Romuvos atstovai vieši Indijoje (I) (video, nuotraukos) (4)

„Romuvos“ atstovai vieši Indijoje | Alkas.lt, V. Kašinsko nuotr.

„Romuvos“ atstovai vieši Indijoje | Alkas.lt, V. Kašinsko nuotr.

Nuo lapkričio 14 d. Indijos savanorių sąjungos kvietimu penki Romuvos atstovai, vadovaujami Krivės Inijos Trinkūnienės, lankosi Indijoje. Indijos šalies savanorių sąjunga (RSS, Rashtriya Swayamsevak Sangh) – tai didžiausia pasaulyje visuomeninė organizacija, kuri puoselėja hinduistines tradicijas, bendradarbiauja su kitomis pasaulio prigimtinėmis kultūromis.

Romuvos delegacijai (Inija Trinkūnienė, Rita Balkutė, Virginijus Kašinskas, Gintaras Songaila, Ignas Šatkauskas) numatyta plati susitikimų programa ir pažintinė kelionė. Svečius iš Lietuvos pasitiko ir globoja ilgametis Lietuvos ir lietuvių kultūros draugas Surendra Maturas (Surendra Mathur).

Lapkričio 14 d. romuviai lankėsi Narajanos (Narayana) šventovėje Akšaja Dam (Akshardham), kuri kartu veikia ir kaip muziejinis indų civilizacijos pristatymo centras. Išklausę ir apžiūrėję plačią ekspoziciją bei pažintinę programą, romuviai stebėjo įspūdingą šviesų spektaklį Sanskruti regykloje (Sanskruti Darshan).

Lapkričio 15 d. svečiai iš Lietuvos susitiko su RSS vadovybe. Indijos socialinių tyrimų centre (Indian Council of Social Science Research) buvo pristatyta Gintaro Songailos publikavimui parengta knyga apie senuosius indoarijų ir baltų ryšius. Knygos pristatyme dalyvavo Lietuvos Respublikos ir Latvijos Respublikos ambasadoriai, įvairių sričių Indijos socialinių bei humanitarinių mokslų tyrinėtojai, taip pat Indijos žiniasklaidos atstovų būrys. Knygos pristatymo konferencijoje kalbėjo Latvijos ambasadorius Indijoje JE Artis Bertulis (H.E. Artis Bērtulis), Lietuvos ambasadorius JE Julius Pranevičius, taip pat instituto ir RSS oficialūs asmenys. Konferencijos daalyviai su dideliu susidomėjimu išklausė Gintaro Songailos pranešimą apie anglų kalba parašyta knygą, kurioje sukaupti moksliniai faktai apie istorinę senovės baltų ir indoarijų kaiminystę.

Lapkričio 15 d. vakare Romuvos atstovai dalyvavo Visos Indijos genčių sąjungos šventiniame renginyje, skirtame žymaus Munda bendruomenės veikėjo, sukilėlio ir religinio lyderio Birsa Munda (1875 – 1900) atminimui.

Lapkričio 16 d. Romuvos grupė atvyko į J.Nehru universiteto Europos studijų centrą (Centre of European Studies), kurioje vyko apvalaus stalo diskusija su Indijos mokslininkais ir politikais apie naujas Baltijos šalių ir Indijos ryšių galimybės. Apvaliame stale kalbėjo Romuvos Krivė Inija Trinkūnienė, pagrindines savo knygos tezes pristatė Gintaras Songaila. Svečiai iš Lietuvos sulaukė daug klausimų. Apvalaus stalo dalyviai apibendrino, kad atsiveria didelės perspektyvos ne tik mokslinio pažinimo srityse, bet ir visapusiškai gilinant bendradarbiavimą.

Lakričio 16 d. vakare Romuvos delegacija atvyko į Tarptautinę mokyklą Naujajame Delyje (Manv Rachna International School), kur įvyko susitikimas su mokyklos bendruomene. Bendruomenę pasveikino Krivė Inija Trinkūnienė. Romuvos delegacijos globėjas Surendra Maturas skaitė paskaitą apie indų ir lietuvių kultūrų panašumus. Apie kai kuriuos senųjų dvasinių ryšių faktus papasakojo G. Songaila. Labanoro dūdmaišiu susitikimo dalyviams lietuviškas melodijas pagrojo dr. Ignas Šatkauskas.

Lapkričio 17 d. romuviai atvyko į Haridvaro Dev Sanskriti universitetą, kur dalyvavo rytinėse ugnies pamaldose (Haridvaras – indų šventasis miestas prie Gango). Įvyko susitikimai su universiteto vadovybe ir benduomene.

Haridvare Romuvos delegacija susitiko su šventikų, kurie rašo Hindi giminių istoriją, bendrijos atstovais, kurioje pasakojo apie baltų kultūrą, atsakinėjo į klausimus, bendravo su miestiečiais.   Vėliau lankėsi geneologinių raštų saugykloje.

Vakare svečiai iš Lietuvos dalyvavo vakarinėse Gango apeigose.  Romuviams šventėje buvo skirta centrinė vieta, juos visur Haridvare pasitiko ypatingai šiltai.  

Lapkričio 18 d. delegacija lankėsi Rišikeše (Rishikesh), daugelio vakariečių pamėgtoje vietoje prie Gango šalia Himalajų, apžiūrėjo šį miestą, svečiavosi viename iš ašramų, bendravo su vedantos dvasiniu mokytoju.

Vakare romuviai apsilankė Haridvaro universiteto Baltų kultūros tyrimų centre (vienintelis baltistinis centras visoje Azijoje), susitiko su centre studijuojančiais studentais, kitais Baltijos šalių kultūros gerbėjais, studijuojančiais ir dėstančiais universitete.

Susitikime kalbėjo šio centro steigėjas universiteto prorektorius  dr. prof. Činmai Pandia (चिन्मय पंड्या), Romuvos Krivė Inija Trinkūnienė. Šį susitikimą pradėjo ir nuostabiai dūdmaišiu pagrojo dr. Ignas Šatkauskas. Dūdmaišiui indišku būgnu (tabla) pritarė universiteto muzikos ir menų fakulteto studentas.  Dailininkas dr. Virginijus Kašinskas padovanojo Baltų kultūros tyrimų centrui paveikslą ir savo kūrinių rinkinį, skirtą lietuvių mitologijai. Romuvos Krivė Inija Trinkūnienė universiteto centrui padovanojo apeiginio folkloro „Kūlgrinda“ kompaktinius diskus, pažintinę knygelę apie senovės baltų religiją.

Lapkričio 19 d.  Haridvare prie Gango romuviai dalyvavo havan apeigose prie ugnies aukuro. Po apeigų svečiai iš Lietuvos atvyko pas šventiką Pt. Sunil Shrotriya, kuris įrašė lietuvius ir jų protėvius į Haridvaro giminių geneologinę knygą.

Tos pačios dienos vakare romuvių delegacija, aplankiusi Pradžiapati šventyklą Kankalo mieste, išvyko į Indijos Arunačal Pradešo valstiją.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Kelionės, Kultūra, Naujienos, Religija, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: