2021 m. balandį lietuviškajame feisbuke pradėjo veikti virtualus patrulis – skirtas valdyti čia vykdomus pažeidimus.
Nuo patruliavimo pradžios iki lapkričio buvo gauta per 2,7 tūkst. pranešimų apie neleistiną elgesį.
Vieša paslaptis – nereikia vargti, kad bent vieną tokį pažeidėją pastebėtume ir patys. Kasdien vien Feisbuke atsiranda įvairaus, neaiškaus turinio – nuo pyktį komentaruose liejančių tautiečių iki siūlomo greito internetinio uždarbio, kurį žmonės pamažu jau ima atpažinti kaip sukčiavimą.
Pastebėjus tokį atvejį, galima pranešti virtualiam patruliui, o šis, savo ruožtu, pradės nuo įspėjimo, tačiau vėliau gali grėsti ir kitokie nemalonumai, pavyzdžiui, ikiteisminiai tyrimai.
Per septynis Feisbuko stebėjimo mėnesius net 77 atvejai buvo perduoti patikslinti aplinkybes. Pažeidimų TOP 3 atrodo taip: pirmoje vietoje įsitaisė 28 sukčiavimo atvejai, antroje – 18 „taškų“ surinkusi nelegali prekyba, o garbingą trečiąją vietą iškovojo neapykantos kurstymas, kurio pastebėta 15 atvejų.
Daug, ar mažai? Kiek dar lieka neaptikta? Ką tai pasako apie mus (ar juos)?
Feisbuko komentarų funkcija egzistuoja nuo pat šios platformos įkūrimo pradžios ir nepanašu, kad būtų ruošiamasi ją panaikinti.
Sakytume, gal ir gerai – žmonės turi galimybę nuoskaudas išlieti virtualioje aplinkoje, o ne kur kitur. Deja, tai nėra vieno socialinio tinklo yda – veikiau apskritai internetinės erdvės skaudulys: šiurkščios, nepaaiškinamai piktos, nepriimtinos kalbos galima rasti beveik kiekviename portale, ypač – naujienų portaluose.
Taip, žodžio laisvė, – neįmanoma uždrausti rašyti komentarų, o dar nerealesnis scenarijus – laukti pokyčių tokiame milžiniškame, kone visą pasaulį jungiančiame tinkle, kaip Feisbukas.
Vis dėlto žodžio laisvė internete atvedė žmones prie pavojingos ribos, kur kasdien balansuojama tarp mielų jaustukų prie nuotraukų ir grasinimo susidoroti su „tuo gėjūkščiu“, „babajum“, linkėjimų mirti, grasinimų nudobti.
Tokia „saviraiška“ yra didelė, ir kelių paspaudimų ekrane būdu apčiuopiama visuomenės problema. Tad, kaip ją spręsti?
Pradėti nuo „savęs“ – pavyzdžiui, mūsų lietuviškų naujienų portalų. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Informatikos fakulteto tyrėjų komanda – prof. Tomas Krilavičius, dr. Danguolė Kalinauskaitė, dr. Justina Mandravickaitė, Eglė Kankevičiūtė ir Milita Songailaitė 2022 metais tuo klausimu turės ką pasiūlyti – projekte „Laisvų nuo neapykantos bendruomenių kūrimas Lietuvoje“ (kad „rimčiau“ atrodytų pavadintame angliškai BE HATE FREE, – Alkas.lt) yra kuriamas naujoviškas įrankis, padėsiantis sumažinti neapykantos kalbos apraiškas interneto platybėse.
Šiuo sumanymu kartu siekiama spręsti ir kitas susijusias problemas: plėsti žinias apie neapykantos kalbą, ugdyti visuomenės gebėjimus ją atpažinti ir įprotį apie tokius atvejus pranešti.
Tam tikslui mokslininkų komanda ir dirbtinis protas (DI) suvienija jėgas – minėtas įrankis, paremtas būtent DI, padės atpažinti netinkamus, įžeidžiančius, neapykantą kurstančius komentatorių pasisakymus.
Ši naujovė vystoma remiantis naujienų portalų anoniminių vartotojų paskelbtais komentarais, ir vien projekte mokslininkai tokių skaičiuoja bene 75 tūkst.
Dalį jų, žinoma, sudaro nekenkėjiškas turinys, pavyzdžiui, įvairios nuomonės, tačiau kitą dalį – sunkiai suvokiamos žmonių mintys, kartais priverčiančios ir suglumti, ir pasibaisėti.
Visi tie komentarai yra kruopščiai atrenkami – anotuojami – rankiniu būdu. Paprastai kalbant, priskiriami kategorijoms pagal tai, ar juose randama neapykantos kalbos, ar ne.
Iš šių pavyzdžių mokosi dirbtinis protas, kad vėliau, kai įrankis bus pabaigtas kurti, galėtų ir pats atlikti tokį visuomenei reikšmingą darbą.
Vadinasi, piktiems komentatoriams ateina liūdnos dienos – turės pasukti galvą, kaip teks plūstis, kad komentarai apeitų dirbtinio proto užkardas.
„Laisvų nuo neapykantos bendruomenių kūrimas Lietuvoje“ projekto VDU komandos gretose – ir studentai, mokslininkams ir žinovams padedantys sumanymą paversti veiksmingu įrankiu.
Jaunieji tyrėjai čia turi galimybę turimas teorines žinias pritaikyti tikroms praktinėms problemoms spręsti ir kartu prisidėti prie kilnios užduoties – komentarų skiltis paversti taikesne ir švaresne vieta.
„Prisijungiau prie „Laisvų nuo neapykantos bendruomenių kūrimas Lietuvoje“ projekto ir kartu gavau galimybę parašyti magistro darbą tema „Neapykantos kalbos atpažinimas panaudojant dirbtinį protą“.
Šiame projekte prisidedu prie tyrimų, skirtų išsiaiškinti geriausias neuroninių tinklų architektūras ir transformacinius būdus, tinkančius neapykantos kalbai lietuviškuose tekstuose atpažinti.
Tolesnis mano tikslas – kartu su komanda sukurti neapykantos kalbai lietuviškuose tekstuose atpažinti skirto sprendimo prototipą, panaudojant mašininio mokymo būdus“, – teigė projekte dirbanti VDU Informatikos fakulteto studentė Eglė.
„Laisvų nuo neapykantos bendruomenių kūrimas Lietuvoje“ projekte už modelių, skirtų neapykantos kalbai aptikti, kūrimą ir duomenų surinkimą bei paruošimą atsakinga VDU Informatikos fakulteto studentė Milita pasakojo, jog projekto pradžioje buvo išbandyti jau esami neapykantos kalbos aptikimo būdai, jų rezultatai buvo pristatyti Druskininkuose vykusioje konferencijoje „Data Analysis Methods for Software Systems“ (DAMSS).
Šiuo metu projekte studentė dirba prie naujo dirbtinio proto modelio, skirto neapykantos kalbai aptikti būtent lietuviškuose tekstuose, kūrimo. Dirbtiniu protu paremtą įrankį pabaigti kurti ir jį pradėti naudoti tikimasi jau šiemet.
Parengta pagal Vytauto Didžiojo universiteto pranešimą spaudai
Pergyvenate dėl lietuvių kalbos? O kokius paveikslėlius dedate?
Gražu… Ir konferencija Druskininkuose surengta.
Portale daugiau karinį, be bendro, išsilavinimą turintys komentatoriai “kiečiau” išsireiškia, bet vienas kitą patildo ir taip “Tėviškės alkas” išvengia kraštutinumų. Smagu, manau, bus sulaukti Dirbtinio proto toje srityje pastabų, kadgalėtume išmokti subtiliau vienas su kitu bendrauti ir (kam reikia) šviesinti protus tėviškės labo kryptimi.
Lig cenzūra neapykanta sumažintų juokdariai.
Vilniaus savivaldybė nesuteikė leidimo Vasario 16-ąją Vilniaus centre organizuoti dar vieną mitingą
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/vilniaus-savivaldybe-nesuteike-leidimo-vasario-16-aja-vilniaus-centre-organizuoti-dar-viena-mitinga/
T.V. Raskevičius įtarinėja prezidentą ir Seimo kolegas homofobija
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/tv-raskevicius-itarineja-prezidenta-ir-seimo-kolegas-homofobija/
Ir aš įtariu, jog ne kiekvienas Seimo narys eitų į tokius ,,vakarėlius”.
Žodyje mitingas įžvelgta neapykanta. Vadovaujantis BK… str. …dalimi pilietei skiriami prverstiniai darbai… Sapnuojas? O kaip su priverstiniais skiepais, su GP buvo? Irgi sapnavosi pradžioje, bet kas buvo vėliau?
Seimo nario B.Matelio biure apsilankė policija: aiškinsis, kas politiką išvadino „naciu“
– 15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/seimo-nario-b-matelio-biure-apsilanke-policija-aiskinsis-kas-politika-isvadino-naciu-56-1636742?copied
,,Komentaras” buvo ant politiko biuro iškabos paliktas.
Gražu. Auga jaunųjų cenzorių karta. Seneliai prieš trisdešimt metų išsivadavę nuo cenzūros, pasirodo, klydo.
Šiaip jau bandymai atpažinti „neapykantos kalbą panaudojant dirbtinį protą“ nelabai rimti. Nesuprantu,kam kurti “dirbtinį protą”, nejau natūralų protą žmonės prarado? Kartais žmogus, parašęs ką nors ne taip, ne visada jaučia neapykantą; arba gali būti, kad jis nesuprato gerai, ką parašė, tiesiog pakartojo kokią nors klišę; galbūt jis ne viską parašė, ką norėjo, – tiesiog nespėjo. O kitąkart neapykanta gali būti labai meistriškai paslėpta po išradingomis paniekos frazėmis, užuominomis, žodžių žaismu. Tai padaro daug daugiau žalos nei koks nors tiesioginis keiksmas nesusivaldžius. Aš pati esu patyrusi žiaurios rusofobiškos neapykantos, net sunku visa tai perteikti, o to portalo net nebegaliu prisiminti.
Ir atvirkščiai – dirbtinis “protas” gali bukai reaguoti į visiškai kitokią prasmę turinčius “neapykantos” frazes. Moralės normos sudėtingos, komentatoriai išradingi, o dirbtinis “protas” varganas. Ir amoraliems tikslams, neapykantos, paniekos kurstymui suvaldyti reikia ne dirbtinio proto, o sąžinės ir meilės artimui žadinimo, jautrumo bei atidumo. Žodžiu, technologija moralės neištaisys ir juo labiau netpažins žmogaus sielos ketinimų.
Beri po bolše, kidaj po daljše?
Kiek reikia žmonių, kad visus 1 dienos komentarus, visus soc. tinklus peržvelgtų ir pažymėtų ar atrinktų giljotinuotinus? Robotas per sekundes atsijos reikiamus. O jau tada žinovas skaičiuote, kaip tam vaikų žaidime, atrinks, ką prie gėdos stulpo visų akyse už ausų nuvilkti. – Juk tiek, kiek per dieną atrinks, atsakingai, teisingai pasverti – neįmanoma. Padarinys – Su šia tema susijusius žodžius tik elitas galės vartoti. Ir kai kurio dar neįteisinto fronto personalas (nes gal to reklamai prireikė). Kiti dėl viso pikto net nešališkai neužsimins. .
Pats sumanymas ir faktas, kad mūsiškiai yra gabūs iniciatoriai, nuteikia gerai. Norėčiau paprašyti Dirbtinio proto kūrėjus, kad DP, aptikęs tautinės ar religinės neapykantos kurstytojus, kartu pagautų iš kur, iš kokios užsienio šalies tai sklinda ir griauna valstybę. Tada, gavę žinią, mūsų portalų, svetainių savininkai užblokuoti tų šalių įtakotukus ir baigtas kriukis. Čia – rimtas mūsų valstybę ginantis intelektualus darbas, todėl jauniems mūsų intelektualams kuriant Dirbtinį protą minima tema linkiu didelės sėkmės.
O, kad toks tikslas būtų. Tačiau matome, kad tik naujoji ,,pažanga” turi teises vertinti kitus, teisę į nuomonę, ir jų nuosprendis galutinis ir neskundžiamas. Kad ir nuspręsti, ar turi teisę kokia nors NVO be tėvų leidimo kištis į moksleivių mokymo programą… Tėvo prieštaraujantys pasisakymai gali būti visaip įvertinti. O NVO – nepakaltinami, abejoti jų teisumu draudžiama (kaip ir Stalino teisumu).
Nesustyguotos mintys
Lėšų įsisavinimas. Kas finansuoja?
Užgniaužus tariamą (!) neapykantą pastabose, ji gali daug stipriau prasiveržti kitu būdu – labai blogai.
Neapykanta, jei tokia pasitaiko, niekur nedings. Kodėl netiriamos neapykantos šaknys, kaip pašalinti jas? Tai labai svarbu, bet mano klausimas – kvailas. Baudimas neapykantą gali tik sustiprinti. Labai blogai.
Tai žodžio laisvės ribojimas, nes prisikabinti visada galima, kai tik noras yra, ir dar mokama už tai.
Koks IQ ir politinės pažiūros tų, kurie kuria? Kas jie, kurie suprogramuos mašiną? Apaštalai? Be trūkumų?
Seniai vyksta aršus smegenų plovimas per laisvą ir nepriklausomą žiniasklaidą.
Ar samdomus partinius labai labai žinomus rašinėtojus baus? Netikiu.
Ar samdomus partinius trolius baus? Netikiu.
Atpažins pagal raktinius žodžius, nieko čia naujo.
Pastabų rašinėjimas yra tuščias laiko leidimas. Bet pastabos suteikia puikią galimybė žinoti konkrečių žmonių politines nuostatas. Ne smulkmena.
Prieš mus tikrasis, o ne nupudruotas liberalizmo veidas – skaitykite liberalizmo istoriją.
Amore fati 🙂
1. IQ yra kvestionuotina metrika intelektui vertinti, – lakoniška, ir atspindinti tik tam tikrus problemų tipus, psichologijos mokslai seniai apie tai kalba, keistas pasiūlymas.
2. Apaštalai, be trūkumų? Nelabai suprantu, ar mūsų valstybės valdymas kažkokia jezuitų išnaša? Prie ko čia šitas dieviškumas? Taip, visi turi trūkūmų, tačiau žmonės, kurie skiria save darbo laiką (pabrėžiu), mėnesius skaito įvairius neapykantos kalbos apibrėžimus, konsultuojasi su teisininkais ir kitais ekspertais, galų gale atlieka tyrimus naudodami didelius kiekius duomenų ieškodami tendencijų, žino apie tai DAUG. Be to, dažniausiai duomenų moksle būti objektyviam yra lengviau nei subjektyviam, nes remiamasi feedback’u iš žmonių, anotacijos atliekamos “aklu” būdu ir tai dar ne vienas anotatorius (su skirtingomis politininėmis pažiūromis). Pagal jūsų logiką, negalima pasitikėti jokiais ekspertais, nes matematikas gali sumaišyti pliusą su minusu, gydytojas suklysti analizuodamas mėginius, policininkas sustabdyti be reikalo, – jie juk ne jėzus kristus, ne apaštalai.
3. Kodėl netiriamos neapykantos šaknys?
Kodėl jūs taip teigiate? Tiriamos. Ir mokslininkų grupės, ir gynybos srities atstovai duomenis analizuoja, ieško per kokius šaltinius/suinteresuotas grupes informacija ateina, kokias išvadas iš to galima daryti. Bet… šitas straipsnis (ir tyrimas) juk ne apie tai? Keista (ir klaidinga) generalizacija.
4.
Ar samdomus partinius labai labai žinomus rašinėtojus baus? Netikiu.
Ar samdomus partinius trolius baus? Netikiu.
Atpažins pagal raktinius žodžius, nieko čia naujo.
Ko verta šita retorinė odė? Jei samdomas partinis labai žinomas šiukšlins, tai bus pažymėtas kaip šiukšlė, padaryti kažkokias išlygas modeliavimo kontekste kartais yra sunkiau, negu visus vertinti lygiai. Bet žinoma, kai neturi jokio suvokimo, kaip tai veikia, tai sunku logiškas išvadas darytis. Raktiniai žodžiai? Gyvenate 2005aisiais.
TL/DR nesustyguotos mintys? – tai gal reiktų susistyguoti prieš rašant?
Beje, skambios lotynų frazės skamba išmaniai, bet ne tada, kai pats nesupranti nei kam nei kokia kalba rašai (amor fati, amore – italų).
Kvestionuotina, duomenų mokslas, feedback’u, generalizacija, modeliavimo kontekste, anotatorius… 🙂 Suprantama, suprantama… Mes Alke sakome žinovas, o ne ekspertas. Kas kažkam suteikia tuos žinovo laipsnius ir kokiu pagrindu? Yra atitinkami patvirtinti ir galiojantys reikalavimai? O gal daug veiksmingiau būtų kiekvienam piliečiui įsmeigti po 1 anteną į galvą ir 24/7 stebėti kiekvieno mintis? Jei mintys neatitiktų neklystančiųjų valdančiųjų politinės linijos, pataisyti tas mintis nedelsiant. Užkardyti! Tada jau nereikėtų akylai sekti kiekvieno piliečio parašinėjimų 🙂
„Lietuvos žmogaus teisių centras, kartu su partneriais pradeda įgyvendinti projektą „BE HATE FREE: laisvų nuo neapykantos bendruomenių kūrimas Lietuvoje““ – Kodėl angliškai? Čia Lietuva. Valstybinė kalba – lietuvių.
Neapykanta yra blogis. Kad tik mėgėjiškos pastangos sutramdyti tą blogį nepagimdytų daug kartų didesnio blogio.
Ar tai ne tas pats ŽT centras, kuriam vadovavo TM m-rė, o šiandien irgi yra, kas ta pačia kryptimi vadovauja?
Tegu QWXas Lietuvoj
jų raides pašalina…
Dar vienas robotizuotas šiltnamis – užuovėja kuriama neišmanymams, neišminčiai viešumoje plačiau reikštis. Vargu, ar žmogus bijantis neapykantos apskritai turi ką reikšmingo kitiems pasakyti. Tad veikiau yra kuriamas šiltnamis vidutinybių poreikiams tenkinti. Ar taip lėšos nėra naudojamos niekams – vaikiškiems žaisliukams VDU įsitaisyti?
O kas yra iš tikrųjų problemiška, – nematoma. Antai, nacionalinis LRT.lt nesuteikia techninių galimybių kritikai reikšti komentarų, pastabų būdu. Taip gali būti susidaroma užuovėja lėkštam partiniam LRT programų turiniui gyvuoti, jos žurnalistams dalykų neišmanymui, valdžiai nepatogių temų nekėlimui, galimiems ne nacionaliniams interesams savo veikloje slėpti. Ir visa tai vyksta demokratinės šalies nacionaliniame transliuotojuje. Tai matosi be jokio dirbtinio proto (DI), tačiau šiam viešo komunikavimo nederamumui spręsti kažkodėl VDU projektų nesiranda.
Galimybių pasas (GP): ar Lietuvos žmogaus teisių centras protestavo, rengė mitingus, kreipėsi į Seimą, Vyriausybę, Prezidentą, kai buvo akivaizdžiausiai pažeistos žmogaus teisės, taikant GP? O kai neapykantos kalba, žeminimas sklinda iš viršaus, kur jūs, žmogaus teisių gynėjai? Pradėti reikia ne nuo visaapimančio sekimo ir baudimo, o nuo neapykantos priežasčių, kurios visiems yra puikiausiai žinomos, šalinimo.
bet jokia NVO negali viena visko aprėpti! Todėl ar ne išmintingiau rinktis siaurą specializaciją. Tą, kuri madinga, kuri ant bangos, kuri JIEMS jokio galvasopio nekels, tik bus madinga ir darbą garantuos bent jau iki pensijos. Taigi, jų kvalifikacija tik augs.
Prieš sistemą kovojantis Antanas Kandrotas nuteistas – teks keliauti į kalėjimą Kuo skiriamės nuo Baltarusijos?
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/pries-sistema-kovojantis-antanas-kandrotas-nuteistas—teks-keliauti-i-kalejim/
,,Kalėjime Andratas Kandrotas turės praleisti 1 metus ir 9 mėnesius.
A.Kandrotas: Įrodėm, kad nuo Baltarusijos nei trupučio nesiskiriam”
Kaip suprantu, dabar visos mūsų su ŽT susijusios NVO skelbia pavijų demokratijai, telkiasi bendrai Žodžio laisvės gynybai? Jei pripažįstam laisvę Laisvę švęsti, tai kokia šventė be laisvo žodžio?
Radijas pranešė, jog kažkas darė apklausą klausimu, ar mes matėme ?jaunimui kenksmingą turinį internete… Aš vis dar išsižiojusi. Atsiverskit ,,Delfi”, apklausėjai! Nuo pat viršaus prasideda – gal jau net 2jus metus 24×7 kabanti kazino ar kito lošimo reklama. O begalė tekstų ir nuotraukų sekso tema irgi viršuje (kitos temos po jais!) Nuo vakaro neretai ir iki kitos dienos pusiaudienio? Nesimato? Ir tam jokie įstatymai negalioja??? Gal jie gydo jaunimo sielas, kad taip saugomi nuo atsakomybės?
O jūs, jautrios sielos, kur piktais komentarais susirūpinusios ir taip kruopščiai per mikroskopą ieškančios priežasties komentare patraukti ką nors atsakomybėn – atitraukite akis nuo didinamųjų stiklų – gal už to jūsų ieškomo VIRUSO neapykantos DRAMBLYS šaiposi? Užduokite sau klausimą – ar tikrai iš meilės ir pagarbos visuomenei, iš rūpinimosi jaunimu tas turinys persekioja interneto svetainių lankytojus?
Socialinis eksperimentas: Kiek ilgai žmogus tylės?
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/lietuvos_politika/socialinis-eksperimentas-kiek-ilgai-zmogus-tyles/