Č. Iškauskas. Kodėl atleidžiami karantino varžtai? (31)

Česlovas Iškauskas | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Česlovas Iškauskas | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Pradedu tikėti, kad šią viruso „koronę“ mums atsiuntė Aukščiausiasis. Taip mes mokame už savo per didelį atsipalaidavimą, paklydimus, išlepimą ir politikų klaidas.

Kaina kol kas ne itin didelė: būsiu ciniškas – tik keliasdešimt mirčių, vienam iš šimto pasitvirtina infekcija, o valdžia nesiliauja triūbyti, kad ta užkrato kreivė „plokštėja“, mes brendame iš krizės, pasiektas lūžio taškas ir pan.

Specialistai gi teigia, kad piko sulauksime po savaitės ar daugiau, ir dabar atlaisvinti karantino varžtus dar ne metas…

Kur tau!

Premjeras su savo gvardija tiesiog trepsi, kai jam norisi atidaryti mažas kavines, kioskus, atverti nedideles prekybos įmones, kirpyklas ir t.t… Tiesa, norisi ne jam, o stambiojo verslo rykliams, kurie karantine regi kilpą Lietuvos ekonomikai. Vyriausybė su savo patarėjais pasitelkė ir mokslininkų būrį, kuris šaukte šaukia, jog neabejotinai „padėtis gerėja“. Antai, VU Matematikos ir informatikos fakulteto mokslininkų komanda, balandžio 3 d. pristatę ilgalaikę prognozę dėl viruso plitimo, dabar tikina, jog jie pranašavę blogesnius rezultatus, o dabar štai jie gerėja… Ir visi lengviau atsikvepia.

Į šį chorą įsijungė Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklas, kurios vadovė bėdoja, kad Lietuvos „po didelių socialinių sukrėtimų lauks skurdo ir emocinės būsenos problemos“. TV ekranuose ypač dažnas finansų ekspertas N. Mačiulis, tapęs kone psichoanalitiku, virkauja, kad, nesušvelninus karantino reikalavimų, šalyje padaugės savižudybių ir kitų problemų…

Dažnai klausiame: kas už viso to stovi? Akivaizdu, kad stambusis verslas daro neregėtą spaudimą valdžios institucijoms, kad šios, dar nepasiekus pandemijos piko, imtų vilioti į kavines potencialius užkrato nešiotojus kavutės išgerti, pabendrauti, leisti į tavo veidą alsuojančiai kirpėjai šukuoti garbanas ar skusti per mėnesį užžėlusią barzdą, plikomis rankomis kiosko pardavėjai vynioti prekes ir skaičiuoti grynuosius…

Gal aš taip sutirštinu spalvas, tačiau įsivaizduoju vėl pilnėjančias gatves, eilutes prie parduotuvių, be kaukių geriantį energetinius gėrimus jaunimą, vieną kitą senolį, linguojantį be kokių nors apsaugos priemonių. Kas prižiūrės mažųjų įmonių savininkus? Kokia jų atsakomybė už galimą viruso platinimą? Kas atsakys, jeigu po kokių dviejų savaičių tas iš namų išviliotas žmogelis atsidurs reanimacijoje su kvėpavimo aparatūra ant veido?

Šie klausimai retoriniai. Vyriausybė, atlaisvindama karantino verslus, užsikrauna sau didelę atsakomybės naštą ir nepaiso rimtų patyrusios epidemiologės D. Razmuvienės perspėjimų, nors ir šie specialistai jau pučia į vieną dūdą su S. Skverneliu ir A. Veryga.

Suprantu, kad verslas visose valstybėse daro didžiulę įtaką politikų sprendimams. Įsivaizduoju tokį scenarijų: įtakingas verslo veikėjas skambina valdančiosios daugumos atstovui ir netiesiogiai reikalauja atšaukti karantiną, atsargiai primindamas, kad spalį numatyti Seimo rinkimai. Nėra tokios rinkiminės jėgos ar partijos, kuri be stambiųjų verslo ryklių dotacijų pasiektų ženklesnių rezultatų kovoje už kuo aukštesnį valdžios postą.

Juk praėjusį ketvirtadienį paskelbta Seimo rinkimų politinės kampanijos pradžia. Beje, balandžio 14-ąją sukako 100 metų, kai Nepriklausomos Lietuvos žmonės rinko Steigiamąjį Seimą…

Tad jeigu sakytume, kad šią infekcinę „koronę“ kažkas mums atsiuntė už mūsų išglebimą ir konformizmą, tai logiška tvirtinti, jog visuomenės amorfiją skatina ir socialinį imunitetą silpnina pati valdžia, stumdama žmones į dar didesnę riziką.

Kategorijos: Akiračiai, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Lietuvos kelias, Naujienos, Nuomonių ratas, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Sveikata, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

31 komentaras

 1. Julijonas:

  Per mėnesį “ubagais nuėjęs” verslas, valdžiažmogiai, apakinti monetų spindesio, prarado suvokimą. Nesulaukus viruso plitimo pabaigos ir pradėjus verslą, bus atatranka, kuri padarys daug didesnė žalą, nei pratęstas griežtas karantinas. Ir verslas užsilenks ir sveikatos sistema užlūš ir ko gero reiks skelbti dar ilgesnį karantiną. Skvernelis savo gyvybę gelbėjo, bet kitų sveikata ir gyvybė jam ne motais. Ar tik už “teisingų” sprendimų priėmimą neištiks britų premjero likimas?

 2. Kęstutis:

  Nesikarščiuokite, o pasižiūrėkite į Švediją, ten viskas daug laisviau, o padėtis geresnė nei Šveicarijoje, kur viskas griežčiau. Šiauriečiai atsparesni virusams, kuo šiauriau tuo mažiau mirčių…

 3. Stebėtojas:

  Gerbiamas apžvalgininkas, bet įžvalgos tik emocijos, jokių skaičių ir dinamikos apibendrinimo. O ji galima matyti ir čia labai suprantama ir akivaizdžia forma https://www.facebook.com/JuozasDapsauskastikiu.lt/posts/2459996670977632

  • Nenorinčiam matyti Stebėtojui:

   J. Dapšausko str. – melagiena. Ponas J. Dapšauskas rašo apie viruso plitimą, bet jo pateiktoje statistikoje neįtrauktos valstybės, kuriose didžiausias susirgimų skaičius: Kinijos, Italijos, JAV, Ispanijos ten nėra. Žemas lygis. Ir anot Stebėtojo ten statistika ir dinamika??? Iškraipytas vaizdas ten ir noras lauko kavinių. Iš savo akies rastą išsilupkit, tada reikalaukite iš kitų statistikos ir dinamikos

 4. jurgis ne visiškas:

  tai tik papildymas šiam straipsniui… O iš esmės niekas nenagrinėja, kodėl verslui reikia tų varžtų atlaisvinimo? visur norime būti pirmi?

 5. Bartas:

  Kada miršta žmogus – nelaimė, kada miršta šimtai, tūkstančiai tai viso labo – skurdi statistika. Čia ne mano sugalvota.
  Dusinkim “pencininkus”.

 6. Juozas P.:

  Kaip ir užsakomasis straipsnis beatodairiškai valdančiųjų “kritikai”.

 7. Gedvydas:

  Paaiškinimas: Navaičio knygoje radau mintį, kad gyvybės kaina yra tikslesnis ekonominis rodiklis nei BVP.
  Lietuvio kaina apie 1 milijoną. Numirė 32, gali numirti iki 300. Ekonomikai jau skolinsis apie 5 milijardus. Virusas leido korporacijoms perskirtyti turtą.

 8. stasys:

  Gal ne visai taip autoriau . Pagal viską valstiečiai jaučiasi valdą situacija ir galvoja turi tam tikru rezervu sukaupę ligai paumėjus ..todėl noras supaprastinti karantino sąlygas visai suprantamas .Ligoniui tikrai nepadeda sveikti palatos sienos , skiriamos rekomendacijos išeiti į lauką visai suprantamos. Visuomenė turi grįžti į normalu gyvenimo ritmą o to negali vienu įsakymu padaryti . Beje kas nežinojo verslas tas variklis kuris maitina ne tik šalį bet ir visus likusius apvelka bei apauna . Nemanau kad tame sprendime galima rasti kokio kitokio intereso . Taip tai naudinga valstiečiams , jei epidemija bus suvaldyta ar valdoma ir toliau o ir rinkimai įvyks kaip numatyta ju šansai gauti gerus rezultatus aiškiai pakylą .. Viskas žemiška ir paprasta .

  • jurgis ne visiškas:

   viskas žemiška, tai tiesa…Verslo spaudimas valdžiai kuo greičiau ištraukti žmones į viešąją erdvę, kad smulkus ir vidutinis verslas nežūtų (ach, vargšai, jie neturi pasitaupę ir mirs iš bado), nepaisant, kad kasdien miršta 1-2 žmonės ir pilna besimptominių užkrato nešiotojų. Kas gali paneigti,. kad tai daroma prieš rinkimus… Anava, nuo liepos atpiks elektra ir dujos. Kodėl tai anksčiau nepigo, kai artėjo pandemija? Tad nereikia ginti nei “valstiečių” , nei verslo ryklių su pollitikais. Galėjo palaukti bent 2-3 savaites…

   • stasys:

    jurgiui .. išduosiu Jums nedidele paslaptį .. smulkus verslas negali gauti ar pretenduoti į kažkokias pajamas gaunamas iš valstybės .Lietuva ne Vokietija kur paprastam bakalėjininkui jau kita diena valstybė perveda parama . O čia visai kita situacija , tu gyvas tik tol kol tuos mokesčius moki , nustosi , pavėluosi ir pas daktarą nepaskambinsi pasitikrinti covit19 . Buvo žadėta ir padėti ir pagloboti , matyt ne viskas ten taip sviestu klojasi .. Dargis sako laukiam , galvojam ..o tie kas galvoja niekada nepasitiki valdžios užmojais . Tai tokios ir naujienos tu arba leidi smarkiai apribojus dirbti arba galvoji kuo užimti tas poilsiaujančias nagingas rankas bei galvas . 🙂

 9. Žemyna:

  Kalbant apie stambesnius UABus bei kt. didįjį verslą – ar jau atšaukti įstatymai, įpareigojantys juos nuolat atidėti įstatymo nustatytą pelno nuošimtį į atskirą įv. krizių ir kt. katastrofų sąskaitą? Bet kurią akimirką, ištikus bet kuriai iš nelaimių, joje privalo būti lėšų, pakankamų išsilaikyti mažiausiai pusę metų! Nors praktiškai jų turėtų pakakti gerokai ilgiau, nes, pasibaigus tai nelaimei, dar labai negreitai atsigaus tavo buvę klientai bei partneriai (ypač smulkieji – juk daugybė jų apskritai bankrutuos), kad verslas rodytų šiokius tokius gyvybės požymius.
  Kalbant apie smulkmę – jiems ir metų gali nepakakti atsigauti, nes jų klientų dauguma irgi smulkmė. Gali būti, kad iš jų klientų tik vienas kitas išlikęs, tad NEMOKIOJE rinkoje teks burti naują klientų ratą (ne sykį net ir savikainos iš jų neatgaunant!).
  Tad sm. verslo ar savarankiškos veiklos išsaugojimas labiausiai priklauso nuo FM bei VMI godumo sumažinimo bei bent menkučio realios padėties išmanymo, supratimo, jog svrnk. dirbantis, priešingai verslo milžinams, NETURI IŠ KO mūsų rinkoje pasidėti lašinių juodai dienai (išsk. notarus, antstolius ir dar kelias veiklos sritis). Savarankiškai profesine veikla užsiimantys mūsų rinkoje itin brangiai moka už savo darbo priemones, o jiems už jų darbą mokama kelis kartus mažiau, negu jų kolegoms Vakaruose.

 10. Vidinis Balsas:

  Žiupsnelis proto iš ne besmegenių krašto idioto-paranojikams:

  Švedijoje, kur šiek tiek daugiau nei 10 mln. gyventojų, patvirtintų atvejų yra beveik 12 tūkst., išgijusių beveik 400 ir mirusių jau 1203. Kaip šie skaičiai veikia visuomenės nuomonę, kas kalbama apie tai? – Švedijoje gyvenanti lietuvių profesionalų klubų prezidentė Edita Sääf: Jie žiūri gan ramiai į šitą reikalą. Jie visada stengiasi žiūrėti kontekstą, ne vien tik gryną, pliką mirčių skaičių, kuris niekada teisingai neatspindės. Procentaliai , jeigu mirčių skaičius yra mažiau nei 1 proc., tai yra normalios gripo epidemijos rezultatas.
  Kiekvieną kartą gripo epidemija nusineša panašų skaičių žmonių.
  Aš jaučiu didelę pagarbą jiems, kad jie nesiima rykštės žmonių atžvilgiu, o daugiau apeliuoja į žmogaus sąmoningumą, supratimą, kokiu keliu sklinda virusas, kaip mes turime elgtis ir galvoti apie kitus, kad jų neužkrėstume. Būtent apie kitus žmones. Ir aš manau, tas labai veikia Aš esu parke, kur sakuros žydi – žmonės vaikšto, sėdi kavinėse. Net juokiausi vakar, kai buvo saulėta diena, kad lauko kavinės anksti pradės savo sezoną.”

 11. Ale kažkoks “protingas” virusas – “atpažįsta” kuris yra rizikos grupės, kuris ne jai priklausantis – žmogus. Antai nėra viešai pateikiamos statistikos, kokia dalis rizikos grupės tikrinamųjų randama neužsikrėtusių virusu. Tad nėra kaip spręsti, ar virusas “atpažindamas” rizikos grupės asmenis, kad būtent juos “užkrėstų”, daro kokią paklaidą, ar ne.
  Kažkodėl ir įžvalgiajam Iškauskui šitas fenomenalus viruso “protingo” veikimo klausimas neparūpsta…

 12. Diedas:

  Čia aštriai į temą nepataikyta.
  1. Stambus verslas savo gamybos ir statybų nesustabdė. Jiems pašvilpt ant šito netikro gripo.
  2. “Epidemija” smaugia tik smulkiuosius, kurie tikrai jokios įtakos nei seimui nei vyriausybei neturi.
  3. Lietuvos vyriausybė labai, netgi perdėtai uoliai kažkieno komandas vykdo. Visoje Europoje vyksta tas pats, atliekamos tie patys kvaili veiksmai, plius minus viena savaitė.
  Taip kad ir karantinas ir koronagripas ir apribojimai smulkiam verslui, visur baigsis tuo pačiu metu.
  Galiu pasakyt kad mūsų mentovska valdžia su draudimais ir visokiais antsnukiais stipriai perlenkė. Kai žmonės supras kaip juos be jokio reikalo valdžia šokdino – išvers iš krėslų.

 13. Kęstutis:

  Dar vienas labai svarbus rodiklis pasitikrinimui ar tai epidemija yra mirtingumas. Jei mirtingumo kreivė iš esmės nesusvyruoja, vadinasi jokios epidemijos nėra. Lietuvoje dabar bendras mirtingumas nesiskiria nuo įprasto… Vidutiniškai Lietuvoje miršta per mėnesį apie 3300 žmonių, kaip mirtingumo kreivę pakeitė koronavirusas??? Ogi niekaip, statistiškai Lietuvoje viskas po senovei…

 14. Kęstutis:

  Duomenys paimti iš (ht tps://osp.stat.gov.lt/), aritmetika ir yra aritmetika, dar pasitikrinsim mirtingumo rodiklius po karantino, visai nenustebčiau jei mirtingumas Lietuvoje karantino mėnesiais bus dar ir sumažėjęs, nes žmonės kaip ne kaip saugosi, tada ir kitos ligos nekimba. Kol kas padėtis Lietuvoje – padidėjęs sergamumas Covid 19 tik tiek. Ar karantinas tikrai reikalingas ar ne, sužinosim po jo. Labai gerai, jog Švedija pasirinko kitą kelią, beje kaip ir Taivanas, bus su kuo palyginti, žinosim ko ateityje nereikią daryti. Ir dar toks pastebėjimas – šiauriečiai atsparesni šiam virusui, bet vėl gi, tai apibendrinsim pasibaigus sergamumui…

 15. Vidinis Balsas:

  ” Ar karantinas tikrai reikalingas ar ne, sužinosim po jo.” Saliamoniška: Pjaukim šaką, ant kurios sėdim kuo įnirtingiau, o kai nupjausim, pamatysim ar protingesni esam už tuos, kurie nepjovė ? Kito būdo nėra ?

  • Kęstutis:

   Skaitote ne dėmesingai ir visai nesistengiate suprasti kas parašytą… Niekur neparašiau, kad Lietuvoje tvarkomasi neteisingai. Jei nuo manęs priklausytų, tektų daryti tą patį, bet kalba eina apie tai – ar tai geriausias sprendimas? Kol kas dar niekas nieko nežino ir jokių mokslinių apibendrinimų dar nepadaryta. Dėl to moksliniu požiūriu yra labai gerai, kad Švedija pasirinko kitokį kelią, bus su kuo lyginti. Tikiuosi parašiau suprantamai…

 16. Kita tema:

  Vyriausybė siūlo aiškiau apibrėžti, kas yra viešosios paslaugos
  – 15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/vyriausybe-siulo-aiskiau-apibrezti-kas-yra-viesosios-paslaugos-56-1305790?copied
  Įdomu, koks tikslas – susiaurinti valstybei privalomų funkcijų sritį, ar apriboti seimūnų bei kitų svarbių palikuonių galimybę per visokius projektus siurbti biudžetą?

 17. Kęstutis:

  Vertėtų ir Iškauskui paskaityti…
  ht t ps://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/kauno-kliniku-profesorius-del-koronaviruso-pasetas-klaikas-padare-daug-zalos-56-1304164

 18. Kitas praeivis:

  Patogi situacija Nemenčinėje. Viruso epidemija uždarytame miestelyje. Galima būtu atlikti visų gyventojų testavimą. Jei yra technologinės galimybės ir paieškoti , gal jau dalyje gyventojų susiformavo imunitetas. Būtų aiškiau moksliškai , kaip Lietuvos sąlygomis plinta virusas : klimatas , buitis , socialiniai santykiai ir tt Bet čia išlindo Tamoševskis ir tarė ” netikslinga testuoti ” .
  Skvernelis palinkčiojo galva . Belieka remtis ” matematiniais” būrimais iš tirščių. Arba nėra techninių galimybių tai padaryti , o ir iš to neis uždirbti , kaip iš dabartinių pirkimų apsaugos priemonių iš bet kur ir bet kokiomis kainomis.

 19. jurgis ne visiškas:

  Be visuotinio testavimo Lietuva neišbris iš šios balos…

  • Kitas praeivis:

   Na jei vieno testavimo kaina koks 20€ , tai visuotinis testavimas 55 000 000 € .
   Koks tikslas visus testuoti ? Ateityje vistiek tas virusas cirkuliuos. Sienų neis išlaikyti uždarytų ilgiau kaip mėnesį. Vienintelis kelias – lokalizuoti atsirandančius židinius. O pakolkas visi židiniai gydymo ir slaugos įstaigose. Nemenčinės ir istorija neaiški , kaip keletas žmonių ir su slauga susiję. Bet dar labiau apnuogins visas bėdas , ypač slaugoje. .Kaip apiforminta vieną paciento lova , o jų 38. Ir nėra jokio medicinos personalo rezervo. Jei atsitikus tokiai problemai , tik šiandiena svarstoma ” ką daryti ?” Vadinasi , net jokio plano nėra . Nors žinoma jau daugiau kaip mėnesį , kad pagrindinis mirtingumas slaugos ir senų žmonių priežiūros įstaigose.

 20. Nukniaukė, nukosėjo!:

  Mano autorines teises į kaukę su česnaku nukosėjo!
  – youtube.com/watch?v=RnH0JwwiLNw

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: