Europarlamentarai smerkia Kinijos represijas prieš uigūrus (2)

Kinija vadinamosiose „perauklėjimo stovyklose“ laiko daugiau nei milijoną uigūrų ir kitų musulmoniškų tautinių mažumų atstovų | EP nuotr.

Kinija vadinamosiose „perauklėjimo stovyklose“ laiko daugiau nei milijoną uigūrų ir kitų musulmoniškų tautinių mažumų atstovų | EP nuotr.

Gruodžio 19 d., Europos Parlamentas (EP) pasmerkė Kinijos represijas prieš uigūrus ir paragino tučtuojau uždaryti „perauklėjimo stovyklas“ Sindziango regione.

Priimtoje rezoliucijoje europarlamentarai griežtai smerkia šimtų tūkstančių Kinijoje gyvenančių uigūrų ir kitų musulmoniškų tautinių mažumų siutimą į vadinamąsias „perauklėjimo stovyklas“. Jie primygtinai reikalauja nedelsiant nutraukti žmonių sulaikymą be teismo ar nepateikus kaltinimų, taip pat besąlygiškai paleisti visus sulaikytuosius, įskaitant šių metų Sacharovo apdovanojimo laimėtoją Ilhamą Tohitį (Ilham Tohti). Šiam įkalintam uigūrų aktyvistui skirtas Europos Parlamento apdovanojimas trečiadienį iškilmingai įteiktas jo dukteriai.

Patikima informacija rodo, kad uigūrai ir kiti musulmoniškų tautinių mažumų gyventojai Sindziange yra kankinami, jiems taikomi pasibaisėtini religinės praktikos apribojimai, jie masiškai sekami skaitmeninėmis technologijomis. EP ragina Kinijos valdžią įsileisti nepriklausomus žurnalistus ir tarptautinius stebėtojus į Sindziangą, kad jie galėtų ištirti padėtį. Europarlamentarai taip pat labai susirūpinę dėl Kinijos vykdomo užsienyje gyvenančių uigūrų persekiojimo siekiant priversti juos teikti informaciją apie kitus uigūrus, grįžti į Sindziangą arba nutylėti apie ten susidariusią padėtį. Kartais netgi sulaikomi jų šeimos nariai.

Iki šiol taikytos ES priemonės nepaskatino apčiuopiamos Kinijos pažangos žmogaus teisių srityje, o per pastarąjį dešimtmetį padėtis tik blogėjo, pažymi europarlamentarai. Jie ragina visuose dialoguose su Kinija ir toliau kelti žmogaus teisių klausimą, taip pat taikyti tikslines ES sankcijas ir turto įšaldymą Kinijos pareigūnams, atsakingiems už žmogaus teisių pažeidimus Sindziange.

Lapkritį paviešinti slapti Kinijos vyriausybės dokumentai, dar vadinami „China Cables“, kurie patvirtina, kad Kinija vadinamosiose „perauklėjimo stovyklose“ laiko daugiau nei milijoną uigūrų ir kitų musulmoniškų tautinių mažumų atstovų. Šiuo metu tai didžiausias pasaulyje etninių mažumų gyventojų masinis įkalinimas. Pekinas aiškina, kad šie „profesinio mokymo centrai“ įkurti kovoti su religiniu ekstremizmu.

Petras Auštrevičius (Atnaujinkime Europą) sakė: „Kinijos pasaulinė ekonominė galia remiasi jos pačių žmonių slopinimu ir kančiomis. Prieš keletą mėnesių mes aptarėme priverstinį organų išvežimą Kinijoje. Šiandien išreiškiame savo apmaudą dėl gėdingos vadinamųjų perkvalifikavimo stovyklų sistemos. Šios stovyklos neapsiriboja uigūrų priverstine kultūrine asimiliacija. Jose taip pat vykdoma didžiulė vadinamojo darbo mokymo programa, suteikianti pigią darbo jėgą Kinijos gamykloms, kurios yra pasaulinės gamybos grandinės dalis. Taigi Kinija ekonomikos augimą laiko svarbesniu dalyku nei jos piliečių politinės laisvės. Ji vykdo asimiliaciją, užuot puoselėjusi savo kultūrinę ir religinę įvairovę. Kviečiu jus dirbti kartu, kad visuotinis Europos Magnitskio aktas taptų tikrove. Ši priemonė leis ne tik įtraukti į sąrašą žmones, pažeidžiančius pagrindines žmogaus teises, bet ir užkirsti kelią kitoms šalims bei pažeidėjams daryti panašius nusikaltimus.“

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: