Nidoje – nemokamos ekskursijos po Neringos mišką (0)

Neringos miško architektūra, 2020. Medienos džiovinimo pastogės statyba | J. Žukausko nuotr.

Neringos miško architektūra, 2020. Medienos džiovinimo pastogės statyba | J. Žukausko nuotr.

Vilniaus dailės akademijos (VDA) „Nidos meno kolonija“ (NMK), bendradarbiaudama su Nidos kultūros ir turizmo informaciniu centru „Agila“ ir Kuršių nerijos nacionaliniu parku, spalio mėnesį kviečia į nemokamas Neringos miško architektūros ekskursijas.

Vis daugiau svarbos įgaunant ginčams apie žmogaus įsibrovimą ir veiklą gamtiniame kraštovaizdyje, VDA NMK pradeda naują programą „Neringos miško architektūra, kurioje į Kuršių nerijos miškus žvelgiama kaip platesniame Baltijos–Skandinavijos regiono miškų infrastruktūros kontekste, apimančiame natūralų augimą ir kaitą, politikos formavimą, miškotvarkos ir miškininkystės planavimo bei kontrolės procesus, medienos technologijų ir dizaino inovacijas.

Spalio mėnesį NMK pradedama viena iš programos dalių – įvairioms amžiaus grupėms skirtų švietėjiškų miško ekskursijų ratas. Ekskursijų, savo fiziniu ir idėjiniu atspirties tašku pasirenkančių NMK prieigose esantį vietinės medienos archyvą, tikslas – skatinti įžvalgas ir pokalbius apie unikalias sandūras tarp ekologinių, politinių, vadybinių, rekreacinių ir pramoninių pasakojimų, susijusių su Kuršių nerijos mišku, kraštovaizdžiu ir architektūrine aplinka. Taip pat jų dalyviai bus skatinami pažinti, stebėti, tyrinėti savitą Neringos mišką.

Kaip buvo pasodinti Neringos miškai? Kodėl Neringos miškai ir jų takeliai atrodo būtent taip?      Kodėl iš tiesų turi būti kertami medžiai? Kaip vietinės (žmonių ir gyvūnų) bendruomenės dalyvauja kuriant Neringos mišką? Kokios valstybinės ir vietinės organizacijos yra atsakingos už jo formavimą? Kokia yra įsivaizduojama, bet dar nepastatyta architektūra? Ko Neringos gyventojai labiausiai pasigenda vietos infrastruktūroje ir kodėl tai negali būti įgyvendinta? Šie ir kiti klausimai bus keliami ir aptarinėjami diskusijų metu.

Ekskursijos išsiskiria ne tik savo turiniu, bet ir pavidalu: Neringos gyventojai kviečiami į profesionalaus gido ir jaunojo gido – vietinio moksleivio – pokalbį, formuojantį klausimo-atsakymo, pokalbių ekskursiją.

Spalio 17 d. (šeštadienį) 11 val. Gražina Žemaitienė ekskursijos „Apie miško takus“ metu supažindins su senaisiais miško takais ir jų pavadinimais, duotų vardų kilme, mėgins „atrasti“, ką turime išsaugoję ir ką galima dar atkurti. Šilutėje gimusi G. Žemaitienė studijavo Kauno technologijos universitete, į Neringą persikraustė 1989-aisiais. G. Žemaitienės darbo sritis apima kraštovaizdžio projektų rengimą ir įgyvendinimą Kuršių nerijoje, rekreacinių objektų planavimą tiek miško žemėje, tiek urbanizuotose teritorijoje, prevencinį darbą Kuršių nerijos lankytojams.

Spalio 24 d. (šeštadienį) 11 val. ekskursijoje „Viskas prasidėjo nuo sengirės“ ilgametis Nidos girininkijos girininkas Gediminas Virgilijus Dikšas papasakos apie Neringos miškingumo kaitą ir augimą per šimtmečius iki šių dienų. G. V. Dikšas gimė Biržuose, augo Klaipėdoje. Baigęs Kauno žemės ūkio akademiją gavo paskyrimą dirbti Nidoje. G. V. Dikšas nuo 1970-ųjų, beveik penkiasdešimt metų gyvena Nidoje.

Spalio 31 d. (šeštadienį) 11 val. ekskursijoje „Miškas ‒ erdvė“ architektas Antonas Šramkovas į mišką žvelgs kaip į erdvę. „Ir kaip visos (bet kokios) erdvės, miškas turi savo dėsnius, tame tarpe – ir erdvinės kompozicijos dėsnius. Jie veikia mus nuolatos, net tada, kai mes tai nesuvokiame“, ‒ sako A. Šramkovas. Antonas Šramkovas gimė Maskvoje, baigė architektūros studijas Maskvos architektūros institute. Dėsto Umejos architektūros mokykloje, yra UAB „Shramkov & co.“ įkūrėjas. Nuo 2007-ųjų gyvena Preiloje.

Ekskursijos nemokamos, tačiau vietų skaičius ribotas. Būtinas išankstinis užsirašymas el. paštu skaiste@nidacolony.lt arba telefonu 860039972. Projektą dalinai finansuoja  Lietuvos kultūros taryba.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: