A. Stabrauskas. Žvėryno (Vilniaus m.) medinių namų puošyba (XIX): metalo dirbiniai 3 (padėtis 2008–2010 m.) (nuotraukos) (2)

Vilnius, Žvėryno r. Traidenio g. 7. Lietvamzdis | A. Stabrausko nuotr.

Vilnius, Žvėryno r. Traidenio g. 7. Lietvamzdis | A. Stabrausko nuotr.

(Straipsnių ciklo – neformalaus puošybos katalogo – tęsinys; pradžia: „Liaudies kultūra“, 2011, Nr.4: I. Vartai, varteliai, tvoros; „Saulės arkliukai“: II. Laukujos durys; III. Priebučiai, verandos, pavėsinės; IV. Langai; V. Sienos ir kerčios; VI. Rizalitai; VII. Mezoninai; VIII. Balkonai bei galerijos; IX. Stogų skydai; X. Švieslangiai; XI. Frontonai; XII. Stoglangiai; XIII. Tūrinės laiptinės; XIV.Sijos, gegnės bei pasparos; XV. Bokšteliai; XVI. Stiklai; XVII. Dūmtraukiai; XVIII. Ugniasienės)

XIX skyrius. Metalo dirbiniai

III dalis

1. Langų grotelės

Langai neretai ornamentuoti grotelėmis su soliariniais simboliais, panašiais kaip ir metaliniuose vartuose bei varteliuose. Tai saulės apskritimas arba jo dalis su spinduliais. Stanislovo Moniuškos g. 9 (1 nuotr.): čia apskritimas su kaip reta labai sutankintais spinduliais; motyvas puikiai asonuoja su eglutės motyvu langinėse. Birutės g. 6: saulės simbolis dar papildytas apskritimais lango kampuose (2 nuotr.). Elnių g. 7: tėra tik tokių geometrinių žiedų – apskritimų – motyvas (be spindulių). O čia papildyta „ratilais“ (3 ir 4 nuotr., Vytauto g. 39A). Analogiškai ornamentuotas Dionizo Poškos g. 38 namo langelis, esantis antrojo aukšto vidinėje sienoje į butą (5 nuotr.). Pasakojama, jog pro šį langelį kažkada pardavinėdavo alų. Stengtasi paįvairinti, nesikartoti: Karaimų g. 7 namo languose vietoj apskritimo – stačiakampis su spinduliais (6 nuotr.). Bandymas apskritimą pakeisti kampuotu – rombo – motyvu dar yra Pušų g. 18 namo vartuose.

7 nuotr. (Kęstučio g. 30): ornamentas iš raidės S pavidalo riesčių, kurias sugretinus sukurtas alternatyvinis (paralelinis) širdies motyvas. Šis ornamentas randamas metaliniuose Žvėryno vartuose. O minėtas paralelinis motyvas perskaitomas ne tik vartuose, bet ir kai kurių balkonų medinių sienelių dekore (Lenktoji g. 30, Kęstučio g. 39 bei kt.).

Yra neapibrėžto pobūdžio ornamentų. Lankstiniai namų languose vis kitokie, bet to paties stiliaus, iš daug (ne kaip soliarinio motyvo atvejais) visame lango plote ritmiškai besikartojančių vienodų figūrų (8–12 nuotr.).

Yra grotuotų ne tik pirmojo aukšto langų. Visiškai suprantama grotelių apsauginė funkcija pirmojo aukšto languose, jei namas ar kai kurie jo butai buvo ypatingos paskirties. Labai keista, bet kai kur užgrotuoti ir mansardų langai: Sėlių g. 19 (13 nuotr.), Vytauto g. 10. Su grotelėmis Treniotos g. 25 namo langinių angelės. Vienintelis toks atvejis Žvėryne, savaime įdomus, nors estetinės vertės čia nėra (14 nuotr.).

2. Lietvamzdžiai

Čia mus domina viršutinė lietvamzdžių dalis, „galva“, kuri labai dažnai yra tiesiog apskrito puodelio, piltuvėlio pavidalo, kaip kad šiuo atveju (15 nuotr., Dionizo Poškos g. 19). Vytauto g. 4 (16 nuotr.): viršuje išlikęs apiręs tinklelis (ažūrinis apvadas). Dionizo Poškos g. 27: taip pat piltuvėlio formos, bet turi platų ažūrinį ornamentą, kuris, be abejo, derintas su Žvėryne bene labiausiai išpuoštu priebučio stogeliu (17 nuotr.). Gal ne viskas čia išliko, bet šio lietvamzdžio briauna su vertikaliais dantukais (18 nuotr., Treniotos g. 26). 19 nuotraukoje – Stanislovo Moniuškos g. 2 namo lietvamzdis; jo forma kitokia, jis keturbriaunis, o viršuje laiptuotai profiliuotas.  Sudėtingiausi ir, be abejo, gražiausi Traidenio g. 7 namo lietvamzdžiai (20 nuotr.). Čia „galva“ iš dviejų dalių: daugiabriaunė (pypkės formos) apatinė su ornamentu, labai panašiu į namo sienos karnizo ažūrą, ir puodelio formos viršutinė. Ši su dviejomis ažūrinių ornamentų juostomis. Viršutinė juosta aptrupėjusi, čia buvo išorėn atloštų lapelių formos ornamentas.

Aleksandro Stabrausko nuotraukos:

logo_srtrf (1)

Kategorijos: Etninės kultūros paveldas, Kultūra, Kultūros paveldas, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: