A. Stabrauskas. Žvėryno (Vilniaus m.) medinių namų puošyba (XXI): vidaus patalpos (padėtis 2008–2010 m.) (nuotraukos) (0)

Vilnius, Žvėrynas, Vytauto g. 10. Laiptų fragmentas | A. Stabrausko nuotr.

Vilnius, Žvėrynas, Vytauto g. 10. Laiptų fragmentas | A. Stabrausko nuotr.

(Straipsnių ciklo – neformalaus puošybos katalogo – tęsinys; pradžia: „Liaudies kultūra“, 2011, Nr.4: I. Vartai, varteliai, tvoros; „Saulės arkliukai“: II. Laukujos durys; III. Priebučiai, verandos, pavėsinės; IV. Langai; V. Sienos ir kerčios; VI. Rizalitai; VII. Mezoninai; VIII. Balkonai bei galerijos; IX. Stogų skydai; X. Švieslangiai; XI. Frontonai; XII. Stoglangiai; XIII. Tūrinės laiptinės; XIV. Sijos, gegnės bei pasparos; XV. Bokšteliai; XVI. Stiklai; XVII. Dūmtraukiai; XVIII. Ugniasienės; XIX. Metalo dirbiniai; XX. Krosnys)

XXI skyrius. Vidaus patalpos

1 dalis. Laiptai

Kai kuriais atvejais tėra labai paprasta turėklų (kitaip – porankių) apdaila. Elementariai profiliuoti Vytauto g. 10 namo tūrinės laiptinės laiptų porankiai, tvorelės čia nėra (1 nuotr.). Porankiai panašiai profiliuoti ir Kęstučio g. 22 bei Stanislovo Moniuškos g. 39 name. Treniotos g. 25: čia suręstas savotiškas, kitur nematytas, laiptų sienelės rėmas (2 ir 3 nuotr.). Sėlių g. 4 name yra laiptų užtvara iš ilgų kryžmų  (4 nuotr.), Stanislovo Moniuškos g. 2 – kryžmos užtvarėlė aikštelėje (5 nuotr.). O pastarosios gatvės 50-ame name yra laiptų tvorelė iš mažų kryžmų; tokia pati užtvarėlė ir laiptų aikštelėje (6 ir 7 nuotr.). Geometrinė trikampių kompozicija.

Kur kas labiau paplitusios stulpelių tvorelės. Vytauto g. 47 name laiptai su stulpelių tvorele, bet jie nedekoratyvūs, paprasta porankio profiliuotė (8 nuotr.). Nedekoratyvūs stulpeliai  ir Dionizo Poškos g. 18-ame name; yra fragmentas su lenktu porankiu (9–11 nuotr.).  Treniotos g. 38: čia jau yra labai populiari tekintų stulpelių tvorelė (12 nuotr.). Birutės g. 16C name kitokios formos tekinti stulpeliai (13 nuotr.); laiptų viršuje tarp turėklo ir paskutiniojo stulpelio įtvirtintas trapecinės prizmės formos intarpas (14 nuotr.). Stanislovo Moniuškos g. 35: įdomesnis porankis laiptų apačioje, jis iš dviejų dalių, viršutinė – apskrito skersmens; porankį laiko profiliuota paspara (15 nuotr.). Šių laiptų tekinti stulpeliai iš visų Žvėryne matytų bene elegantiškiausi (16 nuotr.).

Iš pirmo žvilgsnio tų namų laiptų tekinti stulpeliai tarsi tokie pat, bet jie vis dėlto skiriasi, tai tik tas pats stilius. Laiptų viršuje yra aikštelės su tokių pat stulpelių užtvarėlėmis. Skirtingi ir kiekvieno namo laiptų turėklų atraminiai stulpeliai (laiptų apačioje ir viršuje). Lenktosios g. 30-o namo laiptų apačioje tas stulpelis nedekoratyvus (17 ir 18 nuotr.), Dionizo Poškos g. 38 – laiptų posūkyje pusritinio formos (19 nuotr.), Birutės g. 19 – profiliuotu viršutiniu galu; čia ir turėklo galas kitoks – kablio formos (20 nuotr.). Traidenio g. 7 – priešingai: laiptuotai profiliuota apačioje; tokie pat stulpeliai kaip kad laiptų tvorelėje ir laiptinės lango užtvarėlėje (21 ir 22 nuotr.). Pušų g. 11: čia dekoratyvu viskas – turėklas, tekinti stulpeliai ir išskirtinai (kaip kad daugelis šio namo elementų) gražus  atraminis porankio stulpelis laiptų apačioje (23 – 25 nuotr.). Įdomus sprendimas Pušų g. 5 name: stulpelis kartu yra ir porankio pradžia – padaryta kaip vienas architektūrinis elementas (26 nuotr.).

Vilnius, Žvėrynas. Traidenio g. 7. Laiptinės lango užtvarėlė | A. Stabrausko nuotr.

Vilnius, Žvėrynas. Traidenio g. 7. Laiptinės lango užtvarėlė | A. Stabrausko nuotr.

Vytauto g. 34. Čia yra įvairesnių, kitokių apdailos elementų bei šio namo architekto Antono Filipovičiaus-Duboviko stiliui būdingo labai santūraus, „sauso“ dekoro, kartais besiribojančio su apdaila. Ir laiptai sukti, tai yra, jie ne tokie kaip jau paminėtais atvejais, – suktai, vėduokle  laiptų posūkiuose sudėliotos pakopos. Čia viskas kitaip, ne taip, kad įžengei iš kiemo ir kopk aukštyn tiesiai: Vytauto gatvės – rytų – fasade atsidarę duris įžengiame į pirmojo aukšto aikštelę. Joje grindų lentos paklotos kitaip nei kitur – ne paraleliai vienai ar kitai sienai, o įstrižai (27 nuotr.). Laiptai kairėje, kuriais kylame aukštyn  į dešinę (28 ir 29 nuotr.); ties laiptų viduriu posūkis dešinėn. Tinkuota siena čia dekoruota kryžma (30 nuotr.), kerčioje – dviejų originaliai profiliuotų stulpelių ir kryžmutės kompozicija (31 nuotr.). Kryžmos užtvarėle pridengtas ir langas (32 nuotr.) Galinis laiptų stulpas viršuje  pusapvalis (pusritinio formos), vietoj tvorelės stulpelių – vėlgi kryžma (33 nuotr.). Viršuje yra erdvi antrojo aukšto aikštelė su kryžmos užtvarėle (34 nuotr.). Iš čia laiptai leidžiasi žemyn (35 ir 36 nuotr.), į šiaurės pusę, jie išveda kairėje į namo vakarų pusėje esantį kiemą, o dešinėje – į ten, iš kur atėjome (apsukome ratą).

Aleksandro Stabrausko nuotraukos:

logo_srtrf (1)

Kategorijos: Architektūra, Etninės kultūros paveldas, Kultūra, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: