Lietuvių kalbai mokyti tautinių mažumų mokyklose bus skiriama daugiau valandų (12)

Lietuvių kalbai mokyti tautinių mažumų mokyklose bus skiriama daugiau valandų | smm.lt nuotr.

Lietuvių kalbai mokyti tautinių mažumų mokyklose bus skiriama daugiau valandų | smm.lt nuotr.

Nuo 2019 m. rugsėjo 1 d., tautinių mažumų mokyklose, vykdančiose ikimokyklinio ugdymo programą, žadama skirti ne mažiau kaip 5 valandas per savaitę ugdymui lietuvių kalba. Priešmokykliniame ugdyme, kuriame iki šiol buvo 4 val. per savaitę ugdymui lietuvių kalbai, nuo 2019 m. rugsėjo 1 d. papildomai pridedama 1 valanda. Tokiam Švietimo įstatymo ir kitų teisės dokumentų pakeitimui šiandien pritarė Vyriausybė. Įstatymo projektas dar bus teikiamas Seimui.

Švietimo ir mokslo ministerijos parengtas projektas stiprina lietuvių kalbos mokymą tautinių mažumų mokyklose, vykdančiose ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo programas. Taip pat siekiama, kad vaikai, kuriems lietuvių kalba nėra gimtoji, kuo anksčiau pradėtų mokytis valstybinės kalbos. Ugdymas lietuvių kalba tautinių mažumų mokyklų ikimokyklinukams prasidėtų nuo 3 metų.

Šiuo metu lietuvių kalba galima vykdyti dalį ikimokyklinio ugdymo programos, jeigu tėvai to pageidauja. Bet praktika patvirtina, kad neskiriant konkrečių valandų ir tam reikalingų finansų, ugdymas lietuvių kalba nevyksta, nors tėvai to pageidautų. Skirti konkrečias valandas lietuvių kalbai nuolat pageidauja tėvai, vedantys vaikus į tautinių mažumų mokyklas, tačiau šių mokyklų steigėjai ne visada į tai atsižvelgia, dažnai tam neturi finansinių galimybių.

Daugiau savaitinių valandų, skirtų ugdymui lietuvių kalba turės ir priešmokyklinukai. Dabar Švietimo įstatyme numatyta, kad lietuvių kalbai turi būti skiriamos ne mažiau kaip 4 valandos per savaitę. Atsižvelgiant į tai, kad pradiniame ugdyme savaitinių valandų, skirtų lietuvių kalbos bendrajai programai įgyvendinti, tautinių mažumų mokyklose, lyginant su mokyklomis, kuriose ugdymas vykdomas lietuvių kalba, yra mažiau, tokiu būdu norima gerinti ir vienodinti sąlygas visiems mokytis valstybinės kalbos.

Švietimo ir mokslo ministerija, parengusi teisės aktų pakeitimo projektus, nustatys pedagogų, kurie galėtų mokyti lietuvių kalba ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupėse, kvalifikacinius reikalavimus, parengs kvalifikacines programas ir metodines priemones, pedagogams bus organizuoti mokymai. Tautinių mažumų mokyklų pedagogams bus padedama pasirengti ankstyvojo amžiaus vaikų dvikalbiam ugdymui.

Tautinių mažumų mokyklų ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo grupėse galėtų dirbti vienas pedagogas, gerai mokantis abi kalbas, arba du pedagogai, su vaikais bendraujantys skirtingomis kalbomis.

Lėšų poreikis numatytiems pakeitimams įgyvendinti 2019 metų 4 mėnesiams sudarytų 213,1 tūkst. Eur, o 2020 metams – 639,4 tūkst. Eur. Šias lėšas planuojama skirti iš bendrų Švietimo ir mokslo ministerijai 2019–2020 m. numatomų asignavimų.

Tautinių mažumų mokyklose pagal ikimokyklinio ugdymo programą ugdoma daugiau nei 7 tūkst. vaikų, priešmokyklinio ugdymo grupes lanko daugiau nei 2 tūkst. vaikų.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

12 komentarų

 1. ŽEMAITIS:

  Manau, kad visose valstybinėse mokyklose turi būti dėstoma tik valstybine kalba.
  Rusų ir lenkų kalbomis dėstomų mokyklų turėtų visiškai nelikti. Kaip kad yra visur Europoje. Tik valstybine kalba, o šeštadieninės mokyklos – prašom, galit jas kurti ir dėstyti bet kokia kalba.

 2. Antanas:

  Ir vėl kažkokios tautinės mažumos… Gal vieną kartą imkime ir paskaitykime LR Konstituciją?! Lietuvoje yra tik TAUTINĖS BENDRIJOS!!! Mažumą žinau tik vieną – LGBT (lezbietės, gėjai, biseksualai, transvestitai).

  • Žemyna:

   Mus valdo solidžią valdžią vaidinantys baudžiauninkai.
   Kaip kitaip galima vadinti „politikus” ar valstybės institucijų tarnautojus (vadinančius save valdininkais), kurie paskui strateginę kaimynę (ar gal paskui kokį tamošių) nuolankiai kartoja „mažumos, mažumos”? Ar tik nepradės netrukus paskui juos kartoti, jog Vilniaus kraštas yra „ Wilno nasze”, ir kad apskritai čia „lenkų žemės”?
   Ką turėjo galvoje prezidentas Adamkus, Žeimytės TV laidoje užsiminęs, jog kažkam tautos vardu duoti kažkokie pažadai? Kad Skvernelis dosniai apdovanojo kaimynės vienuolius – jau žinome. Ką dar pažadėjo nuolat ten būnantis premjeras? O kiti „profesionalai”?

   • Antanas:

    Žinote, Žemyna, baudžiauninkai buvo priklausomi žmonės, bet, manau, jie nebuvo idiotai, o šituos mūsų… pyyyp… net nežinau kaip pavadinti… Kažkas sveiku protu nesuvokiama… Vargas tau, Jeruzale, ir tavo vaikams!

 3. jo:

  tautinių mažumų mokyklose

  Keistas dalykas: Lietuvoje nėra tautinių mažumų, bet yra kažkokios tautinių mažumų mokyklos? Normaliose Europos šalyse visi vaikų darželiai ir mokyklos yra valstybine kalba ir visas ugdymas vyksta valstybine kalba. Net Latvija jau sugebėjo priimti sprendimus dėl perėjimo prie visuotinio ugdymo valstybine latvių kalba. O Lietuvoje šiaip ne taip išstenėjo papildomą 1 val. lietuvių kalbos mokymui… Na, gal kaip kažkokiems žertvoms lietuviams tai irgi reikia laikyti šiokia tokia pažanga ir žingsniu pirmyn?

  • Antanas:

   Tamsta pataikei kaip pirštu į akį: “Normaliose Europos šalyse…” Būtent – NORMALIOSE ŠALYSE!!!

  • Žemyna:

   Kad padarytum, kaip latviai, bent šiek tiek tvirtesnių kinkų reikia… 🙁
   Tai, kas vyksta, rodo, jog tiek mūsų „patriotiškieji” konservatoriai, tiek naujieji profesionalai, kaip migraciją pasirašė neskaitę, taip ir TMAPK nėra skaitę. Arba jų Vakarų kalbų mokėjimo lygis neįkanda teisės tekstų, net ir išverstų šių tekstų nemoka suprasti, todėl viską, ką jiems „aukštesnei civilizacijai” priklausantys aiškintojai pakiša, pasirašo klusniai, aklai pasitikėdami tuo, ką jiems sako. O tada, ištikimai šiems į akis žiūrėdami, laukia, kad juos už „pažiūrų modernumą” pagirtų, galvelę paglostytų, gardų kąsnelį duotų…

 4. Adelė:

  Gerokai pavėluotas dėmesys ugdymui lietuvių kalba. Tačiau geriau vėliau negu niekad.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: