Šiemet Lietuvoje prasidėjo kas dešimtmetį vykstantis gyventojų surašymas. Paskutinis gyventojų surašymas vyko 2011 m. Tuomet jis buvo atliekamas tiesioginiu būdu apklausiant gyventojus bei dalyvaujant elektroninėje apklausoje. Šiais metais gyventojų surašymas atliekamas tik turimų administracinių šaltinių pagrindu – registrų duomenimis.
Tačiau ne visus klausimus galima rasti registruose. Tai klausimai apie kalbą ir tikėjimą. Atsakymus į šiuos klausimus Lietuvos gyventojai prašomi pateikti Statistikos departamento elektroninėje svetainėje paskelbtoje apklausoje iki šių metų vasario 17 d. (Neseniai paaiškėjo, kad patyliukais pratęsta iki vasario 28 d.):
https://surasymas.stat.gov.lt/
Ta proga Lietuvos Senojo baltų tikėjimo tęsėjai išplatino viešą kreipimąsi, kuriame pakvietė Baltų tikėjimo puoselėtojus dalyvauti Lietuvos statistikos departamento vykdomoje apklausoje
„Kviečiame visus Baltų tikėjimo išpažinėjus sudalyvauti apklausoje. SVARBU: Baltų tikėjimas nėra įtrauktas į pagrindinių tikėjimų sąrašą, tačiau pasirinkdami Kita rasite sąrašą, kuriame galima rinktis – Baltų tikėjimui“. 2011 metų tiesioginio gyventojų surašymo duomenimis Baltų tikėjimo pasekėjais užsirašė 5,1 tūkst. lietuvių. Jūsų dalyvavimas šių metų apklausoje atskleistų naujausius duomenis apie baltų dvasinį paveldą puoselėjančių asmenų skaičių“, – rašoma sausio 16 d. Lietuvos Romuvos išplatintame pranešime spaudai.
https://youtu.be/lOQqLRb65rE
Nepažiūrėjau į laiką, bet užtrukau apie 1 – 2 min.
Jau įsiregistravau, tautybė – lietuvis, gimtoji kalba – lietuvių, religija – baltų tikėjimo!
Kadangi jau registravotės, matėte klausimyną, gal atkreipėte dėmesį?. Ar ten tik toks klausimas – kokio tikėjimo? O klausimo apie pažiūras, jų palaikymą, pritarimą nėra?
Nieko nėra, kad, įrašius tikėjimą, turėčiau kur dar įrašyti apie būtinybę saugoti baltų tikėjimą, kaip mūsų kultūrinio paveldo sudėtinę dalį? Juk civilizuotai visuomenei, kad ir kokio tikėjimo ji būtų, nėra būdinga guiti lauk, nesaugoti, nepuoselėti, netyrinėti savo praeities? Juolab, kad nei liberaliajai demokratijai tai neškadija , nei išsilavinimui.
Žemyna, Mieloji, kam taip sudėtingai klausi. Būk maloni, paprasčiau. Ačiū.
JAU, bet – deja.
Mielasai p. Bartai – reikalauti iš žmogaus daugiau, nei jis gali – tolygu žmogaus kankinimui. Juk žinote, jog trumpai ir aiškiai kalba tik giliai išsilavinę, labai protingi žmonės . Net didžiausi narsuoliai manęs nei tuo, nei anuo apkaltinti .nedrįstų, bet tamsta vis vien ,,piatiletku za dva goda” iš manęs išspausti siekiate?
Nežinau, kaip ištikimi savo parapijų nariai, bet aš, pvz., trukdydavau Dievui savo reikalais užsiimti tik, kai pajusdavau būtinybę ar gal kvietimą užeiti į maldos namus. Tada užeidavau į tuos, katrie pakeliui, katrie atdari. Ypač, jei tuo metu nėra pamaldų, ir galima tyliai vienai pabūti. Tačiau klausimyne nerado vietos eilutei tiesiog krikščioniams, be skirstymo.
Manyčiau, jog dalį žmonių nudžiugintų galimybė pažymėti, jog, laikydami save vieno ar kito tikėjimo, jie labai domisi baltų tikėjimu, nori, kad jis būtų išsaugotas. Tačiau domėtis tai dar ne būti to tikėjimo. Vadinasi, esi priverstas arba meluoti (kad palaikytum BT), arba rinktis 1ą. O kodėl net ir klausimyne VERČIA rinktis, jei jie viens kitam netrukdo, tik praturtina žmogų (nebent valstybės ir bažnyčios biurokratai pasistengia juos supriešinti, tartum vis dar tebėra tie laikai, kai katalikybė, priešingai Kristaus valiai, buvo smurtu, per lavonus įvedama, naikinant kitus tikėjimus)?
O, mille pardon, – užmiršau ,,šimašiukus” po rūsčių klausimų sudėlioti – 🙂 🙂 🙂
Krikščionybė ir baltų tikėjimas priešingybės. Tai nesuderinama.
13:50
Kernavės archeologinė vietovė
Dokumentinis filmas. Rež. Alvydas Barysas. 2020 m.
Vėliau – lrt.lt/mediateka/irasas/2000134994
– “Šiais metais gyventojų surašymas atliekamas tik turimų administracinių šaltinių pagrindu – registrų duomenimis.” Atsakymus į klausimus apie kalbą ir tikėjimą Lietuvos gyventojai prašomi pateikti Statistikos departamento elektroninėje svetainėje.
– Pasirinkti labai durni būdai gyventojų surašymui. Labai durni. Reik naudoti surašymo anketas, paštu.
Visių lietuvių, žemaičių, latvių ir dalies baltarusių prigimtinė Aisčių gamtatikių religija baltų vardu anketoje minima tik 17-tu numeriu tarp kitų mūsų krašte galimų religinių bendruomenių. Ji turėjo būti įrašyta pirmuoju numeriu. Manau, kad tokia anketa – mūsų etnokultūros atstovų prie vyriausybės ir LR Seimo darbo brokas, ciniškas ankenos sudarytojų ir jos tvirtintojų požiūris į etnnokultūrines vertybes.
Mane taip pat tas labiausiai nustebino, karingoji krikscionybe vis dar stipri ir daug veikia visoje globalioje ziniasklaidoje. Gal ir nenuostabu ji ir buvo globalizacijos pradininke ir teseja. Tokiu svetimu mums dalyku be prievartos ir apgaules neprastumsi.
Pagrindiniame sąraše svetimų tikėjimų – kiek tik nori! Bet mūsų – nėra. „Kiti“… Baltų tikėjimas prilyginamas bahajų, anglikonų, armėnų… Tai tik patvirtina valstybinės religijos silpnumą.
Pajūrieti,
tai patvirtina dar ir tai, kad (ir) galingoji krikščionybė kalta dėl didžiausio pasaulyje Lietuvos gyventojų praradimo. Tautos budeliai – pagrindiniame sąraše.
Tai patvirtina dar ir tai, kad (ir) galingoji krikščionybė kalta dėl didžiausio pasaulyje Lietuvos gyventojų praradimo. Tautos budeliai – pagrindiniame sąraše.
Žemyna, na ir sudėtingai dėstote mintis. Ar teisingai supratau, kad apklausoje nenumatyta pasirinkti kartu ne vieną religiją, o kelias? Kaip, kad galima pasirinkti kelias kalbas.
Tikrai taip. Pripažįstu, esu kalta.
Kalbas visas sužymėjau.
O kodėl neleidžiama lygiai taip pat – ne viena varnele – ir į klausimą apie tikėjimą atsakyti? Suprasčiau, jei FM to klaustų (iš to spręstų, katros parapijos maldos namus paremti).
Šiais laikais, kai yra nemažai mišrių šeimų (tikėjimo požiūriu), nori nenori, tokioje aplinkoje vaikai auga lankydami ir tuos, ir kitus maldos namus, vienas ir kitas šventes šventęs, ir to, ir ano mokytas. Ir nebūtinai į kurią nors vieną pusę palinks.
Tačiau ir vieno tikėjimo mokytas, ilgainiui vis daugiau sužinantis, skaitantis, besidomintis, susidomi ir kita religija, nori jai daugiau laiko skirti, giliau susipažinti – kodėl negalėtų dar ir apie tai pareikšti: taip, aš lankau katalikų bažnyčią, esu tvarkingas štai tos parapijos narys, bet lygiagrečiai labai domiuosi, noriu kuo daugiau laiko skirti, kuo daugiau sužinoti apie dar aną tikėjimą? Ypač, jei tas tikėjimas – tai tavo Tautos praeitis, jog istorija? Juk jau ne XII ar pan. amžius, kai net ir domėtis, kuo tikėjo Tautos prabočiai, buvo nusikaltimas? Juolab, kai liberalais prisistatantys šalį valdo?
Į mikrofonus rimtais veidais šnekame apie tai, kad būtina žinoti savo istoriją. Pritariu! Baltų tikėjimas yra būtent tai, apie ką jūs šnekate. Todėl malonėkite kiekviena proga, kai kalbama apie istoriją ir tikėjimus, baltų tikėjimui skirti pagarbią vietą. Taip pat ir apklausose.
Su Tikėjimu tas pats kaip su vyru ar žmona mūsų platumose, mylėti gaIi (patyliukais) ir daugiau, bet viešai skelbi vieną vienintelį (ę)… Tad šiuo atveju teks apsispręst…
Zemyna,Tavo vardas “stella gamma Ursa maior”.
Zemyna,labas Alyva laime Daida inkas….
Ir aš viską suvedžiau. Baltų tikėjimo žemaitis 🙂
Beje, ar žinote, kad “kitų tautybių” grupėje galima pasirinkti ir “žemaitis”, dzūkas, aukštaitis? Dzūkas ir aukštais, – tai ne tautybė. Jie – lietuviai. Bet žemaičius galima laikyti tautybe.
Dar 2011 m. surašymo metu apie 7 tūkst. Lietuvos gyventojų kaip tautybę nurodė “žamaitis”. Ir aš tuomet taip užsirašiau 🙂
Kokį universitetą reikia baigti, kad štai taip „sugebėti“ surengti tokio „lygio“ apklausą? Tai daugiau, negu gėda. Man labai panašu į paprasčiausią pasityčiojimą.
Pritariu. Tikrai absurdiška apklausa 🙂
Imtis turėtų būti atsitiktinė ir sudaryta pagal patikimų socialinių apklausų metodologiją.
Bet jei tokią pasiūlė tai pasinaudosim. Mums tai netrukdo ir padės įtvirtinti savo tapatumą.
Pažiūrėsim, kas iš to gausis 🙂
Šiandienos LRT 10-12 p. K-ky piktinosi, kad jie nėra smulkiai suskirstyti (norėjo, kad būtų išvardintos visame pasaulyje pasklidusios jų kalbos, tarmės, religijos, nežiūrint, kad Lietuvoje tikrai ne visų tarmių ir religijų ž. gyvena?).
Kažkokios Vš.Į mergaitė (deja, jos tartis ar techn. ryšio trukdžiai ne viską leido suprasti) buvo nepatenkinta, kad užsienio kalbomis (lenkų, rusų, anglų) klausimai nepateikti. Bet juk užsieniečiai turėtų jungtis TIK prie SAVO pilietybės šalių apklausų, nes kitaip jie ,,dvejinsis” ar ir ,,trejinsis”, taigi, rezultatai niekiniai?
Beje, apklausoje sudalyvavo ?14.000 gyventojų. Siūlyčiau sukrusti kai kurių rajonų gyventojus, nes, kadangi kai kas savo apklausas organizuoja, išaiškės, kad lietuvių apskritai ten nebuvo ir nėra…
Toks tautybių pasirinkimas kaip – dzūkas, aukštaitis, suvalkietis įtraukimas yra atvirai kenksmingas. Nes jei dalis žmonių iš meilės savo kraštui ir tarmei taip užsirašys, tai bus panaudota dirbtiniam lietuvių skaičiaus sumažinimui.
Be to, pati tautos sąvoka nureikšminama, o turint galvoje globalistines tendencijas, tai neabejotinai daroma sąmoningai.
Šios apklausos rezultatas bus toks: lietuvių Lietuvoje 10proc., lenkų -20, ai, dar yra visokių kitokių tautybių – žemaičių, dzūkų, rusų, suvalkiečių, baltarusių ir t.t. , o dauguma iš vis nenurodė tautybės – nes juk ne visi elektroninę anketą pildo, tik lenkų aktyvumas pildant elektroninę formą greičiausiai bus 120proc.
Na tai kokia kalba turėtų būti valstybinė?
Dzūkų ir kitų tarminių ir regioninių grupių pasirinkimas – tai labai gražu, bet tai turėtų būti atskiras klausimas, o ne tautybės pasirinkimas.
Jei pamenate, pradėta nuo lietuvių ir žemaičių priešinimo, ir ten atvirai darbuotasi lenkiant juos į Kremliaus pusę, vaikus organizuotai vežiota į RU karinės parengties stovyklas.
Apie karines stovyklas neteko girdėti, kada tai buvo? O yra kur nors daugiau informacijos apie tai?
Bet kad kremlinai bando sukurti konflikto židinius, tai čia jų įprasta taktika.
Žinau tik, ką portaluose matydavau. – Iš pradžių, dar Zuoko laikais, buvo šiaip žmonių kandžios užuominos komentaruose aplink Murzą besisukiojantiems veikėjams, buvo reportažai apie jų piketus ar kitokius renginius (net ir apie atsiskyrimą), Vilniuje buvo stumiama Rusų namų statyba, bet galiausiai išsiaiškino ir apie poilsiauti vežamas ir šiaip visokius mokymus čia gaunančias Vilniaus rusų m-klas. Nors, kita vertus, jie tik tą patį darė, ką strateginė kaimynė su Vilniaus krašto mokyklomis nuo pats Nepriklausomybės pradžios darė. Irgi stovyklos, mokymai, nemokamos studijos. Tartum savotiškas lenktyniavimas?
Pavardžių, deja, neprisimenu. Skyrus laiko, Gūglas atrastų, tik iš atrastų teks pačiam atrinkti, kur su RU susiję.
Surašot žodžius, pvz., Tauragės rajono moksleiviai Rusijoje vasaros sukarintos stovyklos, ir pamatysite ,,Sovetskas”. Bet ir ne tik Kaliningrado srityje jos rengtos, bet ir RU Europinėje dalyje, gal prie Azovo jūros, bet neprisimenu. Viskas motinėlės Rusios apmokėta. Prisimenu tik rusų m-klos direktorės aiškinimąsi, jog ji nežinojusi, kad stovykla tokia.
Vilniukų p-jos vadas savo atskirą apklausą rengia, kad išsiaiškintų, kiek iš tiesų lenkų yra, nes šia apklausa nepasitiki.
Kadangi bus akis į akį kalbama su tais, kas finansiškai nuo savivaldybės malonės priklauso (arba jo darbdavys yra tos tautybės), ar nebus taip, kad i-apklausoje vienaip pažymėjęs, stovėdamas prieš apklausos vykdytoją (ar ligos patale gulėdamas, žmogelis atsakys taip, kad nenukentėtų, neužsitrauktų nemalonės?
Lietuvos lenkų sąjunga rengia lenkų tautinės mažumos gyventojų surašymą
– delfi.lt/news/daily/lithuania/lietuvos-lenku-sajunga-rengia-lenku-tautines-mazumos-gyventoju-surasyma.d?id=86327873
Taigi, ramiai – bus tiek, kiek reikia!
šioje vietoje ne dvejopa, apsižioplinau
Kai kalbame apie įteisinimą, tai tinkamiausia sąvoką “senovės lietuvių tikėjimas”, kurią naudojo J. Beržanskis–Klausutis po 10 metų įrodinėjimų pasiekęs, kad 1915 m. birželio mėn. Caro administracija pripažindama jį „senovės lietuvių tikėjimo pasekėju“ jo pase ištaisant pažymėjimą apie jo tikybą. http://teiwas.eu/2015/06/lietuviu-dvasinio-sajudzio-simtmetis/
Keista apklausos anketa: žemaičių tautybę pasirinkti gali, o gimtosios žemaičių kalbos nėra!!! Nežinau kodėl apklausos iniciatoriai atskiromis tautybėmis išskyrė aukštaičius, dzūkus ir suvalkus. Čia juk lietuvių tarmės, jie puikiausiai gali tarpusavyje kalbėtis. O lietuvis su žemaičiu niekaip nesusikalbėtų. Gerai, kad yra prūsų tautybė. Neišnyko prūsai.
Koks slavas išmokęs lietuvių kalbą žemaičių gali ir nesuprasti, bet lietuviui tai nematau sunkumų… Man net vaikui pirmą kartą išgirdus žemaičių nekilo sunkumų. Atsimenu moksleivių Dainų šventę 1977 metais, visi kambariokai buvo iš Plungės ir Telšių, ir dar aš prie jų. Po savaitės bendravimo aš jau su jais kalbėjausi beveik žemaitiškai…
Prof. Rakučio paskaita.
Šiandien 15 val. facebooke bus Rakučio paskaita.
– youtu.be/ib5M9Riuxw4
Pirmiausia reikia isaiskinti, kas yra “Baltu tikyba”.Mums dabartiniams lietuviams verta tapantis su hunais, nes aiciai ir hunai yra tas pat?
Moses isifruoja rugiai.Pereinam i zydu tikyba?Pradedam melstis ruginei duonai?
Proteviai kremacijos pelenus isbrsatydavo rugienoje, iseitu esam kanibalai.
Romenai kariavo su visais iskyrus “panonais”. O juk tai senoves rojus, Menulis. Ten patenkama su dumais.Zuves tevas is virsaus ziuri i neklauzadus vaikus ir debesiu verkia.
…elementariu dalyku nezinot, o braunates…
Kaš ten tokš su už save didesniu krepšiu iš po grybo kyšo? Pagaušiu!
(Didelis grybas nuotraukoje netilpo, tai nesimato 🙂 )
Surašymo anketas apie tautybę, gimtąją kalbą ir religiją užpildė apie 60 tūkst. gyventojų
– lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2021/03/03/news/surasymo-anketas-apie-tautybe-gimtaja-kalba-ir-religija-uzpilde-apie-60-tukst-gyventoju-18499150/