Prezidentinė eilinės seimūnės arogancija (10)

Ingrida Šimonytė | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Ingrida Šimonytė | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Lapkričio 28 d. Seimo „Krizės komisijai“ liudijusi seimo narė, Andriaus Kubiliaus Vyriausybės finansų ministrė Ingrida Šimonytė, savo elgesiu nustebino visko mačiusius kolegas. Išgirdusi nepatogius klausimus, ji viešai suabejojo klausinėjančiųjų kompetencija, o paprašyta detalizuoti kai kuriuos atsakymus, patarė parlamentarams pasiskaityti apie tai internete. Galų gale, visą apklausą tvirtinusi, kad Lietuva neatitiko sąlygų, jog galėtų iš Europos Komisijos per Tarptautinį valiutos fondą (TVF) gauti paskolą už 2-3 proc. palūkanas, eksministrė pripažino, kad Lietuva tos paskolos net… neprašė.

Pirmiausia komisijos nariai domėjosi apie laikus, kai I.Šimonytė dirbo Finansų ministerijos sekretore (šios pareigos iš esmės tokios, kaip dabartinių viceministrų, tik jas ėjo ne politinio pasitikėjimo, o karjeros valstybės tarnautojai, – aut. past.). Nuo politikės labiausia kliuvo Gedimino Kirkilo Vyriausybės finansų ministrui Rimantui Šadžiui, kuris esą buvo įspėtas apie gresiančią krizę, tačiau mieliau „žiūrėjo į veidrodžius, kurie gražiau rodė“. Pasak I.Šimonytės, su ministru 2008-aisiais ji pykdavosi kiekvieną dieną, nes R.Šadžius visiškai nereaguodavo į argumentuotas pastabas, į ekonomikos recesiją numatančias prognozes, raginimą blokuoti populistinius sprendimus, kadangi buvo rinkiminiai metai.

„Į visus argumentus jis atkirsdavo, kad nėra ekonomistas“, – prisiminė I.Šimonytė.

Komisijos narys Andrius Palionis pasiteiravo, kodėl Lietuva per krizę nesiskolino iš TVF. Jis priminė tuomet vyravusius argumentus, kad TVF suteiktas kreditas atimtų galimybę patiems priimti svarbius finansinius sprendimus, kad TVF lieptų karpyti išlaidas ir didinti mokesčius, tačiau pastebėjo, kad Lietuva vis tiek tai darė, kaip ir Latvija. Tik mes praradome galimybę pigiai pasiskolinti, o latviai – ne.

„Nežinau ar tyčia, ar netyčia pamirštama, bet 2008 m. rudenį, po to, kai žlugo antrasis pagal dydį Latvijos bankas, susidarė didžiulis refinansavimo arba finansavimo poreikis. Buvo milijardai, kurie buvo reikalingi tuo metu Latvijai, nes reikia arba banką staigiai pertvarkyti, arba mokėti įsipareigojimus indėlininkams. Aš jums labai tiesiai pasakysiu: jeigu Lietuvoje tuo metu būtų „susprogęs“ koks nors bankas, tegul „Snoras“, tegul „Ūkis“, tegul bet kas, Lietuvai nebūtų buvę kitos išeities – kaip tuo metu kreiptis į TVF. Dėl to labai natūralu, kad latviai kreipėsi į TVF, nes tai yra paskutinis skolintojas ir tuo metu jiems reikėjo paskutinio skolintojo“, – tvirtino I.Šimonytė.

Komisijos pirmininkas Stasys Jakeliūnas perklausė, ar ji elgtųsi panašiai, žinodama, ką žino dabar, jei atsidurtų dar karą panašioje situacijoje.

„Jei aš žinočiau, kur griūsiu, tai visur pasidėčiau „paduškas“. Jei aš turėčiau įžvalgos dovaną ir galėčiau 2010 metais numatyti visas pasaulio problemas arba tai, kad Lietuva turės eurą, galbūt aš daryčiau visiškai kitokius sprendimus. Bet bėda yra ta, kad kai tu esi šiandien, tu neturi aiškiaregystės dovanos ir negali iš šiandienos pozicijų vertinti praeities. Aš negaliu sakyti, kad būčiau viską dariusi taip pat, kaip dariau“, – pripažino I.Šimonytė.

Anksčiau komisijai liudijusi buvusi europarlamentarė Margarita Starkevičiūtė tvirtino, kad per krizę A.Kubiliaus Vyriausybė galėjo iš TVF per Europos Sąjungos struktūrų numatytą mechanizmą pigiai pasiskolinti be papildomų griežtų sąlygų. Tačiau I.Šimonytė vakar keliolika minučių įrodinėjo, kad sąlygos buvo iškeltos, o Lietuva jų neatitiko. Komisijos narė Rita Tamašunienė paprašė įvardinti, kokios buvo keliamos sąlygos, taip pat paprašė pateikti raštišką įrodymą, kad pagalbos buvo kreiptasi. Nesusivaldžiusi I.Šimonytė patarė komisijos nariams su keltomis sąlygomis susipažinti internete, o R.Tamašunienę apkaltino nekompetencija.

„Ponia Tamašuniene, jau savo klausimu įrodote, kad neatskiriate tų dviejų dalykų“, – mestelėjo eksministrė, tačiau galų gale pripažino, kad dėl paramos tarpininkaujant ES net nebuvo kreiptasi.

Po I.Šimonytės apklausos R.Tamašunienė su „Vakaro žiniomis“ pasidalino savo nuostaba, kad kandidatė į prezidentus demonstravo tokią aroganciją ir išsisukinėjo nuo nepatogių klausimų, kurių per rinkimų kampaniją dar ne vieno sulauks.

„Tačiau ji pripažino, kad dėl paskolos iš ES numatyto fondo net nebuvo kreiptasi. Kitaip tariant, Lietuva net nenusipirko loterijos bilieto, nors norėjo išlošti „aukso puodą“, – vaizdingai apibendrino R.Tamašunienė.

I.Šimonytė – paskutinė „Krizės komisijos“ apklausta liudytoja. Tiesa, pasak S.Jakeliūno, kitą savaitę bus tariamasi, ar raštu apklausti prezidentę Dalią Grybauskaitę. Ir po truputį, kai bus patvirtintas kitų metų valstybės biudžetas, bus sėdama prie išvadų, kurios Seimui turi būti pateiktos iki kitų metų balandžio vidurio, rašymo. Pasak politiko, kadangi Lietuvoje bei kitose Baltijos šalyse Švedijos kapitalo bankų koncentracija yra per didelė, vienas iš dviejų švediškų bankų – SEB arba „Swedbank“ – turėtų būti parduotas.

„Gali būti rekomendacija, kad vienas iš Švedijos bankų galėtų arba turėtų būti ilgainiui parduotas valstybei, kurioje yra euras kaip namų valiuta, kokiam nors strateginiam bankui“, – sakė S.Jakeliūnas, pridurdamas, kad tokia rekomendacija gali būti įrašyta į komisijos išvadas.

Kategorijos: Politika ir ekonomika, Ukrainos balsas, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

10 komentarų

 1. Žemyna:

  O jums neatrodo, jog ta paskola galėjo būti tokiu būdu užmaskuotas kyšis kažkuriam įtakingam korumpului?

 2. Diedas:

  Lietuvoje yra temu, kuriu ne vienas norintis karjeros nekliudo
  Visi politikai , kaip pasakoje apie nuoga karaliu, bijo istarti frazes kodel tvf nebutu skolines, ir del ko Kubilius oligarchines ziniasklaidos buvo paverstas keiksmazodziu.
  Norint skolintis is tvf buvo salyga kad mokesciu sistema butu sutvarkyta civilizuotai o ne orientuota i turtingiausius.
  Niekas nepasikeite.
  Jeigu reiktu dabar paskolos, tvf neskolintu, nes mokesciu sistema nepakito. Ji regresine. Kuo mazesnes pajamos tuo didesni procenta pasiima valstybe.
  Jau patys oligarchai braunasi i valdzia, o bet kuris pabandes sugadint ju roju sulauktu Kubiliaus likimo.
  Visi mate kas gavosi, kai jis paslapciomis, nakcia sumane apkrauti mokesciais milijonierius. Todel sia tema bijo issiziot.
  Simonyte tai pat.

 3. Eilinis dėstytojas iš gatvės:

  Teko man tą „širdžių prezidentę“ iš gana arti matyti Vilniaus universitete, kai būdama tarybos pirmininke ji išrinko rektoriumi Žukauską. Arogancija ir tada trykšte tryško. Nebekalbant apie tai, kad išrinko patį blogiausią rektorių VU istorijoje.

 4. oho:

  Tragiška kandidatę mums perša konservatoriai . Vargas Lietuvai būtų, jei išrinktų tokią prezidentę, kuri pilna arogancijos, nemoka kultūringai bendrauti, neatsako į klausimus ir pati nežino kas ir kaip buvo.

 5. juokdariams:

  negi galima rimtai atsakineti i kersto “kamysyjos” issidirbinejimus???
  2007- 2011 metu pasaulines krizes priezastis nagrinejo ne jakeliunu lygio protai taciau pries prezidento ir EP rinkimus kolukieciai pasirinko labai jau prasta kabinejimosi metoda.
  Labai sauniai ir smaiksciai atsakinejo Ingrida ir visi kas sveikai masto tikrai neizvelgia nei laselio arogancijos nei I.Simonytes atsakymuose nei aplamai jos elgesyje!
  Negi gali buti dar naturalesnis ir paprastesnis zmogus- politikas uz Ingrida Simonyte??
  O kad protinga – to nepaneigs niekas. Butent nulepausiai proto ir pavydi labiausiai….
  p.s Europos ir Amerikos ekonomikos specialistai PUIKIAI ivertino 2007-2011 krizes suvaldyma Lietuvoje taciau kolukinio lygio “protuoliams” juk kitaip atrodo…. Tik nebutina tam tratinti mokesciu moketoju sunestus milijonus – juk visos komisijos kainuoja tikrai labai brangiai Galetu kas nors paskaiciuoti kiek jau sumoketa uz kazkieno igeidzius issidirbineti kuriant ivairiausias seimo komisijas?

 6. a:

  Komisijos kompetencijos lygį parodo tokie kaip viena su loterijos bilietų milijonu, kitas su noru parduoti tai, kas jam nepriklauso. Na ir kaip rimtai su tokiais gali kalbėtis protingas žmogus ?

 7. Vytis:

  Baisu Negalima uz ja balsuoti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: