90 nuošimčių balsavusiųjų pasisakė už Katalonijos nepriklausomybę (tiesioginė transliacija, video) (16)

Helpcatalonia.cat nuotr.

Helpcatalonia.cat nuotr.

Spalio 1 d. 21 val. Lietuvos laiku Katalonijoje baigėsi referendumas dėl nepriklausomybės.  90 nuošimčių referendume dalyvavusių Katalonijos gyventojų balsavo už Katalonijos nepriklausomybę.

Katalonijos vyriausybės atstovas Jordi Turulas (Jordi Turull) spaudos konferencijoje sakė, kad į klausimą „Ar norite, kad Katalonija taptų nepriklausoma valstybe respublikos pavidalu?“ 2,02 mln. katalonų atsakė „Taip“. Balsavime dalyvavo 2,26 mln. žmonių.

Prieš Katalonijos  nepriklausomybę pasisakė tik apie 8 nuošimčiai balsuotojų, likę balsavimo biuleteniai buvo tušti arba sugadinti. Rinkimų aktyvumas siekė 42 nuošimčius, mat Katalonijoje iš viso yra 5,3 mln. registruotų rinkėjų.

Katalonijos prezidentas Karlesas Pučdemonas (Carles Puigdemont) po referendumo paskelbė, kad Katalonija iškovojo teisę į nepriklausomybę.

Ispanijos premjeras Mariano Rachoi (Mariano Rajoy) vakar įvykusioje spaudos konferencijoje pareiškė, kad jokio referendumo dėl Katalonijos atsiskyrimo nuo Ispanijos sekmadienį nebuvo ir dėkojo Ispanijos policijai už esą profesionalų darbą.

Katalonijos referendumas sulaukė rūsčių ir žiaurių Ispanijos jėgos struktūrų išpuolių per kuriuos nukentėjo mažiausiai 844 referendumo dalyviai ir 33 pareigūnai (Alkas.lt duomenimis vienas žmogus žuvo). Policija panaudojo perteklinę jėgą prieš bandančius balsuoti referendume taikius Katalonijos nepriklausomybės šalininklus. Balsavimo dalyviai protestavę prieš policijos prievartą buvo apšaudyti guminėmis kulkomis.

Ispanų policininkai Barselonoje balsavimo metu guminėmis lazdomis mušė ir spardė žmones, tampė juos už plaukų mėgindami sustabdyti referendumo vyksmą.

Tiesiogines transliacijas iš Katalonijos sostinės Barselonoje kaip buvo laukiama  referendumo rezultatų paskelbimo:

Apie Kataloniją:

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai | Žymos: , , , .

16 komentarų

 1. Vytautas iš Šlavėnų kaimo:

  Ir dabar reikia palaukti reakcijos, kokią išreikš ES-es vadai ir kiti komisarai (komisarai- kvapelis nuo Rusijos spalio revoliucijos…). Pagal tai galėsime spręsti koks likimas laukia KITAIP MĄSTANČIŲ šitoje organizacijoje.

 2. Tvankstas:

  Neturiu laiko, tai pasiremsiu iš lebionka blogspot :
  “Globalizacija vyksta skaldymo keliu, o iš mažų „Perlojos respublikų“ lengviau statyti pasaulinę valstybę, negu iš stambių valstybių, kokiomis buvo TSRS, Jugoslavija, Sudanas, Etiopija. Šiuo metu faktiškai jau suskaldyta Sirija, Irakas, Libija. Naujai suskaldytos valstybės tapo JAV, ES, NATO ir TVF, Pasaulio banko ir kitų Vakarų jėgos centrų marionetėmis.”

 3. Stasys:

  Ėmei, tvankst ir nusišnekėjai. Priešingai, tavo paminėti “blogiečiai” nenori tokių referendumų ir skaldymosi. Kiekviena tauta nori laisvės, o ne “vyresnių brolių” diktatūros.

  • tikras lietuvis:

   Niekada Katalonijoje nebuvo nei tautos, nei valstybės – citata:
   “Istorinę Katalonijos sritį sudaro dabartinis Katalonijos autonominis regionas ir Rytų Pirėnų departamentas Prancūzijoje. Be to, katalonai istorine Katalonijos dalimi laiko ir šalia esančius Prancūzijos rajonus, t. y. Šiaurės Kataloniją (kat. Catalunya del Nord, pranc. Catalogne Nord). Radikalūs katalonų politikai Katalonijos termino taikymą plečia ir apima vadinamąsias „katalonų žemes“, t. y. Viduržemio jūros teritorijas, kurios viduramžiais buvo Aragono karalystės įtakos sferoje ir kurių gyventojai bent iš dalies kalba katalonų kalba”.
   https://lt.wikipedia.org/wiki/Katalonija

  • Žemyna:

   Pritariu, kiekviena tauta nori laisvės.
   Tačiau visgi reikia įjungti visas jusles – ar tikrai bus taip, kaip mes tai planuojame, matome. Ar tikrai dabar pats tinkamiausias metas? Ar tikrai suskaičiavome visus netikėtumus iš už visų kampų tykančius, stebinčius, lūkuriuojančios patogios akimirkos viską apversti aukštyn kojom?
   Ar eilinį kartą nebus taip, kad tu, svajotojau, vėl liksi tik kažkam naudinga patrankų mėsa, o vaisius eis kiti raškyti? Ir gal net visai ne tie, apie kuriuos tu šiandien galėtum pagalvoti. Juk jau buvo kažkas panašaus Ispanijoje, kažkas buvo sukūręs „revoliucinę situaciją”, o kažkas ir komandą paleido „Virš visos Ispanijos giedras dangus”… Prisimename, kas? Gal šį kartą ne tas „pašildė situaciją”, bet kad pasinaudos – galime būti tikri. Juolab žinant, kad gal trečdalį Ispanijos sudaro arba oligarchinis kriminalas, arba nusivylė pabėgėliai iš buvusios SSSR.
   Gal pirmą kartą pritariu Ažubalio pasisakymui (ŽR?), kad ES neatliko savo vaidmens, netarpininkavo, nesistengė užbėgti už akių kylančiam konfliktui, na o Ispanijos vadovybė šovė sau į koją. Reikėjo tarpininkauti, neleisti situacijai įkaisti.
   Taigi, ES eilinį kartą pademonstravo trumparegystę ir nebudrumą – visi žiūrėjo viena – Breksito kryptimi, ir net neužuodė, kad jiems už nugaros jau dagtis baigia degti…

  • Tvankstas:

   Gerb. Stasy, matome gerai, kaip Lietuvoje ‘pelėsio taktika’ einama prie jau Jedinstvo skelbtos autonomijos Vilnijoje, kaip lenkakalbiai lietuviai yra paruošiami jungtis prie Lenkijos, atstatyti 1920 -1939 m. Vilnijos priklausymą Lenkijai.
   Jei Rusija užsiims gerai finansuoti Žemaitijos alaus bravorus ir gėrovus, pinigų nepritruks knygų leidybai apie Žemaitijos savarankiškumą ir Lietuvos okupaciją, bus prirašyta sunkvežimiai knygų, pristeigta interneto portalų apie Žemaitiją, žemaičių kalba taps tuose portaluose savarankiška kalba – nesunku nupirkti kelis ‘pasiaukojančius’ kalbininkus, netgi profesorius, ‘vardan tuos Žemaitėjuos’.
   Kadangi skaitau ispaniškai, portugališkai, prancūziškai, tai pasiskaitau ir kataloniškai – tai katalonų ‘kalba’ tėra tik ispanų kalbos tarmė, turinti ir vieną kitą prancūzų kalbos įtakėlę. Katalonai Ispanijoje tokia pat tauta, kaip žemaičiai Lietuvoje.
   Labai aiškiai keletą metų karštai užsiima G. Soros per savo The Open Society Foundations katalonų kiršinimu sukurti nepriklausomą Kataloniją.
   Trumpai noriu priminti istoriją.
   709 m. Ispanijoje gyvenę ž…. atkėlė musulmonams užkariautojams miestų vartus, buvo gidais užpuolikų kariuomenei, labai klestėjo kelis šimtmečius.
   1492 m. buvo įvykdyta rekonkista (atsiimtos paskutinės maurų musulmonų žemės Iberijos pusiasalyje) ir išvaryti ž…. iš Ispanijos, kurių dauguma persikėlė į Žemąsias Žemes.
   1566 m. Antverpeno ž…. finansavo sukilimą, kurio pergalė įsitvirtino Amsterdame ir šiaurinėse žemėse, kur buvo pervežamas kapitalas tolesniai veiklai – piratuoti Ispanijos laivus su auksu, sidabru, brangakmeniais vakarų Atlante.
   1588 m. Ispanijos ‘nenugalimoji armada’ sudužo audrose prie Anglijos krantų, likusi dalis buvo sumušta ir likučiai pro Škotiją šiaip ne taip pasiekė Ispaniją.
   Ispanija pateko po amžinuoju ž… kerštu ir dabartiniai G. Soros veiksmai tėra tęstinumas – sunaikinti Ispaniją ir islamizuoti.
   Mano žinojimas šiomis temomis yra galimas papasakoti keliomis knygomis, tačiau abejoju, ar nors vieną kada parašysiu – man lietuviui rūpi Lietuvos ir lietuvių tautos praeitis, dabartis ir ateitis ir aš ją matau tokioje laikmečio eigoje ir pasaulio įvykių virsmuose.

 4. tikras lietuvis:

  “Referendumo” rengėjai pažeidė įstatymą, dėl ko ir buvo suriktinti.
  Įstatymų pažeidėjus visais laikais riktija, o amerike net ir nušauna.
  Vienžo,
  viskas tvarkoje – separatistai pastatyti į savo vietą.

 5. tikras lietuvis:

  ES išsidraskymas (pvz., tokiu būdu) yra naudingas tik maskoliams, o Lietuvai tikrai ne, nes ES yra vakarų bloko, padedančio Lietuvai išlikti, ekonominė dalis.

 6. sarunas:

  Jei žiūrėti Lietuvos interesų požiūriu, tai mano protas su Ispanija, o širdis – su Katalonija. Lietuvai nenaudingas Ispanijos byrėjimas. Deja, Ispanijos centrinė valdžia, veikia labai nevykusiai.

  O šiaip tai kataloniečiai yra atskira tauta su savo kalba, identitetu ir istorija. Dabartinis Katalonijos regionas – tai Barselonos grafystės, vieno iš senųjų rekonkistos centrų, palikuonis. 1137 m. Barselonos grafas vedė Aragono karaliaus dukterį ir taip atsirado Aragono karūna. 15 a. pabaigoje Aragono karalius Ferdinandas vedė Kastilijos karalienę Izabelę (tai ką mes vadiname ispanų kalba – tai kastiliečių kalba) ir taip atsirado Ispanijos karalystė. 16 a. prie jos buvo prijungta ir Portugalija. 17 a. viduryje kilus krizei Ispanijos karalystėje (imperijoje) Portugalijos karalystė buvo atkurta. Šio karo metu buvo sukilusi ir Barselonos grafystė (Katalonija) – dėl jos laisvių bei privilegijų varžymo. Dar kartą kataloniečiai sukilo (tiksliau, palaikė kitą pretendentą į sostą nei likusi Ispanija) 18 a. pradžioje, per Ispanijos įpėdinystės karą. Po to jie galutinai neteko turėtos autonomijos. 19 a., prasidėjus Europos tautų pavasariui, kataloniečiai vėl ėmė bruzdėti.
  Kas link ispanų ir kataloniečių kalbų panašumo, tai visos romanų kalbos panašios. Ta pati galisiečių kalba faktiškai yra portugalų (Porto ir Galisijos grafystė :-)) kalbos tarmė. Kiek žinau, italai su ispanais susišneka nemokėdami ispanų kalbos. Šiaip kataloniečių kalba šneka ir Valensijos autonominėje provincijoje, esančioje į pietus nuo Katalonijos autonomijos. Be to, pietų Prancūzijos vietinė oksitanų (langue d’oc) tarmė (kalba) yra ta pati kataloniečių kalba (tiksliau, kataloniečių kalba yra oksitanų kalbos tarmė). Tad Prancūzija irgi gali šnairuoti į Katalonijos nepriklausomybės siekius.

 7. VILNIETIS:

  Pagarba Katalonijai.

  Linkiu jai tapti Nepriklausoma resublika – pilnaverte Europos Sąjungos ir NATO nare.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: