Nors Lietuvos šviesuomenė beveik vieningai pasisakė už visuomenės surengtame visuomeniniame konkurse išrinkto Vyties paminklo „Laisvės karys“ statybą Vilniaus Lukiškių aikštėje, tačiau paskutinį žodį šioje byloje vis tik nori tarti Kultūros ministerijos valdininkai ir Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) korifėjai nenorintys pripažinti visuomeninių iniciatyvų.
Spalio 3 d. Vilniuje, Šiuolaikinio meno centre (ŠMC) buvo pristatyti visuomenės inciatyvai alternatyvaus konkurso, skambiai pavadinto „pirmuoju kūrybinių dirbtuvių etapu“, darbai – 5 Lukiškių aikštės „memorialo projektų vizualiniai sprendimai“.
Alternatyvaus konkurso komisijos narė Ūla Tornau pareiškė, kad tai esą yra „tik pirminės vizualizacijos“, mat pasak jos „konkurse dalyvavo ne projektai, o idėjos“.Ji teigė, kad projektai dar gali keistis iki lapkričio 3 d., kuomet Lukiškių aikštėje ketinama atidaryti parodą, pristatančią ŠMC atrinktus pasiūlymus visuomenei. Esą tuomet visuomenė jau galės ir balsuoti…
Štai atrinktieji projektai:
V. Valiušaitis: Tai patyčia iš kankinių atminimo
Žurnalistas, publicistas, politikos ir kultūros apžvalgininkas Vidmantas Valiušaitis savo socialinio tinklo Feisbuk paskyroje šį „konkursą“ ir jo „rezultatus“ įvertino kaip patyčia iš kankinių atminimo:
„Lietuvos, nors gal tiksliau būtų sakyti – jos valdymo ir sprendimus priiminėjančių grandžių, idėjinio ir intelektualinio suskurdimo laipsnį geriausiai iliustruoja konkursai, skirti istoriniams simboliams ar asmenybėms įamžinti.
Blogai buvo Jono Basanavičiaus paminklo atveju. Bet dar ne taip blogai, kaip su Lukiškių aikštės memorialu. Čia stačiai negali suprasti, kas vyksta – sąmoninga patyčia ar profaniškumo ekspozicija?
Ir nėra kam pasakyti, kad „karalius nuogas“.
Žmonės rimtu veidu Lukiškių akštėje siūlo statyti autobusų stoteles, išlieti gabaliuką sovietinių laikų gamyklinio vestibiulio grindų arba tiesiog pakrėsti aikštės viduryje betono…
Kaune žaliai dažyti dviračių takai atrodo išradingiau…
Gaila, nemoku keiktis, mandagiais žodžiais išreikšti nusivylimo negaliu…
Pasakyti, kad tai spjūvis visuomenei į barzdą ir atminimą tų, kurie per kartų kartas aukojosi, buvo kariami būtent šioje aikštėje, o priešais esančiuose rūmuose kankinami ir prievartaujami išdavinėti šią valstybę, bet jie vis tiek verčiau rinkosi mirti negu išdavikiškai gyventi, būtų pagyrimas tiems, kurie dabar turi sąlygas naudotis sudarytais patogumais ir šaipytis iš tų kankinių atminimo.
Trūksta žodžių, tikras mankurtizmas…“ – rašo V. Valiušaitis.
Gal apie lunkas arba Lunkiškių-Lukiškių rinką nuo carų savivalės (Vilnių georgijevska prošvaiste perrėžus) jau po 1863 m. sukilimo nukentėjus pernelyg “nenusikomentaruokime”, o tiesiog sukurkime vilnečių, arb dar geriau
– Visuomeninę sostinės tarybą – tikslu susirinkti ir be požioplių valdinikų kišinėjimosi susitvarkyt savom reikmėm
AIKŠTĘ.
Idant aukų už laisvę atminimo pagarba suplakama nebūtų su bet kuo (bele kaip).
Vakar išvydome (kai kas vien pamatė arba bent dirstelėjo) kaip okupuotoje ir vos ne atvirą terorą prieš Tautą,
prieš mūsų savimonės bei papročių atkūrimą keistą veiką (rePORTažus, ITERviu ir per abejotinas TRANSliacijas)
vis labiau įsukančioje LRT p a p o r i n ė j o bele kokie kviestiniai “chebrantai” (t.y. iš tų dalyvių lūpų ataskambiu…),
na ministrei gal atleistina kažkiek, ji kviestinė iš Karbauskio-Skvernelio-Pranckiečių pusės, ta savęs veik lietuviškiau atstovaut nėr įgali, visiškai nesuvokiamai (ypač žioplavoto /tyčia ar netyčia/ Jakelaičio iniciatyvumu) nuriję iš kažkur
“nukritusių” be jokio konkurso milijonų šiandieną;: porino sakykim visai ne į temą apie Laisvės atminimą.
Tad mes susitelkę ir susimetę v i s u o m e n i š k a i gal jau net nuo artimos lenininės stovylos praeities, o nuo visos tos carinės savivalės ant Vilniaus pradmens, ir atsistatykime sau Vilnių; o kaip, – ogi visai paprastai, L A N K U,
arba paprasčiausiu senobiniu miestietišku gatviniu lunku …apsukime Gedimino pr. apie Aukų g. epicentrą ir
tuo pat deramai ir erdvė nuo carų būdos (ant 1864 m. egzekucijų vietos užrioglintos, kur ir okupacinė kgb-
istinė irštva naikinimą tęsusi), ir netgi garbios Muzikos Akademijos salių erdvė atsitolintų – L U N K U
iki Pirklių kampo, nuo pat Vasario 16-osios g. sankirtos.
O tą “įdirbį, kur “vamzdininkai” Šimašius su Palucku pridirbę (pinigus regis išėmus savavaliai, taigi, galbūt ir pavogus; čia jau prokuratūros atsakymui), lai jų liberalieji ir “ciciliškiehi’ /liaudiškai/ partiečiai lai atsakys, tam ir valstietiškai žalioji koalicija air naujoji Sostinės tarybos p r i v a l ė s susitelkt.
Taigi – vien apvalius senosios Lunkų Rinkos erdvę, galima bus pradėt garbų Laisvės kovotojų atminimą
…derinti už Naujosios Gedimino prošvaistės (pro-spekt.) erdves su tvenkiniais ar be, suderinant su esamu AUKŲ memorialu. Toks SPEK-taklis, gyvas atviras, ir kiekvienam lietuvos piliečiui suprantamas (aišku, jei įžvelgt ir išvyst pajėgos, kaip pvz. čia Alke J.Vaiškūno, galių dar yra; t.y. ką tokie šiukšlininkai užvertėjai kaip Bumblauskų faktologas nuslėpti nuo tavęs, manęs, visų iš t i k r o s i o s Lietuvos /o ne krikščioniškosios/ praeties besistengią).
Būk akylas!
Pirmi du, neblogi, tik keista kodėl vytis ne pačiame viduryje, o kažkaip iš šono gaunasi. Antras irgi neblogai, bet manau, ne tokiam svarbiam darbui. Tai tiktu, kur nors prie karo akademijos, karininkų ramovės ar panašiai, kad ir prie seimo. Kiti trys, na trečias gal ir nieko, tik viena smulkmena, nesuprasi ką jis ten vaizduoja, tai tiktu kur parkelyje ar skvere, bet ne valstybinės svarbos simboliui. Ketvirtas iš nuotraukos nelabai supratau, kas tai turėtu būt, todėl nevertinsiu. Penktas primena sovietines autobusu stoteles, gal ir puiku, kokiai stotelei šalia tos aikštės, bet statyt viduryje, vietoje valstybės simbolių, manau, tikras nesusipratimas.
Supainiojau trečia ir ketvirta vietomis. 🙂
Juo labiau, kad, kaip teigė Vilius Kavaliauskas, Vytis Ukrainoje jau beveik pagamintas, o valstybei tai nekainuotų nė cento, ne tik kad pusę milijono, jis jau priderintas prie rekonstruotos aikštės… Vienas vargšas Genzbigelis su piketu kukliai protestavo pieš šį “vizualizacijos pristatymą” (na ir pavadink tu man…)…
O ko mes galime tikėtis iš šių personų, kurias vakar matėme iš televizijos ekranų? Nepakeičiamas ir visų galų meistras A. Bumblauskas, Jis gali kalbėti ir įtakoti visus ir visais klausimais, Nacionalinės premijos laureatas už vamzdį prie Neries(nieko nepridursi), Kultūros ministrė irgi, manau, “ne prie ko”…
Nesupratau, kodėl A. Sakalausko projekte Vytis nuleista taip žemai?
pasibaisetina kokia nykuma ruosiamasi paversti Lukiskiu aikste!
Kas ir is kur istrauke tokia,atsiprasant, kulturos ministre?
Nesamoniu rinkini ruosiama sumontuoti paciame Vilniaus centre?
Nieko kvailiau nebuvo galima ismastyti kaip kad “arkliai dabar nemadingi…..”
Juk visa Lietuvos istorija neatsiejama nuo raiteliu karzygiu!
Anava, paciame Londono centre, Hyde parko prieigose pries keleta metu buvo sukurtas memorialas pavadintas “Animals i wars” (Gyvunai karuose) kur paskui arkli seka karve,kiaule avis,suo……
Ypac meniskai sukurtas paminklas ypac traukia ne vien milijoniniu turistu Londone demesi o kiekviena karta praeinant privercia susikaupti kiekviena
Vertetu nepamirsti kad garbinga Lietuvos istorija ir paminklai buvo naikinama caro okupacijos metais o ypac paskutines okupacijos metais todel kazkokiu dar “madu” vaikytis tikrai nereikia!
O eliminuoti Vyti is Lukiskiu aikstes yra labai didele isdavyste ir Lietuvos istorijos pazeminimas
Heraldiškas, nuosaikus, ramus stilius; http://www.politologas.lt/wp-content/uploads/2015/06/Vyties-paminklas.jpg
Visiškai pritariu V. Valiušaičio mintims, kad tai pasišaipymo iš Tautos, tik dar pridurčiau, kad tai yra pagrindas kelti “specialistės” kultūros ministrės, o kartu ir paties Skvernelio bei sostinės mero Šimašiaus nesususitvarkymo su pareigomis klausimą. Čia jau įžvelgčiau net “liberalios” atmainos ar šaliai svetimų interesų politiką. Apskritai, kodėl Vilnius kaip sostinė vedamas darkomo, apleisto miesto vaizdo link? Kam tai naudinga?… Ar tai lygiagrečiai su “raidėmis” nėra linkstama ir į tokią politiką Vilniaus atžvilgiu, Lietuvoje apskritai?… Taigi gal nėra Talkoje tiek talkininkų, kiek yra radęsi talkinimų…
1. foto – atviro tipo vėdinamas išvietė-tunelis atvirai visuomenei; 2. olimpinių žaidynių aikštynas; 3. Vyčio formos lyg tai stalas, lyg tai kapas; 4. kolumbariumų vizualizacija? 5. ant žolės – vonios kambario plytelės, lyg pagrindas dušo kabinai, bet vėlgi – sienų nėra, reiškia atvirai visuomenei; 5. lyg pirmos foto variantas, bet susivokta, kad iki vieno bendro tualeto visuomenė dar nepriaugusi ir nėra pakankamai atvira, tad nusileista iki dviejų – atskirai vyrams ir moterims. Išvada: visur jaučiasi vamzdžio autorių įtaka. Ir, žinoma, sadomkaus atviros visuomenės koncepcijų įtaka.
Teko susipažinti su A.Lelešiaus pasiūlymu,ten buvo numatytas aukštas obeliskas su baltu vyčiu bet dabar jo jau nebėr,matomai ir čia jie jį pakoregavo…p.s. jaučiu laimės vamzdis.
Labai jau menkai viskas atrodo. Nesąmonė.
Bet bažnyčios užstoti irgi negalima. Sunkus atvejis.
Vytis /projektas nr.1/ nustūmtas nuo pjedestalo – žiauresnio pasityčiojimo iš herbo negali būti.Kiti,manau,projektai irgi neverti dėmesio.Tad, vienintėlė išeitis : tautos viešas pasipriešinimas ir atšaukti minėtą nevykusį konkursą.
Pritariu: neteisėtai pradėtą konkursą privalu atšaukti,nejaugi tos “trys mergelės-meno korifėjos(tame tarpe ir kultūros ministrė),turi teisę nuspręsti koks ir kieno kūrinys,įprasminantis kovas ir už tai paaukotas gyvybes ant tautos aukuro, tui būti pastatytas Lukiškių aikštėje? graudu matyti pateiktus darbelius-tai patyčia iš Tų ,kurie kovojo, kurie žuvo, kurie sušalo sibiro lageriuose, kuriuos mirtinai nukankino ir sušaudė Kgb (Teisingumo rūmų)rūsiuose.
Ponui Šimašiui ir visai komisijai siūlau ne Vytį statyti ir juo į provincialią praeitį mūsų mintis ir žvilgsnius kreipti, o į šviesią, modernią Lietuvos ateitį, kurią jau beveik beveik pasiekėme. Statykime PAMINKLĄ REZULTATUI, nes būtent savo darbų rezultatais pagerbiame tuos, kas savo gyvenimu ir gyvybėmis už Lietuvą kovojo.
O tą šviesą tunelio gale, tą pažangą matau įkūnytą šitaip :
aikštės centre statykime bent dviejų namo aukštų dydžio QWX raidžių pavidalo kuiną,
o ant jo – mūsų vedlys, mūsų didingas garvežys į tikrą pažangą – į EP jojantis Vytis GK Didysis ir paskui jį pėsčiom kulniuojanti jo palyda (AK, GL, ID. IŠ ir dar 70 entuziastingų jaunųjų valstybinės politikos aspirantų ) …
Tragiskiau ir buti negali……
Pasižiūrėjus į vaizdelius, pasijauti lyg dvasios pigmėjai valdo mus ir kuria ‘mianą’, nejaugi tokiems neužaugoms priklauso nuspręsti Lukiškių aikštės likimą …
kaip visada, nepakartojama ir nenuilstanti Žemyna. Prablaško, paprotina ir tiesą pasako.
Nu jo… prajovai ant Zemes, kaip sakydavo kaime… Cia tegalima sutikti su Vailiusaicio nuomone: be keiksmazodziu nera ka pasakyti. Dar labai tiktu Stanciko neseniai Alke skelbtame straipsnyje panaudotas naujadaras (bent jau man)- nusisusinome. Iki kiek galima nusisusinti akivaizdu matant pasiulymus. Ypac trys paskutiniai vaizdeliai… Negaliu patiketi, tad klausiu nuosirdziai: jie cia rimtai tokius ‘projektus’ siulo ????
O ka? Modernu iki pilnu kelniu, pasikeistu valdzia, tai ta stotele tiktu ir putinui, ir kokiam kimui pavaizduoti, labai placios savokos kurinys. 🙂 Galima pavadint kaip nori ir suteikt bet kokia reiksme. Dabartiniam “menui” tai pats tas. Kas is to, kad visuomene badys pirstais ir juoksis, neismaneliai! Mena senai kuria “menininkai”patys sau ir kitiem neismaneliam, kurie savo tamsuma ir dvasios skurduma, dangsto apsimetinedami, kad izvelge kazi kokia prasme teplioneje, kuriai apukrus terlius, meniniku vadinamas, net nesistenge jos suteikt. Bet tokie “menininkai” supranta, kad pinigu maisai, neretai budami tusti viduje, pirks ir girs tokia terlione, nes tikro meno, nuo tepliones su gudriu pavadinimu ir menama prasme, atskirt nesugeba, o gal ir nenori. Kai kuriem nesvarbu kas tai per menas, tikras ar ne, svarbu papasakot, kiek jis uz tai paklojo ir pavaizduot dideli meno zinova, bei remeja.
Komentaro, galima sakyti, beveik nėra- realiai nėra jokios dailės akademijos, nei jokios architektūros mokyklos Lietuvoje šiuo metu, tiksliau nebeliko, dingo bet koks profesionalumas, o ką dabar turime- puiki iliustracija pateiktuose ,,pavyzdžiuose “…:)))
Pritariu kiekvienam gerb.V.Valiušaičio žodžiui,-išties čia vyksta tikro pasityčiojimo žaidimas!Ponai,didieji (“…”) menã suprantantieji,Kartais “menã” kuriantieji! – na,nejaugi jums neskauda?! Ar tikrai nei vieno iš jūsü nepalietė tai,kas vyko už šio “garbingo” pastato sienü,rūsiuose,kur mūsü tėvai,seserys,broliai,artimieji buvo nužmoginti,įvairiausiais būdais kankinami,nužudomi ir naktimis sumesti į sunkvežimius,išvežami,išmetami į bendras duobes Tuskulėnuose ar dar kur kitur,vien už tai,kad sudėjo viskã,kã turėjo brangiausio ant šio aukuro…Gal ir už tai,kad jūs šiandien iš tokiü aukštybiü ir tokie didžiai išmanantys,modernūs,be jokiü skurpulü galėtumėte taip atsainiai,tarsi pasimėgadami,postringauti ir patenkinti tik savimi,visuomenei formuoti “vamzdžio” meno supratimã…Skauda.Šaunuoliai žydai, – jie kaip Vienas kumštis moka save įteisint Pasauliui.Šaunuoliai! O jums,negerbiamieji,kurie taip “stropiai” norite “sutvarkyti” aikštę,patarčiau atsisakyti šios minties ir tokiã garbingã misijã patikėti kuriam nors iš Lietuvos tautodailininkü! – esu tikra,nepadarytü nei mums,nei Lietuvai gėdos. Ačiū už dėmesį.
Palinkėjimas: Trenk, Perkūne, Kultūros ministerijos ir ŠMC kūrybinės minties aborto rezultatą!
Aš abiem rankom tik už Vyčio monumentą.
Atleiskite, Brangieji, nenoriu lįsti į istorinių faktų apžvalgą ir svarstyti šių beviltiškai šaltų, nefunkcionalių projektų. Esu vilnietė, kuri myli, nori grožėtis ir didžiuotis Vilniumi. Ši aikštė ir aplinkinės gatvės tokios nejaukios, tokios nepatrauklios, kad visada norisi aplink apeiti ir apvažiuoti. Jeigu patvirtinsim nors vieną iš demonstruojamų projektų, tai ir toliau turėsime “mirusią teritoriją”. Nežiūrint į jos paskirtį, reikia pasirūpinti, kad joje būtų malonu vaikščioti, susitikti, bendrauti, pasėdėti (o čia – mažai žalumos, o kažkoks esfaltas, kažkokios būdos (gal nuo lietaus?), jokių suolelių ir visa visuma žiauriai nyki ir tikrai netrauks vilniečių). Liūdna ir gėda, kad esame tokie neįgalūs sukurti pagarbų praeičiai, bet pritaikytą dar gyviems variantą.
Bet kiek čia vietos kebabų kioskams su tradicinėmis grynai tautiškomis anglakalbėmis iškabomis ir gal šimtojo kepimo aliejaus aromatu…
pritariu vyčio paminklui
Vytis reiškia nedorėlių išvjimą.Išvarėme Leniną,ir dviejų rūšių fašistus.BŪTINAS VYTIS KAD JIE NEGRĮŽTŲ.
Patiko trys pasiūlyti Lukiškių memorialo įdėjų projektai.
1. Kalnelių įdėja patinka kaip užmanymas, tačiau labiau tinkantis partizanų pagerbimui ir jų prisiminimui arčiau vietų, kuriose jie kovojo. Įdeali pastatymo vieta būtų judraus kelio Anykščiai -Kupiškis sankryžoje, vedančioje į viename iš didžiausių Lietuvos Šimonių miške veikusių partizanų vadoviečių vietas. Papuošta dar Lietuvišku kryžiumi, ir greta įrengus automobilių stovėjimo aikštelę, tai būtų įspūdingiausia Lietuvos partizanų ir jų kovų su kraugeriais bolševikais atminimo vieta, traukianti žmones sustoti ir susimastyti apie tragiškus valstybės okupacijos įvykius. Mano manymu, ši palyginti nebrangiai realizuojama įdėja turėtų susidomėti Anykščių rajono savivaldybė.
Sostinės reprezentacinėje aikštėje miesto – Sostinės – centre šis projektas netinka nei vizualiai, nei reprezantatyviniu požiūriu.
2. Viziualizacijos projekto idėja unikali, niekur Europoje neteko ko nors panašaus matyti. Tikrai geriau negu šviečiantys įvairiomis spalvomis ir šviesos muzika grojantys fontanai, pav. , kaip Tenerifėje. Reikia tik įsivaizduoti, koks ažioatažas būtų lankytojams nusifotografuoti save matant ant postamento kokio nors lenino poza didelio paminklo vietoje. Pasisekimas garantuotas. Tiesiog prašosi įrengiamas toks techniškai nesunkiai realizuojamas elektroninis įrenginys. Tiesa, būtų reikalingos nemažos išlaidos – ekspluatacinė priežiūra ir apsauga visą parą, kadangi reikia turėti galvoje Lietuvaičių pomėgį kokią nors video kamerą ar garsiakalbius nugvelbti.
Gal tik reikėtų padidinti ekrano, kuriame būtų rodomas ant pjedestalo pasilypėjęs pilietis, dydį. Neatsigintume ir nuo užsieniečių turistų ar šiaip kokių nors parlamentarų noro didingai įsiamžinti.
Toks techniškai tikrai įmanomas realizuoti įrenginys – monumentas tiesiog prašosi įrengiamas aikštėje prie Vilniaus sporto (būsimų kongreso) rūmų, ar prie Žalgirio arenos Kaune, Siemens aręnos ar kitur Lietuvoje. Tiesiog būtų nusikaltimas tokios originalios idėjos neįgyvendinti.
Tačiau man atrodo ir akivaizdu, kad tokios idėjos įgyvendinimui Lukiškių aikštė Sostinės centre ne vieta. Tai būtų tiesiog pasityčiojimas iš užmanymo.
3. Iš pateiktų konkursui projektų visgi pasirinkčiau Vytį. Tuom būtų įamžintas nepriklausomos Lietuvos ir jos garbingos istorinės praeities, tame tarpe ir rezistencinių kovų, simbolis.
Pagarbiai Mindaugas.