Užupyje bus iškilmingai atidengta Užupio Respublikos Konstitucijos lenta čekų kalba (5)

Užupyje bus iškilmingai atidengta Užupio Respublikos Konstitucijos lenta čekų kalba | Rengėjų nuotr.

Užupyje bus iškilmingai atidengta Užupio Respublikos Konstitucijos lenta čekų kalba | Rengėjų nuotr.

Rugsėjo 25 d., 18 val.,  Užupyje (Konstitucijų siena, Paupio gt.),bus iškilmingai atidengta Užupio Respublikos Konstitucijos lenta čekų kalba. Iškilmėse dalyvaus Čekijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje ir Užupyje p. Vitas Korseltas (Vít Korselt), Užupio Respublikos premjeras Sakalas Gorodeckis.

Norime pasidžiaugti, kad būtent šiais išskirtiniais 2020-aisias metais Užupio konstitucijų alėjoje bus atidengta Užupio Respublikos konstitucija čekų k. Ypatingai smagu, kad čekai, dar ankstyvaisiais Viduramžiais skleidę krikščionybę pagoniškoje Lietuvoje, didvyriškai kovoję už Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę Žalgirio mūšyje, XIX a. pabaigoje mums paskolinę tris savo raidyno raides š, ž, č ir įkvėpę patriarchą Joną Basanavičių parašyti prakalbą pirmajam lietuviškam laikraščiui „Aušra“

(Auszra), šiandieninės pandemijos akivaizdoje visus geros valios Užupio Respublikos gyventojus ir Užupio Respublikos svečius kviečia švęsti Užupyje Čekijos Respublikos nacionalinę šventę, kuri Čekijoje minima rugsėjo 28 d. Tai kankinio šv. Vaclovo, Čekijos karalystės globėjo, diena.

Anot legendos, Vaclovas buvo giliai religingas, prisidėjo prie Evangelijos skleidimo tarp savo tautos žmonių, siekė taikos su kaimyninėmis valstybėmis, kvietė į šalį misionierius, statė bažnyčias, ypač rūpinosi vargšais. Vaclovo valdymo būdas nepatiko jo motinai Drahomirai ir broliui Boleslavui, kuris nusprendė pastarojo atsikratyti. Tai įvyko 929 m. arba 935 m. (deja, tikslūs metai nėra žinomi) rugsėjo 28 d. Dėl savo gerumo ir teisingumo tapo žinomiausiu Bohemijos šventuoju, čekų tautos dangiškuoju globėju Šv. Vaclovu.

Yra ir dar viena priežastis, kodėl Užupio Respublikos Konstitucijos lentos čekų kalba atidengimas reikšmingas ir svarbus. 2020 metais Čekijoje ir pasaulyje minimos 130 žymaus čekų rašytojo Karelo Čapeko gimimo metinės. Tai garsus čekų rašytojas, 1921 m. išleistoje knygoje „R.U.R.“ (liet. Rosumo universalūs robotai) pasiūlęs pasauliui žodį robotas. O 1937 m. Karelo Čapeko sukurta pjesė „Baltoji liga“ šiandien kaip niekada svarbi. Fantastinėje pjesėje „Baltoji liga“, parašytoje prieš pat Antrąjį pasaulinį karą, kalbama apie žmoniją naikinančią nežinomą ligą ir pranašiškas autoriaus įžvalgas bei apie tai, ar pandemija gali pažadinti pasaulio galingųjų žmogiškumą?

Tad labai džiaugiamasi Užupio Konstitucijos 39-ios lentos čekų kalba atidengimu ir viliamasi, jog nuo šiandien mūsų tautų istorinės ir kultūrinės sąsajos taps tik dar tvirtesnės, o į grėsmes bus galima pažvelgti pasitelkus Karelo Čapeko (ir ne tik jo) humorą.

Čekų kalba ir raštas

Čekų kalba – vakarų slavų kalba, valstybinė Čekijos Respublikos kalba, dar vartojama Austrijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Kanadoje, kitose šalyse. Kalbančiųjų čekiškai yra apie 10 milijonų. Po Moravijos Didžiosios Valstybės krikšto 863 m. senoji bažnytinė slavų kalba – pirmoji čekų ir moravų rašomoji kalba – tapo oficialia kalba. XI a. pabaigoje ją išstūmė lotynų kalba. Seniausi čekų kalbos rašto paminklai yra iš XIII a. pabaigos. Nuo tada vartojami lotyniški rašmenys. Janas Husas parengė čekų kalbos naują rašybos sistemą (pagrindiniai bruožai išliko iki šiol); o XIX a. jos pavyzdžiu lietuvių kalbos garsams žymėti imtos vartoti diakritinės raidės č, š, ž. Čekų abėcėlę sudaro 42 raidės. Čekų kalboje visada kirčiuojamas pirmas skiemuo, čekų kalboje yra išskirtinė fonema Ř/ř, kuri yra tik čekų kalboje. Užsieniečiams čekų kalba atrodo ypač sudėtinga dėl neįprastos žodžių sandaros: kai kuriuos žodžius sudaro vien priebalsės (prst, krk, vlk, zmrzl).

Užupio bendruomenė (UžB) – tai seniausiai ir nepertraukiamai veikianti Vilniaus bendruomenė (faktiškai pradėjusi veikti apytikriai nuo 1997 m.), vienijanti išskirtinio Vilniaus senamiesčio priemiesčio – Užupio aktyvius gyventojus, tarp kurių dailininkai, rašytojai, kino režisieriai, kiti menininkai, mokslininkai, bendruomeninių ir pilietinių iniciatyvų rengėjai, kitų sričių profesionalai, studentai, moksleiviai. Užupio bendruomenė išsiskiria nekomercinių, atvirų, paprastai viešose erdvėse rengiamų renginių, apjungiančių įvairias kultūros sritis bei menines veiklas, gausa. Jau du dešimtmečius Užupio bendruomenės renginiai praturtina Vilniaus bendruomeninį ir kultūrinį gyvenimą, yra matomi, atviri, patrauklūs įvairaus amžiaus ir socialinės padėties vilniečiams ir miesto svečiams, skatina kūrybiškumą, įtraukia tiek patyrusius, tiek ir debiutuojančius profesionalius kūrėjus, mėgėjus, Užupio jaunimą, vilioja turistus. Užupio bendruomenė yra Vilniaus bendruomenių asociacijos sumanytoja ir signatarė bei daugelio pilietinių sumanymų autorė, paplitusių ir atkartotų kitur.

Užupio respublika (UžR) – prieš du dešimtmečius Užupio bendruomenė ir jos žmonės Vilniaus miestui ir pasauliui padovanojo Užupio Respubliką (toliau – UžR) – Europoje ir už jos ribų pagarsėjusį bendruomenės kolektyvinį kūrinį, nuolat besivystantį, gerinamą ir plėtojamą. UžR kaip bendruomeninis, kultūrinis, meninis ir socialinis judėjimas dažnai lyginamas su Monmartru (Paryžius) ir Kristianija (Kopenhaga). UžR turi savitą filosofiją ir raiškos formas, švenčių cikliškumą (kalendorių), Konstituciją, išverstą į daugiau nei 60 pasaulio kalbų, simboliką (4 spalvų vėliavas skirtingiems metų laikams), lengvai suteikiamą pilietybę (padorius piliečius visame pasaulyje), UžR garbės piliečius (tarp kurių Jonas Mekas, Antanas Mockus, Dalai Lama, Ugnė Karvelis ir kt.), Prezidentą poetą ir režisierių Romą Lileikį, Parlamentą, Vyriausybę, suformuotą iš gausios komandos savanorių-ministrų, ambasadorius (kitose valstybėse, miestuose ir net gyvenimo ar veiklos srityse), išpuoselėtus tarptautinius ryšius ne tik su užsienio valstybėmis, bet ir Lietuvos Respublika, stabiliausią valiutą (EuroUžą), žiniasklaidos priemonę (Užupio TV), valstybinę svetainę internete (https://www.uzupiorespublika.com/en/home/), socialinį tinklą (Facebook paskyrą su 30 000+ sekėjų), nacionalinį patiekalą (UžBurgerį) ir kt. Aktyviai betarpiškus žmonių tarptautinius santykius plėtojanti UžR URM yra akreditavusi daugiau nei 250 atstovų įvairiuose kraštuose ir materijose, tuo sukurdama naujų santykių praktiką. Šia praktika sėkmingai naudojasi LR URM, Vilniaus miestas bei GO go Vilnius atkartodama šiuos veiksmus. Užupio Respublika yra pelniusi tarptautinį pripažinimą ir palaiko tiesioginius santykius su daugiau nei 30 Vilniuje, Varšuvoje ir Rygoje akredituotų užsienio atstovybių, kurių atstovai su džiaugsmu dalyvauja Balandžio 1-osios šventime.

Užupio Respublikos sukūrimas ir išpuoselėjimas reikšmingai prisidėjo prie apleisto ir pavojingo Užupio atgaivinimo, pavertė jį stipria turistų ir kitų lankytojų traukos vieta, kūrėjų įkvėpimo šaltiniu, sudarė savitą bendruomeninį identitetą ir sukūrė atvirą kūrybos erdvę, nepaskęstant pilname pagundų kosmopolitiniame liūne.

Skaitmeninių menininkų paroda „Digitální Zlato“ (Skaitmeninis auksas)

Rugsėjo 25 d. Užupio Respublikos galerijoje „Digital//Kalnas“ bus pristatyta Čekijos skaitmeninių menininkų paroda „Digitální zlato“ (Skaitmeninis auksas), kurią rengia „Digital/Culture Center“ (Skaitmeninis/Kultūros centras).

„Digital//Kalnas“ yra pirmoji pasaulyje nuolatinė „multiverse“ skaitmeninio meno galerija, kurią Užupio Respublikoje atidarė „FAYR Ekosistemos“ ir „Digital/Culture Center“ (Skaitmeninis/Kultūros Centras), bendradarbiaudami su Užupio Meno Inkubatoriumi ir Užupio Respublika.

Kategorijos: Istorija, Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Menas, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , .

5 komentarai

 1. Socialistas:

  Kultūrinis idiotizmas.

 2. Pajūrietis:

  „Ypatingai smagu, kad čekai, dar ankstyvaisiais Viduramžiais skleidę krikščionybę pagoniškoje Lietuvoje“ – kodėl „ypatingai smagu“, visiškai nesuprantama.

 3. RIMTA pastaba ALKUI:

  VISIŠKAS NUSIKALBĖJIMAS: “Ypatingai smagu, kad čekai, /…/ XIX a. pabaigoje mums paskolinę tris savo raidyno raides š, ž, č ir įkvėpę patriarchą Joną Basanavičių parašyti prakalbą pirmajam lietuviškam laikraščiui „Aušra“.DĖMESIO: 1. J. Basanavičių leisti “A” ir parašyti jai prakalbą paskatino meilė savo tautai, lietuvių kalbos didžios vertės suvokimas (autoriau, paskaitykite prakalbos tekstą!!!); 2. Čekų kalboje nėra š,ž,č. J. B. pastebėjo, kad š, č, ž garsus čekai žymi ne dviem raidėm, o viena su atitinkamu ženkleliu viršuje. Turėdamas tokį pavyzdį, jis sugalvojo “paukščiuką” virš raidės ir įtraukė tris naujas raides į lietuvišką abc. Straipsnio postringavimai – tiesiog dvigubas smūgis, nes tai skelbia Alkas. Parašė iš meilės ir atsakingumo jausmo prieš savo tautą ir nieko nepasiskolino. Taip, kad niekam neskolingi. Dėl tos lentos ir istoriją iškraipyti pagatavi.

 4. Pajūrietis:

  Ar tai labai turtingų žmonių, neturinčių kuo užsiimti žmonių, gyvenančių be jokių rūpesčių žmonių smagus žaidimas, atsiradęs dėl pernelyg didelio susireikšminimo, savojo išskirtinumo pabrėžimo ar dėmesio stokos?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: