Ar emigrantai išsaugos lietuvišką tapatybę ir grįš į tėvynę? (21)

Ar emigrantai išsaugos lietuvišką tapatybę ir grįš į tėvynę? | L. Balandžio nuotr.

Ar emigrantai išsaugos lietuvišką tapatybę ir grįš į tėvynę? | L. Balandžio nuotr.

Rugpjūčio 22 d., 17 val., Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, Renginių erdvėje, 305 kab. įvyks diskusija „Lietuviška tapatybė pasaulyje“.

Kokia yra Lietuva pasaulyje? Kokią mūsų šalį mato tautiečiai svetur? Ar emigrantai išsaugos lietuvišką tapatybę ir grįš į tėvynę? Šiuos ir kitus klausimus kels pokalbio rengėjai – Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) dėstytojai, pasaulio lituanistinių mokyklų mokytojai, visuomenininkai.

Pokalbyje apie lietuviškumą pasaulyje, dalyvaus LEU Lietuvių kalbos ir kultūros centro vadovė Vilma Leonavičienė, Islandijos lituanistinės mokyklos „Trys spalvos“ švietimo darbuotoja Irena Valužienė, Kijevo lietuvių mokyklos mokytojos Ramunė Potašnikova, Aurelija Petkevič, Australijos, Lenkijos, Singapūro lituanistinėse mokyklose dirbusi Sandra Jeglinskė.

Penkerius metus Islandijoje gyvena Irena Valužienė. Vos atvykusi į šią šalį gavo pasiūlymą dirbti lituanistinėje mokykloje „Trys spalvos“. „Mano pašaukimas – būti mokytoja, tad apsidžiaugiau gavusi galimybę dirbti lituanistinėje mokykloje Islandijoje. Atiduodu šiam darbui visą širdį“, – kalba Irena.

Ramunė Potašnikova gimė Ukrainoje, tačiau mokyklą lankė Lietuvoje. Baigusi studijas Kijeve, nusprendė likti šioje šalyje ir pradėjo mokyti lietuvių kalbos. „Džiaugiuosi, kad turiu galimybę mokyti suaugusiuosius lietuvių kalbos. Mokydama stengiuosi plačiau žiūrėti į pasaulį. Per pamoką studentus supažindinu su Lietuvos istorijos, kultūros, politikos naujienomis, klausome lietuviškos muzikos“, – sako Kijevo lietuvių mokyklos mokytoja Ramunė Potašnikova.

Sandra Jeglinskė ne tik mokė lietuvių vaikus Sidnėjuje, Singapūre, Japonijoje, Lenkijoje, bet ir augina tris sūnus. Moteris iš arti mačiusi, kaip skirtinguose pasaulio žemynuose gyvena mūsų tautiečiai, kaip jie saugo ir brangina lietuvišką tapatybę.

Vienas iškiliausių XX a. intelektualų mokslų daktaras Vytautas Kavolis sakė: „tapatybė kurtina ne siekiant atrodyti ar pasirodyti, bet siekiant būti“. Jei ir jūs pritariate siekiui būti lietuviais, junkitės į pokalbio dalyvių  „Lietuviška tapatybė pasaulyje“ gretas.

Save

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Užsienio lietuviai, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

21 komentaras

 1. Kemblys:

  Džiaugsimės tais, kurie grįš!

 2. Žemyna:

  Jei ir negrįš, ne tai didžiausia bėda.
  Nepataisoma bėda tada bus, jei dėl šiandienių vadukų asmeninių ydų Lietuvą kaltins, tapatins jas su Lietuva.

  • Tvankstas:

   Tarpukario Lietuvoje irgi panašiai buvo, pasitraukusieji į Vakarus idealizavo buvusią Lietuvą, likusieji po komunos jungu ir padu prisimindavo kaip pasaką buvusią Lietuvą. Esant Lietuvai nepriklausoma vieni kitus graužė, kartino ir juodino vienas kitam gyvenimus, kas buvo užmirštama nelaimei atslinkus.
   Žmonėms ir tada, ir dabar būdingas trumparegiškumas ir atmintis, siekianti vakardienos ir šiandienos buitį.
   Kaltinti kitą visada yra ir malonu, ir teisinga, ypač tada, kai neįmanoma ko nors pakeisti – laikas negrįžtamai praėjo.

 3. Pikc:

  Neišsaugos ir negrįš. Jau dabar nemenka dalis emigrantų vaikų tarpusavy šnekasi svetima kalba (o yra ir tokių, kurie apskriti lietuviškai nesupranta) – apie anūkus jau nekalbu. Antra vertus – o kas iš valdžios pusės daroma dėl to “išsaugojimo ir grįžimo”? Keliagubų pilietybių įteisinimas, jeigu ką, kaip tik yra to idiotiško kosmopolitinio “globalios Lietuvos” plano dalis.

  • Žemyna:

   Valdžiai kitkas rūpi – kaip greičiau su PL susijungus ir iš to kuo daugiau pelnius.
   Tačiau, jei neturime ko į valdžią rinkti, ar tai reiškia, kad turime pasiduoti, vilties netekti?
   Ar LT yra tų poros šimtų seimūnų bei ministrų nuosavybė, kad atidavėm savo kraštą jiems neatlygintinai panaudai, kaip tik jiems į galvą šaus?

 4. Diedas:

  Kiek yra tų “emigrantų”???
  Keli tūkstančiai.
  Visi kiti varguoliai su lietuviškais pasais išguiti iš namų dėl sotesnio gyvenimo.
  Jeigu kiltų nors menkiausia ekonominė ar politinė suirutė, visi būtų išspirti namo.
  Geriausias pavyzdys Ispanija. Kai tik įsileido pigiau dirbančius rumunus, tenai lietuvių “emigrantų” dirbančių žemės ūkyje nebeliko.
  Tas pats būtų ir Anglijoje, Norvegijoje, Olandijoje, kur kyla ekonomika ir trūksta darbo rankų.
  Nepažystu nė vieno “emigranto” kuris nors už pusę pinigų, kuriuos gauna svetur, nesutiktų dirbti Lietuvoje.
  Sovietmečiu dirbau Rusijoje, nes ten daugiau gaudavau. Tik tada manęs ir visų norinčių turėt daugiau rublių, emigrantais niekas nevadino.
  Dabar ariu Olandijoje,nes gaunu tris katr daugiau negu gaučiau namuose..
  Bet mano Tėvynė, mano namai, mano svajonės ir tikslai tiktai Lietuvoje.
  Tikrai tikiu, kad aš, arba bent jau vaikai, sulausime dienos, kai baigsis prakeiktas komunistinių kiaulių,privatizuotojų viešpatavimas ir savo namuose galėsime gyventi pilnavertį gyvenimą.

 5. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

  Lyginant su vakariniu ES pakraščiu,
  Lietuvoje galėtų gyventi oriai 25 milijonai gyventojų, tačiau
  siautėjanti antilietuviška neliustruotoji cccp komunist-kgb’istinė lsdp_ts-lkd_darbo_liberalų gauja privertė gyventi svetur daugiau nei trečdalį Tautos. Daug ženklų rodo, kad ir Ramūno Karbauskio vadovaujama grupuotė užsiima Tautos marinimu ir kankinimu.

  • Nesąmones rašinėji – viskas yra nulemta to, kad mūsų šalies ekonomika dar labai ir labai silpna, dėl ko nėra ne tik pakankamai gerai apmokamų darbo vietų, bet net, neretai, aplamai jokio apmokamo darbo.
   Apie visa tai reikėjo pagalvoti 1990 03 11, o estai pagalvojo, neskubėjo, valstybės turto nebazarino, o pardavė užsieniečiams, kurie vystė gamybas, o ne ardė pastatus.

   • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

    Lietuvoje yra paraližuojama bet kokia veikla, kai
    antilietuviška neliustruotoji cccp komunist-kgb’istinė lsdp_ts-lkd_darbo_liberalų gauja primetė Tautai taisykles (įstatymus, …).
    Lietuva – netinkama žmonėms gyventi ir Ramūnui Karbauskiui patinka tai, nes visiškai nieko nedaro.

 6. >alkas.lt:

  Lietuviškos tapatybės išsaugojimo /Lietuvoje ir pasaulyje/ didžiausi trukdžiai,tai Lietuvos šiandienos politika ir veika grindžiama neoliberalizmo ideologija,kuri iš esmės naikina lietuviškumą,istorinę atmintį, pilietiškumą paremtą patriotizmu.Tad, Kovo 11-osios Lietuvoje sudaromos sąlygos globalizmo ir kosmopolitizmo plėtrai,deja.Įtakingiausios ir valdančiosios partijos,kaip: TS-KD,įvairių atspalvių liberalai,socdemai, iš dalies prie Žaliųjų valstiečių prisiglaudę paslėpti neoliberalai -tai didžiąja dalimi globalistinės ir internacionalinės politikos šalininkai ir vykdytojai,o Tomaševskio nacionalistinis sambūris rūpinasi vien siaurais lenkybės plėtros reikalais.Viltį kelia valstybiškai ir patriotiškai mąstanti esanti kritinė masė lietuvių ir piliečių,kurie ,tikėkimes,sugebės išsaugoti tautinę Lietuvos valstybę ir tinkamai ją atstovauti ES ir tarpatlantinėse struktūrose,o santykiuose su kaimynais elgsis oriai ir garbingai.

 7. Kas išvažiavo
  TIK
  užsidirbti, pasimokyti ir pan., tie gal ir sugrįš.
  Bet tokių bus mažuma.
  Nebent iš ten juos pradėtų vaikyti po Brexit’o.

 8. Skalvis:

  Grįš ! Bet: tik tie, kurie išsaugos įgimtą kalbą, nesuterštus genus ir neparduos, išturės žemę tėvynėje. Kai tik nors vieno iš išvardintų neliks – Lietuva išnyks.

 9. Tvankstas:

  Apie viltis. Tenka pasikartoti.
  Pagal tai, kokie įstatymai svarstomi ir priimami Seime, šiai kadencijai tikrai nėra galimybių sumažinti išvažiuojančiųjų skaičių. Baisiausia, kad Lietuvoje iki šiol net nėra partijos, kuri sugebėtų nuosekliai siekti ir vykdyti įstatymų pertvarkas ekonomikoje, nustotų užsiimti populistiniais gaisrų gesinimais lopant biudžeto skyles, užmirštų marksistinį norą vaizduoti ‘gerus žmones’ – atimti ir perdalinti.
  Vien ko vertas įstatymas dėl žmonių iš trečiųjų šalių įdarbinimo. Tik dar vieną išvažiuojančiųjų bangą. Lietuvos piliečiams atlyginimai negali didėti, nes galės dirbti po 12 valandų baltarusiai ir ukrainiečiai, gauti tą patį lietuvio atlyginimą už 8 valandas.
  Tai tęsis tol, kol atlyginimai pasieks apie 70 nuošimčių atlyginimus Švedijoje, Airijoje ar Nyderlanduose. Tam reikės dar bent 20-30 metų.
  Briuselis lenks Lietuvos valdžią priimti įstatymus tokius, kad kuo daugiau žmonių išvažiuotų dirbti į Vakarų Europos šalis, nes ten velniškai daug trūksta ne tik juodadarbių bet ir specialistų – gydytojų, inžinierių, kompiuterininkų, lenks taipogi jokių įstatymų net nekurti ir tuo labiau nesvarstyti, kad sustabdyti išvažiuojančiuosius, priimant įstatymus palankius smulkiam ir vidutiniam verslui, pradedantiems ūkininkams (ne tėvų ūkį persirašant).
  Dabar gi priimami įstatymai tik ‘prisukinėja veržles’, kaip kad su progresiniais mokesčiais.
  Visiškas Seimo ir Vyriausybės nesusivokimas, neišmanymas.
  Mane stebina, kad iki šiol Lietuvoje net nesuvokiama ko imtis, vien tik graudžiomis pasakomis ir anekdotais siekiant sulaikyti žmones, ištraukiamas vienetinis atvejis, gal po pusmečio gražiai pašnekėjęs išlėks vėl į kurią šalį užsidirbti ir laimės ieškoti.
  Tokie pasakojimai aprašomi kone 20 metų, o išvažiuojančiųjų tik daugėja. Tai primena sovietinės propagandos pasakojimus apie ‘supuvusius Vakarus’, tik tada aklina ‘geležinė uždanga’ sulaikydavo žmones.
  Tokius pasakojimus, kaip šis, dar teks skaityti bent 20-30 metų.
  Žmones laikytų Lietuvoje savo smulkus ar vidutinis verslas, iš kurio galėtų pragyventi. Per visą nepriklausomybės laiką visoms valdančiosioms partijoms vykdant socialistų ekonominę strategiją ir taktiką – turtingi dar labiau prasigyvens, vidutiniai dar labiau nusigyvens, šiandien didžiąja dalimi Lietuvoje liko teisingas verslas – Maxima, Norfa, Lidl, Achema, Lietuvos geležinkeliai, kelių tiesimo įmonės,…, kur atlyginimai yra visiems žinomi.
  Išguiti vidutinieji verslininkai vargu ar grįš masiškai atnaujinti savo verslų ar imtis naujų Lietuvoje – per daug gerai pažįsta valdžios koridorius su visada alkanomis ‘demokratijos 200 žiurkių jo paties rūšies’. Suprantu, kiek nuobodu valdžios įstaigoms, kai lieka vien ‘teisingos įmonės’ – nėra ką graužti valdininkų malonumui.
  Žvelkime į ES šalis (Eurostat duomenys gal 2014 metų -apytiksliai) : Nyderlanduose, Vokietijoje vieno žmogaus pajamos metinės sudaro 33.000+-100 eurų (tai ir socialinis draudimas, nemokamas mokslas mokyklose ir universitetuose, …), Lietuvoje 19.300 ( Čekijoje 20.500, Estijoje 19.500, Latvijoje 18.500, Lenkijoje 17.700).
  Kada Lietuva taps patraukli joje gyventi ir dirbti išvažiavusiesiems ?
  Pagal šiandienos skaičius tai turėtų siekti 24.-25.000 eurų, apytiksliai 33 nuošimčius. Jei atlyginimai augtų 2,0 nuošimčius kasmet ir metinės pajamos tuo pačiu gaunant jas per valstybinį perskirstymą, tai po 20-25 metų būtų pasiektas tas norimas lygis dirbančiajam lietuviui – gyventi ir dirbti Lietuvoje.
  Lietuvoje įstatyminė bazė gana palanki verslui popieriuje, bet kasdienybėje viskas atsiremiama į alkanąją valdininkiją – ‘kas nedirba, tas valgo’.
  Pagal Briuselio viršvyriausybinės vadovybės reikalavimus yra ‘nuleidžiamos’ direktyvos Lietuvos valdantiesiems, kurie turi kurti verslo ateitį pagal 147 transnacionalinių monopolijų reikalavimus ir Lietuvai numatyta tik aptarnauti senųjų demokratijų ekonomikas. Tam reikalingi gerai dirbantys lietuviai Vakaruose, kuriuos Lietuvoje turi masiškai pakeisti darbuotojai iš trečiųjų šalių.
  Negalvokime, kad Vakaruose kitaip. Pvz., Nyderlanduose kasmet iš šalies išvyksta 40 tūkstančių autochtonų (aborigenų – abu žodžiai reiškia beveik tą patį : ‘savo žemės’ ir ‘nuo kilmės, gimimo’), atvyksta bent dusyk tiek iš kitų ES ar trečiųjų šalių).
  Vien tik ką tokio pasiūlius kurti prieš Briuselio reikalavimus, Lietuvoje būsi užpjudytas teisingų MIPP.
  Žvelgiant į tuštėjančius kaimus ir miestelius, galima būtų vyriausybei remiant pagal ilgalaikes programas vystyti linininkystę – tuo užsiimtų nemažai ūkininkų, būtų statomos šiuolaikiškos linų perdirbimo ir dirbinių gamyklos, ten kur kažkada buvo : Kudirkos Naumiestyje, Plungėje,…
  Daržovių auginimas laukuose ir šiltnamiuose vėlgi būtų išeitis – pvz., kasmet valstybė statytų po 5 ar 10 ha šiltnamių ( Nyderlanduose – 100 ha kasmet ir jau esama 41.000 ha). Šiltnaminė gėlininkystė dar galima. Nyderlanduose juodai mokama po 5-6 eurus už valandą ir viskas atsiperka, dirba po 60-80 valandų per savaitę (daugiausia lenkai), uždirba 300-450 eurų per savaitę. Kodėl Lietuvoje negalima užsiimti ? A, tiesa, Lietuvoje valdininkai šventesni už Romos popiežių ir jokių ‘juodų mokėjimų’, Briuselis neleidžia …

  • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

   Pavyzdingam Lietuvos ūkio tvarkymui reikalinga:
   Tautos išmintis;
   Tautos atstovų (pagalbininkų tarnautojų) k_o_n_s_t_i_t_u_c_i_n_i_s suėjimas Seime,
   Tautos išminties taisyklėms surašyti.
   _________________________________________________
   4. Suvereninė Lietuvos v_a_l_d_ž_i_a priklauso t_a_u_t_a_i.
   (1949 vasario 16, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos deklaracija, pasirašyta lietuvišku krauju)
   _________________________________________________
   Dabar, neturim net konstitucinio Seimo, kai Seimo rinkimai nedera su konstitucija. Turim klastingų bjaurių ir net žiaurių partinių gaujų primestas taisykles Tautai.
   Tautos SĄJŪDIS arba Tautos mirtis
   ***
   P.S. Vieno žmogaus metinės pajamos į rankas (su MMA dydžiu) – 4020 euro(rublių). Tai yra bemaž trečdalio dirbančiųjų pinigai metams.

 10. Lamatas:

  nėra ko čia svaigti dėl emigrantų sugrįžimo. Be kalbų, nėra nieko realaus daroma. Netgi emigracijos priežastys,panašu, nėra nagrinėjamos. Netgi vidaus ,,emigrantai” nebandomi gražinti į normalu gyvenimą. Aplink vien tuščias pliurpalizmas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: