Ventės rago ornitologinei stočiai – jau 90 metų (1)

Ventės rago ornitologinė stotis | J.Vaiškūno nuotr.

Ventės rago ornitologinė stotis | J.Vaiškūno nuotr.

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus Ventės rago ornitologinė stotis šiemet skaičiuoja 90-uosius veiklos metus.

Per Ventės ragą per metus kartais praskrenda net iki 300 tūkst. paukščių. Čia prof. Tado Ivanausko iniciatyva įkurtoje ornitologinėje sotyje jų per metus sužieduojama apie 60-80 tūkst. Pernai buvo pasiektas rekordas nuo pat stoties įkūrimo – per metus sužieduota net 126 tūkst. sparnuočių.

Paklaustas, kada vyks 90-mečiui skirta šventė, stoties vedėjas Vytautas Jusys tik nusišypsojo: „Neturime laiko švęsti, reikia dirbti, juk paukščiai skrenda…“. Jau keturiasdešimt antrus metus paukščius žieduojantis Vytautas Jusys, o jų yra sužiedavęs daugiau kaip 780 tūkst., stotyje dirba nuo 1981 m., o jai vadovauja nuo 2103-ųjų. Vytauto Jusio atsidavimas profesijai ir jo nuopelnai šiemet buvo įvertinti garbingiausiu aplinkosaugininkų apdovanojimu – Aplinkos ministerijos Viktoro Bergo premija.

Vytautas Jusys pakeitė legendinį stoties vadovą Leoną Jazerską, kuris čia triūsė keturis dešimtmečius. 1978 m. Ventės rage buvo pastatyta didžioji paukščių gaudyklė, iškeliama į 25 metrų aukštį, o 1982 m. Leonas Jazerskas sukūrė naujo tipo – zigzaginę – gaudyklę.

Ventės rago ornitologinė stotis | am.lt nuotr.

Ventės rago ornitologinė stotis | am.lt nuotr.

Kasmet Ventės rago ornitologinėje stotyje apsilanko apie ketvirtis milijono žmonių. Tai vienas lankomiausių objektų šalyje. Tokia ji tapo daugiausia Leono Jazersko ir Vytauto Jusio pastangų ir gebėjimų dėka.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Istorija, Įvairenybės, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. Rimgaudas:

    Ventės Rago ornitologinės stoties įkūrėjams pavyko tuo, kad be savo energijos įkuriant ir po to atsidavusiai dirbant, stotį perleido su tokia pačia energija ir atsidavimu dirbantiems pasekėjams. Kas sugalvojo, pavyzdžiui, ant gandro sparnų dirželiais pritvirtinti kelionės į pietus ir atgal kelio fiksavimo aparatūrą? Jie patys. Tuomet pasidarė aišku, kodėl vaikus tikino, jog broliukus ir sesutes į šeimą neša gandrai – juk iš ten, iš Afrikos žmonijos lopšio, kai Europą buvo sukaustęs ledynmetis, mes iš tikrųjų “gandro snape” ir atėjome.
    Ačiū Ventės Rago ornitologinės stoties darbuotojams už puikų mūsų kelionės iš Afrikos iki čia, prieš 14 tūkst. m. pradėjus šilti orams Europoje, vaizdinį demonstravimą, kuris moksliškai patvirtina mūsų tėvų vaikystės pamokas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: