Vengrijos Prezidentas atvyks į Lietuvą (2)

Janošas Aderis | wikipedija.org nuotr.

Janošas Aderis | wikipedija.org nuotr.

Lapkričio 13 d., 10.45 val., Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiks su Vengrijos Prezidentu Janošu Aderiu.

Vengrijos vadovo vizito tikslas – paminėti Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmetį. Vengrija kaip ir Lietuva 1918 m., po Pirmojo pasaulinio karo, sukūrė nepriklausomą demokratinę respubliką.

Valstybių vadovai aptars Lietuvos ir Vengrijos dvišalius santykius, ES darbotvarkės klausimus, saugumo padėtį regione ir bendrus veiksmus stiprinant NATO gynybą bei atgrasymą rytiniame Aljanso flange.

Prieš trejus metus Vengrijos naikintuvai vykdė NATO

oro policijos misiją iš Zoknių, o 2017 m. šios šalies kariai rotavosi priešakinių Aljanso pajėgų batalione Estijoje.

Lietuvą su Vengrija sieja tvirti istoriniai ryšiai. Lietuvos didysis kunigaikštis Jogaila vedė Vengrijos princesę ir Lenkijos karalienę Jadvygą, o XVI a. Transilvanijos kunigaikštis Steponas Batoras vedė Žygimanto Augusto seserį Oną ir 10 metų valdė Lietuvos ir Lenkijos valstybę.

Steponas Batoras pertvarkė ir modernizavo Lietuvos kariuomenę, atrėmė Maskvos agresiją, laimėjo Livonijos karą ir įkūrė Vilniaus universitetą. Jo valdymo laikotarpiu kūrėsi mokyklos, buvo pertvarkyti teismai ir priimtas trečiasis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Statutas.

Šių laikų istorijoje Lietuvą ir Vengriją suvienijo kova už laisvę. Budapešte 1956 m. spalį kilusi Vengrijos revoliucija sulaukė atgarsio Lietuvoje. Sovietų armijai žiauriai numalšinus protestus – žuvo 3000 žmonių – vengrų palaikymo akcijas surengė Vilniaus ir Kauno studentai. 

Po susitikimo, 11.45 val. numatomi abiejų Prezidentų pasisakymai spaudai.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: