Neseniai rašėme apie Mažosios Lietuvos kalbinius pokyčius, o šį kartą – apie Karaliaučiaus krašto vietovardžių darkymą.
Margas baltiškųjų vardų žemėlapis
Nedidelis baltų žemės lopinėlis prie Baltijos jūros – Karaliaučiaus kraštas – kaip niekas kitas istorijos bėgyje patyrė didžiulius sukrėtimus. Taip pat ir etninius, kultūrinius.
Kalbininkė dr. Marija Razmukaitė krašto vietovardžių kaitą kildina dar iš ankstyvesnių laikų. Savo studijoje „Senieji Karaliaučiaus krašto vietovardžiai“ (tyrimas buvo paskelbtas 2001 m. Vilniuje vykusioje konferencijoje), cituodama Mariją Gimbutienę, ji rašo, kad „Karaliaučiaus kraštas, t. y., Mažosios Lietuvos pietinė dalis, susidedanti iš 4-rių istorinių sričių – Skalvõs, Nadruvõs, Sémbos ir Nótangos (sukirčiuota autorės – Č.I.) – yra dalis senųjų Prūsų žemių, kurios dar priešistoriniais laikais, apie II tūkstantmetį prieš Kristų, archeologų duomenimis vakaruose siekė Oderį, pietuose – Vyslos aukštupį, šiaurėje – Baltijos vandenis.
Archeologų duomenis patvirtina ir vardynas, ypač vandenvardžiai, probaltų, prolietuvių ir lietuvininkų laikais, t. y., daugiau nei 4000 metų nenutrūkstamos baltiškos kultūros raida, kurią detaliai aptaria Vilius Pėteraitis studijoje „Mažoji Lietuva ir Tvanksta“ (Vilnius, 1992).
Taigi, minėtose žemėse iš pradžių gyveno prūsai, aukštos materialinės kultūros baltų gentainiai. Prūsų kalba XIII–XVI a. – jos paminklų atsiradimo laikais – daugeliu atžvilgių, pasak prūsisto prof. V. Mažiulio, bus buvusi archaiškesnė už kitas baltų bei visas ano meto indoeuropiečių gyvąsias kalbas. Be to, yra teorijų ir duomenų, jog jau VII mūsų eros amžiuje šioje teritorijoje pasklido ir lietuviai.
Jau XIII–XV a. kryžiuočių kronikos ir žemėlapiai fiksuoja baltiškus vietų vardus; iš tokių šaltinių surinktõs medžiagos žymusis prūsistas G. Gerulis studijoje „Die altpreußischen Ortsnamen“ (Berlin und Leipzig, 1922) nagrinėjo senųjų vietovardžių struktūrą ir raidą, tuo pačiu operuodamas lietuvių bei latvių kalbų faktais.
Lietuvių emigracijos toponimikas Rimantas Lamauskas 2014 m. kompiuterinėje GIS duomenų bazėje paskelbė žemėlapį su lietuviškais vietovardžiais bei jų vokiškomis ir rusiškomis atmainomis (galima rasti puslapio „Sava Lietuva“ portale www.townames.carto.com). Visame šiame žinyne dabar apie 4000 gyvenviečių ir 600 upių pavadinimų (įkurtuvių metu buvo 2873 vietovardžiai). Mokslininkas išsirinko seniausius vietovardžių keitimo klodus, bet pastebėjo, kad vokietinimas ypač įsismarkavo 1938 metais, kai vienu mostu buvo panaikinti visi dar likę baltiškos kilmės vietovardžiai.
Įsismaginta prieškariu, baigta pokariu
Istorikas Algirdas Matulevičius knygoje „Mažoji Lietuva XVIII amžiuje“ (Vilnius, 1989) teigia, kad jau XVI a. viduryje šiame krašte buvo susidariusios lietuviškos apskritys, tad suprantama, kad didelės teritorijos dalies ir vietovardžiai buvo lietuviški, nors administraciškai sritis priklausė Prūsijai. Iki pat 1944 metų ir žemėlapiuose dar buvo fiksuojami baltiški gyvenamųjų vietų vardai bei upėvardžiai: Dãrkiemis, Girdavà, Ylavàâ, Įsrūtìs, Katniavà, Labguvà, Gumbínė, Ragaînė, Véluva, Tilžė, Alnà, Deimenà, Gilijà, Ĩsė ir daugelis kitų, kurių etimologija sietina su lietuvių ar kitų baltų kalbų žodžiais.
Taigi, 1938 m. birželio 3 d. nacių įsaku apie 3500 senųjų, t. y. baltiškų, vietovardžių buvo pakeista į vokiškus, germanizuojant jų galūnes: Augsgirren į Sassenhöhe, Jurgaitschen į Jürgenfelde, Kraupischken į Breitenstein, Lasdehnen – į Haselberg, Popelken – į Markthausen, Paskallwen – į Schalau, Schillehlen – į Lehmau ir t. t. Tai liudija ir tuo metu išleista slapta brošiūra „Das Verzeichnis der neuen Ortsnamen der ganzen Provinz Ostpreußen“ (Tilžė, 1938).
Valentinas Juraitis K. Donelaičio 300-osioms metinėms skirtoje knygoje „Karaliaučiaus kraštas“ (Vilnius, 2013) pateikia kelių šimtų, daugiausiai nedidelių gyvenviečių sąrašą, kuriame prieškariu, ypač po karo pavadinimai buvo išdarkyti kone neatpažįstamai. Jeigu vokiečiai dažniausiai nekeisdavo jų šaknies, o tik galūnes, tai sovietai pridergė kaip reikiant. Pavyzdžiui, Vėluva tapo Znamensku, Lietuvkaimis – Zorino, Girduva – Železnodorožnu, Stalupėnai – Nesterovu, Naujakuršiai – Pionierskij ir t.t.
Su vokiškais pavadinimais buvo užbaigta 1946 m., kai Karaliaučiaus kraštas buvo perduotas Rusijos Federacijai ir pavadintas Kaliningrado sritimi su centru Kaliningradu, senieji vietų vardai galutinai pervadinti naujais, rusiškais.
Karaliaučiaus krašto žemės vardų keitimais iki 1947 m. gegužės rūpinosi Srities civilinių reikalų valdyba, po to Srities liaudies deputatų vykdomasis komitetas. Jų siūlymai buvo įteisinti 1946-1950 metų RTFSR AT Prezidiumo įsakais. Į naująją sritį atvyko nauji gyventojai iš karo nuniokotų Rusijos vietų, užsilikę po pergalės kariškiai, krašte ėmė funkcionuoti nauji oficialūs rusiški vietų vardai, vėliau užfiksuoti tik tarnybiniams reikalams skirtame leidinyje „Kaliningrado srities gyvenvietės“. („Населенные пункты Калининградской области“, Калининградское книжное издательство, 1976).
Karaliaučius ir A. Sniečkaus viltys…
Atskirai minėtina Karaliaučiaus pavadinimo istorija. 2016 m. birželį archeologas ir istorikas Manvydas Vitkūnas „Lietuvos žiniose“ rašė, kad buvo vilčių, jog Karaliaučius bent dukart galėjęs tapti Lietuvos dalimi: po pergalingo 1410 m. Žalgirio mūšio, jei Vytautas Didysis kartu su Jogaila būtų ryžęsis greitai pribaigti parklupdytą priešą ar bent jau atsiriekti dalį senųjų baltiškų žemių, ir iškart po Antrojo pasaulinio karo, kai padalytų Rytprūsių pietinė dalis atiteko Lenkijai, o šiaurinė, apimanti Mažąją Lietuvą, – Sovietų Sąjungai. Deja, abu kartus buvo priimti kitokie sprendimai. Taip 1946 metais Kionigsbergas tapo Kaliningradu politinio biuro nario Michailo Kalinino garbei, nors šis veikėjas čia niekada negyveno.
Kaip ir kiti šio krašto miestai ir vietovės: Tilžė buvo pavadinta Sovetsku, Ragainė – Nemanu, Įsrutis – Černiachovsku (generolo Ivano Černiachovskio garbei), Gumbinė – Gusevu (sovietų kariuomenės kapitono Sergejaus Gusevo garbei), Stalupėnai – Nesterovu (pulkininko Stepano Nesterovo garbei), Naujieji Kuršiai tapo Pionerskiu, Tolminkiemis – Čistyje Prudais, Piliava – Baltijsku.
Beje, iki šiol kai kurių veikėjų kraują kaitina įrašas komunistinio veikėjo R. Šarmaičio dienoraštyje. Jame 1944 m. vasario 27 d. jis teigia, kad Viačeslavas Molotovas klausimą dėl vakarinių Lietuvos sienų iškėlęs dar Maskvoje esantiems Lietuvos komunistams. Lietuviai nesnaudę ir sudarę šiam klausimui nagrinėti skirtą komisiją, į kurią įėjo profesoriai Povilas Pakarklis, Juozas Žiugžda ir Borisas Larinas iš tuomečio Leningrado, taip pat Antanas Venclova, Juozas Vaišnoras ir kiti.
Pagal paruoštą pasiūlymą, kuriam pritarė ir sovietinės Lietuvos valdžia, prie Lietuvos SSR turėjo būti prijungta Tilžė, Įsrutis, Gumbinė, Tolminkiemis – sovietų Lietuvos siena puslankiu turėjo priartėti per 60 kilometrų nuo Karaliaučiaus miesto, kuris, komisijos supratimu, pats turėjo tapti laisvuoju miestu, koks prieškariu buvo Dancigas. O štai tuometinis Istorijos instituto direktorius P. Pakarklis, 1947 m. pradėjus perkurti naujai apgyvendintų teritorijų pavadinimus, net rašė raštą į RSFSR Ministrų Tarybą, kad ši akcija būtų sustabdyta. Tik šio rašto Maskva nepaisė…
A. Sniečkus buvo atsargus ir šio klausimo vėliau nekėlė. Diskusija pagyvėjo 1946 m. vasarį, kai sovietų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje vyko rinkimai į AT, o, neįvykus Potsdame numatytai surengti taikos konferencijai, visi Karaliaučiaus srities statuso planai buvo nukišti giliai į stalčius. Išliko tiek viena: pakeisti krašto vietovardžiai, kaip ir jo statusas, iš laikinumo fazės pateko į pastoviąją…
Grėsmė visai Europai ir jos kultūrai
Taip prūsų, nadruvių, skalvių žemės, ilgainiui tapusios ne tik lietuvininkų, bet ir gausiai šį kraštą kolonizavusių vokiečių gimtaisiais namais, po staigaus istorijos vingio virto karo grobiu, atitekusiu sovietams. Šioje žemėje pasikeitė labai daug kas: žmonės, kultūra, kalba, visų gyvenviečių ir daugumos upių, ežerų ir kitų gamtos objektų pavadinimai.
Kaip rašo dr. M. Razmukaitė, šitaip buvo padarytas didžiulė žala visai Europos kultūrai, ypač keičiant seniausio vietovardžių sluoksnio – upių ir ežerų vardus į naujus: Gilijà į Matrosovka, Argà – į Zlaja, Ósa – į Priamaja, Druojà – į Gremjačja, Eimenýs – į Uljanovka, Romintà – į Krasnaja, Auksínė – į Golubaja, Lūjà – į Rybnaja ir t. t. Tad dabartinė Kaliningrado sritis su naujoviškais vietų vardais tapo labiausiai nuo baltų kultūros nutolusi ir mažiausiai plačiajai visuomenei žinoma Mažosios Lietuvos dalis.
Žinoma, geopolitinė situacija, vėl įsiplieskęs Šaltasis karas atitolino po karo vos įsižiebusias viltis, kad šis SSRS užgrobtas eksklavas kada nors susigrąžins baltiškuosius pavadinimus ir taps iš tiesų civilinė, demilitarizuota, demokratiška zona Europos viduryje. Kremlius savo propagandistų lūpomis vis kartoja, kad tai „nuo seno rusų žemės“ ir, kaip ir Krymo atveju, pasitelkusi šią tezę, prikemša kraštą ginkluotės.
Pagal Stokholmo Tarptautinio strateginių tyrimų instituto duomenis, tiesa, senokus, paskelbtus 2007 m. TSTI leidinyje „Karinis balansas“, srityje yra 18 trumpojo nuotolio balistinių raketų SS-21, 8 mobilios raketos SS-C1-B, taip pat 837 tankai, 1085 šarvuočiai, 77 naikintuvai, 55 sraigtasparniai, iš kurių 11 – Mi 24 puolamųjų) ir t.t. 2018 metų vasario pradžioje Maskva pranešė, kad, kaip atsakas į amerikietiškas priešraketinės gynybos sistemas Rytų Europoje, krašte dislokuotos trumpo nuotolio raketos „Iskander“. Buvo skelbta, kad šiais kompleksais, skirtais naikinti taikinius už 50-500 kilometrų, ketinama apginkluoti 152-ąją gvardijos raketų brigadą, kuri bazuosis Įsrutyje (Černiachovske). Tai patvirtino NATO. Rusija šį anklavą saugoja kaip lėktuvnešį, kurį galės panaudoti kritiškai pablogėjus santykiams su Vakarais.
***
Vadinasi, susigrąžinti Karaliaučiaus kraštui baltiškąją lingvistinę tapatybę – tik tolstanti svajonė?
Jeigu mes nesaugosime savo kalbos, nebranginsime šio kultūros grynuolio, tuomet ir viltis gražinti baltiškuosius vietovardžius atidėsime ilgiems šimtmečiams.
Stalingrado (Tvanksta vietovardžio vietoje) nuolanki “gerbėja” A. Merkel, su ES rumuniška, patentuota JAV “Vodka Stalinskaya”, tikrai nepranoks netgi nuoširdžiai gedinčios Britų Valdoves, jos Didenybės Elžbietos II, – atsakingos už visų “savų” Premjerų skyrimus ir sprendimus, – Jos gedulo su VISŲ PRŪSŲ gedulu, palikuonių kančiomis nesulyginsi… Asmeniniam gedului užuojautas palikus, sykiu su jais – poroje, Prūsiją tebežalojančią JAV, visą visą ar niekingiau nei niekšingą, ar tiesiog žemos moralės pilietiją, su visais nuo 1945-08-02 kaliausemis virtusiais “Prezidentais”, be skirtumo ar Trump ar Biden: Prūsų niekintojas … neužmirškim.
Teisės niekšais, – tarptautinių įsipareigojimų metimo į istorinius sąvartynus nuolatiniais be saiko ir galo Nevykdytojais, – p a t a p t i …nei viena gyva ir net po Potsdamo
įsipareigojimo priėmimo dėl tolimesnės Prūsijos žemių ateities gimusi Pasaulio gyvybė – JIEMS tapti nesuteikė.
Niekina visi anerikosai su Elžbietos II pavaldiniais pagal “merkelišką stalinavimą”, šiaip sau, -ne iš reikalo, o tiesiog, iš PO KARINIO sotumo.
Linkėjimų p a s p r i n g t i viešai siųsti negalima,- taigi
paspringti negalima pasiųsti (kablys pabėgo 🙂 štai ėmė, ir pabėgo … koks skirtumas, kai
ĖMĖ, ir pasirašė 1945-08-02 …ir
p a m i r š o, – KAD… … …).
Ką, kas, kur ir KODĖL pamiršę, pamirę??
ko gero, tarp naujų vietovardžių rastųsi ir „Iskandersk”, ir „Novičiokograd”, „Vagnerovo”, ir pan.
Siūlau. Lietuvoje išleisti Prūsijos žemėlapius su senaisiais lietuviškais vietovardžių pavadinimais. Mokyklose ir kitose žinyčiose ant sienos (nebūtinai ) turėtų kabėti toks žemėlapis. Sakysit , kad maskovijai nepatiks. Taip – nepatiks. O man nepatinka dabartiniai.
Jei maskovitai pradės gąsdinti – galima apsimesti durneliais (kaip Maldeikienė) . Lietuva leidžia senus žemėlapius su senais pavadinimais.
Manote, kad žmonės kartais apsimeta? O gal kaip tik kartais pabūna savimi – be jokio apsimetinėjimo?
Na ir taikli Tamstos baksnynė Bartai,
būtent Maskvoj Maldeikiai bemokslaudami susipažino,;
daug išminties po Vilniaus jėzuitų Ordino škalos (atseit universiteto) uždarymo mūsiškių mokslavyriams su mokslamoterom ten tekę prisikapstyt, betnevisiem tilpę.
Taigi, nepilnų apsčiai apstu ( kai kas net “papuolė” į ES, paklyst gi negėda). Bet įdomiausia lietuviška išmintis 1916 m. “Otečestvo” atspausta, J. Baltrušaičio aplinkų įtakos nuo XIX a. išugdžiusios deramą ir Prūsijos reikšmės Lietuvai priėmimą. Deja, iki –
1917 m. Leninui, dar vis tebevaldant iš mauzolio Rusiją iki šiol, po 1917 m. perevoroto taip ir užginama Tai prisiminti
ir primint.
Nuostabi mintis , Bartai. Jėga
Niekas netrukdo mus vadinti Karaliaučiaus srities vietovardžius lietuviškai, bet klausimas kas tai pripažins. Pasvajoti, žinoma, galima…
Tamsta. O jei Lietuva, tokius žemėlapius, darytų tik vietiniams poreikiams. Jaunajai kartai, kad žinotų, neužmirštų. Kas žino, kas bus ateity. Tarkim, po kažkiek metų “rasijancas” bandys lietuviukui; “eto iskono ruskije zemli”, o lietuviukas jam panosėn kyšt žemėlapį su data ir lietuviškais vietovardžiais . Ne tik tavo maskovijos , bet ir Maskvos mongolai su totoriais nežinojo. Va tep.
Ir su adresais senųjų, Vakarų šalių pasidarytų ir naudotų Europos žemėlapių, kur pažymėtos aisčių žemės su senaisiais vietovardžiais rodo, kokie plotai kokiais amžiais priklausė aisčiams, o kokių šalių ar genčių dar nė nebuvo Europoje, arba jų gyvenama žemė buvo nago dydžio…
Beje, ta Lietuvos komunistų sudaryta komisija Lietuvos TSR sienos klausimui Karaliaučiaus teritorijoje spręsti, į kurią įeina ir prof. Povilas Pakarklis, negalėjo būti sudaryta anksčiau 1945 m. antrosios pusės, kadangi profesorius buvo pasitraukęs į Vakarus, bet, matyt, buvo dar Vokietijoje, tad GRU ir KGB pastangomis buvo surastas ir pargabentas į Tarybų Lietuvą, kaip pripažintas Rytprūsių istorijos specialistas. O tai pagal karo įvykius galėjo įvykti ne anksčiau kaip 1945 m. antrojoje pusėje ar net 1946 metais. 1944 m. vasarį dar nebuvo aišku, ar Karaliaučius atiteks TSRS žinion, bet Molotovui, matyt, jau rūpėjo, kad kuo daugiau tos teritorijos atitektų sovietams kaip LTSR (lietuviams) etniškai priklausanti žemė.
Ir dar. Karą laimėjo ne Rusijos federacija, o tsrs, todėl Karaliaučius kaip grobis teisiškai žiūrint priklauso visoms Sąjunginėms respublikoms. Kadangi jau tiek metų tuo visoms Respublikoms priklausančiu grobiu Rusija naudojosi viena ir tai yra stalinizmo pasekmė, tai dabar derėtų perduoti pavaldyti kokį pusšimtį metų Ukrainai tarkim su Lietuva.
Na jau, kam išsyk Ukrainai, Lietuvai ar Baltarusijai,
– gal nuo Karelijos pradėtume, juk respublikų būta
net 16-kos, – 1945 m. 🙂 🙂 🙂
stalinistinė maskovija,prieš sukeliant pasaulinį karą, svaigo apie 50 – ties “tarybinių respublikų sąjungą”.
“Vaina s maloi krovju” ir visa Europa “dėkoja maskovijos balševikams už išvadavimą”. Ir tada:
“Tegul visos tautos vieną himną gieda, visos tautos iš visos širdies.” (Lakštingala , kuri negali nečiulbėti.)
1. Karaliaučius kaip grobis dar ir su teisiniu pagrindimu – visiškas absurdas ir su visiško durnumo elementais.
2. Tiesiai šviesiai drasiai bei griežtai: Tvankstėje, (vokiečių, rusų, lenkų, …) okupantai yra tik laikini perėjūnai (plėšrūnai herbiniai ereliai), o mūsų lietuvių pareiga – išsaugoti vietovardžius (vandenvardžius) atkurti prūsų kalbą. Pagarba visiems, kas dirba tokia linkme. Tik mes vieninteliai lietuviai žinom ir galim tai padaryti. Mūsų šventa pareiga išprašyti visus okupantus ir perimti Tvankstės (krašto) tvarkymą, perimti šeimininkavimą.
___________________________
Lietuva – tvirtovė
***
Pridedama: Tvánkstė (vok. Twangste, Tuwangste), senasis prūsiškasis vietovės, kurioje buvo prūsų pilis, o vėliau įkurtas Karaliaučiaus miestas, pavadinimas. Tvankstė buvo į rytus nuo Karaliaučiaus pilies, ant Priegliaus upės kranto. Pirmąkart paminėta Tacito, kaip gintaro kelio į Romą pradžia. 1254 per Kryžiuočių ordino antpuolį pilis sugriauta, vietoj jos 1255 pastatyta Karaliaučiaus pilis. Pavadinimas (Twangste, Tuwangste, Twangst, Twongst, Twoyngst) yra vandenvardinės kilmės, siejamas su vieta prie pilies tvenkinio, prūsiškai: tuwi, tauwan – arti ir tuwangste – tvenkinys. (iš mle.lt)
Manau, kad protingesni supras kas pasakyta ir kiek tas kelias gali būti reikšmingas siekiant tikslų…
Be to, labai abejotina, kad Tvankstė pagal kilmę yra ne lietuviškas, o prūsiškas pavadinimas. Sembų, net ir Notangų teritorijų pavadinimas “Prūsija” yra vėlyvas – atneštas jau Ordino, siekiant jas prijungti prie prūsais vadinamų ir jau prieš Ordiną kapituliavusių kitų baltų žemių.
Kad “Tvankstės” pavadinimu Karaliaučiaus vietovė būtų pažymėta dar Tacito, aptikti neteko…
Man tai visai patiko mintis, kad karo grobis buvo skirtas ne Rusijai…, o jau ateičiai galima būtų tuo ir remtis, jog tai ne Rusijai ir ten Rusijos niekada nebuvo, tam ir reikalingi žemėlapiai su senaisiais pavadinimais, kaip siūlo Bartas…
Karas vyko ne tarp Vokietijos ir Rusijos, o tarp Vokietijos ir Tarybų Sąjungos. Karo laimėtoja kaip valstybė teisiškai buvo ne Rusija, o Tarybų Sąjunga, taigi ir karo grobis -nugalėtosios Vokietijos teritorija – teisiškai priklausė Tarybų Sąjungai, taigi 15 -ikai TS sudarančių respublikų, tačiau dėl stalinizmo vidaus politikoje tapo vienos Rusijos turtu…
Tai būtų vienas iš teisinių pagrindų Lietuvos diplomatijai tuo klausimu su buvusiomis TS respublikomis, neišskiriant ir pačios Rusijos.
Žemėlapių su senaisiais pavadinimas naudojimas būtų tik atminties palaikymas tarp žmonių pačioje Lietuvoje, kas be abejonės yra šventas reikalas.
O, tikrai – „Мелочь, но приятно”.
Iš tiesų tą „smulkmeną” derėtų retkarčiais priminti. Ypač turint galvoje, kad Hitlerį vydama, RU barbariškai naikino ne tik vakarines pirmąjį žiedą – „savo respublikas”, bet ir tolesnį, antrąjį gynybinį žiedą – „liaudies respublikas”, kurio irgi trokšte troško, kad ten Kremlius šeimininkautų.
Jeigu 16 “respublikų” 1945 m. buvo, tai kam meluot, kad dalintinas Grobis 15-kai
…na, nebent – 15-ka respublikų RTFSR grobiu užskaitant. Grobis pagrobtoms??
Čia kaip ant Gariūnų, Kalvarijų ar Lukiškių prekyvietės įvarom VYTI, lyg grobį. Aha?
Gal Karaliaučiaus į 15 – 16 dalių dalyti nereikėtų, nes ir Kurilų salos karo grobis… O tai gausim tada 1/15 Karaliaučiaus ir 1/15 Kurilų 😉
1/15,5, t.y 2/31 Tvankstos šiandien būtų labiau nei pakankamai, (nežinom kaip ryt)
juk tai Romintos Šventvietės girių aplinka.
Vaiškūnai, aūūūūūūūūūūūūū, klaidą pavadinime ištaisyk: grĄžinsim Ą nosinė. Be nosinės žodis visai ką kita reiškia – gražinti, padaryti gražų.
Ten dabar baisus ruskynas kloaka
Pasak tada sklandžiusių gandų, Sniečkus būtent dėl tos priežasties atsisakęs susigrąžinti jas, nes tai dar labiau nutautintų LT. Jei tiesa ir kiti sklandę gandai – ten buvo masiškai apgyvendinami iš kalėjimų paleistieji, dažniausiai kriminaliniai nusikaltėliai. Jų ir dabar ten per milijoną gyvena (neskaitant karo pajėgų(, tai ką kalbėti apie tuos laikus?
Žinoma, jei tikrai viskas būtent taip buvo, jei ne Kremlius Sniečkų „draugiškai įtikino” atsisakyti (kad Vakarai girdėtų ir žinotų: Kremlius laikosi sutarčių, jis norėjo grąžinti, siūlė, bet, va, LSSR pati atsisakė, tai RU nepalieka likimo valiai, toliau sąžiningai rūpinasi tomis žemėmis?)
REIKIA NE GRAŽINTI BET PAŽINTI LIETUVIŠKUOSIUS VARDUS ir JŲ ATSIRADIMĄ!
– KELTAI – NUO LIETUVIŠKO – KELTIS, ATSIKELTI – PERSIKELTI!
– GALAI – DAEJĘ iki SVIETO GALO!
– VYKINGAI – VYKTI – ATVYKTI – IŠVYKTI!
– Herodoto SKITAI – LIETUVIŲ PROTĖVIAI – LIETUVIAI – ĮVEKĘ 12 000 – metų kelią nuo Japonų salų iki (per HIMALAJUS!) – iki ATLANTO VANDENYNOI!
– SLAVAi – NUO liet. – Šlovė ( Akad. Toporovas ir Ivanovas)!
– “ILIADA” ir “ODISĖJA” – KRIVIŲ KRIVAIČIO VANDENORIAUS EPAI!!!
– MAHATMA (Didysis) GANDIS – LIETUVIŲ KALBA SENESNĖ už SANSKRITĄ!
– BALTŲ Filosofas EMANUELIS KLANTAS: “Lietuvių kalbą reikia išsaugoti, nes ji turi RAKTĄ, kuris išsprendžia ne tiktai filologines bet ir TAUTŲ RAIDOS PASLAPTIS!”
– LIETUVIŲ KALBOS DĖKA BUVO ATRASTI TREČIASIS IR KETVIRTASIS ŽEMĖS AŠIES FIZINIAI JUDĖJIMAI!!!! Ir t.t. ir t.t.
ŠALYN RANKAS NUO SENIAUSIOS ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBOS! JAI JAU PER 450 000 metų!
Kada „Alke“ bus gerbiamojo komisijos pirmininko straipsnis apie šiandien uždrausta graikišką žodį su smulkiais paaiškinimais neišsimokslinusimes tautiečiams? Juk čia jis skelbiasi laikas nuo laiko. Matyt, reikia kuo skubiausiai atiduoti į makulatūrą psichiatrijos, psichologijos knygas, tarptautinių žodžių žodyną ir ne tik? Vienu žodžiu, atėjo tokie laikai, kai vagys nebevadinami vagimis, o ilgapirščiais, virėjai tapo net šefais, o tuos, kurie užsiima tuo, uždrausta vadinti tais. Kas laukia rytoj? Štai jums krikščionių ir liberalų glaudžiausio, nuoširdžiausio idėjinio (o gal ir medžiaginio?) susiliejimo išdava. Kas laukia rytoj?
Kalba – dalykas rimtas! Ne tos spalvos būdamas, nė kalbos iš tribūnos netiksi pasakyti (apie Baideno inauduraciją)
„Jie sakė, kad aš netinkamas išversti šį kūrinį,“ trečiadienį pasakojo katalonų vertėjas Viktoras Obiolsas. „Jie neabejojo mano gebėjimais, tačiau ieškojo kitokio žmogaus, kuris turėjo būti jauna moteris, aktyvistė ir, geriausia, juodaodė.“ 23 m. afroamerikietė Gorman dėl savo eilėraščio… ”
– mokslolietuva.lt/2021/04/reikia-jaunos-juodaodes/
„Iranas yra puikus pavyzdys, kad įprasto gyvenimo gali nelikti per naktį.
Laisvės partija siūlo įvesti Irano laisvę Lietuvoje. ”
– pozicija.org/lidzita-kolosauskaite-irano-saule-pamazu-kyla-lietuvos-padangeje/
„Beje, kokia bus ta dauguma, dauguma žiūrovų nė nenutuokė. Kokios pozityvios tautinės jėgos bando vienytis, planavusieji balsuoti net nebuvo informuoti. Jų per televizorių nerodė, jų pavardžių ir veidų nebuvome spėję net pamatyti, nebent tik trumpučiuose sukarikatūrintuose vaizdeliuose. ”
– pozicija.org/jonas-jasaitis-absurdas-tapo-tikrove-kas-toliau/
ČESLOVAS GEDGAUDAS! “MŪSŲ PEAEITIES BEJEŠKANT” psl. 15.
“Modernus proistorikas jau nebesiremia vien rašytais, kardais net labai retais dokumentais. Jis kviečiasi pagalbon viską, kas tik įmanoma : gamtos ir gyvių evoliuciją, hidrografiją, hidronimiją, kalbotyrą, toponimiją, ekonomiką, senovės prekybą, susisiekimą, etnologiją, archeologiją, mitologiją, paleografiją, kartografiją, datavimą, pasirėmus ledynų periodais, arba ledynų metinėmis nuosėdomis, ar medžio kamienų metiniais žiedais, ar pagaliau, pačiais moderniškiausiais metodais : molinių puodų magnetinės krypties analizė, anglies ir t.t.
– Susirinkęs apsčiai įvairiausių sričių faktų užrašų, LAIMINMGAS, JEI SURANDA KOKĮ VEDAMĄJĮ SIŪLĄ ir VISI FAKTAI, SISIKLOSTO, PAAIŠKINA VIENAS ANTRĄ, PAPILDO ir T.T.
TAS VIENAS SIŪLAS, MANO ATRADIMUOSE , BUVO – SENIAUSIOJI ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBA, KURIAI JAU PER 90 000 metų!!!
Re: Kęstučiui:”Gal Karaliaučiaus srities į 15 – 16 dalių dalyti nereikėtų, nes ir Kurilų salos karo grobis… O tai gausim tada 1/15 Karaliaučiaus ir 1/15 Kurilų ?”
Pratęsiant šią mintį-: pažiūrėkim kitaip-dalinkim į 15dalių.Galima paskaičiuoti, padalinant Karaliaučiaus sritį (kaip TSRS grobio dalį) į 15 dalių. Kiekviena buvusi TSRS respublika gauna savo kompensaciją, nors po mažai, bet šis tas, Po to, mūsų valstybės energingiausieji, kreipiasi į atskirų dabartinių išsivadavusių iš TSRS jungo respublikų vyriausybes, kad jos padovanotų Lietuvai savasias dalis. Tikėtina, kad Arzebaidžanas, Uzbekija, broliška Ukraina, Kazachstanas, Latvija, Estija ir .t. padovanotų(o gal kaip labai nesuinteresuoti tolimo jiems krašto žemėmis parduotų-išnuomotų papigiaja savasias dalis). Kurilai mūsų nedomina-teatsiima ją Japonija.
Gerbiamas Gintai! ATEINA LAIKAS, KAI SĄLYGAS ŽEMĖJE DIKTUOS NE direktoriai, ir net ne prezidentai, bet JOS DIDĖNYBĖ GAMTA! Tas laikas GAMTOJE jau ATSEIKĖTAS – 2500 – ji metai!
Būtent nuo 2500 – jų metų ŽEMĖJE PRASIDĖS ŽEMĖS AŠIGALIŲ KAITA, KURI TĘSIS iki 3000 -jų metų!
O TAI REIŠKIA, KAD NUO 2500 -jų metų ŠIAURINIAME ŽEMĖS PUSRUTULYJE VYRAUS TIKTAI SAULĖ, PIETINIAME – TIKTAI MĖNULIS! Ir t.t. Ir t.t.
ATEINA LAIKAS, KAI BE SENIAUSIOS ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBOS, NIEKAS ŽEMĖJE, net ir didžiausieji proto bokštai, NEGALĖS SUPRĄSTI – KAS? IR KODĖL? ŽEMĖJE VYKSTA?
Tad LIETUVIAMS privalu, kaip galima greičiau, PRANEŠTI PASAULIUI APIE TREČIOJO IR KETVIRTOJO ŽEMĖS AŠIES FIZINIŲ JUDĖJIMŲ ATRADIMĄ, BE KURIO PASAULIS BUVO, IR ATEITYJE BUS, AKLAS!
Taip,tam ir gimęs Alkas, kad lietuvis ( o tuo pat kas apie jį ratu aplink Žemę) aklas nebūtų.
Tad Būkim – ir visiems iki pat atokumų regėt, išvyst vykim
KRIVIŲ KRIVAIČIO VANDENORIAUS PALIKIMAS – “ILIADA” ir “ODISĖJA”!
ILIADOJE YRA MINIMAS JŪRŲ DIEVO POSEIDONO ANŪKAS – “TĘSĖJAS”. JIS TĘSĖ SENELIO, – JŪRŲ DIEVO POSEIDONO, “IŠDAIGAS” JŪROJE!
AR GALI BŪTI DAR GERESNIS LIŪDIJIMAS, KAD JAU PRIEŠ KETURIS TŪKSTANČIUS METŲ MŪSŲ PROTĖVIAI, NE TIKTAI KALBĖJO LIETUVIŠKAI, BET IR EPUS LIETUVIŲ KALBOJE RAŠĖ IR NET PASAULIUI PALIKO?!
ROMOS OVIDIJAUS – “METAMORFOZĖS”. TAI KAS ŽEMĖJE VYKO PRIEŠ 6000 metų ir kas dar vyks MŪSŲ TŪKSTANTMETYJE! “FAETONTAS”.
“Tuotarp liepsnų apsuptas rausvaisiais plaukais FAETONTAS
Krinta žemyn stačia galva ir ilgu ruožų per orą
Skrieja toli, kaip kartais žvaigždė per giedrą padangę,
Nors nenukrinta visai, tik atrodo galėjus nukristi.
Taip nuo tėvynės toli, pasaulio priešingoj pusėj,
Priima jį Eridanas ir deganį veidą nuplauna.
O vakarietės najadės, nudegintą trišakio žaibo
Kūną paguldę kapan, ant akmenio ženklą paliko:
ILSISI ČIA FAETONTAS, ŽIRGAIS GIMDYTOJO SKRIEJĘS,
NORS NEPAVALDĘS DAR JŲ, BET KRITĘS DĖL UŽMONO DIDŽIO!”!
BALTIŠKIEJI PAVADINIMAI! AR GALIMA ŽEMĖJE STAIGA ATSISAKYTI TAI, KAS ŽMONIJOS BUVO KŪRIAMA TŪKSTANTMEČIAIS? MAHATMA GANDIS, ANTANUI POŠKAI, BUVO SAKĘS – LIETUVIŲ KALBA SENESNĖ UŽ SANSKRITĄ! KĄ TAI REIŠKIA? O TAI , KAD LIETUVIŲ KALBAI JAU PER 450 000 metų!
PIRMIAUSIAI PATYS LIETUVIAI PRIVALO PAŽINTI IR ĮSISĄMONINTI TAI, KAD LIETUVIŲ KALBA YRA SENIAUSIA KALBA ŽEMĖJE, IR KIEKVIENĄ PROGĄ, KIEKVIENAME RENGINYJE, NEBIJOTI ir NESIGĖDINTI TAI SKELBTI!
Dar šis tas į Tamstos platinamų žinių kraitelę
Rokiškio rajone rastas senovinis durklas – vienintelis Lietuvoje
– delfi.lt/news/daily/lithuania/rokiskio-rajone-rastas-senovinis-durklas-vienintelis-lietuvoje.d?id=86969605
KĄ REIŠKIA – GRĄŽINTI BALTIŠKUOSIUS PAVADINIMUS? AR LIETUVIŠKI VARDAI IR PAVADINIMAI NĖRA BALTIŠKIEJI?! LIETUVIŠKI VARDAI PER TŪKSTANTMEČIUS TAPO BALTIŠKAIS, O BALTIŠKI- LIETUVIŠKAIS! TAD AKCENTAS PRIVALO BŪTI NE – BALTIŠKIEMS – KELTIŠKIEMAS – PAGONIŠKIEMS – ARIJIETIŠKIEMS, AR DAR KITOKIEMS VARDAMS, BET – LIETUVIŠKIEMS!
PRISIMINKIME KĄ ANTANUI POŠKAI YRA SAKĘS INDŲ IŠMINČIUS – MACHATMA GANDIS – LIETUVIŲ KALBA SENESNĖ UŽ SANSKRITĄ!!!!!
TAD IR MES – LIETUVIAI PRIVALOME KALBĖTI – LIETUVIŠKAI, KAIP BUVO NUO SENO!!!!
Išgirdau tik pabaigą, bet pabaiga teikia viltį, jog visa laida tokia
Džiazuojanti istorija. Kodėl mums taip sunku statyti paminklus istorijai?
– lrt.lt/mediateka/irasas/2000154014/dziazuojanti-istorija-kodel-mums-taip-sunku-statyti-paminklus-istorijai
Gražios svajonės, šaunus komentarai, bet deja ir liks svajonėmis. Kinija jau panaikino trijų vaikučių limitą. Vėlus metas eikit į lovas nemiegot.