Birželio 13 d., 15.00 val., Kauno IX forto memorialiniame komplekse, minint pirmųjų masinių trėmimų ir Holokausto Lietuvoje pradžios 80-ąsias metines, vyks pirmasis Totalitarinių režimų (sovietinio ir nacistinio) aukų atminimo metų renginys – Gedulo ir vilties dienos minėjimas. Kauno IX forto muziejus 2021 metus skiria šioms režimų aukoms atminti.
Pabrėžiant, kad svarbu nepamiršti istorinių įvykių, palikusių gilų įspaudą Lietuvos ir pasaulio istorijoje, metus lydi šūkis-įsipareigojimas „Visada prisiminti. Neleisti pasikartoti“.
Prieš 80 metų – 1941 m. birželio 14 d. naktį – buvo pradėtas masinis Lietuvos gyventojų prievartinis išvežimas į atšiauriausius SSRS kraštus. Iš viso per keturias dienas trukusius trėmimus iš Lietuvos išvežta daugiau nei 17 000 žmonių.
Pažymint šiuos skaudžius ir reikšmingus Lietuvai istorinius įvykius, Gedulo ir vilties dienos išvakarėse skambės tremtinių atliekamos dainos ir eilėraščiai, autentiškai bylojantys skaudžią sovietų represijas išgyvenusių žmonių patirtį.
Susitikimo su tremtiniais metu Kauno IX forto muziejus pristatys lauko parodą „(Ne)užpildyta tuštuma“. Paroda primins ir meniškai perteiks 1941 m. tremties specifiką – šeimų išskyrimą, kai tremčiai pasmerktų šeimų vyrai buvo atskiriami nuo žmonų ir vaikų.
Parodos fotografijose greta ištremtų šeimos narių iškyla atskirto šeimos maitintojo – vyro, tėvo, sūnaus – atminties siluetas. Jame – simboliškai įrėmintos eilės, kurias parašė Lietuvos karininkas Alfonsas Kazlauskas, 1941 m. birželio 14 d. atskirtas nuo šeimos ir išvežtas į lagerį.
Paroda bus eksponuojama Kauno IX forto memorialinio komplekso obelų sode, kuris simboliškai primena nenutrūkstamą žmogaus ir tėvynės ryšį.
Programa:
- Sovietinio režimo aukų ir tremtyje žuvusių Lietuvos piliečių atminimo pagerbimas;
- Lauko parodos „(Ne)užpildyta tuštuma atidarymas“;
- Tremtinių poezija ir dainos | LPKTB Kauno filialo Istorinės atminties ir Dainos klubas | Tremtinių choras „Ilgesys“

Išankstinis užsirašymas čia.
Minėjimas vyks Kauno IX forto memorialiniame parke (obelų sode).
Esant blogoms oro sąlygoms, renginys vyks Okupacijų ekspozicijos pastate.
Renginys rengiamas atsižvelgiant į galiojančius COVID-19 pandemijos reikalavimus.
Renginys viešas, bus filmuojama ir fotografuojama.
Rengėjas – Kauno IX forto muziejus.
Renginio partneriai:
Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga;
Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrija;
Kada priešas užkariauja kitą šalį ( nesvarbu kokiu būdu) , jam atitenka visi krašto turtai ir , svarbiausia, žmonės . Tai karo grobis. Priešas su karo grobiu žmonėmis gali elgtis , kaip jam patinka. Vienus žudo , kitus išsivaro į vergiją. Maskovijos balševikai pasielgė , kaip tikri vergovinės santvarkos laikų užkariautojai. Išvežė tūkstančius lietuvių vergoviniam darbui.
Tremtis ir vergovė skiriasi , kaip diena – naktis. Pavyzdys . Maskvos caras ištrėmė V.I. Ulijanov – lenin į Sibirą. Ką jis ten veikė ? Gal kasė anglį , o gal taigoje mišką pjovė? Skaitė knygutes ir poilsiavo. Tai tremtis.
O mano Tėvas prievarta išvežtas į Šiaurinį Uralą , darbo ir mirties lagerį , vergiškam darbui. Vos liko gyvas.
Nepalyginama.
Minėkime; lietuvių Tautos vežimo į vergovę dieną, o ne “pereselencu”.