Šeštadienis, 2 gegužės, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Kultūra

Žaidimas, trauksiantis vaikus iš „skaitymo duobės“

www.alkas.lt
2021-09-05 09:00:18
631
PERŽIŪROS
0
Vaikų skaitymas | tes.com nuotr.

Vaikų skaitymas | tes.com nuotr.

Panevėžio, Klaipėdos ir Kauno apskričių bibliotekose 2021–2023 m. bus įgyvendinamas didelis 5-8 klasių moksleivių skaitymo skatinimo projektas „Naujoviški Lietuvos bibliotekų skaitymo skatinimo sprendimai vaikų ir jaunimo socialinių santykių kūrimui su aplinka“.

Projekto kūrėjai skaitymo skatinimui pasirinko vaikams ir jaunimui šiuolaikinį patrauklų būdą – virtualų žaidimą. Žaisdami dalyviai ugdys skaitymo įpročius, suvoks savo socialines ar psichologines problemas, kurs santykius.

Pirmajame projekto pristatymo renginyje „Virtualus žaidimas ar knyga? Abu!“ rengėjai klausė švietimo žinovų ir psichologų apie vaikų ir jaunimo skaitymo problematiką, įpročius, išgirdo apie technologijų įtraukties į mokymosi procesą privalumus. Gavo motyvacijos ir įkvėpimo dėl projekto sprendžiamų problemų svarbos.

Santykis tarp tradicinių ir naujų būdų

Inga Mitunevičiūtė, Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos IBBY Lietuvos skyriaus pirmininkė, Lietuvos nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos vaikų ir jaunimo departamento direktorė, pasidalino Lietuvos nacionalinės bibliotekos baigiamo atlikti ankstyvojo ir mokyklinio amžiaus vaikų skaitymo įpročių tyrimo išvadomis.

Jo duomenimis, pradinių klasių vaikai skaito daug, savo noru ir laisvalaikiu. Tyrimas rodo, kad nuo 5-os klasės darosi „skaitymo duobė“, iš kurios vėliau į skaitymą sugrįžtama arba ne.

Pasak žinovės, geriausias skaitymo skatinimo būdas yra skaitančių tėvų pavyzdys. Taip pat skaityti skatintų gyvi dalykai: knygų klubai, susitikimai.

„Seni būdai yra geras dalykas, bet technologijos ir virtualybė yra natūrali visuomenės aplinka. Tad reikia ieškoti santykio tarp tradicinių būdų ir tų, kurie ateina ir tobulėja, kokia ir yra šio projekto esmė,“ sakė I. Mitunevičiūtė.

Tinkamos knygos paauglystės sunkumams

Vaikų ir paauglių psichologė Akvilija Kiburienė atkreipė dėmesį, kad dabartinis paauglys paauglystės laikotarpio krizę „kas aš esu“ sprendžia socialinių tinklų įtakoje ir neturėdamas palaikymo, socialinio gyvenimo abejoja, ar yra svarbus ir reikšmingas.

Pagrindiniai sunkumai, kuriuos vaikai patiria dabartinės pandemijos padėtyje – motyvacijos stoka, nuovargis ir neigiamas nusiteikimas, beviltiškumo jausmas, nerimas, įtampa, iškylanti lytinės tapatybės svarba.

Pasak psichologės, knyga gali padėti mažinti tokią savijautą. „Knygos lavina protą, iškalbą, skatina pasitikėjimą, stiprina motyvaciją siekti tikslų, gerina smegenų veiklą, miego kokybę, psichologiškai padeda geriau suprasti aplinkinius žmones, didina laimės jausmą.

60 proc. tyrimų dalyvių teigia, kad skaitant stresas sumažėja,“ pasakoja A. Kiburienė. Terapiniame darbe su paaugliais psichologė taiko knygos skaitymo būdą ir mano, kad svarbu rasti labai tinkamas knygas paaugliui.

Žaidimas, trauksiantis vaikus iš „skaitymo duobės“ | Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos nuotr.
Įdarbintos technologijos – didelė pagalba

Anykščių Antano Baranausko pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja žinovė Dangira Nefienė, asociacijos „Lituanistų sambūris“ valdybos narė, Nacionalinės švietimo agentūros projekto „Skaitmeninio ugdymo turinio kūrimas ir diegimas“ veiklos „Skaitmeninių mokymo išteklių atnaujinimas“ metodininkė, pastebi, kad literatūra kuriant jauną žmogų, jo vertybinį stuburą, labai svarbi.

Pasak mokytojos, jei namuose neskaito tėvai, knyga namuose nėra vertybė, ir vaikas neskaitys. Jei nerasime laiko skaityti vaikams ar su vaikais, paauglystės „neskaitymo duobė“ gilės.

„Tačiau lituanistų ir bibliotekininkų uždavinys technologijas įdarbinti, kad duotų pridedamąją vertę. Šis projektas prisidės prie tikslingo technologijų naudojimo.

Jei sugebėtumėm technologijas „įkinkyti“, kai vaikai žais ir susidomės, tai bus didelė pagalba lituanistams,“ tvirtina ji.

Vilniaus „Spindulio“ progimnazijos pradinių klasių mokytoja, programos „Renkuosi mokyti!“ alumnė Rūta Šileiko dalinosi patirtimi apie technologijų taikymą skaitymo projekte su mokiniais.

Mokytoja pastebi, kad šiandien mokymosi procese reikia pereina į noriu ir galiu. Mokinys nori, kai jam sekasi, kai sėkmė jo galiose.

Įgyvendinant skaitymo projektą, pasak mokytojos, buvo svarbu, kad skaitymas būtų tikslinis, o technologijos būtų įdarbintas įrankis kūrybai. Taip pat lemiamą vaidmenį lemia socialiniai dalykai, kai pasakoji, diskutuoji, daliniesi.

Žaisti, skaityti, suvokti save, kurti santykius

„Tai – taikomojo skaitymo projektas, kuriuo siekiama praktiškai padėti 5-8 klasių vaikams ir paaugliams dviejose srityse: suvokti save (savo asmenybę, spręsti psichologinius dalykus) ir kurti santykius (su aplinka, draugais, mokytojais, tėvais),“ projekto esmę pristatė jo vadovė Kristina Jakubauskaitė-Veršelienė.

Pagrindinis projekto tikslas – sukurti skaitymo skatinimo priemonę, mobilų žaidimą, kuris kurs vaikų psichologinę gerovę, socialinius ryšius ir skatins skaityti.

Žaidimo nauda – integrali sistema, kurios turinys susietas su atrinktomis vertingomis knygomis, kalbančiomis apie svarbias vaikų temas.

Jos bus nugabentos į 39 bibliotekas, bus prieinamos specialiose knygų lentynose, išduodamos iš knygomatų. Svarbu tai, kad projekto naudos bus prieinamos ir kitų regionų vaikams ir bibliotekoms.

Šiuo metu atliekamas vaikų ir jaunimo skaitymo padėties tyrimas: skaitymo tematikos, socialinės problematikos, analizuojami esami tyrimai.

Paskui bus sukurtas išskirtinis tikslingų 3000 tūkts. knygų rinkinys. Centrinis projekto bruožas – su partneriu Norvegijos Mokslo ir kultūros institutu, turinčiu patirties vaikų literatūrinio ugdymo srityje ir diegiant informacines technologijas į ugdymo procesą, kuriama skaitymo skatinimo žaidimo programėlė.

Bibliotekos bus aprūpintos svarbiomis priemonėmis. Visą žaidimą lydės švietėjiškais pristatymo renginiai, bus kviečiama, mokoma žaisti ir apdovanojama.

Projektas vykdomas trijuose šalies regionuose. Pagrindiniai partneriai: Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, Kauno apskrities viešoji biblioteka ir Klaipėdos Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka.

Žadama, kad žais 880 žaidėjų, virš 23 tūkst. dalyvaus edukaciniuose, pristatymo, apdovanojimų renginiuose.

Projekto „Naujoviški Lietuvos bibliotekų skaitymo skatinimo sprendimai vaikų ir jaunimo socialinių santykių kūrimui su aplinka“ vykdytojas – Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka.

Projekto partneriai: Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka, Kauno apskrities viešoji biblioteka, Mokslo ir kultūros institutas (angl. Institute of Science and Culture) Norvegijoje.

Projektas „finansuojamas 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų priemonės „Kultūros prieinamumo plėtojimas ir kultūrinio švietimo stiprinimas“ lėšomis.

Susisiekite: Kristina Jakubauskaitė-Veršelienė, tel. +370 669 50 674, el. paštu kristina.jakubauskaite@pavb.lt

Parengta pagal Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos pranešimą

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Vaikus bus galima mokyti ir namuose
  2. IT žinovė: Startuolių jau gana, verčiau išmokykime vaikus gyventi su technologijomis
  3. Kaip mokyti vaikus savarankiškumo kasdieninėje veikloje?
  4. VDU mokslininkai kuria programinę įrangą, atpažįstančią lietuvių kalbą neribotai
  5. K. Paulikė. Ar atimdami vaikus iš tėvų išvengsime problemų?
  6. Paroda „Mokykla 2013“ kviečia susipažinti su naujausiomis švietimo idėjomis ir technologijomis
  7. Vilniuje vyko tarptautinis kūrybiškumo ir naujų sumanymų renginys
  8. Ar dirbtinis intelektas pakeis šiandienos mokytoją?
  9. Tyrimas atskleidė, kaip mokytojai žada sudominti šiuolaikinį mokinį
  10. Greitu metu sulauksime mokyklų, kurios siūlys mokytis tik nuotoliniu būdu
  11. Po ketverių metų pertraukos didėja švietimo finansavimas, sudaromos geresnės sąlygos kaimo mokykloms
  12. Prasidėjo dešimtasis nacionalinis lietuvių kalbos konkursas „Švari kalba – švari galva“ video)
  13. KTU siūlo naują studijų programą
  14. Jau greitai programuotojais dirbs paaugliai
  15. Lietuvos lazerių pažymėti kviečia kartu minėti Šviesos dieną

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Paroda „Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras E. Petrovas (1936–2023)“
Istorija

Seime bus atverta paroda „Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras E. Petrovas (1936–2023)“

2026 05 02
Dirbtinis protas
Kalba

Konferencijoje apie tai, kaip dirbtinis protas keičia lietuvių kalbą

2026 05 02
„Metai su knyga“ įtrauks visą Lietuvą
Kultūra

Skaityti madinga – „Metai su knyga“ įtrauks visą Lietuvą

2026 05 02
Kultūros politikos forumas
Kultūra

Kultūros ministerija telkia kultūros lauką bendriems sprendimams

2026 05 01
Sveikata
Lietuvoje

Paslaugos pas specialistus nuo gegužės 1 d. – jau be priemokų

2026 04 30
Kauno geležinkelio stotis
Lietuvoje

Atnaujintos Kauno geležinkelio stoties prieigos

2026 04 30
Kristijonas Bartoševičius | lrs.lt, O. Posaškovos nuotr.
Lietuvoje

K. Bartoševičius lieka nuteistas už seksualinius nusikaltimus prieš vaikus

2026 04 30
Būstas
Lietuvoje

Svarstoma savivaldybės būsto nuomininkams leisti įsigyti būstą išperkamosios nuomos būdu

2026 04 30
Šildymas
Lietuvoje

Kaunas šildymą baigs nuo pirmadienio

2026 04 30
Paspirtukas
Gamta ir žmogus

Ugniagesiai gelbėtojai įspėja dėl ličio jonų baterijų 

2026 04 30
Įstatymo pasirašymas
Lietuvoje

Prezidentas: Nauji poligonai stiprina viso regiono gynybinius pajėgumus

2026 04 30
Šildymas
Lietuvoje

Klaipėda uždarė šildymo laikotarpį

2026 04 30

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • P.Skutas apie Č. Iškauskas. Lietuvos skaldytojai plūsta į Vilnių
  • Mikabalis apie Prezidentas: Nauji poligonai stiprina viso regiono gynybinius pajėgumus
  • Visgi apie Č. Iškauskas. Lietuvos skaldytojai plūsta į Vilnių
  • Visgi apie Č. Iškauskas. Lietuvos skaldytojai plūsta į Vilnių

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Auksinis taupymo patarimas: pirmiausia susimokėkite sau
  • Tirpsta rankos ar silpsta raumenys? Neskubėkite to nurašyti nuovargiui
  • Kodėl ir atnaujintas būstas neatrodo šiuolaikiškai?
  • Kuo svarbus hidro paskirstytojas traktoriaus darbui?

Kiti Straipsniai

Būstas

Kodėl ir atnaujintas būstas neatrodo šiuolaikiškai?

2026 05 02
Paroda „Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras E. Petrovas (1936–2023)“

Seime bus atverta paroda „Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras E. Petrovas (1936–2023)“

2026 05 02
Dirbtinis protas

Konferencijoje apie tai, kaip dirbtinis protas keičia lietuvių kalbą

2026 05 02
Seinuose veikiantys „Lietuvių namai“

Kultūros ir lietuviškos tapatybės židinys (I)

2026 05 02
Palanoko pilis Mukačeve, Ukrainoje

Ukrainos pilyje, kurią valdė Gediminaitis, atidaryta Valdovų rūmų muziejaus parengta paroda

2026 05 02
„Metai su knyga“ įtrauks visą Lietuvą

Skaityti madinga – „Metai su knyga“ įtrauks visą Lietuvą

2026 05 02
Išmoka

Tyrimas: kam skolinasi Lietuvos gyventojai?

2026 05 01
Protas

VU diskusijų klubas aiškinsis, kas yra protas ir kaip jį suprasti

2026 05 01
Lietuvos muziejų kelias Klaipėdoje, koncertas ir ekskursijos, 2026 m.

Lietuvos muziejų kelias Klaipėdoje. Nuo masonų paslapčių iki muzikinės kelionės L. Rėzos pėdomis

2026 05 01
VDU gimtadienį pasitikus: diskusija

VDU gimtadienį pasitikus: norint kitus sugundyti laisve, reikia patiems būti laisviems

2026 05 01

Skaitytojų nuomonės:

  • P.Skutas apie Č. Iškauskas. Lietuvos skaldytojai plūsta į Vilnių
  • Mikabalis apie Prezidentas: Nauji poligonai stiprina viso regiono gynybinius pajėgumus
  • Visgi apie Č. Iškauskas. Lietuvos skaldytojai plūsta į Vilnių
  • Visgi apie Č. Iškauskas. Lietuvos skaldytojai plūsta į Vilnių
  • +++ apie Č. Iškauskas. Lietuvos skaldytojai plūsta į Vilnių
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Sieniniai šviestuvai: kaip pasirinkti patį geriausią?

Apšvietimo prekės žymimos naujomis etiketėmis

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai