A. Stabrauskas. Vilniaus Žvėryno medinių namų puošyba (padėtis 2008–2010 m.): papildymai, 4 (0)

Treniotos g. 18. Namas iš šiaurės vakarų pusės | A. Stabrausko nuotr..

Treniotos g. 18. Namas iš šiaurės vakarų pusės | A. Stabrausko nuotr..

Straipsnių ciklo – neformalaus puošybos katalogo – pabaiga. Pradžia: “Liaudies kultūra”, 2011, Nr. 4: I. Vartai, varteliai, tvoros. Tęsinys: “Saulės arkliukai”: II. Laukujos durys; III. Priebučiai, verandos, pavėsinės; IV. Langai; V. Sienos ir kerčios; VI. Rizalitai; VII. Mezoninai; VIII. Balkonai bei galerijos; IX. Stogų skydai; X. Švieslangiai; XI. Frontonai; XII. Stoglangiai; XIII. Tūrinės laiptinės; XIV. Sijos, gegnės bei pasparos; XV. Bokšteliai; XVI. Stiklai; XVII. Dūmtraukiai; XVIII. Ugniasienės; XIX. Metalo dirbiniai; XX. Krosnys; XXI. Vidaus patalpos.

Paskelbtų skyrių papildymai, 4 dalis

V skyrius. Sienos ir kerčios

Ažūrinė sienų puošyba. Pušų g. 16: siena puošta tarpuaukštyje ir pastogėje (1 nuotr.), o Treniotos g. 18 – stogų kraštai tarpuaukštyje ir viršuje aplink visą namą (2 ir 3 nuotr.). Ornamentuotos ir  Pušų g. 5 / Maloniosios g. 2 namo stogo krašto vėjalentės (4 nuotr.). Pastaba: stogų kraštų puošyba, vėjalentės (turima omeny ne stogų skydų karnizai ir vėjalentės, kurie aptariami stogų skydų kontekste) šiaip išskirtina į atskirą skyrelį, bet, kaip matome, tų atvejų tik vienas kitas, tad pristatoma sienų kontekste, juo labiau kad juos paraleliai lydi sienų tarpuaukščių ornamentinės juostos, karnizai.

Profiliuota sienų puošyba – piliastrai. Įdomus ir retas atvejis piliastrai. Anksčiau jie pastebėti tik Birutės g. 40 statinio sienoje. Darkart pateikiame tą pavyzdį, kitokį kadrą, ir čia (5 nuotr.), kad galėtume palyginti su vėliau  pastebėtais piliastrais dar kelių namų sienose. Jis plokščias (lentos tipo) su rozete, karnizėliu bei skersine prikalte. To paties stiliaus, bet paprastesni ir su grioveliais Stanislovo Moniuškos g. 4 namo piliastrai (6 ir 7 nuotr.). Jie rytinėje ir vakarinėje sienose. Ir keli stulpelio stiliaus atvejai. Tai Pušų g. 5 / Malonioji g. 2, Vytauto g. 49 bei Gervių g. 2 / Lūšių g. 8 (8–12 nuotr.). Pastarojo namo piliastras yra šiaurinėje sienoje ir sutvirtina namo ir priestato jungtį. Ilgo rombo profiliuotė jame analogiška rombams kerčiose (žr. žemiau esančią kitą šio namo nuotrauką).

Profiliuota kerčių puošyba. Treniotos g. 39: kerčios papuoštos stambių rombų ir stačiakampių profiliuočių deriniu (13 ir 14 nuotr.). Abi figūros Žvėryno kerčiose populiarios, galima rasti ne vienoje gatvėje, yra įvairų derinių.

Apvalių rąstų sienos. Toks sienų architektūrinis pateikimas, žinoma, nėra puošyba, užtat vizualiai ryškus pats akcentas kitų tradiciškai dailylentėmis apkaltų sienų kontekste. Mūsų atveju tai tik sienų fragmentai, atskiros atodangos. Retro akordas, atėjęs iš to meto, kai rąstų sienų dailylentėmis apskritai dar neapkaldavo. Gervių g. 2 / Lūšių g. 8: gulsčiais rąstais profiliuota siena pietų fasade (15 nuotr.). Vytauto g. 49-ajame name  tokių atodangų daugiau. Netgi visas stogo skydas pietų fasade (16 nuotr.). Rytų fasado dešiniajame sparne rąstų atodangos užima ypač didelį plotą (17– 19 nuotr.).

(Bus tęsinys.)

Aleksandro Stabrausko nuotraukos:

logo_srtrf (1)

Kategorijos: Architektūra, Etninės kultūros paveldas, Kultūra, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: