Vilniuje eisena-mitingas „Miškas Lietuvos – atsiklausk Tautos“ (video, tiesioginė transliacija) (8)

Eisena už mišką | Č.Iškausko nuotr.

Eisena „Miškas Lietuvos – atsiklausk Tautos“ už mišką | Č.Iškausko nuotr.

Gruodžio 1 d., 12 val. nuo Katedros aikštės Vilniuje prasidėjo eisena „Miškas Lietuvos – atsiklausk Tautos“ per Gedimino prospektą Seimo link.  Sąjūdis „Už Lietuvos miškus“, asociacija „Gyvas miškas“ ir Labanoro klubas sukvietė visus piliečius į miškų nekirtimo saugomose teritorijoje akciją.

Eisena „Miškas Lietuvos – atsiklausk Tautos“, į kurią susirinko apie 1500 žmonių, skirta palaikyti Seime numatomą svarstyti įstatymo projektą, kuriuo norima uždrausti plynus kirtimus

nacionaliniuose, regioniniuose parkuose ir kitose saugomose teritorijose.

Dalyvauti eisenoje ir mitinge suvažiavo tūkstančių žmonių iš visos Lietuvos, kadangi visoje Lietuvoje žmonės pergyvena dėl plynai kertamų jų pamėgtų miškų. 

47502316_2206613602912211_1509627673935085568_n

Mitingas už miško nekirtimą saugomose teritorijose | S. Paškevičiaus nuotr.

Šiuo metu vyksta visuomenės inicijuotas teismo procesas – grupės ieškinys, prie kurio jau prisijungė 234 fiziniai ir juridiniai asmenys iš visos Lietuvos, tikimasi jog per 2-3 mėn. išaugs iki kelių tūkstančių. Grupės narius vienija troškimas užkirsti kelią neteisėtai vykdomiems pagrindiniams valstybinių miškų kirtimams „Natura 2000“ teritorijose ir joms artimoje aplinkoje ir apsaugoti šias saugomas teritorijas nuo kenksmingų poveikių. Remiantis Konstitucijos 53 str. 3 dalimi Valstybė ir kiekvienas asmuo privalo saugoti aplinką nuo kenksmingų poveikių.

Mitingas už miško nekirtimą saugomose teritorijose | J.Vaiškūno nuotr.

Mitingas už miško nekirtimą saugomose teritorijose | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Be to, Europos Komisija pradėjo pažeidimų procedūrą dėl plynų kirtimų europinės svarbos saugomose teritorijose, bet šie procesai truks ilgai ir per tą laiką dar nemažai miškų saugomose teritorijose bus iškirsta. Todėl minėto įstatymo svarstymas Seime yra itin  svarbus ir jam reikalingas didelis visuomenės palaikymas, kad Seimo nariai balsuotų „už“.

47276768_2206614082912163_3793066926847033344_n

Mitingas už miško nekirtimą saugomose teritorijose | S. Paškevičiaus nuotr.

Plyni miško kirtimai saugomose teritorijose (nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose, draustiniuose, europinės svarbos NATURA 2000 teritorijose) jau pasiekė tokia ribą, kad kelia grėsmę šių teritorijų išlikimui. Saugomos teritorijos įsteigtos tam, kad jose esančių miškų gamtinė būklė ir rekreacinis potencialas tik gėrėtų, bet nedarni miškininkystė metai iš metų tą gamtinę būklę blogino: kraštovaizdis pasikeitė neatpažįstamai, krito vietovių patrauklumas, sumenko biologinė įvairovė.

Už mišką | R.Čepaitienės nuotr.

Už mišką | R.Čepaitienės nuotr.

Lietuva gavo oficialų pranešimą – įspėjimą iš Europos komisijos „dėl to, kad nėra nustatytos gamtos apsaugos teritorijos ir tinkamai neužtikrinta vietinių buveinių ir rūšių apsaugos“.

Už miškus. Už medžius. Kūlgrinda | G.Vanagienės nuotr.

Už miškus. Už medžius. Kūlgrinda | G.Vanagienės nuotr.

Mitinge kalbėjo Romuvos krivė Inija Trinkūnienė:

Giruže mano, žalioji mano, kaskart, kai einu tavin, masina mane samanėlių patalėlis, apglėbia medžių šakos, žvilgsnį traukia viršūnės. Mums, lietuviams, miškas buvo ir yra šventa vieta.

Mums miškas – giria – gojus vis dar yra šventi, taip kaip šventa yra Lietuvos žemė. Nuėję į mišką mes norime atrasti tą pirmapradę nesuterštą vietą, kurioje tvyro šventa mūsų žemės ir protėvių dvasia.

Giruže mano, žalioji mano… tu mums esi šventa, mes kalbamės su tavim. Mums girios ir miškai, šilai ir alkai; ąžuolai, beržai, eglės, liepos ir uosiai sako žodžius kalba, kurią mes jaučiame širdimi, ir šiandien jie mums sako:

„Mes esame pavojuje, mus kerta negailestingai, plynai ir grynai.“

O mes atsakome:
– Jūs esate pats svarbiausias Šventosios mūsų Lietuvos žemės klodas – jūs per amžius ir iki šių dienų išlaikote tą rimtį, paslaptį ir šventumą, kuris lydėjo mūsų protėvius.

– Mes nesame atsieti nuo gamtos, mes esame jos dalis, mes esame vienis ir privalome gyventi darnoje su gamta, miškais, giriomis ir alkais!

– Mes jaučiame tą ypatingą jausmą, kuris apimdavo mūsų protėvius apsilankius šventajame ąžuolų alke, ir esame atsakingi už tai, kad jūs gyvuotumėte ir žaliuotumėte.

Te žaliuoja girios, miškai, šilai ir alkai, te gaudžia, stiprina, įkvepia ir ramina; mes, romuviai, mes, lietuviai, esame jūsų dalis!

 

LŽ TIESIOGIAI. Miškų gynėjai rengia žygį ir mitingą sostinėje prie Seimo.

Posted by Lietuvos žinios on 2018 m. Gruodis 1 d., Šeštadienis

 

MinfoTiesioginė transliacija iš mitingo Vilniuje: “MIŠKAS LIETUVOS – ATSIKLAUSK TAUTOS”

Posted by Minfo on 2018 m. Gruodis 1 d., Šeštadienis

 

Posted by Justina Vidzėnė on 2018 m. Gruodis 1 d., Šeštadienis

 

Posted by Sakalas Gorodeckis on 2018 m. Gruodis 1 d., Šeštadienis

 

 

Budinam tautą!

Posted by Rimantas Vaišnys on 2018 m. Gruodis 1 d., Šeštadienis

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Vaizdai ir garsai, Vaizdų aruodai, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

8 komentarai

 1. Skalvis:

  Kas esti Europos dvasinė savastis ? Muzika, dailė….visų rūšių menas. Kas tai išugdė ? Europos girių spalvos ir garsai. Kas valdo Lietuvą ? Global kapital – azijos dykumų ir dykynių aklas godumas. Kada jie kienonors atsiklausė ?

 2. Žemyna:

  Tie, kas nebuvote (tikrinau, žinau, visus skaičiavau!) – tai, šiltose lažkose besilepindami, karštą kafiją su brendžiuku siurbčiodami (ne! – srėbčiodami!), pasiklausykite, pasimėgaukite – ar tik nebus jūsų bendramintis –
  LRT „Kultūros savaitės” II d. pradžia – 53:00 min.
  lrt.lt/mediateka/irasas/1013707526/kulturos-savaite-2018-12-01-09-05
  Na, išklausėte? Ir kaip?

  O dabar klausykite tie, kas buvote:
  Ar ryte išklausėte orų prognozę? Ar nesakė, kad bus žvarbu?
  Kodėl neapsiavėte šiltai, tartum vasaris būtų?!
  Žinojote, jog teks prie Seimo ilgėliau pabūti? Tad reikėjo ne tik vilnonių kojinių, bet dar ir laikraščiu pėdas apsivynioti. Arba po paprasčiausią plastiko maišelį užsimauti. Ir blauzdų bei viso apatinio aukšto šiluma labiau pasirūpinti. Ir šiltos kumštinės pirštinės.
  O ant galvos – neperpučiamą kepurę – kad kraujas liktų karštas, kaip širdis. Ir ne tik tiems, kieno „ežiukas” toks trumpas, kad tik plaukų šaknys belikę, bet ir tankiomis ševeliūromis besigiriantiems. Būtų šilčiau – ilgiau ištvertume. Tada galima kad ir visą parą budėti, jokia kvaraba neims.

 3. ŽEMAITIS:

  Visiems sėkmės, kovojantiems už Lietuvos miškus!

  Manau, kad plyni kirtimai Lietuvoje iš viso turi būti uždrausti. Toleruojamas tik atrankiniai kirtimai. Lietuva – ne koks Sibiras, kur kertama plynai (nors ir ten netoleruotina).

 4. jo:

  Ten, turbūt, Romuvos krivės su angliškais plakatais eina? Būtinai reikia angliškai parašyti, nes, kaip sakydavo pažangiausi ir liberaliausi Lietuvos protai, „lietuviškai Dievas nesupras“?

 5. Ačiū, kad atėjote:

  Kiek daug žmonių susirinko, apie 2 tūkstančius, o mūsų visuomeninis transliuotojas per Panoramą pasakė, kad tik 200 buvo mitinguotojų. Negalima netiesos sakyti , taip melagingai. Vien filmuotą medžiagą pažiūrėjus matosi, kas netoli dviekų tūkstančių žygiavo gražių žmonių, kurie neabejingi kokioj valstybėj gyvens mūsų vaikai ir anūkai.
  Negali privačių miškų savininkai lobti iš mums visiems priklausančių girių. Girios, miškai, medžiai yra visos tautos turtas, negali vien agrupė žmonių pelnytis iš mums visiems priklausančių miškų. Miškai negali tapti kieno nors pelnu. Tai nesąžininga. Privalome uždrausti plynus miškų kirtimus ypač saugomose teritorijose.

  • Skalvis:

   Visa tai teisinga ir gyvybiškai svarbu, bet: kodėl Lietuvos karo maro mafijai turi rūpėti žmonių nuomonė ? Iš gailesčio? Romėnų žodyne nebuvo žodžio ” pasigailėk ” , jie tai išreikšdavo nykščiu, To žodžio nėra ir Valdžios žodyne. Aklas godumas ir gyvuliškų instinktų tenkinimas. Į tokias eisenas valdžia žiūri kaip į pramogas. Pasilinksmino ir išsiskirstė. Kaži ar valdžia žino kokia proga čia žmonės triukšmavo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: