Kultūros paveldo departamentas dėl Šv. Jokūbo ligoninės pastatų komplekso įsitikinęs savo veiksmų teisėtumu (2)

Šv. Jokūbo ligoninės pastatų kompleksas | kpd.lt nuotr.

Šv. Jokūbo ligoninės pastatų kompleksas | kpd.lt nuotr.

Kultūros paveldo departamento nutarimai, kuriais inicijuota Šv. Jokūbo ligoninės pastatų komplekso vertingųjų savybių tikslinimo procedūra ir atšaukti būsimų statybų projekto suderinimai, buvo apskųsti Vilniaus miesto apylinkės teismui. Teismas priėmė sprendimą stabdyti įstatymuose nenumatytus departamento veiksmus. Toliau įsisukus teisminiams procesams,  Kultūros paveldo departamentas yra įsitikinęs savo veiksmų teisėtumu ir prašo panaikinti šį teismo sprendimą kaip nepagrįstą ir neteisėtą.

Kultūros paveldo departamento direktoriaus įsakymu birželio 1 d. buvo inicijuota ligoninės komplekso vertingųjų savybių patikslinimo procedūra, o po kelių dienų departamento iniciatyva buvo atšaukti ir būsimo statybų projekto Kultūros paveldo departamento Vilniaus skyriaus suderinimai.

Tačiau Šv. Jokūbo komplekso projekto vystytojai departamento sprendimus apskundė Vilniaus miesto apylinkės teisme, prašydami stabdyti departamento veiksmus, kaip neteisėtus. 2018 m. birželio 15 d. Vilniaus miesto apylinkės teismas nutarė tenkinti ieškovo prašymą ir taikyti laikinąsias apsaugos priemones, t.y. uždrausti Kultūros paveldo departamentui ir Kultūros paveldo centrui atlikti įstatymuose nenumatytus veiksmus, atliekant Vilniaus Lukiškių dominikonų vienuolyno statinių ansamblio vertingųjų savybių tikslinimą, papildant ansamblį į Šv. Jokūbo ligoninės pastatų kompleksą įeinančiais pastatais, teritorijoje esančiomis vertingosiomis savybėmis, apibrėžiant  apsaugos zoną. Taikant laikinąsias apsaugos priemones, neįmanomi jokie tolimesni departamento veiksmai siekiant apsaugoti Šv. Jokūbo ligoninės kompleksą nuo galimo neigiamo poveikio kultūros paveldo vertybėms.

Kultūros paveldo departamentas reaguodamas į šią nutartį, š. m. birželio 21 d. apskundė teismo sprendimą kaip neteisėtą ir nepagrįstą. Visų pirma, ne atsakovai – departamentas ar centras, kaip teigia ieškovas, o vertinimo tarybos sprendžia dėl reikšmingumo nustatymo, teritorijų ir apsaugos zonų apibrėžimo, vertingųjų savybių nustatymo ar patikslinimo. Departamentas turi teisę inicijuoti vertingųjų savybių tikslinimo procedūrą bei atlieka duomenų įregistravimo Kultūros vertybių registre funkciją, tačiau nepriima sprendimų dėl nekilnojamųjų kultūros vertybių įregistravimo ar jų reikšmingumo.

Departamentas taip pat turi teisę atšaukti savo suderinamus dokumentus atsižvelgdamas į kylančią grėsmę kultūros paveldo vertingųjų savybių išsaugojimui. Pagal Statybos įstatymą statybą leidžiančio dokumento išdavimo proceso metu neteisėtai priimtus administracinius sprendimus panaikina šiuos sprendimus priėmę subjektai. Būtent tai departamentas ir atliko vykdydamas savo tiesioginę paveldo apsaugos funkciją.

Taip pat, ieškovas kreipėsi į teismą prašydamas uždrausti atlikti departamentui veiksmus, kurie jau atlikti praeityje ir kurių teisėtumo patikrinimas priskiriamas administracinių teismų kompetencijai. Be to, ieškovas nepagrindžia, kodėl skundžiamos procedūros, kurios numatytos Nekilnijamojo kultūros paveldo apsaugos įstatyme, gali būti neteisėtos bei nepagrindžia galimai ateityje atsirasiančios žalos.

Reaguodamas į susidariusią situaciją departamentas kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą su prašymu panaikinti visas apylinkės teismo nutartimi pritaikytas laikinąsias apsaugos priemones, kad būtų užtikrinta Šv. Jokūbo ligoninės pastatų komplekso visų vertingųjų savybių apsauga. Šiuo metu laukiama tolimesnio teismo sprendimo.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , .

2 komentarai

 1. Juozas:

  deja Kultūros departamento klerkai prisidirbo – davė suderinimą suniokoti senovinių pastatų kompleksą, bet, visuomenei sujudus ( o surinkta tūkstančiai parašų), kad ir pavėluotai, atšaukia savo suderinimą. Dabar pažiūrėsim, kiek sąžinės turi teisėjai. Kol kas jie smarkiai pralaimi prieš didelius pinigus.

 2. Žemyna:

  Trypt, naikint viską, kas ne mūsų dabar statyta! Paskelbti nemadingomis senienomis, ir kad akmens ant akmens to nieko neliktų. Mes aiškinsime, kas čia turi būti.
  Pradžioje, kad nedarytų miestui gėdos, uždengim nuo žmonių akių – aptverti teks tą siaubą stiklo blokų gyvenamosiomis dėžėmis. Pradžioje kompleksą aptversim stiklu, vėliau ir visus kitus Lukiškes juosiančius pastatus.
  NT centre – pats pelningiausias, tai ir kvailys žino. Tačiau čia viskas užimta! Tai kur mums statyti, jei čia tos atgyvenos riogso? Paveldas, mat. O galėtų būti mūsų statytas NT, ir mes už jį gražaus pinigėlio susišluotume! Bet mūsų kantrybė baigėsi. Pastovėjote čia, ir gana – traukitės, dabar mums šią vietą užleiskite.
  Va, dar geras kąsnis gali išslysti – Lukiškių a. Gerai, kad pavyks paversti bim-bam aikšte – laikiną bunkerį kaip išknis ekskavatoriumi, taip buldozeriu ir išlygins. O mes patyliukais, netyčiukais vis po metrą, kitą iš jos ir nugvelbsime. Ir savo NT pastatysime. O jei leisim čia įrengti valstybinių oficialių renginių aikštę, ir dar su tuo jų kuinu, taigi tada jau taip lengvai tos aikštės nenugvelbsi! Tada tiu tiu pinigėliai už NT čia, prestižinėje sostinės vietoje!
  Visi visi su visų rūšių turizmu susiję ponai verslininkai:
  ar nejaučiate pavojaus savo verslui?
  Negi tikitės kad čia kas atvažiuos (nakvos, valgys, ekskursijas po miestą ir kitką pirks, keliaus ir t.t.)? Kad čia stiklo blokų, miestais-dykumom be medžių, be gamtinio kraštovaizdžio ir be dvasingos architektūros prisižiūrėtų? Jie savo šalyse to sočiai turi. Tikrai nelėks žiūrėti, kokią dar stiklo dėžę čia kas sulipdė, ar kur kreivi takai per klasikinio stiliaus aikštę šleivoja, o vidury ir meno pažangos stebuklas – bunkeris išraustas.
  Judinkitės, verslininkai, nes teks po truputį verslus uždarinėti. Dar 2-3 dešimtmečiai tokio sumanaus senamiesčio naikinimo, ir ši vis besiplečianti dykynė nieko nebedomins.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: