V. Juodpusis. Ar toks turėtų būti atminimo įamžinimas? (14)

A. Smetonos gatvė Vilniuje | Kurgyvenu.lt nuotr.

A. Smetonos gatvė Vilniuje | Kurgyvenu.lt nuotr.

Nebevažinėju nei autobusais, nei troleibusais, kurių maršrutus visai neseniai turėjau savo atmintyje. Dabar gi – viskas sujaukta, į galvą nebesutelpa visi transporto pakeitimai, todėl pasikliauju savo kojomis, kurios nuneša mane ir į Antakalnį, Žvėryną, Žirmūnus…

Nepavargstu, bet daug ką pamatau. Liūdna darosi, kai matau dulkėmis, net ir samanomis apaugusias atminimo lentas mūsų garbiems rašytojams, kompozitoriams, dainininkams… Gal kai kas ir nusiramina atminimo lentą prikabindami ir taip pagerbę Amžinybėn išėjusį meno kūrėją. Bet pasirodo, kad metai daro savo, ir viskas, kas neprižiūrima – nyksta. Ką bedaryti su tais taip „pagerbtais“ menininkais, jei jie jau ir artimųjų nebeturi. Bet jie buvo Rašytojų, Kompozitorių, Dailininkų ir kitų kūrybinių sąjungų nariai ir Lietuvai paliko savo sukurtus meno šedevrus, kuriais naudojasi dažnas nūdienos mūsų šalies žmogus, kūrybinės organizacijos.

Bet Vilnius turi ir dar kelias ypač atmintinas vietas. Tai gatvės, pavadintos prieškario Lietuvos prezidentų Antano Smetonos, Kazio Griniaus ir Aleksandro Stulginskio vardais. Jei jau užmirštamas, negerbiamas praeities meno kūrėjų atminimas, kai jų atminimo lentos net apsamanojusios, tai prezidentų vardais pavadintos gatvės turėtų, sakyčiau, blizgėti, kiekvieno praeivio akį žavėti tvarka. Tiesa, 2016 metų pavasarį A. Smetonos gatvės didžiuosius įdubimus bandyta palyginti, bet visumoje ji liko kaip sodų bendrijos gatvelė su daugybe nelygumų.

Čia pat ir K. Griniaus gatvė, tiksliau gatvelė, neturinti nė vieno gyvenamojo namo, nors prie A. Smetonos ir Pamėnkalnio gatvės namo kampų ir pritvirtinti užrašai, kad tai K. Griniaus gatvė. Jos grindinys taip pat apgailėtinas. O jau K. Griniaus ir A. Smetonos gatvių kampas „papuoštas“ nuolat veikiančiu šiukšlynu, kuriame kapstosi benamiai, ieškodami kažkokių vertybių ar susirinkę į grupelę gurkšnoja pigiausią „rašalą“. O tie šiukšlių konteineriai sustatyti ant šaligatvio ir trukdo praeiviams, kurie priversti eiti į gatvės važiuojamąją dalį. Pagaliau, visa tai neteikia estetinio grožio, juolab kad tai yra ir garbių Lietuvos žmonių atminimui skirta vieta. Beje, Vokietijoje mačiau, kad tokie šiukšlių surinkimo konteineriai gražiai aptverti, jiems surastos patogios, niekam nekliudančios vietos.

Ir dar. Kas pabandys pereiti sveikomis kojomis A. Smetonos gatvę ta šaligatvio puse, kurioje yra „Respublika“ ir „Žinių radijas“, turės įveikti nemažas kliūtis. Juk, ant šaligatvio stovi lengvosios mašinos, neleistinai, mano manymu, priartėjusios prie laiptų. Sveikas kojas turintis dar šiaip taip įveiks tokias kliūtis, o ką daryti invalido vežimėlyje sėdinčiam? Tada jau tenka kaip nors prasibrauti į gatvės važiuojamąją dalį, kuria judėti nėra saugu.

Taigi, 2016 metai buvo paskelbti Prezidento Kazio Griniaus metais. Buvo vilties, kad ši aplinka bus sutvarkyta. Deja, deja… Niekas nepasikeitė. Tenka neabejoti, kad ir kiti mūsų politikai, kultūros, meno veikėjai artimiausioje ateityje bus pagarbiai priminti Vilniui ir vilniečiams, mūsų tautai. Bet argi tik taip turėtume minėti šiuos mūsų didžiavyrius, nekreipdami dėmesio ir nesutvarkydami aplinkos, kuri mena mūsų prezidentus?

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: