„Aktualioji istorija“: Kuo mums aktuali Antikos istorija? (video) (4)

Tomas Baranauskas, Darius Alekna | Alkas.lt, nuotr.

Tomas Baranauskas, Darius Alekna | Alkas.lt, nuotr.

Laidoje „Aktualioji istorija“ istorikai Tomas Baranauskas ir Darius Alekna kalbasi apie tai, kuo mums šiandien aktuali antikos istorija? Ir kodėl Lietuvos Švietimo ir mokslo ministerija ją laiko tiek neverta dėmesio, kad net nereikalauja iš istorijos egzaminą laikančių abiturientų apie ją ką nors žinoti?

Laidoje taip pat aptariame Antikos tyrimų ir jos istorijos populiarinimo padėtį Lietuvoje. Kodėl nuo 1952 m. iki pernai metų neturėjome nė vieno išsamaus senovės graikų istorijos vadovėlio, o senovės Romos istorijos neturime iki šiol? Kokius Antikos autorius galime skaityti lietuviškai, o ko dar trūksta ar galime tikėtis sulaukti ateityje? Ko labiausiai reikia, kad užpildytume pagrindines šios srities spragas?

Šios ir kitos temos aptariamos laidos metu.

Kategorijos: Aktualioji istorija, Alko radijas, Istorija, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .

4 komentarai

 1. Tvankstas:

  Na kam šiandienos moksleiviams Antikos istorija ?
  Kad pradėtų domėtis demokratijos prigimtimi, logika, homoseksualizmo griaunamąja jėga visuomenę suniokoti ?
  Žvelgiant nuo Solono laikmečio vis labiau įsivyraujant homoseksualizmui, nuo Kleisteno laikų tampant gyvenimo būdu, o štai Sokratą demokratija nužudo, jau kaip jaunuomenės tvirkintoją, kol graikų miestus valstybes susėmė Roma, kuri vėlgi užsikrėtė patraukliuoju homoseksualizmu, neturėjo netgi tinkamų savų karių, kuriuos samdėsi iš germanų, ilyrų, vytigudų ir auštragudų, dar bandė gelbėtis hunais, kol visiškai subyrėjo savo sado-mazochistinėje nirvanoje.
  Paaiškės, kad demokratija buvo vergvaldžių išmislas laikyti vargšus ir vergus apgaulėje.
  Demokratijos pažiba Periklis mokė, kad reikia apmokėti jaunus žmones iš neturtingųjų, kurie stengtųsi už iškėlimą ir atidirbtų vergvaldžiams, tikriesiems valdovams. Tiesa, Periklis dar reikalavo būti garbingais ir išsilavinusiais, tai šiandien ne į temą, gal geriau nereikia tokių dalykų sužinoti dar mokyklos suole.
  Po Sokrato nužudymo jo mokinys Platonas tiesiog neapkentė demokratijos, o jau jo mokinys Aristotelis blaiviai įvertino : ‘blogiausia iš visų galimų valdymo formų yra demokratija, kurioje hienos valdo asilus’.
  Tai ko sieksime mokydami moksleivius Antikos istorijos ?
  Šiandieniniam švonderizmui (išrinktajai aristokratijai ar meritokratijai) to visiškai nereikia.

 2. Iš esmės demokratijos, laisvės principai yra ne žinojimu grįsti, o priešingai – nežinojimu. Gyvenime žinojimas yra tapęs nereikalingas. Kai visi kalba – nėra kam klausyti. Žodžio, nuomonės laisvė atveria galimybę visiems būti žinotojais. Tačiau pagal gebėjimus labai mažai yra tokiais galinčių tapti. Iš čia ir įsigali prieštravimas, keliantis sumaištį,chaosą žmonių santykiuose, apskritai žmonijoje. Įsiviešpatauja išeitis – ėjimas prie praktinių gyvenimo veiksmų be žinojimo. Gyventi žinantiems yra vargas… Tokia tendencija išreikšta ir mokyklų programose. Viskas tapsta amatu…

 3. Kai pasiklausai ką mokovai šneka apie antiką, apie gotus bei gotiką ir architektūrą, kaukti norisi!!! Kur jus mokslus ėjote? kas jus mokė? ir kuo jus išmokysit mūsų jaunimą?! Kaip galima kalbant apie gotus bei gotiką, nepaminėti dar mūsų protėvį genties vadą (Genties rikį) Genčiadikį (Henriką), kurio statytą gotikos (nuo mūsų protėvių – gūdų, vėliau -gotų) stiliaus šventyklą ir mūsų laikais stovi Belgijoje GENT(Hanzos) mieste?
  Kur tamstelės padėjote mūsų kultūros iškiliausią pradininką, Krivių Krivaitį Vandenorių, kuris ne tiktai išgelbėjo didelę pasaulio dalį nuo Atlanto (Tero- Santarini) ugnikalnio sprogimo įvykusį 1179 m.pr.m.e., bet ir ateinančiom kartom paliko epus “Iliadą” bei “Odisėją”, kuriuose pasauliui praneša- kas gi tuo metu įvyko? ir kas gi bei kur gi buvo “Atlantida”?!
  O kur gi jūsų pasakojimuose dingo mūsų 3000 metų istorijos žinovas Krivių Krivaitis “Girdonis” (Jordanas- Žordanas)?! Ir t.t., ir t.t.
  Senosios Žemėje kultūros- LIETUVOS KULTŪROS IR PRAEITIES aplamai negalima nagrinėti atsietai nuo Trečiojo bei Ketvirtojo Žemės ašies fizinių judėjimų!!! Pradžioje pažinkite šiuos Žemėje vykstančius procesus ir tiktai jau tada imkitės mūsų praeities!!! Beje, tiktai šumerų kultūra buvo senesnė už Lietuvos!!!
  Pasauliui paliktas “ŠUMERŲ KARALIŲ SĄRAŠAS” mena beveik 500 000 metų pasaulio praeitį!!!

  • Tvankstas:

   Gerbiamasis, genetikos mokslas randa šiandieninio žmogaus protėvius 150-250.000 metų ribose.
   Seniausia kultūra yra nama tautos kultūra Kalahario dykumos plotuose, žodinė kultūra stulbinanti ir įrodanti, kad per paskutinius 70 tūkstančių metų žmogus netapo protingesniu. Nebent laikant, kad kalba tai ne kultūra. Lietuvių kalba yra sukaupusi nuo tų laikų daugybę kalbos vystymosi išliekų, kurios pasiskleidę visoje Žemėje.
   Šumerų karalių sąrašas gal 5, bet ne 500 tūkstančių metų. Po Bosforo sąsiaurio pralaužimo prieš 7500 metų (gal būt todėl Arijų kalendorius prasideda 5508 m. prieš Kristų) ir Juodosios jūros užliejimo apie 130 m sūriu vandeniu, prie Sinopo, 90 m gylyje rastas nuskendęs miestas, kuris dar prieš hetitus ( gal godytis, godyčiai, tie patys žmonės ten gyveno, tik vadinami skirtingai : šumerai, hetitai, anatolai, turkai, kurių į Anatoliją atėjo tik 444 šeimos, nuo 1071 m. Manzakirto mūšio vyko tik vietinių turkinimas, iki šiandien turkų kalboje išliko apie 20-30 nuošimčių gražių lietuviškų žodžių : kebap – kepavas, d’o’ner – duonorius, zeytun – alyvuogė/žiedūnas, meyve – maivė/vaisius, b’o’rtmek – virti, k’o’pr’u’ – tiltas/kuprius,…) atstatytas jau ant esamo kranto ir pavadintas Sinuva (lietuviškai tiktų ir Senkuva, ir Sinkuva).
   Santorini ugnikalnio išsiveržimas vyko pagal mokslininkų nustatymus 1642-1540 m. prieš Kristų, o Taurėjos karas 1196-1186 m. prieš Kristų, arba beveik 250 metų vėliau.
   ‘Iliada’ ir Odisėjas’ yra graikų plėšikų pasakos, nes sunaikinę Taurėją beveik 450 metų gyveno, kaip patys vadina, Tamsos amžiuje, o savo graikiškąją kultūrą vadino tik Taurėjos kultūros nepavykstančiu atkartojimu. Abu graikų epai tenkina žmonėse Robin Hudo efektą – išprievartauti, nugalėti padorumą, apvogti ir sunaikinti. Tai graikų savigyros epai – kokie mes šaunūs, protingi, išminti plėšikai ir vagys.
   K.G. Chesterton “The Everlasting Men’ labai gražiai aprašo Taurėjos sunaikinimo pasekmes – iki šiol Europa draskosi, plėšosi, žudosi Taurėjos karo liepsnų pašvaistėse.
   GANDA – šis žodis yra nuostabus raktas pažinti praeičiai. Vidurinėje Azijoje prieškristiniais laikais klestėjo arijų karalystės, dalis žmonių prieš 4000-3500 metų išėjo į Indiją, susiliejo su taivanietiškąja Mohenjo Daro kultūra, tapo brahmanais ( genetiškai 10 nuošimčių kaukazainiai, 12 nuošimčių – taivaniečiai (austronezai)). V. Azijoje išliko Samarkand(as), dėl savo ypatingos įtakos beveik nepakitusiu vardu. Tiurkų kalbos perėmė ‘kent’ kaip miestą. Turėkime omeny, kad V. Azijos ir Indijos kaukazainių genetikos žmonės išsiskyrė nuo europiečių kaukazainių prieš 12000 metų pagal genetikų išvadas.
   Tvanas buvo prieš 9560 metų – skaityti A. Tollmann darbus apie 7 kometos galvučių smūgius į Žemę.
   Dab. flandrų Gent, labai gražiai išlaikytas prancūzų kaip Gand, davė pradžią ir Hanza ( Hansa vok.) sąjungai.
   Atlantida ( Platonas įvardijo Atlantides)- vėlgi sutrumpėjęs ir iškraipytas, kad jį priimti nesvarstant. Pagal prasmę bandant atstatyti gaunama Gandalanda, graikai (Platonas pagarsino ir taip buvo užrašyta) vėliau pridėjo mažybinę -ytis (-ites) arba Gandalandytis. Ispanijos pietuose Gadis/Cadix/Cadis miesto vardas vėlgi duoda patvirtinimą apie kažkokią prasmę – ar tai netoli buvo Gandalanda, ar tai jos garbei, kaip žuvusiai pasaulinio tvano metu.
   Prieš keletą metų Guadalquivir upės deltos pelkynuose rasti dideli akmenys rodo, kad tai būta žmogaus apdirbti, panaudoti šventykloms ar kitokiems dideliems pastatams. Turint omeny, kad viena kometos galva krito prie Azorų salų, tai beveik kilometro aukščio banga nušlavė Gandalandą ir nunešė į dabartinę vietą.
   Įsimylėti savo atradimus neužtenka – reikia juos sutikrinti su daugybės mokslų žiniomis, daugybe autorių, vėlgi, didžiausias pramatas padaro mažai žinomi ir nukišti į stalčius ar lentynas mokslininkai su savo kruopščiais darbais ( geriausias pavyzdys yra Niklas Kaperniks, pripažintas po beveik 300 metų), o mokslo valdininkai užsiima tik copy/past dauginimu jau esamų ir pripažintų sukalkėjusių ‘tiesų’.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: