Gruodžio danguje – įspūdingieji Geminidai (tiesioginė transliacija, video) (4)

Meteorai | espacepourlavie.ca nuotr.

Meteorai | espacepourlavie.ca nuotr.

Šią naktį iš gruodžio 13-osios į 14-ąją įvyks vieno iš įspūdingiausių meteorų srauto – Geminidų maksimumas. Šis srautas vadinamas Geminidais todėl, kad pratęstos meteorų trajektorijos susikerta Dvynių (Gemini) žvaigždyne. Geminidai – vienintelis žinomas meteorų srautas kildinamas, ne kaip yra įprasta iš kometos paskleistų dulkių, tačiau iš asteroido Faetono (Nr. 3200) kosminėje erdvėje paskleistų dalelių. Geminidai reiškiasi kasmet nuo gruodžio 7 d. iki gruodžio 17 d. Šio meteorų srauto radiantas (meteoro trajektorijų susikirtimo taškas) yra Dvynių (Gemini) žvaigždyne, netoli Kastoro žvaigždės. Šiemet daugiausia meteorų Geminidai pažers naktį iš gruodžio 13 d. į  14 d. Tikimasi sulaukti iki 120 meteorų per valandą. Tačiau gali nutikti ir nenumatytų staigmenų. Mat šiuo metu prie Saulės artėja Geminidų meteorus sukeliantis slaptingas asteroidas  Faetonas 3200. Arčiausiai Saulės jis atsidurs praėjus kelioms dienoms po Geminidų maksimumo. Meteorus sukeliančio dangaus kūno priartėjimas prie Saulės gali ženkliai pagausinti meteorų kiekį.

Daugiausia meteorų galima bus pamatyti po vidurnakčio apie 2 val. nakties, kai Dvynių žvaigždynas kulminuos. Jei naktis bus apsiniaukusi, meteorus stebti tiesiogiai įgalins tiesioginė transliacija internetu iš virtualaus teleskopo. Gruodžio 15 d. 8 val. čia taip pat galėsite pamatyti ir plika akimi nematomo paslaptingojo asteroido Faetono 3200 priartėjimą:

geminidai-alkas-lt-nuotr

Geminidų meteorų srautas 2010 m. Japonijos padangėje:

Gruodžio 17-25 dienomis palei Šiaurinę žvaigždę reikšis ir kitas ne toks gausus Ursidų meteorų srautas. Naktį iš gruodžio 21 į 22 d. jis paskleis nuo 5 iki 10 lėtaeigių meteorų per valandą. Viena kita „krentančia žvaigžde“ prisidės ir kiti ne tokie skaitlingi gruodžio mėnesio meteorų srautai, besikryžiuojantys Mažojo Liūto, Berenikės Garbanų ir Vėžio žvaigždynuose.

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Lietuvoje, Mokslas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: