Teismas toliau svarstys visuomenininkų skundą dėl Punios šilo kirtimo (1)

chainsaw-3655667_960_720

Teismas toliau svarstys visuomenininkų skundą dėl Punios šilo kirtimo | Pixabay.com nuotr.

Vasario 11 d., 9.15 val. Vilniaus apygardos administraciniame teisme (Žygimantų g. 2) vyks antrasis teismo posėdis, kuriame bus svarstomas nevyriausybinės aplinkosaugos organizacijos Baltijos aplinkos forumo skundas dėl Punios šilo rezervato plėtros sustabdymo.

Nevyriausybininkai siekia panaikinti Aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos sprendimą, kuriuo buvo nutraukta Punios šilo rezervato plėtra. Pirmame teismo posėdyje teismas pasiūlė išplėsti nevyriausybininkų skundą į atsakovus įtraukiant Aplinkos ministeriją, iki šiol procese dalyvavusią kaip trečioji šalis. Tai buvo padaryta. Tame pačiame posėdyje pritarta sprendimui buvusį aplinkos ministrą Kęstutį Navicką įtraukti kaip liudytoją.

Laukiant antrojo teismo posėdžio, nevyriausybininkai piktinosi, kad kirtimai Punios šile toliau vyksta – sausį jie užfiksavo iškirstas sveikas pušis, kurių kinivarpos neėda. Kad plyni kirtimai vyko siekiant pririnkti kankorėžių sėklai visuomenininkams patvirtino ir Valstybinių miškų urėdija oficialiu raštu.

Nevyriausybininkai taip pat kritikavo Aplinkos ministeriją dėl to, kad ši pagal savo pageidavimus paprašė ekspertų koreaguoti išvadas dėl rekomendacijų Punios šilo apsaugai. Toks ministerijos sprendimas lėmė, kad dalis Punios šilo teritorijos, kuri ekspertų buvo pripažinta kaip saugotina Europos mastu, iš rekomendacijų buvo išimta.

Atsakydama į tokį ministerijos prašymą, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba pažymėjo, kad „po koreagavimo vietovėje „Punios šilas“ sumažėjo Europos Bendrijos svarbos buveinėms ir rūšims skirti apsaugos plotai: prioritetinėms buveinėms „9010 Vakarų taiga“ – 17 proc., „9050 Žolių turtingi eglynai“ – 12 proc., „9080 Pelkėti lapuočių miškai“ – 6 proc., rūšims: šneiderio kirmvabaliui – 13 proc., europiniam plačiaausiui – 11 proc.“

Ši byla yra vienas pirmųjų atvejų Lietuvos teismų praktikoje, kai aplinkosaugos srityje veikianti nevyriausybinė organizacija pripažinta tinkama ginti viešąjį interesą. Tai – itin svarbus žingsnis, atveriantis tikras galimybes ir kitoms gamtosaugos iniciatyvoms atstovauti viešąjį interesą teismuose.

Teismo išvadų laukia ir Peticijų komisija, pradėjusi nagrinėti visuomenininkų skundą su 15 000 piliečių parašų. Šiam teisminiam procesui paremti visuomenininkai renka lėšas. Jau surinkta daugiau nei 6700 Eur. Skirti paramą galima interneto svetainėje www.puniossilas.lt.

Teismo posėdis bus atviras. Jis prasideda rytoj 9.15 val. rytoj Vilniaus apygardos administraciniame teisme (Žygimantų g. 2, įėjimas į teismą yra įėjus pro arką į vidinį kiemelį).

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: