Lietuvių liaudies siaubo pasakos atgis ant Migonių piliakalnio (0)

Migoniu_piliakalnis_2009_A. Kurilienes nuotr._kaisiadoriumuziejus.lt

Migonių piliakalnis 2009m. | A. Kurilienės nuotr., kaisiadoriumuziejus.lt

Rugpjūčio 19 d. 21 val. profesionalus „Apeirono teatras“ iš Klaipėdos kviečia visus norinčius aplankyti šį piliakalnį (Kruonio sen., Kaišiadorių raj.) ir kartu pasiklausyti Migonių šiurpės bei kitų lietuvių liaudies siaubo pasakų.

Migonių kaime esantis piliakalnis labiausiai mistifikuojamas, susijęs su mitologija ir legendomis liaudies tradicijose. Jis ir senovės gyvenvietė datuojami I tūkstantmečiu. 1888 m. archeologas, baltų tautosakos tyrinėtojas E. Volteris apie šį piliakalnį užrašė ir kelis padavimus, pasak kurių ant piliakalnio pats seniausias asmuo šeimoje taikydavo ir teisdavo besivaidijančius, ir nuo jo skelbdavo savo nebeatšaukiamą nuosprendį. Kai kas nors iš šeimos mirdavo, ant piliakalnio viršūnės užkurdavo laužus ir sudegindavo jo kūną. Kūno pelenus, jei mirusysis buvęs šaunus, narsus ir naudingas šeimai, vyriausias mesdavo į upę, o tada visi dalyvaujantieji gerdavo vandenį, kad atmintų apie jį ir kad mirusiojo narsa pereitų likusiems. O jeigu mirdavo negeras žmogus, užsitraukęs gėdą kokiu nors nusižengimu, tai, sudeginę lavoną, jo pelenus išbarstydavo pavėjui.

Pasak kitų versijų, Migonių piliakalnis supiltas 1812 m. prancūzų, jiems traukiantis iš Rusijos. Esą šiame kalne prancūzai paslėpę didelius turtus, kurių jie nenorėję palikti rusams; slėpdami juos prakeikė taip, kad niekas, išskyrus tikrus prancūzus, jais negalėtų pasinaudoti. Yra duomenų, kad Migonių kaimo valstietis, knygnešys ir daraktorius A. Maleckas Migonių piliakalnyje buvo įsirengęs slėptuvę.

Šiurpės šiurpinančiame teatro pasirodyme saulei leidžiantis sukurs baugoką, mįslingą ir neįprastą aplinką. „Tai bus galimybė nukreipti dėmesį nuo siaubo filmų ­– tikrovė juos pranoks!“ – žada rengėjai.

Renginys yra Piliakalnių metų akcijos „Globojame piliakalnius“ dalis, organizuojamas vykdant Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos dalinai finansuotą projektą „Kruonio seniūnijos kultūrinis kraštovaizdis: piliakalniai miestelių kaimynystėje“.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Kultūra, Kultūros paveldas, Literatūra, Mes baltai, Šventvietės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: