Kompensuojamųjų vaistų vertinimo sistema taps šiuolaikiškesnė (0)

 jokelibrary.net nuotr.

jokelibrary.net nuotr.

Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui, kuriuo siekiama užtikrinti, kad į kompensuojamųjų vaistų sąrašą būtų įtraukti efektyviausi vaistai. Tai reiškia, kad vaistai, kurie yra kompensuojami Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, bus vertinami išsamiai ir atsižvelgiant į ligonių poreikius, vaistų klinikinį efektyvumą bei jų sukuriamą naudą. Dėl to Lietuvos sveikatos sistema taps efektyvesnė, labiau orientuota į ligonį ir pagrįsta racionaliu lėšų naudojimu.

Šiam siūlymui jau buvo pritarta prieš tai vykusiame Vyriausybės pasitarime. Naujovės numatytos Farmacijos įstatymo pakeitimuose, kurie dabar iškeliauja į Seimą ir bus toliau svarstomi.

Jei tam bus pritarta, Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos Sąjungos (ES) šalių, bus įdiegta sveikatos technologijų, susijusių su vaistais, vertinimo sistema. Šis projektas bus įgyvendinamas ES lėšomis, o jį koordinuos Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT).

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, naujas vaistų vertinimo modelis neabejotinai leis racionaliau naudoti PSDF lėšas bei darys įtaką sveikatos rodiklių gerėjimui.

„Naujasis modelis nuo dabartinio skirsis tuo, kad bus įvertinama ne tik tai, ar vaistas veiksmingas medicininiu požiūriu, bet ir visuomeninė nauda, kurią sukurs siūlomas kompensuoti vaistas. Bus vertinama, kiek kainuoja gydymo tokiu vaistu sukuriami kokybiški gyvenimo metai, pavyzdžiui, kaip mažėja hospitalizacijų, negalios ir slaugos poreikio skaičiai. O tai labai svarbu, norint užtikrinti, kad į kompensavimą būtų įtraukiami patys efektyviausi ir pacientams reikalingiausi vaistai“, – sako ministras A. Veryga.

VVKT viršininkas G. Barcys teigia, kad sveikatos technologijų, susijusių su vaistais, vertinimas susideda iš trijų pagrindinių dalių, t. y. palyginamojo klinikinio efektyvumo vertinimo, farmakoekonominės analizės bei įtakos biudžetui skaičiavimų.

„Tai leidžia objektyviai išanalizuoti informaciją, kiek naujas vaistas, medicinos pagalbos priemonė, diagnostikos ar gydymo būdas yra geresnis už dabar esantį, kokia yra jo farmakoekonominė nauda arba, kitaip tariant, sukuriamas naudos bei papildomų išlaidų santykis. Naujų vaistų vertinimas nuo šiol bus kitoks nei anksčiau – jis taps tikslesnis, aiškesnis, paprastesnis ir efektyvesnis. Be to, sutrumpės pats vaistų vertinimo procesas“, – teigė  G. Barcys.

Be to, esant tokiam pat vaisto vertinimui kaip ir kitose ES šalyse, bus daugiau galimybių pasinaudoti kitų šalių atliktais siūlomų kompensuoti vaistų vertinimais, taip pat vykdyti bendras derybas dėl vaistų kainų su kitomis šalimis.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: