A. Zolubas. Vytis Lukiškių aikštėje bus pastatytas (nuotraukos, video) (13)

Žirgelis | A. Zolubo nuotr.

Žirgelis | A. Zolubo nuotr.

Iš Lietuvių kultūros šaltinių elektroninio sąvado „Aruodai“

1. Girdėjau kartą mažą vaiką,
Kurs prašė taip gražiai mamos:
– Mamyte, nupirk man žirgelį,
Gražiausią žirgą iš visų.
Ir gavo vaikas dovanų
Gražius cukrinius arkliukus.
Bet štai pravirko jis balsu:
– Netikras, mama, šis arklys.
Mamyte, pirk man žirgelį,
Gražiausią žirgą iš visų.
Mamyte, brangią žemę
Gint eisiu.

2. Dažnai sapnuodavo jis žirgą,
Gražiausią žirgą iš visų,
Ir meldė jis Kalėdų senį,
Kad jam atneštų dovanų.
Ir per Kalėdas gauna jis
Gražius iš medžio arkliukus.
Bet vėl pravirksta jis balsu:
– Netikras, mama, šis arklys.
Mamyte, pirk man žirgelį,
Gražiausią žirgą iš visų.
Mamyte, brangią žemę
Gint eisiu.

3. Ir štai praėjo daugel metų –
Drąsi jaunystė jo veide.
Prie vartų žirgas pabalnotas,
O motinėlė jo liūdna.
Dar mažas būdams, nesuprato,
Kokia liūdna žmogaus dalia.
Bet nujautimas jam pasakė,
Kad žirgas jį lydės kare.
– Sugrįšiu, brangi mamyte,
Žirgelis štai mane lydės.
Sugrįšiu, ir brangi žemė
Bus laisva.

Iš tremtinio laiško Valstybės šimtmečio proga (Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos (LLKS) leidinys „Varpas“, 2018, Nr. 3)

Žalia pievelė, tai gražu, tačiau ji negyva. Joje trūksta ARKLIO, kurį myli kiekvienas lietuvis ir labai yra jo pasiilgęs. Neištremkite ir jo į nežinią. Jo palikto ir tremtyje ilgėjomės, jis yra ir mūsų valstybės simbolis.

Iš 2017-11-17 mitingo Lukiškių aikštėje

Lapkričio 17 d. Vilniaus Lukiškių aikštėje visuomeninis susivienijimas „TALKA Kalbai ir Tautai“ kartu su Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga surengė mitingą „Mes be Vyčio nenurimsim“. Į mitingą susirinko daugiau nei pusė tūkstančio žmonių.

Mitingo dalyviai reikalavo vykdyti Seimo sprendimą dėl Vyčio monumento statybų Vilniaus Lukiškių aikštėje ir pasmerkė Kultūros ministerijos daromas kliūtis šiam visuomenės ir Seimo sprendimui įgyvendinti.

Mitinge kalbėjo: Lietuvos Laisvės Kovotojų Sąjungos (LLKS) garbės pirmininkas Jonas Burokas, architektas, profesorius Marius Šaliamoras, jaunimo atstovas, politologas Dovilas Petkus, istorikė, profesorė – Rasa Čepaitienė, Sausio 13-osios brolijos pirmininkas Kasparas Genzbigelis, Nepriklausomybės akto signatarė, rašytoja Vidmantė Jasukaitytė, Seimo narys Audronius Ažubalis, asociacijos „Talka Kalbai ir Tautai“ pirmininkas Gintaras Karosas, Laisvės kovų dalyvis, kunigas Robertas Grigas, istorikas Romas Batūra, Vyskupas Jonas Kauneckas.

Mitingas priėmė NUTARIMĄ „Už Vytį, Už Lietuvos valstybę ir jos istoriją“.

Iš Lukiškių aikštės po mitingo – vandalizmo aktas

LLKS rūpesčiu Lukiškių aikštėje Šimtmečio rate įterptos ir pašventintos relikvijos, suvežtos iš Žalgirio, Salaspilio, Rygos, Gedimino kalno, Kražių, Kryžių kalno, ir  partizanų žūties vietų. Relikvijų amžino palaidojimo vieta yra po nuotraukoje matomu dangčiu (užrašas Per amžius kovojusiems ir žuvusiems už Lietuvos laisvę atmintis ir pagarba).

Kai vykdėme relikvijų įamžinimą, netikėtai prie iškeltos vėliavos Lukiškių aikštėje atsirado nedidelis, su trispalve ant kaklo žirgelis. Jis, ten ilgoką laiką ir stovėjęs, bet netrukus atsirado šimtmečio rate, greta relikvijų palaidojimo vietos. Nežinomo autoriaus ar autorių daili skulptūra tarsi liudijo paminklo prie relikvijų reikalingumą ir galbūt jo virsmą Vytimi.

Buvo gera stebėti, kaip toje šventoje vietoje prie arkliuko glaustosi vaikai, juo džiaugiasi, prie relikvijų dangčio sustoja ir šnekučiuojasi praeiviai. Greta Šimtmečio rato pagal projektą turi rastis paminklas kovojusiems ir žuvusiems už Lietuvos laisvę su Vyčio simboliu, entuziastų sukurtas žirgelis tarsi stengėsi išaugti į Vytį. Tačiau…

Š. m. balandžio 10 d. praeiviai pamatė vietoj žirgelio išmėtytas jo duženas.

A. Zolubo nuotr.

A. Zolubo nuotr.

Lukiškių aikštė, 2018 balandžio 10 d. 12:53 val. | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Lukiškių aikštė, 2018 balandžio 10 d. 12:53 val. | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Lukiškių aikštė, 2018 balandžio 10 d. 12:53 val. | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Lukiškių aikštė, 2018 balandžio 10 d. 12:53 val. | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

LLKS Garbės pirmininkas Jonas Burokas, kasdien praeidamas pro Lukiškių aikštę gėrėjosi skulptūrėle, nors nei jos autoriaus, nei statytojo nežinojo. Išvydęs nuniokotą žirgelį,  apie vandalizmo aktą jis pranešė policijai ir dar kartą pagilino savo įsitikinimą, kad Vytis, kaip paminklas už Lietuvos laisvę kovojusiems ir žuvusiems, aikštėje tikrai reikalingas ir bus pastatytas.

„Girdėjau kartą mažą vaiką“, atllieka „Saulutė“ ir Stasys Liupkevičius:

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

13 komentarų

 1. Algimantas:

  Seimo nutarimu pripažintoje reprezentacine sostinės Lukiškių aikštėje, šventintoje vietoje įvykdytas kriminalinis nusikaltimas. Aikštės administravimas, taigi ir apsauga priklauso sostinės savivaldybei, todėl tikėtina, kad vandalizmo aktas neliko nepastebėtas. Pagal paviešintą faktą tyrimo turėtų imtis policija.

  • Žemyna:

   Iš lyderių, iš „elito” mokomės!
   Kaip su aikšte elgiasi Kultūros ministrė?
   Kaip elgiasi, taip ir supranta valstybės, jos sostinės, sostinės reprezentacinės aikštės reikšmę bei paskirtį, taip ji gerbia savo valstybę.
   Liberalas valstybės sostinės(!!!) meras, kaip rodo jo elgesys, savo supratimu, kokiam šalies miestui jis vadovauja, koks Vilniaus statusas, koks yra šios aikštės statusas, nė kiek šiai ministrei nenusileidžia… Jam labiau suprantama palaidai laisva rinka?
   Tad ko stebėtis, kad ir jaunieji menininkai iš „lyderių” tokį pavyzdį perėmė? Kad nori matyti universalią aikštę, kur bus vietos iš viešam šunų tualetui, ir vieta žolę parūkyti, na, ir vieną kitą sukaktį ant kalvelės-(butelių?) bunkerio paminėti. Tskant, gamtoje, neįpareigojančioje aplinkoje – argi ne šiuolaikiška.
   Jei iš viršaus tokie pavyzdžiai sklinda, tai ko mes prie kriminalinių nusikaltėlių kimbame? Jie, iš partijų elito nusižiūrėję, irgi tą patį padarė – savaip, pagal jiems būdingą „etiketą” savo požiūrį išreiškė…

   • Diedas:

    Lietuvoje įstatymus leidžia seimas. Vyriausybė vykdo seimo priimtus įstatymus ir nutarimus.
    Seime už kultūrą, tuo pačiu ir už Lukiškių aikštės likimą, atsakingas Karbauskas. Jis viskam diriguoja. Kultūros ministrė be jo komandos negali nieko.
    Bet visokios žemynos ir tamsaus plauko pikti alko komentatoriai užsiima kryptinga propaganda, kuri parsidavėliškos valdžios nusikaltimus vykdomus prieš Lietuvą, bando paslėpt po kriminalinių liberalų nuodėmėm.

    • Žemyna:

     Visokios žemynos mato, jog kai kas, didžiule banga atėjęs į Seimą, kad valstybės tautiškumą, jos Konstituciją apgintų, kažkaip keistai ir netikėtai visas suliberalėjo, sumedūzėjo, ir brutaliai demonstruoja, jog tauta, Konstitucija, Valstybinė kalba, suverenitetas – ne siena, galima ir į šalį nustumti, jei tau skersai tako į TAVO nuo tautos nuslėptą tikrąjį tikslą atsistojo…

 2. manau:

  Į Žemyną dažnam reikėtų lygiuotis!

 3. VYTIS:

  VYTIS LUKIŠKIŲ AIKŠTĖJE… AMEN.

 4. Žemyna:

  Beje, balandžio 25 d. Žygis įvyks ar neįvyks? Kažko tyla?

 5. Elgetas:

  533 I Justiniano nelaisve pasidave milijonas geruliu ir ju vadas VITTIGI.Is sito vardo rusu “vitez”,sita sventa alku varda lupose dar nugirdo Daukantas.
  1000 metu iki Zalgirio.Jums reikia irodineti, kad gerulai tai mes, nuo Vislos iki Dniepro, nuo Bugo-Seimo iki Dauguvos?
  O vat belaisviai geruliai-tai vergai, slavai ir pravoslavai.Neimanoma suprasti, del ko graikai juos pagamino.

 6. VISŲ DĖMESIUI!:

  10.30 trumposiose LRT žiniose pranešta, kad jau (ar tuoj bus) pristatytas įstatymas dėl paminklo Lukiškėse, pagal kurį Vyriausybė galės skirti 0,5 mln., kaip pavadino, „Laisvės kalvai” ir jos autoriui.
  (Kaip staigiai prisitaikė per keletą mėnesių – jau nebe aikštė „для всенародного гулянья”, kur ir šuniukai bus vedžiojami, ir jaunimas garsiai neįvardijamais tikslais rinksis… Jau rado, kur žodį „Laisvės” „integruoti”… „Sąmonėja” daug vikriau, negu pokario komjaunimas!)
  Ar tai reiškia, jog valdžia atvirai stoja į konfrontaciją su ją į tuos postus pasodinusiais rinkėjais, prieš visus 79% žmonių, balsuojančių už Vytį? (nebūtinai už tokį, bet už Vytį!).
  T.y., stoja PRIEŠ TIKROJO, TAUTOS surengto KONKURSO, surengto prieš valdininkams įsikišant į paminklo reikalus REZULTATUS, kad paremtų KELIŲ ŽMONIŲ GRUPĖS pseudo konkursą, skirtą IGNORUOTI TAUTOS PASIRINKIMĄ???
  Kaip kitaip suprasti tai, kas pastaruoju metu vyksta ir kitataučių, ir paminklo klausimu, jei ne kaip tiesioginį puolimą prieš tautos valią?

  • VYTIS:

   O ar galima suprasti kitaip? Valdžioje sėditiems akivaizdžiai neberūpi juos rinkusiųjų nuomonė. Koks ypatingas yra Vyčio simbolis, kad prieš jį taip priešinamasi!!! VYTIS BŪTINAI TURI ATSIRASTI. Tai bus mūsų – dar nepavergtų – įrodymas. Priešintis reikia. Neaišku kokiais būdais yra taip mikliai užspaudžiama valdžioje esančių sąmonė…

   • Žemyna:

    Keista, bet į tuos rūmus ateinantys labai greitai pradeda veikti ir kalbėti, lyg būtų kažkokiais paslaptingais smilkalais apdoroti.
    Susidaro įspūdis, kad sudarant rinkiminius (neliečiamųjų) sąrašus, į galą nustumiami ar iš viso į sąrašus neįtraukiami tie, kas per metus rodė atsparumą smilkalams, neprarasdavo nuo jų pilietinės sąmonės.

 7. Žemyna:

  Vyčio nori ne tik Vilniuje, bet ir kituose miestuose: tam įkūrė labdaros fondą
  – 15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/vycio-nori-ne-tik-vilniuje-bet-ir-kituose-miestuose-tam-ikure-labdaros-fonda-56-1348084?copied

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: