepamirškite paieškoti jos sąsajų ne tik su kitomis to paties straipsnio dalimis, bet ir su kitais Konstitucijos straipsniais, esančiais ir tame pačiame Konstitucijos skirsnyje, ir kituose Konstitucijos skirsniuose ar net aktuose, kurie yra Konstitucijos sudedamoji dalis“, – pabrėžia Komisijos pirmininkė.
Komisijos pirmininko pavaduotojas prof. dr. V. Mizaras taip pat įsitikinęs, jog prieš egzaminą pravartu pagalvoti, kuo gyvena Lietuva ir pasaulis.
„Konstitucija yra gyva aukščiausioji teisė. Šių dienų įvykių ir svarbių problemų sprendimai yra Konstitucijoje.
Taigi, apmąsčius svarbiausius mūsų valstybės, žmonių šių dienų gyvenimo ir gyvavimo svarbius įvykius bei aplinkybes, gali būti, kad kokį vieną kitą klausimą ir atspėsite“, – sufleravo prof. dr. V. Mizaras.
Ir nors prof. dr. V. Sinkevičius netiki paskutinės nakties nauda mokantis, tačiau universiteto dėstytojas prisiminė ir linksmą jo studento pasakojimą: „jeigu nesidomėjote ir nesimokėte visus metus, kelios paskutinės naktys mažai padės.
Nevarkite. Bet ką gali žinoti, vienas studentas man yra pasakojęs, kad Konstituciją skaitė likus kelioms valandoms iki egzamino ir gavo klausimą būtent iš to straipsnio, kurį ką tik buvo perskaitęs.
Negaliu patarti tokio pasirengimo egzaminui būdo, bet geriau toks, negu jokio“.
Mokymosi būdą siūlo ir mokytojas A. Jonušas. Mokytojas pataria skaityti Konstituciją prieš miegą, o vėliau savo mintis aptarti su draugais ir artimaisiais bei nesimokyti visko mintinai, o į šią užduotį pažiūrėti kūrybiškai.
Jis pataria tikrinti ir kitų žinias, nes mokant išmokstama dar daugiau.
Užduotyse – ne tik faktai
Valstybės Konstitucijos metams skirtas egzaminas, kurį sudarys 20 uždarų testo ir vienas atviras klausimas, bus rengiamas internetinėje svetainėje www.konstitucijosegzaminas.lt, kur šiuo metu vyksta registracija ir galima pasitikrinti žinias prieš visuotinį žinių patikrinimą.
Komisijos narys ir istorijos mokytojas A. Jonušas paatviravo, kad egzamino metu teks gerokai pasukti galvą, nes netruks klausimų apie tai, kaip Konstitucija veikia tikrose padėtyse.
„Egzamino sudarymo komisija stengėsi, kad egzaminas būtų ne tik faktinių žinių patikrinimas. Tikiuosi, kad mums pavyko ir egzaminas džiugins, padės išmokti ar suprasti šį bei tą naujo.
Savo mokiniams sakiau, kad išmanyti Konstituciją – garbės reikalas, o egzaminas – tai šventė, proga kalbėti apie Konstituciją, jos nuostatas.
Mokinius ramina tai, kad šis egzaminas – ne pažymiui. Jis nelems, ar jus priims į aukštąją mokyklą, ar kur kitur. Šis egzaminas yra skirtas išbandyti save. Tad ko jaudintis?“, – retoriškai klausė pašnekovas.
Jam antrino ir Konstitucijos egzamino komisijos pirmininkė prof. dr. D. Jočienė, kuri visiems egzamino dalyviams linkėjo ir toliau eiti Konstitucijos pramintu ir kryptį mūsų pastangoms rodančiu atviros, teisingos, darnios pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės keliu bei būti aktyviais mūsų valstybės piliečiais.
„Didžiuokitės savimi, nes radote laiko pasirengti ir dalyvauti šiame iššūkyje, norite pasitikrinti, ar gerai išmanote Konstituciją.
Kuo daugiau bus tokių pilietiškų žmonių, tuo Lietuvoje bus daugiau teisingumo, pagarbos žmogaus teisėms ir laisvėms, tuo stipriau Konstitucija įaugs į žmogaus, visuomenės ir valstybės gyvenimą“, – egzamino dalyvius sveikino prof. dr. V. Sinkevičius.
Savo ruožtu prof. dr. Dainius Žalimas pridūrė linkintis nesijaudinti ir išlaikyti kantrybę. „Nebijokite spręsti užduotų klausimų ir taip pat nebijokite suklysti.
Negalvokite, kad pats Konstitucinis Teismas niekada neklysta ir randa tik geriausius sprendimus. Neklysta tik tie, kurie negalvoja, bijo ir nepriima jokių sprendimų.
Jeigu ir turime problemų mūsų teisinėje sistemoje, jos paprastai kaip tik susijusios su baime nukrypti nuo Konstitucijos ar įstatymo raidės ir savarankiškai rasti veiksmingą bei protingą atsaką į iškylančius iššūkius.
Tad sėkmės! Žinokite, jog Jūs, pasiryžusieji dalyvauti Konstitucijos egzamine, savaime esate nugalėtojai, kurie kuria mūsų šalies ateitį“.
Šiemet bus apdovanotas geriausiai pasirodęs moksleivis pagal klases, geriausiai Konstituciją išmanantis asmuo, vyriausiasis dalyvis, geriausiai Konstituciją išmanantis pasaulio lietuvis, geriausiai Konstituciją išmanantis studijuojantis teisę ar teisinį išsilavinimą turintis asmuo bei aktyviausia mokykla.
2003 sausio 23, apsišaukėliai seimagyviai banditai antikonstituciniu būdu net antrą kartą keitė 47 straipsnį nepaisydami konstitucijos 153 straipsnio nuostatos, kuriame parašyta:
“153 straipsnis
Kai ši Lietuvos Respublikos Konstitucija bus priimta referendumu, Lietuvos Respublikos Seimas iki 1993 metų spalio 25 dienos 3/5 visų Seimo narių balsų dauguma gali pakeisti Lietuvos Respublikos Konstitucijos nuostatas, kurios yra 47, 55, 56 straipsniuose, …”
Štai 2003 sausio 23-ios apsišaukėlių seimagyvių, aferistų, išdavikų, Lietuvos pardavėjų, Lietuvos priešų visas sąrašas.
******************************************************************
Balsavo už 47 straipsnio pakeitimą ir yra verti pačios didžiausios bausmės – tremties iš Lietuvos su Lietuvos pilietybės panaikinimu:
1 Andriukaitis Vytenis Povilas
2 Babonienė Ona
3 Balčytis Zigmantas
4 Barakauskas Dailis Alfonsas
5 Baravykas Vydas
6 Bastys Mindaugas
7 Baura Antanas
8 Bernatonis Juozas
9 Bradauskas Bronius
10 Budrevičius Jonas
11 Burbienė Sigita
12 Butkevičius Algirdas
13 Čiulevičius Jonas
14 Dalinkevičius Gediminas
15 Degutienė Irena TSKF
16 Didžiokas Gintaras
17 Dmitrijev Sergej
18 Dovydėnienė Roma
19 Einoris Vytautas
20 Fiodorov Vasilij
21 Greičiūnas Valentinas
22 Gricius Algirdas
23 Indriūnas Algimantas Valentinas
24 Jakavonis Gediminas
25 Jakučionis Povilas TSKF
26 Jučas Jonas
27 Juknevičienė Rasa TSKF
28 Juozaitienė Jūratė
29 Jurkus Jonas
30 Juršėnas Česlovas
31 Kaniava Edvardas
32 Karbauskis Vaclovas
33 Karečka Edvardas
34 Karosas Justinas
35 Kašėta Algis
36 Kniukšta Gintautas
37 Korenka Jonas
38 Kraujelis Jeronimas
39 Kriščiūnas Kęstutis
40 Kružinauskas Stasys
41 Kubilius Andrius TSKF
42 Kunčinas Algirdas
43 Kutraitė Giedraitienė Dalia
44 Kuzmickas Kęstutis
45 Kvietkauskas Vytautas
46 Landsbergis Vytautas TSKF
47 Lapėnas Saulius
48 Lapėnas Vytautas
49 Lionginas Jonas
50 Macaitis Alfonsas
51 Mačernius Zenonas
52 Maldeikis Eugenijus
53 Martišauskas Virginijus
54 Masiulis Eligijus
55 Matuzas Vitas TSKF
56 Medalinskas Alvydas
57 Medvedev Nikolaj
58 Mikolaitis Gintautas
59 Mikutienė Dangutė
60 Monkevičius Algirdas
61 Narvilienė Janė
62 Nekrašas Visvaldas
63 Olekas Juozas
64 Orechov Vladimir
65 Paksas Rolandas
66 Palaitis Raimundas
67 Palionis Juozas
68 Papovas Petras
69 Paulauskas Artūras
70 Pavilionis Rolandas
71 Plokšto Artur
72 Poplavski Aleksander
73 Popovas Vasilijus
74 Prunskienė Kazimira Danutė
75 Pulokas Alfonsas
76 Purvaneckienė Giedrė
77 Raistenskis Juozas
78 Ramanauskas Alvydas
79 Razma Jurgis TSKF
80 Rimas Algis
81 Rimšelis Klemensas
82 Rinkevičius Viktoras
83 Sabatauskas Julius
84 Sadeckas Alvydas
85 Salamakinas Algimantas
86 Saudargas Algirdas
87 Saulis Vytautas
88 Savickas Eimundas
89 Sedlickas Romanas Algimantas
90 Simulik Valerijus
91 Sinkevičius Rimantas
92 Sysas Algirdas
93 Skamarakas Kęstutis
94 Skarbalius Egidijus
95 Skardžius Artūras
96 Stankevič Vaclov
97 Stasiškis Antanas Napoleonas TSKF
98 Šablinskas Eduardas
99 Šiaulienė Irena
100 Šileikis Gintaras
101 Šivickas Gintautas
102 Teišerskytė Dalia
103 Tretjakov Valerij
104 Uspaskich Viktor
105 Utovka Jurgis
106 Valčiukas Rimas
107 Valys Antanas
108 Vareikis Egidijus
109 Vaštakas Rimvydas
110 Velička Domininkas
111 Velikonis Virmantas
112 Vėsaitė Birutė
113 Vidžiūnas Arvydas TSKF
114 Vilkas Pranas
115 Žalnerauskas Vladas
116 Žukauskas Henrikas
Susilaikė balsavime (nesipriešino) ir yra verti pačios didžiausios bausmės – tremties iš Lietuvos su Lietuvos pilietybės panaikinimu:
1 Karbauskis Ramūnas
2 Matulevičius Juozas
3 Mincevič Gabriel Jan
4 Tomaševski Valdemar
Nedalyvavo balsavime (nesipriešino) ir yra verti pačios didžiausios bausmės – tremties iš Lietuvos su Lietuvos pilietybės panaikinimu:
1 Babravičius Gintautas
2 Bobelis Kazys
3 Čekuolis Jonas
4 Glaveckas Kęstutis
5 Gražulis Petras
6 Kirkilas Gediminas
7 Klišonis Audrius
8 Klumbys Egidijus
9 Lydeka Arminas
10 Matulevičius Algimantas
11 Melianas Artūras
12 Sakalas Aloyzas
13 Steiblienė Nijolė
14 Steponavičius Gintaras
15 Šukys Raimondas
16 Vagnorius Gediminas
17 Vazbys Artūras
Pakeisto 47 straipsnio keitimą paskelbė prezidentas Valdas Adamkus, vertas tremties iš Lietuvos su Lietuvos pilietybės panaikinimu.
1996 birželio 20, antikonstituciniu būdu buvo keičiamas 47 straipsnis nepaisant konstitucijos 153 straipsnio nuostatos, kuriame parašyta:
“153 straipsnis
Kai ši Lietuvos Respublikos Konstitucija bus priimta referendumu, Lietuvos Respublikos Seimas iki 1993 metų spalio 25 dienos 3/5 visų Seimo narių balsų dauguma gali pakeisti Lietuvos Respublikos Konstitucijos nuostatas, kurios yra 47, 55, 56 straipsniuose, …”
1996 birželio 20 antikonstitucinių veiksmų nusikaltimo įtariamųjų bei galimai Lietuvos priešų sąrašas:
prezidentas Algirdas Brazauskas, paskelbęs pakeisto 47 straipsnio keitimo įstatymą, seimo nariai
1 Zenonas Petras Adomaitis
2 Albinas Albertynas
3 Vilija Aleknaitė Abramikienė
4 Leonas Alesionka
5 Nijolė Ambrazaitytė
6 Laima Liucija Andrikienė
7 Vytenis Povilas Andriukaitis
8 Kazimieras Antanavičius
9 Vytautas Arbačiauskas
10 Vytautas Astrauskas
11 Arvydas Bajoras
12 Alvydas Baležentis
13 Juozas Gediminas Baranauskas
14 Antanas Baskas
15 Julius Beinortas
16 Aleksandras Bendinskas
17 Juozas Bernatonis
18 Egidijus Bičkauskas
19 Romualdas Ignas Bloškys
20 Kazys Bobelis
21 Vytautas Bogušis
22 Vanda Briedienė
23 Vytautas Jurgis Bubnys
24 Antanas Būdvytis
25 Vytautas Algimantas Buinevičius
26 Virgilijus Vladislovas Bulovas
27 Sigita Burbienė
28 Vladas Butėnas
29 Medardas Čobotas
30 Rimantas Jonas Dagys
31 Kęstutis Dirgėla
32 Juozas Dringelis
33 Vytautas Einoris
34 Algirdas Endriukaitis
35 Balys Gajauskas
36 Kęstutis Gaška
37 Neris Germanas
38 Bronislavas Genzelis
39 Alfonsas Giedraitis
40 Povilas Gylys
41 Petras Giniotas
42 Algimantas Antanas Greimas
43 Algirdas Gricius
44 Arvydas Ivaškevičius
45 Bronislovas Jagminas
46 Povilas Jakučionis
47 Vladimir Jarmolenko
48 Leonardas Kęstutis Jaskelevičius
49 Gema Jurkūnaitė
50 Česlovas Juršėnas
51 Vytautas Juškus
52 Antanas Kairys
53 Vytautas Kanapeckas
54 Justinas Karosas
55 Povilas Katilius
56 Juozapas Algirdas Katkus
57 Gediminas Kirkilas
58 Feliksas Kolosauskas
59 Kazimieras Vytautas Kryževičius
60 Kęstutis Kubertavičius
61 Andrius Kubilius
62 Jonas Kubilius
63 Algirdas Kunčinas
64 Elvyra Janina Kunevičienė
65 Kazimieras Kuzminskas
66 Vytautas Landsbergis
67 Vaclovas Lapė
68 Tautvydas Lideikis
69 Linas Antanas Linkevičius
70 Juozas Listavičius
71 Vytautas Liutikas
72 Albinas Lozuraitis
73 Ryšard Maciejkianiec
74 Valentinas Mačiulis
75 Stasys Malkevičius
76 Rimantas Markauskas
77 Nikolaj Medvedev
78 Leonas Milčius
79 Gabriel Jan Mincevič
80 Petras Algirdas Miškinis
81 Alfonsas Navickas
82 Juozas Nekrošius
83 Antanas Nesteckis
84 Romualdas Ozolas
85 Justas Vincas Paleckis
86 Jonas Pangonis
87 Petras Papovas
88 Algirdas Vaclovas Patackas
89 Kęstutis Povilas Paukštys
90 Gediminas Adolfas Paviržis
91 Saulius Pečeliūnas
92 Vytautas Petkevičius
93 Valdas Petrauskas
94 Vytautas Petras Plečkaitis
95 Artur Plokšto
96 Algirdas Pocius
97 Zigmas Povilaitis
98 Juras Požela
99 Vincentas Pranevičius
100 Mykolas Pronckus
101 Antanas Račas
102 Everistas Raišuotis
103 Arimantas Juvencijus Raškinis
104 Algirdas Ražauskas
105 Virginijus Ražukas
106 Benediktas Vilmantas Rupeika
107 Algirdas Sadkauskas
108 Aloyzas Sakalas
109 Algimantas Salamakinas
110 Algirdas Saudargas
111 Vytautas Saulis
112 Zbignev Semenovič
113 Kęstutis Skrebys
114 Karolis Snežko
115 Mindaugas Stakvilevičius
116 Antanas Napoleonas Stasiškis
117 Saulius Šaltenis
118 Irena Šiaulienė
119 Zita Šličytė
120 Vytautas Šumakaris
121 Juozapas Tartilas
122 Algimantas Povilas Tauras
123 Mečislovas Treinys
124 Pranciškus Tupikas
125 Kazimieras Uoka
126 Ignacas Stasys Uždavinys
127 Gediminas Vagnorius
128 Alfonsas Vaišnoras
129 Albinas Vaižmužis
130 Virmantas Velikonis
131 Julius Veselka
132 Marijonas Visakavičius
133 Pranciškus Stanislavas Vitkevičius
134 Vytautas Vidmantas Zimnickas
135 Emanuelis Zingeris
136 Juozas Žebrauskas
137 Vidmantas Žiemelis
138 Ričardas Žurinskas
– Dar buvo vienas nepavykęs antikonstitucinis bandymas keisti 47 straipsnį.
– Ko verti šie šeši Konstitucijos egzamino komisijos vienetai?
– Teisingai. Pasmerkimo.
Istorijos perimetrai. Ved. Rimas Bružas
Laidos tema: Pirmajai Lietuvos Respublikos Konstitucijai 100 metų.
O prieš tai,
10–12. Konstitucijai – 30 metų. Kiek šiandien ja vadovaujamės?
– lrt.lt/mediateka/irasas/2000239147/10-12-konstitucijai-30-metu-kiek-siandien-ja-vadovaujames
(arba LRT R laidos „10-12″ 2/4 d. čia: lrt.lt/mediateka/audio/10-12 )
Pokalbis su Konstitucinio Teismo pirmininke Danute Jočiene, po kurio liūdna darosi. Net jei kas būtų tada išvardinęs, kuo reikalaus sumokėti už įstojimą, juk nė už ką nepatikėtume.
Sanskrita mokykis tamsta…prablaivesi ….
Nevadovauk