Birželio 30 d. 16 val. Lietuvių kalbos instituto kiemelyje bus atidaryta kilnojamoji edukacinė paroda „Paliesk lietuvių kalbą rankomis!“.
Renginio metu bus galima apžiūrėti penkis savitus kalbos žaislus, kuriuos sukūrė dizainerė Gražina Viniček. Žaislai vaizduoja lietuvių kalbos abėcėlę, žodyną, istoriją, lituanizmų paplitimą suomių, vokiečių, rusų, baltarusių ir kitose Europos kalbose.
Vienas iš parodos tikslų – žaismingai pristatyti lietuvių kalbotyrą, sudominti ir populiarinti humanitarinius mokslus. Kitas svarbus tikslas – su lietuvių kalba supažindinti užsieniečius, pasitelkus netradicinius metodus. Paroda unikali tuo, kad ji yra kilnojama, tad ją bus galima transportuoti į užsienio valstybes, Lietuvos ambasadas, lietuviškas mokyklėles užsienyje. Ši paroda turėtų apkeliauti Indiją, Jungtinę Karalystę, Čekiją. Ji taip pat bus eksponuojama mūsų šalies mokyklose, didesniuose Lietuvos žmonių renginiuose. Paroda sukurta lankytojui patrauklia forma, naudojant šiuolaikines medžiagas, derinant populiarias modernias technologijas, pvz., šviesdėžes, polimerinius lipdukus ir kt.
Kilnojamosios parodos žaislai papildys Lietuvių kalbos institute veikiantį ir tarp lankytojų itin populiarų Kalbos muziejų.
Žaislai imituoja, pvz., didįjį lietuvių kalbos žodyną, kuris turi ne puslapius, bet langelius, – juos atvėrus galima sužinoti apie įvairius lietuviškus žodžius, jų kilmę. Žaidžiant paaiškėja, kurie žodžiai yra pasiskolinti iš kaimyninių kalbų, kurie išlikę nuo seniausių laikų, o kuriuos sukūrė žymūs Lietuvos kultūros veikėjai. Taip pat galima pasižiūrėti, kuriuos naujažodžius esame neseniai susikūrę ir palyginti su senaisiais žodžiais. Kitas žaidimas Lituanizmų žemėlapis rodo, kaip mūsų kalbos žodžiai pasklido po svetimas kalbas, kur nukeliavo ir ar pakito pačio žodžio reikšmė. Dar viename žaidime pavaizduoti įvairiose kalbose vartojami mažai pakitę panašios reikšmės, panašiai tariami žodžiai, parodantys kalbų giminystę bei bendrą tautų kalbinę praeitį. Lietuvių kalba išlaikė daug senų indoeuropietiškų žodžių, kurie turi atliepinių daugelyje kitų giminiškų kalbų. Juos galima surasti ir palyginti šviesdėžėje.
Lietuvos kalbos instituto projektą „Paliesk lietuvių kalbą rankomis!“ konkurso būdu atrinko ir remia Lietuvos mokslų akademija, jis finansuojamas akademijos vykdomo projekto „Nacionalinės mokslo populiarinimo priemonių sistemos sukūrimas ir įgyvendinimas“ lėšomis. Pastarasis įgyvendinamas pagal 2007–2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 3 prioriteto „Tyrėjų gebėjimų stiprinimas“ priemonę „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.
Idomu ar yra ten toksai eksponatas kaip politiniu vienetu ideologi (medis Vebsterio žodyne)? Strendžiant pagal žodi "lituaniszmai" tai ideologija ir toliau istorijai peteikema užslėptai. Lituanistai kodėlk jus slepete taip sakyčiau nevykusiai savo istorija ir savo kulktūra? Lyktai jum būtu gėda dėl to ką jus darote.