„Verslo balsas“: Ar įgyvendiname konstitucinę piliečių teisę į darbą? (11)

Valerijus Simulik | alkas.lt nuotr.

Valerijus Simulikas | Alkas.lt nuotr.

Viena iš mūsų emigracijos priežasčių – nedarbas ir mažas atlyginimas už darbą. Provincijoje darbo trūksta, o jei laimingiesiems ir pasiseka jį gauti, atlyginimas dažnai nebūna didesnis už socialinę pašalpą. Tai visai suprantama, kad Lietuvos žmonės nenori gyventi šalyje, kurioje tas gyvenimas yra skurdus ir neperspektyvus.

Kita vertus, demokratija ir Konstitucija garantuoja Lietuvos piliečiams visas teises, kurias turi labiausiai išsivysčiusių šalių žmonės. Vadinasi, daug kas priklauso ir nuo piliečių.

Tačiau ar moka piliečiai naudotis savo teisėmis? Ar vykdo savo pareigas? Ir ko reikia, kad mūsų konstitucinės teisės virstų realybe? Apie tai „Verslo balse“ diskutuoja Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Valerijus Simulikas bei „Metro sąjūdžio“ vadovas Juozas Zykus.

Kategorijos: Alko radijas, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Verslo balsas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .

11 komentarų

 1. Tvankstas:

  Lietuva krečiama naujų įstatymų – dėl QWX, piliečių įdarbinimo iš trečiųjų šalių, progresinių mokesčių.
  Susidaro vaizdas, kad mostelėjus dirigento lazdelei Lietuvos žmonėms pažeidžiamos žmogaus teisės yra naujosios įstatymdavystės tikslas -sumenkinti dvasiškai, įvesti marksistinę lygiavą ir išvaryti Lietuvos žmones užsidirbti užsienyje ir į Lietuvą prisivežti paklusnių ir kalbos nemokančių darbuotojų iš Uzbekistano, Bangladešo ar Kambodžos.
  Progresinių mokesčių įstatymo siūlytojams tautiniams socialistams (TS) visiškai nusispjauti į žmogaus teises ir konstitucinę žmonių lygybę, pradedant marksistiškai engti gerai dirbančius ir uždirbančius. Progresiniai mokesčiai duoda ‘Robino Hudo efektą’ (Robin Hood effect), kai mažai uždirbantys ar net nenorintys dirbti gali džiaugtis – štai dirba, plėšosi, taip jam ir reikia, žinos, kaip plėšytis, valstybė pasirūpins atlikti lyginimą.
  Sutinku, kai virėjos (prisiminti V. Leniną) valdo ES naujajame eurokomunizme, kur savo nuotaiką išlieja ‘gerų žmonių’ (socialistų) pasakomis apie progresinių mokesčių naudą visuomenei, lyg tai atneš gerovę, tikrovėje yra nuskurdinama vidurinė klasė ir praturtėja turtingieji, slėpdami pajamas mokesčių rojuose.
  Ideologiniu požiūriu progresiniai mokesčiai tinka tautiniams ir tarptautiniams socialistams, atliekant turtingesniųjų ir geriau dirbančiųjų išbuožinimą.
  Kiek tenka suprasti, seimūnai serga visuotine paranoja ‘prisukti veržles’ Lietuvos žmonėms, tai QWX, tai progresiniai mokesčiai, tai…
  Turime suprasti, kad kiekvieno naujo įstatymo priėmimas yra prastumiamas kažkurios turtingųjų grupės, kad šiltą antklodę ant savo verslo užtempti.
  Nesunku nuspėti, kad tai susiję su dar didesne emigruojančių banga ir darbuotųjų iš trečiųjų šalių įdarbinimu Lietuvoje, kas vyksta brandžios demokratijos šalyse daugybę metų.
  Išguiti lietuvį iš Lietuvos ir jo vieton atsivežti paklusnų darbuotoją iš neturtingos šalies – toks progresinių mokesčių įvedimo tikslas, kai dauguma dirbs už bazinį atlyginimą.
  ‘Gražumas tarp bėgančių – nėra priekyje, nėra ir atsilikusių.’ V.Vysockis
  Kaip gali tokį įstatymą, nesilaikantį žmogaus teisių ir Konstitucijos, praleisti Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas ?
  Dėl QWX Konstitucinis Teismas yra pasisakęs nedviprasmiškai.
  Įdarbinimo įstatymas žmonėms iš trečiųjų šalių atitinka Lietuvos Konstituciją ?
  Labiausiai skriaudžiamas žmogus pasaulyje ir Lietuvoje yra : statybos inžinierius, vedęs, gyvena su pirmąja žmona, turi tris vaikus. Įdomu būtų, kaip įdarbinimo iš trečiųjų šalių įstatymas nuskriaudžia tokius žmones, suteikdamas privilegijas ateiviams ?

 2. Tvankstas:

  Kokioje ES politinėje – ekonominėje terpėje yra Lietuva, turinti kitą pasirinkimą būti Rusijos vasalu ? Neduok, Die, tokios laimės, turimos patirties iš ankstesnių laikų užtenka su rytiniu didžiuoju kaimynu. Telieka būti ES, tik strateginis partneris turi būti besąlygiškai Vokietija.
  ES valdoma viršvyriausybinės (supranacionalinės) Briuselio eurovaldininkijos, kuri apdorojama pagal 147 tarptautinių verslo milžinų, valdančių 40 nuošimčių pasaulio turto, tikslus užsitraukti antklodę ant savo verslo.
  Klestinti glauba (lobby iš lobba / lauba / glauba), kuria užsiima virš 30.000 žmonių, gauna trupinius ( milijono – kelių milijonų eurų sumos nuo šimtamilijardinių apyvartų) nuo didžiųjų stalo.
  Veikla susideda daugiausia iš vakarienių restoranuose darbo dienų vakarais kartu su vienu ar keliais europarlamentarais, kuriems už ‘teisingą balsavimą’ reikiamu klausimu bus teikiama parama, pvz., bus perrinktas sekančiai kadencijai sekančiuose eurorinkimuose. Glaubiai (lobistai) dažnai anksti baigia užsiėmimą nesulaukdami pensijos – neatlaiko restoranų maisto ir tauriųjų gėrimų kepenys.
  Kokie milžinų norai ? Pavyzdys būtų ‘Philips’ lempos, kai ES uždrausta naudoti kaitrines lempas. Taip euroįstatymiškai susidorojama su mažesniais konkurentais, pereinant prie vienos ‘teisingos prekės’ ekonomikos.
  Tam apdorojamas 751 Europos Parlamento narys, tam kasmet skiriama bent milijardas eurų, kas ten tiksliai ir suskaičiuos.
  ES siautėja EP dėka žmonių skurdinimas, kuris atliekamas prisileidžiant daugybę žmonių iš trečiųjų šalių ir juos pasodinant ant pašalpų švirkšto – turėkime omeny, kad atvykėliai, pvz., iš Somalio dirba ir gauna pajamas tik apie 23 nuošimčiai galinčiųjų dirbti, kad Vokietijoje tik 1 nuošimčiu padidėjus atvykėlių, nusikalstamumas išaugo jau 10 nuošimčių. Dėl politinio korektiškumo nėra pažymima nusikaltėlio gimimo šalis, slepiama daugybė nusikaltimų, paprasčiausiai jų neužrašant, žiniasklaida daug ką nutyli. Viskas kaip L. Brežnevo laikais SSSR.
  ES šalys yra skurdinamos, nes atvykėliams prižiūrėti reikia nepaprastai daug policininkų, socialinių darbuotojų, biudžeto išlaidų, kurių tikrasis dydis vėlgi slepiamas.
  Atvykėliai papildo nekvalifikuotų darbuotojų gretas didžiąja dauguma, gaunančia bazinį atlyginimą pagal esamus progresinius mokesčius.
  Tokiu atveju įkyriai lenda mintis – gal mokėti kiekvienam šalies gyventojui nuo gimimo iki mirties pusę minimalaus atlyginimo ? Reikia daug skaičiuoti.
  Gal rinkimuose už balsą mokėti pusę minimalaus atlyginimo, kad atkristų suviliotieji pažadais, užkertant kelią į valdžią gražiakalbiams būsimiems demokratijos turistams iš virėjų kastos ?
  Dar ekonominis absurdas yra vėjo ir panaši ‘žalioji’ energetika, kuri dotuojama Vokietijoje virš 20 milijardų eurų kasmet.
  Kas yra vėjo malūnų energetika ? Tai labai neveiksni, panaudojanti tik 31 nuošimtį vėjo jėgos (kai sukurta tylios vėjo turbinos su 65 nuošimčių jėgos panaudojimu, atsiperkančios per 6 -7 metus, bet tai nėra jokiuose europlanuose, nes tikslai ne tie), taip ir neatsiperkanti per savo stovėjimo laiką. Dar smulkmena, sunaudojama labai daug molibdeno, kurio išžvalgytos atsargos likę 57 metams pagal šiandienos panaudojimą.
  Šių ir dar daugybe kitų biudžetų alinimo būdų pasiekiamas puikus šalies piliečių skurdinimas – nuo 2000 metų žmonių perkamoji galia sumažėjo 10 – 15 nuošimčių brandžios demokratijos šalyse, kas sukelia neviltį, išreiškiamą Front National, Alternativ fuer Deutschland, G.Wilders partijomis, kuriose minties varikliai yra nuskurdusi vidurinė klasė dėl minėtų ir dar nepaminėtų priežasčių.
  Prisiminant sovietinius laikus, tai atsiradę dar vieni nauji SSSR draugai (pvz. Kuba, Vietnamas, Angola,…) pasireikšdavo prekių dingimu iš lentynų, kol teliko viena duonos rūšis, viena šlapios dešros rūšis,…
  Ateitį, pagal tokius virsmus, jau seniai aprašė A. Hakslis (Huxley) ir G. Orvelas (Orwell), kaip Vakarų Europos ateitį.
  Baisiausia yra naujų įstatymų kepimas pagal V. Lenino virėjos sugebėjimą valdyti valstybę tiek EP, tiek Seime, gal tiksliau, vykdant ponų paliepimus.
  V. Orbanas nukirto idėjinę liberalizmo gyvatę – uždarė G. Soros universitetą Budapešte, ruošiant neatsakingus demokratijos turistus, bet paklusnius 147 tarptautiniams verslo milžinams. Ar užteks būti atspariam prieš Briuselio riksmus ir nepulti į draugystę su vieninteliu draugu V. Putinu ? Ar sukurs stiprią vidurinę klasę Vengrijos ekonomikoje ?
  Mes turime būti su savo tautiniu stuburu, su savo pramata ateičiai Lietuvoje, suprasdami gilumines ES sanklodas ir vystymosi kryptis, nesileisti tampomi už virvučių kaip Briuselio lėlės, ir griežta nuostata prieš ‘draugystę’ su Rusija.
  Man suprantama, kad turiu rašyti ne komentarus, bet straipsnius, bet negaliu visko aprėpti, dirbdamas prie trijų knygų kitomis temomis, paprasčiausiai tam nelieka laiko, užtenka jo tik kelių ar keliolikos minučių pasisakymams.

 3. Tvankstas:

  Mane daugybę metų kankino klausimai – kodėl į Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą vedę žmonės nieko nesukūrė ekonomikai pertvarkyti taip, kad sukurtų vidurinę klasę.
  Atsakymus (ne visus) radau viename V. Europos laikraštyje perskaitęs vieną paskutiniųjų pašnekesių su istoriku maskviečiu J. Afanasjevu, garsiu savo darbais perestroikos metais ir demokratijos įtvirtintoju Rusijoje.
  Pagrindinė mintis – idealistai humanitarai, būdami valstybės tarnautojais, atvesti po demokratinių rinkimų į valdžią, paprasčiausiai nežino kaip tvarkytis su ekonomika, nekalbant jau apie perėjimą iš socializmo į kapitalizmą, tam reikalingi žmonės iš privataus verslo, išmanantys ekonomikos dėsningumus, labai aukštos dorovės ir labai plačiai apsiskaitę. Be šitokių žmonių, kurių visiškai nebuvo žlugus socializmui, neįmanoma sukurti visuotinės gerovės, sutramdyti stambiojo verslo grobuoniškumą, apsaugant smulkius ir vidutinius verslus, ir kartu įstatymais užtikrinant jiems vienodą saugumą.
  Vien norėti pertvarkyti ekonomiką neužtenka, svarbiausia pajungti kuo platesnius sluoksnius, ribojant turtingųjų galias ir nekuriant sąlygų turėti minias išlaikytinių. Nereikia užmiršti F. Dostojevskio pasakymą, kad turtingieji taip ir nesulauks dėkingumo, nes gaunantiesiems visada šalpos bus per mažai.

  • Kemblys:

   Atsakau Tau į pirmą klausimą – juos subūrė M. Gorbačiovo PERSITVARKYMO POLITIKAI remti.
   tsrs skaldymas ir buvo turbūt dalis to persitvarkymo, dar tuo metu užbaigė karą Afganistane, dar paleido rytų Europą, dar leido susijungti Vokietijoms. Kariuomenę rusai išsivedė, o kgb’biukus pamiršo…

   • Tvankstas:

    Tas tai taip, bet gyvenimas nestovi vietoje.
    Toliau.
    Žodis ‘provincia’ ( Augusto laikais ir iki 5 amžiaaus pabaigos tartas ‘provinkija’) reiškė Romos nukariautas sritis. Ką nukariavo šiandienos Vilniaus aristokratija, kuri dažnai yra išrinktoji aristokratija ?
    Seimo žmogaus teisių komitetas yra tik iškaba, kuria tenkinasi išrinktoji aristokratija kvailiems rinkėjams pasakas sekti, leidžiant pažeisti žmogaus teises dėl QWZ, dėl progresinių mokesčių, dėl žmonių įdarbinimo iš trečių šalių ir t.t.
    ‘Metro sąjūdis’ – va čia tai judėjimas, siekiant sukelti Vilniaus žmonių norą turėti metro ‘provincijos’ žmonių sąskaita, Lietuvos biudžeto sąskaita, tiesa, bus sukurta pora šimtų naujų darbo vietų ir darbo ieškantiems provincialams iš 44 rajonų, kad žymiai didesnis skaičius žmonių netekę vilties paliktų Lietuvą. Tipiška glauba antklodę tempiant ant savo verslo kūno.
    Nereikia užmiršti, kad jei daugiau kaip 20 nuošimčių šalies ekonomikos yra statybos, tai su kiekvienu nauju vienetu vis labiau išsikraipo ekonomika, kuri vėliau atves į krizę (pvz. Ispanijos ir Portugalijos statybų perteklinė ekonomika).

 4. Tvankstas:

  Žodis ‘provincia’ ( Augusto laikais ir iki 5 amžiaaus pabaigos tartas ‘provinkija’) reiškė Romos nukariautas sritis. Ką nukariavo šiandienos Vilniaus aristokratija, kuri dažnai yra išrinktoji aristokratija ?
  Seimo žmogaus teisių komitetas yra tik iškaba, kuria tenkinasi išrinktoji aristokratija kvailiems rinkėjams pasakas sekti, leidžiant pažeisti žmogaus teises dėl QWZ, dėl progresinių mokesčių, dėl žmonių įdarbinimo iš trečių šalių ir t.t.
  ‘Metro sąjūdis’ – va čia tai judėjimas, siekiant sukelti Vilniaus žmonių norą turėti metro ‘provincijos’ žmonių sąskaita, Lietuvos biudžeto sąskaita, tiesa, bus sukurta pora šimtų naujų darbo vietų ir darbo ieškantiems provincialams iš 44 rajonų, kad žymiai didesnis skaičius žmonių netekę vilties paliktų Lietuvą. Tipiška glauba antklodę tempiant ant savo verslo kūno.
  Nereikia užmiršti, kad jei daugiau kaip 20 nuošimčių šalies ekonomikos yra statybos, tai su kiekvienu nauju vienetu vis labiau išsikraipo ekonomika, kuri vėliau atves į krizę (pvz. Ispanijos ir Portugalijos statybų perteklinė ekonomika).

 5. Tvankstas:

  Ekonomika yra pseudomokslas, nes joje viskas priklauso nuo žmogaus valio ir savivalės.
  Vien maža ekonomikos dalis yra mokslas – tai buhalterija, bedvasė, matematine logika grįsti skaičiai.
  Nobelio premija ekonomikos srityje yra skiriama šarlatanams ar šamanams ekonomikoje.

  • Dronas:

   Visiskai teisingai. Beda tame, kad paimk zmoniu is gatves, pastatyk pries juos matematika, ekonomista ir kazkoki sektanta. Leisk jiem paklausyt ka anie desto, o paskui paklausk, katras is ju apsisaukelis ir sukcius. Neabejoju, kad daugelis bes pirstu kur pakliuvo, nes ne velnio nesuras kas ka sneka. Kiti gali pasirinkt sektanta ar ekonomista. Nes anie svariai nusiskute, graziai apsirenge ir sneka “suprantamus” dalykus. Vienas aie pinigus, kitas apie dievus. Juo labiau, jeigu kartot visus situs niekus per ziniasklaida, sitom nesamonem patikes dauguma. O matematikas, su akiniais ir barzda, paprastu svarkeliu, nemokantis iskalbingai ir itikinamai skiesti vejus, bet destantis protingus ir svarbius dalykus, liks nustumtas i sona. Viduramziu tamsybes niekur nedingo.

 6. Tvankstas:

  Kokios gražios šypsenos švyti veiduose, kaip žavinga, miela, tikra ir įtikinama.
  Tai ‘think positive’ kaltinai išmoktas kasdienis įprotis, atneštas laimingų Holivudo (Hollywood) žvaigždžių pasauliui, laimingų kokainistų šypsenos, su spindinčia miglelės drėgme akyse.
  Kažkodėl taip besišypsančios žvaigždės anksti tampa psichiatrų popinamos ir tai tęsiasi visą likusį gyvenimą, jei kada nepadaugina ‘kokso’ ar kito stogo plėšiklio.
  Labai įdomu yra panagrinėti tokias šypsenas, kai per 1 sekundę būna 24 nuotraukos, tada tenka pamatyti visų apgaulingų jausmų įvairovę akyse – suktumą, klastą, apgaulę, negailestingumą, pataikavimą.
  Akių blizgesį sukelia iš tulžies išskiriama siera, kuri kūno sunaudojama vėliau arba ląstelių sienelių plėtrai (cisteinas), arba pašalinama šlapimu ar žarnų oru su sulfidais.
  Visuotinis šypsojimasis sukelia nemigą, sulaukę 50 metų jau pusė vakariečių nebegali užmigti be raminančiųjų.
  Nuolankus juokas būna lyg avies mekenimas, savo vertę pajaučiančių ir pranašumą rodančių – tai jau hienos juokas (pasižiūrėti YouTube ‘laughing hyena’), kuri paspringsta iš malonumo savo seilėmis ir skrandžio sultimis, pradeda vemti, na, o toks žmogus pradeda kosėti.
  Aristotelis pastebėjo : ‘pati blogiausia iš visų galimų santvarkų yra demokratija, kurioje hienos valdo asilus’.
  Holivudinė šypsena reiškia, kad tai pranašumo prieš kitą žmogų bet kokia kaina rodymas.
  Žinoma, kad Ramiojo vandenyno žmogėdros, prisiriję žmogienos, susirgdavo juoko liga ir negalėdavo nustoti juoktis, kol mirdavo.
  Taip ir Holivudinė šypsena turi sumažintus mastelius, jei nuo jos dirbtinumo tiek žmonių pažeidžiama pasąmonė, vėliau sąmonė. Kaip bebūtų, bet savo pasąmonę niekam nepavyksta apgauti.
  Žvelgiant į kalbančius ekonomistus, bankininkus gana nesunku matyti pamišimo požymius, kaip maniakiškumą, įsivaizdavimą, greitą kalbėjimą paaukštintu balsu – pranašo balsu.
  Būkime atsargūs su žavingų šypsenų dalintojais, kas slypi už tų šypsenų – pranašumas su klasta, vedžiojimas už nosies, noras pasiekti savo tikslą neatskleidžiant visų dalykų, kurie tikrai yra žalingi pasisakančiajam.

 7. Tvankstas:

  Kiekvienoje demokratijoje Konstitucija gyvenime yra neveikianti. Kasdien laužoma pačių parlamentarų, priimamų naujų įstatymų, kurie priimami verslo grupės naudai, kad atidirbtų įstatymo kūrėjai šeimininko pinigus, užmokėtus savų marionečių išrinkimui, kaip investicijai į verslo strategiją.
  Sunkiausia laikytis pagrindinės kiekvienos konstitucijos nuostatos ‘laisvė, lygybė, brolybė’, tai nepajėgia laikytis jokia šalis šioje Žemėje.
  Nesu aš jau toks išskirtinis savo mąstymu, todėl noriu pasiremti buvusiu Nyderlandų Karalystės Valstybės Kontrolieriumi (Nationale Ombudsman) 2005 – 2013 metais prof. A.F.M. Breninkmejeriu (Brenninkmeier) : ‘ taip mirusi (konstitucija) kaip bangolaužis’. Jis yra savo kilme iš vienos turtingiausios šeimos savo šalyje, kurios bendras turtas viršija 21,0 milijardą eurų.
  Tai ką gi veikia Seimo žmogaus teisių komitetas ?
  Pagrindinis darbas yra įrodyti, kad konstitucinių pažeidimų Lietuvoje nebūna, o jei kas sugalvoja skųstis, tai tempiamas laikas ir toks skundas sėkmingai numarinamas laiku, taip ir lieka švari statistika – jokių Konstitucijos pažeidimų Lietuvos Respublikoje jau eilę metų nebuvo.
  Tam skundų gesinimui yra visa teismų sistema.
  Jei jau prasibrauna kuris skundas iki Strasbūro (Strasbourg), tai ten apdorojimui priimami 3 (trys) nuošimčiai, kiti atmetami su prierašu : ‘neturi pagrindo’. To visiškai pakanka skundą atmesti.
  Varnas varnui akies nekerta ir dėl vis dar pasitaikančių demokratijos teisingiausios teisinės sistemos klaidų (sistemingų kasdienių pažeidimų, kurie laiku užgesinami vietiniuose troškintuvuose).
  Seimo žmogaus teisių komitetas gali ramiai miegoti teisuolio miegu iki kitų rinkimų, kol susirinks nauji išrinktieji aristokratai pasivaikščioti Seimo koridoriais kaip demokratijos turistai, svarbiausia už nieką niekada neatsakingi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: