Lietuvos Vyriausybė lapkričio 12 d. nutarė 2014 m. Valstybinę Jono Basanavičiaus premiją skirti Vaclovui Bagdonavičiui už reikšmingiausius darbus ugdant tautinę savimonę, Vydūno idėjų skleidimą ir įprasminimą bei Mažosios Lietuvos kultūros paveldo įamžinimą ir sklaidą. Premija laureatui bus įteikiama lapkričio 20 d. 15 val. Lietuvos nacionalinio muziejaus salėje.
Filosofas, Mažosios Lietuvos kultūros tyrėjas, humanitarinių mokslų daktaras Vaclovas Bagdonavičius 1965 m. baigė Vilniaus universitetą, jame dirbo, baigė aspirantūrą.
1972-1992 m. dirbo Lietuvos filosofijos, sociologijos ir teisės institute moksliniu bendradarbiu, nuo 1992 m. V. Bagdonavičius paskirtas jo direktoriumi. 1987 m. jis apgynė filosofijos mokslų kandidato disertaciją. Pirmieji Vydūno idėjų atradimai V.Bagdonavičiui prasidėjo dar 1967-1969 m. – tautinio, etnokultūrinio judėjimo laikotarpiu. Tuo metu subrendo lituanisto, filosofo, vydūnisto V.Bagdonavičiaus visuomeninis, pilietinis apsisprendimas, pasiryžimas atskleisti Vydūno idėjų aktualiąją ir fundamentaliąją vertę Lietuvai. Ši vientisa mokslininko veiklos kryptis trunka jau keturis dešimtmečius.
1988 m. V. Bagdonavičiaus iniciatyva ir pastangomis įkurta Vydūno draugija, besirūpinanti vydūniškųjų humanistinių pažiūrų puoselėjimu, išsaugojimu bei sklaida, Vydūno raštiškojo palikimo įamžinimu ir plėtote. Šiai draugijai V.Bagdonavičius vadovavo 23 metus, nuo 2011 m. yra garbės pirmininkas. Svarbiausias draugijos pasiekimas – Vydūnas tapo visuotinai žinomas, tautos sąmonėje pradeda užimti vieną iš garbingiausių vietų tarp jos didžiųjų asmenybių.
Vydūno draugija daug prisidėjo, kad Bitėnų kapinėse (Pagėgių sav.) atsirastų Mažosios Lietuvos panteonas. Jo kūrimas prasidėjo 1991 m. perlaidojant čia Vydūno palaikus. V.Bagdonavičius buvo vienas iš iniciatorių įsteigti Kintuose (Šilutės r.) Vydūno kultūros centrą, per 20 šios įstaigos gyvavimo metų Vydūno draugija ir V.Bagdonavičius kasmet čia skleidžia Vydūno mintis, organizuoja stovyklas ir kitus renginius.
Gilindamasis į su vydūnistikos tyrimais susijusį istorinį kontekstą, V.Bagdonavičius daug dėmesio skiria Mažajai Lietuvai – dalyvavo rengiant keturių tomų Mažosios Lietuvos enciklopediją. 2008-2013 m. V.Bagdonavičius parengė ir išleido 3 monografijas, parengė ar sudarė 6 leidinius, publikavo 46 straipsnius, skaitė daugybę pranešimų konferencijose.
1992 m. Kultūros ministerijos įsteigta Valstybinė Jono Basanavičiaus premija skiriama kasmet už reikšmingus pastarųjų penkerių metų Lietuvoje ir užsienyje gyvenančių lietuvių darbus, susijusius su etninės kultūros tradicijų plėtojimu, puoselėjimu, ugdymu ir tyrinėjimu, taip pat kūrybinę ir mokslinę veiklą etninės kultūros srityje.
Premija skiriama iki lapkričio 15 d., o įteikiama J. Basanavičiaus gimimo dienos, lapkričio 23-iosios, proga Lietuvos nacionaliniame muziejuje.
Nuoširdžiausi sveikinimai ir sveikatos Jums gerb. Vaclovai!
Sveikinu, Vaclovai…Esate išties vertas pagerbimo už ištikimybę Vydūnui ir jo idėjoms, kurios nei kiek nepaseno, nes turi raktą į amžinybės slėpinius…