Trečiadienis, 12 rugpjūčio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Kultūra Istorija

VU atminties diplomais pagerbs okupacijos metais iš jo pašalintus asmenis

www.alkas.lt
2023-06-29 08:00:26
41
PERŽIŪROS
0
Vilniaus universitetas

Vilniaus universitetas | vu.lt nuotr.

Birželio 29 d. 15.00 val. per Vilniaus universiteto (VU) mokslo metų pabaigos šventę Šv. Jonų bažnyčioje atminties diplomais iškilmingai bus pagerbti 36 nuo totalitarinių režimų nukentėję ir iš VU pašalinti jo bendruomenės nariai.

Prieš septynerius metus įsteigtas VU atminties diplomas yra jo istorijoje buvusių klaidų pripažinimo simbolis, pagarbos neteisybę patyrusiems buvusiems bendruomenės nariams ženklas.

Šis diplomas ir viešos jų teikimo iškilmės yra istoriniu tyrimu paremto sumanymo „Grįžtanti atmintis“ dalis.

Pagrindinis šio istorinio sumanymo tikslas – įvertinti totalitarinių režimų poveikį VU bendruomenei, atrasti nuo jų nukentėjusius asmenis, simboliškai grąžinti juos į VU bendruomenę.

Tarp nominantų – garsios pavardės

Šiemet du atminties diplomus VU rektorius prof. Rimvydas Petrauskas įteiks asmeniškai.

Vieną – buvusiam studentui Andriui Tučkui, kuris iš universiteto buvo pašalintas net du kartus (iš skirtingų studijų programų) „už elgesį, nesuderinamą su tarybinio studento vardu“.

Antrąjį simbolinį diplomą asmeniškai atsiims buvęs VU darbuotojas kunigas Julius Sasnauskas, kuris 1979 m. gruodžio 14 d. nebeatėjo į darbą VU Pažangiosios mokslo minties muziejuje, nes buvo sulaikytas ir nuteistas už antitarybinę agitaciją ir propagandą.

Už tai jam buvo skirta laisvės atėmimo bausmė vieneriems metams ir šešiems mėnesiams bei trėmimas penkeriems metams.

„Pirmą kartą su KGB susidūriau dar mokykloje. Kelis iš mūsų išvedė iš pamokos tardyti.

Tada mes jau buvome pažįstami su keliais politiniais kaliniais ir jiems tai kėlė įtarimų.

Buvo bandoma patraukti į savo pusę arba išgąsdinti.

Gal tas pirmas kartas šiek tiek ir išgąsdino, bet jau antrą kartą žinojau, kas esu ir ką pasirinkau“, – sako kunigas J. Sasnauskas.

Kitus 34 simbolinius diplomus atsiims artimiausi nominantų giminaičiai.

Tarp jų šiemet – ir garsios Lietuvių literatūros katedros darbuotojų politinės bylos dalyvių – Meilės Lukšienės-Matjošaitytės, Vandos Zaborskaitės, Irenos Kostkevičiūtės, Aurelijos Rabačiauskaitės ir Stasės Litvinaitės – artimieji.

Sovietų Lietuva | wikipedia.org nuotr.
Sovietų Lietuva | wikipedia.org nuotr.

„Mama, Meilė Lukšienė, ir dirbdama Vilniaus universiteto Lietuvių literatūros katedroje, ir visą gyvenimą jautėsi atsakinga už tautos likimą.

Ji siekė ugdyti visavertes jaunuolių asmenybes, formuoti jų ištikimybę humanistinėms vertybėms ir jų tautinę savimonę, kurios pagrinduose glūdėtų neprimityvus kultūros pažinimas.

Tos atsakomybės suformuotus siekius kartu su bendraminčiais Vilniaus universitete bandė įgyvendinti peržengdama sovietinio totalitarizmo ideologijos nubrėžtas ribas.

Jos ir tėvo Kazio Lukšos vertybinė stiprybė ugdė mus – vaikus – ir tapo gyvenimo savastimi, už ką tėvams esu be galo dėkinga“, – sako M. Lukšienės dukra Ingė Lukšaitė.

Istoriko prof. Arūno Streikaus teigimu, garsioji Lietuvių literatūros katedros byla, kurioje nukentėjusioms VU bendruomenės narėms tik šiandien, deja, jau po mirties, įteikiami atminties diplomai, yra vienas juodžiausių puslapių okupacinio laikotarpio VU istorijoje.

Tai buvo paskutinis veiksmas daugiau nei dešimtmetį užtrukusioje VU sovietizavimo dramoje.

Tai buvo vienas iš nedaugelio, o gal ir vienintelis tokio masto nepaklusnumo politinei prievartai aktas VU sovietmečiu, galima jį pavadinti netgi savotišku maištu prieš sistemą.

„Daugiausia nerimo universiteto partinei organizacijai ir respublikinei partinei nomenklatūrai kėlė padėtis Lietuvių literatūros katedroje, kur kelios jaunos dėstytojos, laikiusios save universitete jau nebedėsčiusio Vinco Mykolaičio-Putino mokinėmis, bandė kvestionuoti per pirmąjį okupacijos dešimtmetį įsitvirtinusią dogmatiškai stalinistinę Lietuvos istorijos ir literatūrinio palikimo interpretavimo schemą.

Putino mokinių neva užvaldyta Lietuvių literatūros katedra vadinta pagrindine pavojingo revizionizmo irštva universitete, todėl nenuostabu, kad ilgai toleruoti tokios padėties atramos visuomenėje neturintis režimas negalėjo.

Iš universiteto viena po kitos buvo išguitos visos maištininkės“, – primena istorikas.

Pagerbta per 200 asmenų

Šiandien į atminties diplomą galėtų pretenduoti apie tūkstantį žmonių: lietuviai, lenkai, žydai.

Pastarosios dvi žmonių grupės nacionalsocialistinės okupacijos metu šalintos iš universitetų vien tik dėl savo tautybės.

Sovietmečiu svarbesni tapo pašalintųjų pažiūrų, neištikimybės režimui, pačių ar giminių tremties, ryšių su Lietuvos partizanais ir rezistencija, socialinės kilmės motyvai.

Vien nacių okupacijos pradžioje VU privalėjo palikti ar buvo pašalinti apie 650 žydų, apie 80 lenkų tautybės žmonių ir keli šimtai lietuvių, kuriems taip pat buvo atimta galimybė dirbti ar studijuoti VU pirmosios ir antrosios sovietų okupacijos metais.

Šiuo metu jau rasti ir simboliniais diplomais pagerbti daugiau kaip 200 asmenų, tarp kurių tokie žinomi žmonės kaip disidentas, politikas ir visuomenės veikėjas Antanas Terleckas, Lietuvos Nepriklausomybės akto signataras Algirdas Endriukaitis, Histologijos ir embriologijos katedros profesorius Pranciškus Baltrus Šivickis, pirmasis Fizikos ir matematikos fakulteto dekanas profesorius Antanas Žvironas ir studentas Chlounė Meištovskis, kurio biografija ir davė impulsą šiam sumanymui.

Kitų pašalintųjų vis dar ieškoma.

Todėl VU kviečia asmenis, kurie dėl politinių režimų po 1940 m. birželio 15 d. buvo pašalinti iš VU, arba tuos, kurie savo aplinkoje pažinojo tokių žmonių, teikti užklausas el. paštu info@memory.vu.lt arba pildyti anketą dėl asmenų pagerbimo atminties diplomu.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. VU pagerbs okupacijos metais iš jo pašalintus asmenis
  2. Atminties gijos: renginiai Europos dienai stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti
  3. Vilniaus universitetas atveria vartus į LDK istoriją
  4. Bus atidengtas Bonos Sforcos bareljefas
  5. LGGRTC kviečia į konferenciją-minėjimą
  6. Bus perlaidoti Vilniaus universiteto kieme rasti mirusiųjų palaikai
  7. Vienoje knygoje – Martyno Jankaus gyvenimo ir Mažosios Lietuvos likimo poetiška istorija
  8. Vilniaus universiteto garbės daktaro vardas – trims iškiliems užsienio mokslininkams
  9. VU apdovanoti abiturientų „šimtukininkai“
  10. Į Vilniaus universitetą atvyksta V. D. Filipsas
  11. Atrasti dokumentai- A. Ramanauskas – Vanagas priklausė skautų organizacijai
  12. Lietuvos Metrikos knygos keliasi į virtualią skaityklą – istorikai diskutuos apie jos svarbą
  13. Istorikas A. Kulakauskas: Be lietuviško universiteto nebūtume tapę visaverte civilizuota tauta
  14. VU Kultūros centro meno kolektyvai siūlo pagalbą paramos Ukrainai renginių rengėjams (video)
  15. Vilniaus universitete darbą pradeda mokslininkai iš Ukrainos

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Kleboniškių kaime vėl kviečia Senųjų amatų ir mokymų diena
Etninė kultūra

Kleboniškių kaime vėl kviečia Senųjų amatų ir mokymų diena!

2026 08 12
Iškilmingas sąskrydžio atidarymas
Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos

J. Jakaitis. Ikškilėse XVII-sis sąskrydis – Lietuvos ir Baltijos tautų istorinės atminties ir solidarumo ženklas

2026 08 12
Porelė prie ežero stebi dalinį besileidžiančios Saulės užtemimą ir laukia perseidų metorų srauto
Astronomija ir kosmonautika

Rugpjūčio 12-ąją Saulė leisis užtemusi, o naktį žybsės perseidai

2026 08 11
Algirdas Blazgys
Lietuvoje

„Energesman“ apskundė VAATC sutarčių nutraukimą teismui

2026 08 11
K. Makdonald ir T. Valys
Lietuvoje

T. Valys susitiko su JAV ambasadore

2026 08 11
Lietuvos kariuomenės analitikai
Lietuvoje

Liepą Rusijos propagandos taikinyje – Lietuvos gynybos politika

2026 08 11
Žemės ūkis
Lietuvoje

Tiesioginių išmokų avansas ūkininkams: kada, kiek ir kam?

2026 08 11
Darželis-pradinė mokykla
Lietuvoje

Sostinėje išduotas leidimas statyti naują darželį-pradinę mokyklą

2026 08 11
Vilniaus oro uoste prasidėjo nauja oro bendrovė: „PLAY airlines“ sujungė Vilnių ir Reikjaviką | J. Auškelio nuotr.
Lietuvoje

Septyni mėnesiai – septyni rekordai Lietuvos oro uostuose

2026 08 11
Žemės ūkis
Lietuvoje

Vyriausybė padvigubino paramą žemės ūkiui

2026 08 11
Jurbarko kultūros centro Skirsnemunės skyriaus teatras „Pakeleivis“
Kultūra

Basanavičiaus gimtinėje vyks 22-oji Sūduvos mėgėjų teatrų šventė „Atžalynas“

2026 08 11
Vasaros derlius keliauja į stiklainius
Gamta ir ekologija

Vasaros derlius jau keliauja į stiklainius: ką verta žinoti prieš pradedant konservuoti

2026 08 11

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • jo apie S. Buškevičius. Nėra kitos kalbos, išskyrus Lietuvių!..
  • Ministerijų reikalavimai apie S. Buškevičius. Nėra kitos kalbos, išskyrus Lietuvių!..
  • Rimvydas apie V. Sinica. Ištrinti žmonės
  • P.Skutas apie V. Sinica. Ištrinti žmonės

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Kleboniškių kaime vėl kviečia Senųjų amatų ir mokymų diena!
  • J. Jakaitis. Ikškilėse XVII-sis sąskrydis – Lietuvos ir Baltijos tautų istorinės atminties ir solidarumo ženklas
  • Rugpjūčio 12-osios horoskopas: naujam žingsniui prireiks ir drąsos, ir blaivaus žvilgsnio
  • Rugpjūčio 12-ąją Saulė leisis užtemusi, o naktį žybsės perseidai

Kiti Straipsniai

Kleboniškių kaime vėl kviečia Senųjų amatų ir mokymų diena

Kleboniškių kaime vėl kviečia Senųjų amatų ir mokymų diena!

2026 08 12
Iškilmingas sąskrydžio atidarymas

J. Jakaitis. Ikškilėse XVII-sis sąskrydis – Lietuvos ir Baltijos tautų istorinės atminties ir solidarumo ženklas

2026 08 12
Žmogus su dviračiu ties lauko kelių išsišakojimu stebi dalinį Saulės užtemimą

Rugpjūčio 12-osios horoskopas: naujam žingsniui prireiks ir drąsos, ir blaivaus žvilgsnio

2026 08 11
Tradicinį kimono vilkinti japonė ruošia arbatą japoniškame kambaryje

Kodėl Japonija garsėja ilgaamžiškumu ir jaunatviška išvaizda? Kuo čia svarbus miegas

2026 08 11
K. Makdonald ir T. Valys

T. Valys susitiko su JAV ambasadore

2026 08 11
Tautinio paveldo kūrėjų paroda Rusnėje 2026

Kviečia IV-oji tautinio paveldo paroda – šįkart Rusnėje

2026 08 11
Medkopio šventė

Dar daugiau apie bites – Medkopio šventėje

2026 08 11
Jurbarko kultūros centro Skirsnemunės skyriaus teatras „Pakeleivis“

Basanavičiaus gimtinėje vyks 22-oji Sūduvos mėgėjų teatrų šventė „Atžalynas“

2026 08 11
Vasaros derlius keliauja į stiklainius

Vasaros derlius jau keliauja į stiklainius: ką verta žinoti prieš pradedant konservuoti

2026 08 11
Buvęs Bogotos meras Antanas Mockus ir jo motina, dailininkė Nijolė Šivickas

R. Vanagas. Nijolytė būtų laiminga

2026 08 11

Skaitytojų nuomonės:

  • jo apie S. Buškevičius. Nėra kitos kalbos, išskyrus Lietuvių!..
  • Ministerijų reikalavimai apie S. Buškevičius. Nėra kitos kalbos, išskyrus Lietuvių!..
  • Rimvydas apie V. Sinica. Ištrinti žmonės
  • P.Skutas apie V. Sinica. Ištrinti žmonės
  • Rimvydui apie V. Sinica. Ištrinti žmonės
Kitas straipsnis
1863 m. sukilimo minejimas | KAM, A. Pliadžio nuotr.

Siūloma sausio 22-ąją paskelbti 1863–1864 m. sukilimo prieš okupacinę Rusijos imperijos valdžią pradžios diena

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai