Ateinančią savaitę Kaunas drauge su visa Lietuva minės 81-ąsias Gedulo ir vilties dienos metines. Prisimenant masinius trėmimus ir pagerbiant sovietinio režimo aukas bei politinius kalinius, birželio 14-ąją mieste organizuojami minėjimo renginiai: tradicija tapusi „juodojo birželio“ atminimo akcija „Ištark. Išgirsk. Išsaugok“, kariliono koncertas Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje, parodos ir nemokami muzikiniai pasirodymai.
Įgarsins tremtinių likimus
„Praeitis gyva tol, kol ją prisimename. Trėmimai nėra tik mokykliniuose ar istorijos vadovėliuose užfiksuoti skaičiai, vietovės bei datos. Daugelio mūsų tėvai ar seneliai – gyvi liudininkai, atmenantys skaudžias patirtis. Išgirskime ir nepamirškime jų pasakojimų, padarytų nusikaltimų žmogiškumui ir likime vieningi puoselėdami tai, ką turime brangiausio – gyvybę ir laisvę“, – teigė Kauno miesto mero pavaduotojas Mantas Jurgutis.
Gedulo ir vilties dienos minėjimas prasidės birželio 14-osios popietę. Visa šalis sustos pagerbti 1941-ųjų masinių trėmimų bei šių dienų Ukrainoje vykstančio karo aukų. 11.59 val. gyventojai kviečiami prisijungti prie Visuotinės tylos minutės.
Nuo 12 val. Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje, prie Amžinosios ugnies, skambės tremtinių ir politinių kalinių vardai ir pavardės. Skaitymo akcijoje „Ištark. Išgirsk. Išsaugok“ planuojama įgarsinti 10 tūkst. ištremtųjų likimus.
Vakare, nuo 18 val., Vienybės aikštės prieigose – kariliono varpų muzikos koncertas. Jį kauniečiams dovanos karilionininkė Austėja Staniunaitytė-Proietta.
Kultūra primins laisvės gynėjus
Prieš 81 metus vykusių masinių trėmimų atminimo renginiai pasklis po visą Kauną. Antradienį 14 val. Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos „Berželio“ padalinyje (Taikos pr. 113B) skambės literatūrinė-muzikinė kompozicija „Akmenimis sugrįžome iš kelionės“. Ten pat bus eksponuojama Tito Milašiaus paroda „Tremties kryžiai“ bei Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus parengta kilnojamoji ekspozicija „Už Uralo, žemės galo“ – aplankyti galima iki liepos 29 d.
Kauno IX forto muziejuje – meninis vakaras „Birželio sodas“: 18 val. pasirodymą „Kur slenka dienos pilkos…“, sukurtą pagal Rūtos Šepetys romaną „Tarp pilkų debesų“ ir Rimvydo Racėno knygą „Į mielą šalį Lietuvą“, pristatys Kauno Veršvų gimnazijos Teatro studija. Programoje – ir dainuojamosios poezijos pasirodymai.
Vakarą vainikuos nemokamas renginys Kauno kultūros centre: dailininkė-tekstilininkė Eglė Jesulaitytė atidarys savo parodą. Lietuvių liaudies istorines ir karo dainas atliks folkloro ansamblis „Gadula“ ir sutartinių giedotojų grupė „Sasutalas“.
Išsami minėjimų programa – internete: bit.ly/birzelio14
• Premjerė apdovanota Dalios Grinkevičiūtės medaliu
– 15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/premjere-apdovanota-dalios-grinkeviciutes-medaliu-56-1692328?copied
• Premjerė atsiimdama D. Grinkevičiūtės medalį pasakė jautrią kalbą
– alfa.lt/aktualijos/lietuva/premjere-atsiimdama-d-grinkeviciutes-medali-pasake-jautria-kalba/257239/
• Kaune – tradicinis lapteviečių susitikimas netradiciniu metu
– diena.lt/naujienos/kaunas/miesto-pulsas/tradicinis-laptevieciu-susitikimas-netradiciniu-metu-1082286
• Ledo vaikų gelbėjimas ir gelbėjimasis: kas padėdavo ištremtiems našlaičiams?
– diena.lt/naujienos/laisvalaikis-ir-kultura/kultura/ledo-vaiku-gelbejimas-ir-gelbejimasis-kas-padedavo-istremtiems-naslaiciams-1051074
• Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienas kviečia paminėti Okupacijų ir laisvės kovų muziejus
– voruta.lt/gedulo-ir-vilties-bei-okupacijos-ir-genocido-dienas-kviecia-pamineti-okupaciju-ir-laisves-kovu-muziejus/
• Prisiminsime masinius trėmimus ir brutalų tautos naikinimą
– voruta.lt/prisiminsime-masinius-tremimus-ir-brutalu-tautos-naikinima/
• Unikalūs tremties ir rezistencijos eksponatai pirmą kartą keliaus į ekspoziciją Vašingtone (JAV), kur birželio 13-ąją atidaromas Komunizmo aukų muziejus
– voruta.lt/unikalus-tremties-ir-rezistencijos-eksponatai-pirma-karta-keliaus-i-ekspozicija-vasingtone-jav-kur-birzelio-13-aja-atidaromas-komunizmo-auku-muziejus/
Sakau, gal jau vergų bėdavojimais – mažiau gyventume. Daugiau pergalingo, laisvos tautos kuriamojo, pasiektų pergalių didingumo… Vieniems teko žūti kovojant miškuose, kitiems mirti iš bado ir šalčio Sibiruose, tretiems pasibaigti stribaujant ar komunistaujant Lietuvoje… Laikas suprasti, kad tai gali būti vykę dėl tarpukariu savanaudiškai vykdytos Smetoninės iš esmės tautos šliaužiojimo prieš Lenkiją, apskritai politikos nevaduojant karine jėga Vilniaus ir teritorijos, taip pat dėl 1939 m. spalio 10 d. sutarties: “Vilnius mūsų, o mes rusų” su Stalinu, pagaliau konkrečiai visais atvejais dėl to, kad nebuvo pakeltas ginklas, o kapituliuota prieš 1938 m. kovo Lenkijos ultimatumą, 1939 m. spalį ir 1940 m. birželį be šūvio – prieš Sovietų ultimatumus. Tai istorinė pamoka Tautai, ją jau būtų laikas įsikalti į galvas tokių įvykių prisiminimų proga.