Vyriausybė patvirtino 2019-ųjų pirmojo Lietuvos Prezidento A. Smetonos metų renginius (7)

Lietuvos Respublikos Prezidentas Antanas Smetona | Archyvinė nuotr.

Lietuvos Respublikos Prezidentas Antanas Smetona | Archyvinė nuotr.

Rugsėjo 4 d. Vyriausybė patvirtino Lietuvos Tarybos Pirmininko, Lietuvos Valstybės Prezidento Antano Smetonos metų minėjimo 2019 metais planą. Kitąmet sukanka 100 metų, kai A. Smetona buvo išrinktas pirmuoju atkurtos Lietuvos valstybės Prezidentu. Seimo nutarimu 2019 metai paskelbti Lietuvos Tarybos Pirmininko, Lietuvos Valstybės Prezidento Antano Smetonos metais.

Įamžinant Prezidento institucijos įkūrimą ir A. Smetonos atminimą, numatyta įgyvendinti įvairius viešinimo ir leidybos projektus, surengti konferencijas, minėjimus, parodas Vilniuje ir Kaune, Ukmergėje ir Palangoje, kitose Lietuvos vietose.

Kitąmet bus surengtas Respublikos Prezidento institucijos įkūrimo ir pirmojo Prezidento A. Smetonos išrinkimo ir inauguracijos šimtmečio paminėjimas Istorinėje Lietuvos Respublikos Prezidentūroje Kaune. Jo metu planuojama pristatyti knygą „Prezidento rūmų istorijos“. Seime numatoma surengti apskritojo stalo diskusiją „Atkurtos Lietuvos valstybės pradžia: valdžios institucijų kūrimasis 1918–1920 metais“.

Pirmajam Lietuvos Respublikos Prezidentui A. Smetonai numatyta pastatyti paminklą jo gimtinėje Užulėnio kaime, Ukmergės rajone. A. Smetonos išrinkimo Lietuvos Prezidentu 100-mečiui paminėti bus rengiamos įvairios kilnojamosios ir virtualios parodos. Istorinėje Lietuvos Respublikos Prezidentūroje Kaune bus surengta paroda „Gyvename viltimi: Prezidentas Antanas Smetona egzilyje“.

Taip pat ketinama parengti paskaitų ciklą „Antanas Smetona ir jo laikų Lietuva“, mobiliąją programėlę, pagal kurią bus galima lankyti su A. Smetona susijusias įsimintinas vietas Vilniuje. Pirmajam Prezidentui atminti taip pat bus organizuojami renginiai JAV – Vašingtone ir Klivlende.

Lietuvos Tarybos Pirmininko, Lietuvos Valstybės Prezidento Antano Smetonos metų minėjimo 2019 metais planą įgyvendins Kultūros, Švietimo ir mokslo, Užsienio reikalų, Krašto apsaugos ministerijos, Seimo kanceliarija, Lietuvos nacionalinis muziejus, kitos kultūros ir švietimo įstaigos, šalies savivaldybės. Planas bus įgyvendinamas iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžete atitinkamoms ministerijoms, institucijoms, įstaigoms patvirtintų bendrųjų asignavimų, kitų lėšų.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Kultūros politika, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .

7 komentarai

 1. Prisimink savo mielą ir laimingą sielą

 2. Išties:

  Apmaudu,kad nenumatyta A.Smetonai skirto paminklo statybos Vilniuje.Tad,raginčiau visuomenines organizacijas ir atskirus visuomeninkus susitelkti ir savo jėgomis pastatyti minėtą paminklą Lietuvos sostinėje Vilniuje.

 3. Varas:

  Na “Išties”, juk Lietuvą slegia dviveidiška smetoniška valdymo patirtis: 1931 metais Tarptautinis Hagos tribunolas Vilniaus klausimu buvo paskelbęs lenkų užgrobtą Vilnių ir kitas lietuvių žemes, pažeidus tarptautinę teisę. 1934 m. Smetona išprovokavo karinį pučą, Vilniaus vadavimui nusiteikę kariuomenės vadai buvo nuteisti mirties bausme, karininkai nušalinti. Dar 1925 m. įsteigtos Vilniaus vadavimo sąjungos himnas skelbė „Ei, pasauli, mes be Vilniaus nenurimsim”, tačiau 1938 m. sąjunga buvo uždaryta, Vilniaus geležinio fondo surinktos lėšos dingo kapitulianiškos valdžios Smetonos svainio bankininko ministro pirmininko Tūbelio kišenėje. Prof. M. Romerio vertinimu Lietuvos svainių vyriausybės su žento generolo Raštikio pradėta nuolankia kapituliacija lenkų užmačiai iššaukė ir kitas kapituliacijas.

  • !!!:

   Lengva mums dabar vertinti ir komentuoti…

   • Koks čia gali būti Smetonos teisinimas – tai melavimas sau. Prezidento konstitucinė pareiga valstybės suverenumą ginti be jokių išlygų, ypač šiuo atveju, kai Lietuva su Lenkija buvo de jure karo padėtyje. Jokių pateisinimų Smetonai dėl kapituliavimo prieš Lenkijos 1938 m. kovo ultimatumą negali būti, tai akivaizdi valstybės išdavystė. Taip, kad Vilniuje Smetonos nė kvapo negalėtų būti, jam paminklų statymas Vilniuje, tai tyčiojimasis iš Tautos, iš valstybės sostinės, būtų. Istorinė tyla čia geriausia išeitis…, tačiau, kaip matyti, Seimas nesigaudo istorijoje, todėl, galbūt, dėl Smetonos sprendžia siauro rato asmenų paveiktas…

 4. total košmar:

  O valstybės sostinėje taip ir nesugebama pastatyti paminklos pirmajam valstybės Prezidentui??? Liberalai pastatys dar naujų fontanų, vamzdžių, kuriem išleis milijonus, o Smetonai – nėra pinigų ir noro

 5. Įdomu, ačiū už informaciją. Reikės sekti renginius, bandyti dalyvauti kur tik įmanoma. Šiuo metu mums to reikia ypač.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: