Tendencijos žaislų rinkoje keičiasi. Kiekvienas laikotarpis turi savo socialinius imperatyvus – grožio standartai, lyčių santykių modeliai, požiūris į technologines naujoves ir inovacijas. Visi šie dalykai daro įtaką ne tik suaugusiems, bet ir vaikams, ir labai puikiai atsispindi žaislų rinkoje. Kaip žaislų rinka keičiasi? Kas buvo aktualu prieš keletą dešimtmečių ir kas aktualu dabar? Kaip šios tendencijos keičiasi ir kas tai lemia? Kokie yra skirtumai tarp dviejų kartų ir ką reikia žinoti tėvams, parenkant žaislus?
Ar prisimenate, kas dominavo žaislų rinkoje prieš 30 metų?
Ar atsimenate, kokioje visuomenėje gyvenome prieš 30 metų? Žlugo Sovietų Sąjunga, triumfavo liberalusis kapitalizmas ir rinkos ekonomika, individualios sėkmės kultas, o besivystanti elektronika kurstė susidomėjimą bei geresnio gyvenimo viltis. Tuo metu, buvo populiarūs žaislai, atspindintys to laikmečio nuotaiką. Moterims įgyjant vis daugiau teisių, madingomis tapo Barbės profesionalės – stomatologės, veterinarės ir kt. Žaislai super herojai, tokie kaip Betmenas, Žmogus Voras ir kiti, įkūnijo dominuojančias individualios sėkmės ir galios fantazijas. Išpopuliarėjo elektroniniai žaislai ir video žaidimai.
Nauji vėjai visuomenėje – naujos tendencijos žaislų rinkoje
Šiandien visuomenė smarkiai keičiasi. Ekologinės krizės, finansiniai sukrėtimai, pandemija privertė žmones peržiūrėti savo prioritetus. Visuotiniu rūpesčiu tampa atsakingas vartojimas, darni plėtra, populiarėja aplinkai draugiški natūralūs produktai, akcentuojama ne individuali sėkmė, o įvairovė, tolerancija, harmoningas santykis su aplinka, pageidaujamomis savybėmis tampa stabilumas, vidinė pusiausvyra ir savikontrolė, bei gebėjimas susitvarkyti su savo jausmais.
Kaip šios tendencijos atsispindi žaislų rinkoje dalinasi Vaikysteszaislai.lt įkūrėjai ir puoselėtojai.
Žaislai iš natūralių medžiagų
Žaislai, pagaminti iš natūralių medžiagų – tai visų pirma iš natūralių audinių, pvz. medvilnės, drobės, ir iš medienos. Tokie žaislai saugūs – natūralūs audiniai yra kur kas atsparesni ugniai, nei sintetika, puikiai išgarina drėgmę, todėl čia nesikaupia bakterijos, o mediniai objektai, priešingai nei plastikiniai, neskyla ir nedūžta, yra šilti ir malonūs liesti. Fizinis prisilietimas prie mylimo žaislo formuoja pozityvią jutiminę atmintį, todėl tikėtina, kad vaikas ir vėliau rinktis iš natūralių medžiagų pagamintus daiktus ir natūralius produktus.
Pliušiniai žaislai emociniam ugdymui
Emocinė pusiausvyra, psichologinė gerovė – tai dalykai, į kuriuos pastaraisiais metais kreipiamas vis didesnis dėmesys. Vaikai dar tik mokosi atpažinti savo jausmus ir su jais susitvarkyti, o tam puikiai pasitarnauja minkšti, pliušiniai žaislai. Jie veikia kaip pakaitinis prisirišimo objektas ir praverčia tais atvejais, kai vaikui sunku vienam užmigti, tenka atsiskirti nuo mamos, pakeisti aplinką išeinant į darželį ar išvykstant į kelionę. Emociškai sąmoningi tėvai puikiai supranta, kad žaislas padeda įveikti nerimą, išgyventi atsiskyrimą ir išsaugoti stabilumo pojūtį.
Lavinamieji žaislai fizinei ir emocinei pusiausvyrai
Sparčiai besikeičiančiame pasaulyje itin svarbu išlikti ramiam, išlaikyti balansą ir autonomijos pojūtį. Lavinamieji žaislai – tai žaislai, skirti lavinti fizines ar kognityvines savybes, tokias kaip pusiausvyra, koncentracija, dėmesio išlaikymas, nuoseklumas. Tai gali būti balansiniai dviračiai, kurie padeda vaikui formuoti fizinį pusiausvyros pojūtį, dėlionės, kurios padeda ugdyti dėmesio koncentraciją, pastabumą ir kt. Reguliarūs, pasikartojantys veiksmai, atliekami žaidžiant su konstruktoriais ar dėlionėmis, suteikia nusiraminimo jausmą.
Kodėl svarbu parinkti tinkamus žaislus?
Ankstyvoji vaikystės patirtis stipriai įsirašo į atminį – malonus prisilietimas prie natūralios medžiagos paviršių, ramybės jausmas dėliojant dėlionę, saugumo ir stabilumo pojūtis apsikabinus mylimą žaislą – šie atsiminimai išlieka visą gyvenimą ir formuoja tam tikrus elgsenos ir jausenos modelius.
Tėvai kartais projektuoja į vaikus savo pačių lūkesčius ir mano, kad žaislai, kurių troško jie patys, suteiks džiaugsmo ir jų vaikams. Tačiau visuomenė keičiasi, skirtingos kartos susiduria su skirtingais iššūkiais ir reikalavimais, o minėtos tendencijos yra ne mados, o ugdymo ir auklėjimo reikalas.