V. Kubiliaus premija skirta kritikei, kurios žodžio laukiama su baime ir pagarba (1)

Virginija Cibarauskė | respublika.lt nuotr.

Virginija Cibarauskė | respublika.lt nuotr.

Minint vieno ryškiausių XX a. lietuvių literatūrologų Vytauto Kubiliaus 91-ąsias gimimo metines, jo vardo premija skiriama literatūros kritikei Virginijai Cibarauskei.

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (LLTI) komisijos sprendimu, premija V. Cibarauskei atitenka „už esmines problemas bei idėjas keliančius, savitu stiliumi pasižyminčius literatūros kritikos straipsnius bei recenzijas, už įvairiopą aktyvią ir principingą literatūros kritikės veiklą“.


Premijuotoji kritikė neseniai išleido debiutinę poezijos knygą „Antrininkė“ (V. Kulvinskaitės pavarde), o gruodžio 8 d. gins daktaro disertaciją „Literatūrinė biografija kaip kultūros atminties struktūra: N. Miliauskaitės ir S. Parulskio atvejai“. Pačiai laimėtojai premijos skyrimas turbūt bus didelė staigmena, nes ji šiuo metu išvykusi į užsienį ir nereaguoja į gausius sveikinimus feisbuke, o paskambinus jos asmeniniu telefonu atsiliepia itališkai kalbantis robotas.

LLTI komisijos narės Elžbietos Banytės pastebėjimu, V. Cibarauskės įvertinimas liudija, kad aštri, kibi, nesilankstanti veiksena yra svarbi ir reikalinga kultūros gyvybingumui. „Kartais atsiranda drąsesnę ir aštresnę recenziją parašančių kritikų, tačiau tai – daugiau išimtys, vienadieniai reiškiniai. Virginija turbūt vienintelė sukėlė tokį siaubą ir pasibaisėjimą tarp pusamžių – ne tiek amžiaus, kiek mąstymo požiūriu – literatūros adoratorių beigi poetų ir sugebėjo neatsitraukti, išlikti principinga. Tai – kritikė, kurios kai kurie, kiek teko girdėti, bijo, bet bijo gerbdami“, – po komisijos posėdžio sakė literatūros tyrinėtoja.

Habilituotas daktaras V. Kubilius (1926-2004), baigęs Vilniaus universitetą, dirbo LLTI. Atkūrus Vytauto Didžiojo universitetą, buvo jo profesorius. Sovietmečiu V. Kubilius neoficialiai laikytas principingiausiu literatūros vertintoju, savo straipsniais bei knygomis teigusiu literatūros ir meno, kaip svarbiausių tautos gyvastingumo liudytojų, svarbą. Jis žuvo Antkalnyje per nelaimingą eismo įvykį.

Kasmet lapkričio 23-ąją, minint V. Kubiliaus gimimo dieną, skelbiamas jo vardo premijos laureatas.  Premija skiriama už pastarųjų dvejų metų darbus literatūros kritikos ir (arba) mokslo lauke. Premiją yra pelnę Valdemaras Kukulas (po mirties), Virginijus Gasiliūnas, Marijus Šidlauskas, Laimantas Jonušys, Solveiga Daugirdaitė. Piniginį prizą mecenuoja Kubilių šeima.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: