Net 7 iš 10 organizacijų darbuotojų atrankos ir įdarbinimo procesuose jau naudoja tokias naujausias technologijas kaip dirbtinis protas (DI), virtuali tikrovė (VR) ar mašininis mokymasis (MM), rodo naujausi „ManpowerGroup“ surinkti duomenys.
Kodėl verta jas pasitelkti? Kaip jas vertina darbdaviai ir darbuotojai? Įžvalgomis dalijasi Evelina Latyšovič, globalios personalo sprendimų bendrovės „Manpower“ Lietuvos padalinio verslo operacijų vadovė.
Dirbtinis protas (DI), pagal jam nurodytus bruožus įvertinantis gautus gyvenimo aprašymus, darbo pokalbis metavisatoje – nebe mokslinės fantastikos filmo scenarijus, o realybė, kurioje didžiosios pasaulio įmonės jau gyvena, o mes visi atsidursime artimiausiu metu, įsitikinusi žinovė.
„Pasitelkiant DI, VR ar MM, talentų atrankos procesas vyksta objektyviau, greičiau ir sklandžiau.
Pavyzdžiui, DI, vertindamas kandidatų CV, nėra varžomas jokių išankstinių nuostatų, klaidingų stereotipų, kurių turi bene kiekvienas žmogus.
Taip galimas darbuotojas pasirenkamas pagal jo gebėjimus, o ne pagal daugumai žmonių būdingą skirstymą į „patinka“ ir „nepatinka“ kategorijas, kurios iš esmės nieko nepasako“, – teigia E. Latyšovič.
Darbo pokalbio metu su galima darboviete kandidatai gali susipažinti ne apsilankydami joje fiziškai, o pasivaikščiodami po ją virtualioje tikrovėje ar metavisatoje, pasakoja žinovė.
„Naujausių technologijų atveriamos galimybės ypač pravers didelėms tarptautinėms įmonėms.
Tik pagalvokite – pasitelkiant virtualią tikrovę personalo valdymo žinovams bei kandidatams nebereikia eikvoti nei laiko, nei papildomų lėšų vykstant į susitikimus ar naujos darbovietės apžiūrą.
Negana to, organizacijos tampa labiau prieinamos užsienio rinkoms – talentams iš kitų valstybių lengviau susirasti juos labiausiai tenkinančią poziciją bet kurioje pasaulio šalyje“, – svarsto „Manpower“ Lietuvos padalinio verslo operacijų vadovė.
E. Latyšovič teigimu, VR sprendimai taip pat optimizuoja bei palengvina naujų darbuotojų įvedimo į komandą procesus: „VR naudojama apmokant žmones, dirbančius su sudėtinga technika bei procesais pramonėje, kitose darbovietėse, kur reikalingas tiesioginis žmogaus darbas su tam tikrais prietaisais.
VR leidžia geriau suprasti, ką reikės atlikti darbo metu, tinkamai jam pasiruošti.“
Žinovė pasakoja, kad VR ir DI įrankius išbandė ir „Manpower“ kolegos.
„ManpowerGroup“ turi VR akademiją – joje žinovai gali mokytis, įgyti norimų žinių ar minkštųjų įgūdžių, būtinų kasdieniame darbe.
Kalbant apie DI – jį, pasitelkdami objektyvios kritikos filtrą, naudojame dažnai.
Kolegos bene kasdien pasitelkia DI administraciniams darbams ar norėdami geriau suprasti tam tikros darbo srities specifiką, terminologiją, kurią būtina išmanyti norint sėkmingai priimti personalo valdymo sprendimus.
Naudojant atsakingai, šie įrankiai išties praverčia“, – pasakoja E. Latyšovič.
Kandidatų požiūris į naujienas dviprasmiškas
„ManpowerGroup“ atliktos apklausos duomenimis, maždaug pusė kalbintų kandidatų teigė, jog neprieštarautų, jei darbo pokalbis vyktų VR.
Vis dėlto, net trečdalis tvirtino, jog nesutiktų, kad pirmasis tiesioginis santykis su kitu žmogumi atrankos proceso metu įvyktų tik paskutiniajame jo žingsnyje – darbo pokalbyje su personalo valdymo žinovu.
„Kartu su pokyčiais koja kojon visada žengia nežinomybė, o su ja – nerimas dėl ateities. Naujausių technologijų atėjimas į darbo rinką – vienas reikšmingiausių pokyčių per pastaruosius dešimtmečius.
Todėl natūralu, kad žmonėms kyla daugybė dvejonių, klausimų, ar DI, VR ir kitų priemonių pasitelkimas yra išties jiems naudingiausias sprendimas“, – sako E. Latyšovič.
Žinovė ramina: „Visi viešojoje erdvėje nuolat girdimi nuogąstavimai apie tai, kaip naujausios technologijos atims darbo vietas ar visiškai eliminuos žmogiškąjį santykį – tikroji mokslinė fantastika.
DI, VR ir kitos technologijos tik padės žmonėms dirbti veiksmingiau, greičiau ir su mažiau klaidų.
Žinoma, iššūkių nepavyks išvengti tiems, kurie šių įrankių vengs ir nenorės prisitaikyti. Tokius darbuotojus daugelyje sričių tikrai pakeis talentai, kasdieniame darbe naudojantys naujausias technologijas“, – sako E. Latyšovič.
Patarimas vis dar dvejojantiems
E. Latyšovič taip pastebi, jog pasitelkiant naujausias technologijas įmonės ne tik apritaiko procesus, bet ir gerina savo įvaizdį prieš galimus investuotojus.
Todėl, svarstant, ar verta į darbo procesus įtraukti tokias priemones kaip DI, ji ragina nedvejoti.
„Gebėjimas greitai prisitaikyti prie naujų iššūkių – viena iš patraukliausių savybių investuotojams, svarstantiems, kokią įmonę rinktis.
Juk jei organizacija geba lanksčiai prisitaikyti prie besikeičiančios darbo rinkos, tai reiškia didesnę tikimybę, kad ji galės sėkmingai savo veiklą vykdyti ir ateityje.
Todėl įmonės, šiuo metu sklandžiai į savo veiklą įtraukiančios naujausias technologijas, tikrai negadina savo įvaizdžio galimiems investuotojams.
Na, o naujoves atmetantys anksčiau ar vėliau, deja, bet liks už borto – juos paprasčiausiai aplenks konkurentai, nebijantys pokyčių“, – įžvalgomis dalijasi E. Latyšovič.
„ManpowerGroup“ šių metų liepą atliktame ir rugsėjį paskelbtame tyrime apklausta beveik 40 tūkst. darbdavių iš 41 skirtingos pasaulio šalies, taip pat vykdytos kandidatų apklausos, siekiant įvertinti ir darbuotojų požiūrį į naujausias technologijas. Plačiau apie tyrimą čia.