Probiotikų trūkumas gali sukelti sunkias ligas (0)

Probiotikų vartojimas | BENU vaistinės nuotr.

Probiotikų vartojimas | BENU vaistinės nuotr.

Dažniausiai apie probiotikus pradedame kalbėti tada, kai kūnui reikia skubaus atsistatymo po antibiotikų vartojimo. Tačiau ar žinojote, jog norint, kad mūsų kūnas gerai veiktų, kasdieną turėtume jėgų, turėtume stiprią imuninę sistemą ir išvengtume ligų taip pat reikalingi probiotikai? BENU vaistininkė Indrė Kolomyjskė teigia, jog kardinaliai pasikeitus mūsų gyvenimo būdui, stipriai pasikeitė ir bakterijų pusiausvyra mūsų kūne, o tai akivaizdžiai paveikė žmogaus žarnyno veiklą, nuotaiką ir imuninę sistemą.

„Mūsų kasdieninis jėgų kiekis, naudingų medžiagų pasisavinimas ir net imuninė sistema, labai glaudžiai susiję su gera žarnyno veikla. O tam, kad žarnynas gerai veiktų būtina bakterijų įvairovė. Tačiau šiandien žmonės kaip niekad anksčiau vengia bet kokių nemalonių bakterijų: perdėtai švarinasi, vartoja itin mažai gyvo maisto, daugiau laiko praleidžia steriliose patalpose negu gamtoje. Visi šie dalykai pastebimai sumažina bakterijų įvairovę mūsų kūne“, – pasakoja Indrė Kolomyjskė.

Skaudžios pasekmės 

Tikriausiai ne vienam gyvenime teko patirti akimirkų, kuomet sutrinka žarnyno veikla, tai dažniausiai pasireiškia vidurių užkietėjimu arba atvirkščiai, viduriavimu. Tačiau tai tik keli požymiai, kurie susiję su sutrikusia žarnyno veikla.

„Sklandus žarnyno veikimas priklauso nuo gerųjų ir blogųjų bakterijų pusiausvyros. Kai mūsų kūne sutrinka šių bakterijų pusiausvyra, atsiranda ir kitų požymių, kurių žmogus dažnai nėra linkęs pastebėti: kankina dažnas nuovargis, sumažėja energijos kiekis, gali susilpnėti imuninė sistema, todėl žmogus vis dažniau serga“, – sako vaistininkė.

Sutrikus gerųjų ir blogųjų bakterijų pusiausvyrai taip pat gali staiga išsivystyti įvairios alergijos ir maisto netoleravimo problemos, gali pradėti berti kūną. Probiotikų trūkumą gali rodyti ir jūsų susilpnėję ir lūžinėjantys nagai bei pradėję gausiai slinkti plaukai, antsvoris, medžiagų apykaitos sutrikimas.

Sveikas žarnynas | BENU vaistinės nuotr.

Sveikas žarnynas | BENU vaistinės nuotr.

Papildykite savo kasdieninę mitybą 

BENU vaistininkė teigia, jog norint atstatyti bakterijų disbalansą, reikia pasirūpinti gerosiomis bakterijomis – probiotikais.

„Pirmiausia, peržvelkite savo mitybos racioną – ten slypi daugybė atsakymų, kurie padės jums suprasti, kodėl dažnai sutrinka žarnyno veikla, tampa sunku tuštintis, pučia pilvą ar jaučiate nuovargį“, – pataria I. Kolomyjskė.

Paprastai visi šie požymiai rodo, jog jums trūksta gerųjų bakterijų. Vaistininkė pataria į savo kasdieninį mitybos racioną įtraukti šiuos probiotikų kupinus maisto gaminius:

  • Natūraliai rauginti gaminiai: rauginti kopūstai ir agurkai, raugo duona, kimchi, kefyras, kambucha ir gira. Visi šie lietuviški ir iš užsienio šalių parvežti gaminiai kupini gerųjų bakterijų, kurios atstato žarnyno pusiausvyrą.
  • Šviežių vaisių ir daržovių: bananų, brokolių, artišokų, smidrų, svogūnų, porų, česnakų.
  • Ankštinių gaminių: pupelių, lęšių.

Vaistininkė pataria maitintis kuo gyvesniu maistu, o ypač vasaros-rudens laikotarpiu, kai Lietuvoje turime gausybę šviežių daržovių ir vaisių. Kuo dažniau ruošti maistą namuose, nes tokiu būdu galėsime atidžiai rinktis kiekvieną sudedamąją dalį, kuri yra mūsų valgomame maiste.

Kai žarnynui reikia pagalbos

Deja, ne visų kūnai gali pasisavinti probiotikus iš maisto medžiagų, ypač jeigu imuninė sistema jau nusilpusi, dažnai jaučiate pilvo pūtimą ar vidurių užkietėjimą. Tai gali reikšti, jog jūsų žarnynui reikia veiksmingesnės pagalbos.

„Probiotikai, kuriuos galite įsigyti vaistinėse, vartojami ne tik tada, kai žmogus yra nusilpęs po antibiotikų vartojimo, bet ir tada kai žmogų kankina sudirginto žarnyno sindromas: dažnas pilvo pūtimas, patinimas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas. Yra begalė įvairių probiotinių bakterijų, kurios turi naudos mūsų kūnui. Dažniausiai sutinkamos grupės yra Lactobacillusir Bifidobacterium. Šių grupių bakterijos yra daugelio vaistinėse randamų probiotikų sudėtyse. Dienos kiekis turėtų būti bent 5-10 milijardų bakterijų“, – sako BENU vaistininkė.

Taigi, norint turėti sveiką žarnyną – visų pirma reikia nuolat save stebėti, nenumoti ranka į prastą savijautą ir praturtinti savo kasdieninį masto racioną probiotikais gausiais gaminiais. O požymiams nesibaigiant, būtina tartis su savo šeimos daktaru arba vaistininku, kuris padės pasirinkti tinkamiausius pagalbininkus žarnyno mikroflorai atkurti.

Maisto gaminiai, kurie kupini probiotikų | BENU vaistinės nuotr.

Maisto gaminiai, kurie kupini probiotikų | BENU vaistinės nuotr.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: