
Atsižvelgiant į pasikeitusią geopolitinę situaciją, stiprinamas pilietinis ir tautinis mokinių ugdymas. Jis tampa kryptingas, apima ne tik formalųjį, bet ir neformalųjį švietimą. Nuo šio rudens bus pradėtos įgyvendinti naujos lietuvių kalbos bendrosios programos, o iki metų pabaigos planuojama atnaujinti istorijos ir pilietiškumo pagrindų bendrąsias programas. Mokiniai intensyviau mokysis atpažinti propagandos apraiškas, bus lavinamas jų atsparumas, jie taip pat aiškinsis informacinio karo grėsmes.
Visa tai numatyta švietimo ir mokslo ministrės Audronės Pitrėnienės patvirtintame Pilietinio ir tautinio ugdymo 2016-2020 metų tarpinstituciniame veiksmų plane. Jaunimo ugdymu rūpinsis ne tiktai mokyklos, Švietimo ir mokslo ministerija, bet ir kitos ministerijos, valstybės įstaigos, nevyriausybinės organizacijos.
„Mūsų tikslas – stiprinti pilietinę ir tautinę savimonę, kad mokiniai savo ateitį kurtų Lietuvoje, būtų pasirengę prisiimti atsakomybę už savo valstybę. Ypatingas dėmesys skiriamas ir bendruomeniškumo, aktyvaus pilietiškumo ugdymui, – sako švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė. – Naujos priemonės skatins mokinių aktyvią veiklą po pamokų, vietos bendruomenėje, įvairiose organizacijose. Nepamiršta ir mokytojų kompetencija – istorijos, lietuvių kalbos, pilietiškumo pagrindų, kitų dalykų mokytojams bus organizuojamos kvalifikacijos tobulinimo programos“.
Atnaujinamose pagrindinio ugdymo istorijos ir pilietiškumo pagrindų bendrosiose programose labiau orientuojamasi į istorinės tautinės savimonės ugdymą ir pilietiškumą. Išskirta priemonių grupė, susijusi su atsparumu propagandai ir informaciniams karams. Susisteminama medžiaga mokytojams nacionalinio saugumo ir krašto gynybos temomis, Lietuvos istorijos, lietuvių kalbos ir literatūros mokymosi šaltinių bazės papildomos nauja tekstine, garsine, vaizdine medžiaga ir kt.
Užsienio lietuviškoms mokykloms bus parengta rekomendacinė integruota lituanistinio švietimo programa, apimanti lietuvių kalbos ir literatūros, Lietuvos istorijos, kultūros mokymą, mokymo priemonių komplektas. Užsienio lituanistinio švietimo įstaigos skatinamos aktyviau dalyvauti Lietuvoje organizuojamose veiklose, skirtose lituanistiniam ugdymui.
Šis veiksmų planas rengtas, atsižvelgiant į skirtingų valstybės institucijų, nevyriausybinių ir kitų organizacijų jau vykdomas sėkmingas priemones, kurių tęstinumą ir stiprinimą svarbu išlaikyti. Pvz., kasmet spalio pirmąją savaitę organizuojamas Krašto apsaugos dienos renginys aukštesniųjų klasių mokiniams, jie lankosi krašto apsaugos sistemos įstaigose. Taip pat toliau bus minima Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena, rengiamas konkursas mokiniams „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę?” ir kt. Pastaraisiais metais į pilietiškumo ugdymą įsitraukia vis daugiau nevyriausybinių jaunimo organizacijų, kurios vykdo projektus, pavyzdžiui, „Pilietiškumo mokykla“. Daugėja vasaros seminarų, skirtų lituanistiniam akademinio jaunimo ugdymui, istorinės ir kultūrinės atminties sklaidai tarp studentų, – tai „Literatūros salos“, „Prigimtinės kultūros seminarai“, „Laisvės kovų atmintis“ ir kt., kuriuos greta pagrindinių studijų programų organizuoja aukštosios mokyklos.
Priemonių plane numatyta inicijuoti ir remti nuolatines komunikacijos kampanijas, kurios skirtos tikslinėms auditorijoms. Taip bus siekiama auginti visuomenės pilietiškumą, atsparumą informacinėms grėsmėms, socialinį ir politinį aktyvumą.
Europos vertybių tyrimo duomenys, paskelbti 2012 m., parodė, kad tik 23 proc. mūsų visuomenės didžiavosi savo šalimi. Planuojama pasiekti, kad po penkerių metų šis procentas kilstelėtų iki 50 proc. Kaip parodė Pilietinės galios indekso tyrimas, mokinių Pilietinės galios indekso vidutinė reikšmė 2014 m. buvo 52,4 balų. Siekiama, kad ji padidėtų iki 60 balų.
Pilietinio ir tautinio ugdymo 2016-2020 metų tarpinstitucinį veiksmų planą parengė švietimo ir mokslo ministrės Audronės Pitrėnienės sudaryta darbo grupė, kurioje bendradarbiavo įvairių ministerijų, nevyriausybinių organizacijų mokslinių institutų, universitetų mokslininkai.
Nemanau, kad tai išmintingas sprendimas
Tie visi “tautiniai” veda į provincialumą ir mūsų valstybės greitesnį demografinį sunykimą. Kad tai jai gręsia – aišku ir be to.
Tačiau nuobodumas, konservatyvumas, mentalinis atsilikimas, besaikis visokių tautiškumų akcentavymas nuteikia labai liudnai. Dėl to ir skubame emigruoti.
Asmeniškai aš tikrai priešinsiuosi tokioms iniciatyvoms. Nori to Petrėnienė, ar ne. Mano vaikai nelankys tokių būrelių ir pamokų. Geriau daugiau dėmesio skirsime anglų kalbai.
Lietuva turi tapti normalia Vakarų civilizacijos dalimi! Priešingu atveju – krašto ištuštėjimas, emigracija…
Girdėjote mankurto žodį. 😀
Užskaitau “logiką” – tautiškumo ugdymas veda į demografinį sunykimą! 😀 Dar įdomu pastebėti, kad sovietmečio “tarybinių piliečių” ugdymo kategorijomis mąstanti fauna postringauja apie “mentalinį atsilikimą”. 😀
Summa summarum – aiškinimai, kad krašto ištuštėjimą ir emigraciją galima sustabdyti, “atkabinant” vaikus nuo savo tautos ir valstybės (t.y. juos nutautinant) gerokai trenkia šizofrenija. Arba liberastija. Tiesą sakant, tai iš esmės tas pats. 🙂
“Moi adres – ne dom i ne ulica…” 😀
Norint, kad ugdymai būtų veiksmingi apskritai, pirmiausiai būtina pasirinkti jų tinkamą pavadinimą. Šiuo atveju ugdymo pavadinime esantis žodis “pilietinis” nėra tinkamas. Bendrai, pilietybė, pilietis, pilietinis, pilietiškumas nėra tinkami žodžiai ugdymo veiklų pavadinimams, kadangi pilietybė, pilietis yra šaltos, jausmų nekeliančios, formalaus turinio teisinės sąvokos. Tokie šalti yra ir iš jų pasidaryti žodžiai pilietinis, pilietiškumas. Todėl pavadinimas “pilietinis ir tautinis mokinių ugdymas” keistinas į “tėvyninio ir tautinio mokinių ugdymo” pavadinimą. Ir apskritai visur, išskyrus teisinius tekstus, vietoje žodžių pilietinis, pilietiškumas vartotini žodžio tėvynė dariniai – tėvyninis, tėvyniškumas.
Taigi, ministre, manau, kad jūsų šventa pareiga nedelsiant pereiti tiek konkrečiai ministerijos parengtuose mokinių ugdymo veiksmų planuose, tiek apskritai ministerijos veikloje prie žodžių tėvyninis, tėvyniškumas vartojimo vietoje beįsigalinčių “pilietinis, pilietiškumas”. Tik taip vadinamas mokinių ugdymas duos laukiamų vaisių…
Kad tas “pilietiškumas” yra dirbtinai įbruktas, siekiant išstumti patriotišumą (beje, patiko Tamstos pasiūlymas jį vadinti tėvyniškumu) – akivaizdus dalykas. Juk patriotui reikia “patria” – tėvynės, o pilietis bet kuriame sajūze gali būti – ar sovietiniame, ar neosovietiniame (EUSSR). Gražiai elkis, laikykis įstatymų ir eik balsuoti – ir būsi “pilietiškas”. 🙂
Beje, nesutikčiau dėl šito:”visur, išskyrus teisinius tekstus”. Kodėl?
Trumpai, todėl tik teisėje, kad: 1) teisėje pilietis kaip teisinis terminas Lietuvoje yra vartojamas nuo seno, 2) jo prasme išreiškiamas atitinkamo turinio teisinis ryšys su šalimi, kurioje gimiai ar gyveni, bei kitomis šalimis, kuriose buvoji.
O kas dėsto tą pilietiškumą? Nukvakusi istorijos mokytoja, kuri vaikų akivaizdoj nesigėdija žiovaut nuo savo neįdomaus babenimo? O pilietiškumo per karinės technikos demonstravimą neįpūsi… Visiškai dzin kokių surūdijusių gelžgalių prisipirko kariuomenė… Dėmesys savo kalbai yra sveikintinas, bet jis turi būt ugdomas per lietuvių k ir literatūros paskaitas. Kažkaip vis ne nuo to galo pradedam…Viskas gerai su ta meile Lietuvai, jei ją suprantam kaip kraštą be dabartinių valdžios organų…. Vat, jei norima, kad mylėtume valdžią, tai reiktų gerai padirbėt ir tos meilės nusipelnyti…
Kelias bus …
…ilgas.
Tyčia pertraukia “kelias bus ilgas”
sakinio pradžia, nes dėlei
Tautinio su Pilietiniu ugdymo, –
na, kaip namo statyboje, pagrindas turi būti…
“pagrindas turi būti tautinis”
ir tai yra kalba-
Išimant savą, ir neįdedant, o pakeičiant žodį PADĖTIS ar APLINKYBĖS,
žodžiu “situacion” sulietintu,
kaip ir dėmesio atkreipimą, nuorodas ar gaires išėmus, į pamatą
“kraunant” skoliniu, laikinuoju pakaitalu; žodžiu ramentu:
…”labiau o r i e n t u o j a m a s i į istorinės tautinės savimonės…”
Tiek aiškaus atsako prie neparodinės
siekiamybės SAMONINGESNĖS SAVIMONĖS UGDYME…
“Mokiniai intensyviau mokysis atpažinti propagandos apraiškas, bus lavinamas jų atsparumas” – oi, o juk tai pavojinga ir dabartiniams valdžiagyviams bei sajūzinės propagandos skleidėjams. Taigi “rusū agentaj” užaugs. 🙂
O kodėl užaugs tik “rusų agentaj”, o ne ir “liankų”…
‘tautinis’ tai labai pagirtina, bet ‘pilietinis’… Sunku pasakyti, po siuo zodeliu gali tilpti labai daug kas. Ir liberalai su visomis savo nesveikomis/zalingomis idejomis taip pat puikiai po juo gali isitaisyti.