T. Baranauskas: To, kas vyksta pas mus, istorija neregėjo (27)

Tomas Baranauskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Tomas Baranauskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Seimas po pateikimo pritarė projektui, kuris leistų nelietuviškas raides pagrindiniame paso puslapyje ir viršutinėje asmens tapatybės kortelės pusėje. Ar istorijoje būta atvejų, kai kuri nors Tauta savanoriškai į savo kultūrą įsileidžia „svetimkūnius“? Kokios būna ir gali būti to pasekmės? Ar nebus taip, kad, patenkinus vieną lenkų reikalavimą, paskui turėsime tenkinti ir kitus? Apie tai – „Vakaro žinių“ pokalbis su istoriku Tomu Baranausku.

Seimas linkęs į lietuvių kalbą įtraukti svetimas raides. Ką rodo istorija – kas paprastai laukia Tautų, kurios į savo kultūrą įsileidžia svetimų kultūrų elementus? Kokios to pasekmės?

– Kultūra iš principo yra perimamas dalykas, tačiau čia yra konkretesnis atvejis. Rašto sistemą mes irgi perėmėme, tačiau seniai, visos rašybos taisyklės jau nusistovėjusios. Sistema jau yra lietuviška. Daug visokių reformų būna, bet nežinau atvejų istorijoje, kai neokupuotoje, neužimtoje šalyje savu noru būtų keičiama nusistovėjusi, veikianti rašto sistema. XIX amžiuje Lietuva buvo spaudžiama priimti kitą rašto sistemą – kirilicą, tačiau tada priklausėme carinei Rusijai.

Užsienietiški vardai visada adaptuojami pagal tos Tautos taisykles. Pavyzdžiui, vadinamųjų autentiškų formų pavardžių niekas nesistengia rašyti taip, kaip turėtų būti pagal Tautos, iš kurios ta pavardė atėjusi, taisykles. Jei angliškai kažkas norės užrašyti lietuvišką pavardę, aišku, bus stengiamasi parašyti panašiai, tačiau tikrai nebus jokių Ž, Č ar Ą.

– Seimo narys Kęstutis Masiulis domėjosi, kuriose dar šalyse yra įteisintos svetimos raidės, ir sužinojo, kad tik kai kuriose Skandinavijos valstybėse, daugiau niekur. Tai kodėl mes turime tai daryti?

– Politikai nesupranta, kad tai būtų nepatogu net pačiam žmogui. Tarkime, Skandinavijoje lietuviui leis pavardę rašyti su raide Ž. Bet reikia, kad tie patys skandinavai tada tą pavardę mokėtų ir perskaityti. Galime pavardes rašyti nors ir hieroglifais, jei to bus reikalaujama, bet kas tada jas perskaitys? Net ir su lotyniškomis raidėmis. Mes galime jas parašyti, bet tada kiltų painiava. Turbūt mažai kas žino, kad lenkų SZ lietuviškai yra Š, o vengrų – S. Juk žmonės nežinos kiekvienos Tautos rašybos taisyklių, visų niuansų.

Tas pats K. Masiulis sako, kad, įteisinus nelietuviškas raides, Valdemaras Tomaševskis su savo kompanija nebeturės terpės reklamai kaip lenkų teisių gynėjas. Ar neatsitiks taip, kad vieną kartą nusileidus paskui bus reikalaujama dvikalbystės įteisinimo tankiai tautinių mažumų gyvenamose teritorijose, dvikalbių gatvių lentelių ir t.t.?

– Reklamos erdvė niekada nesusitrauks, nes reikalavimų bus naujų ir naujų. Čia net fantazuoti nereikia. Bus reikalaujama vietovardžių rašybos lenkiškomis raidėmis, dvikalbystės, netgi autonomijos. Reikalavimai nesibaigs. Nes paskui bus galima sakyti: reikalavome, todėl balsuokite už mus. Dėl nelietuviškų raidžių niekas nieko ir nebūtų reikalavę, jei Andrius Kubilius 2008-aisiais nebūtų neapdairiai, viršydamas įgaliojimus, pažadėjęs klausimą W naudai išspręsti kuo greičiau. Tačiau rašyba nėra ginčų objektas. Tai yra taisyklės, kurias žmonės išmoksta mokykloje. Niekas savo asmeninių raidžių neišsigalvoja.

Jei Seimas įteisintų lotyniškas raides, ar tai nebūtų diskriminacija, tarkime, Lietuvos rusų atžvilgiu, nes kirilica nebūtų įteisinta?

– Be abejo, tai būtų diskriminacija, ir net ne tik rusų, bet visų Lietuvoje gyvenančių Tautų, kurios naudoja ne lotyniškus rašmenis: rusų, graikų, bulgarų, arabų ir t.t. Todėl turėtume įteisinti visų pasaulio Tautų, kurių atstovų gyvena Lietuvoje, rašmenis. Tačiau lietuvių kalba yra valstybinė ir Lietuvoje turi būti rašoma ja. Vardai ir pavardės taip pat yra kalbos dalis, todėl irgi turi būti rašomos lietuviškai. Kaip sakiau, jau vien dėl to, kad mes galėtume jas perskaityti, nes negalime juk mokėti visų pasaulio kalbų ir neprivalome, nes rašyba ir jos taisyklės yra Lietuvos vidaus reikalas.

Nemanau, kad toks sprendimas daromas dėl santykių su Lenkija pagerinimo, kaip tvirtina politikai. Santykius reikia gerinti kitais būdais. Dabar Lenkija patiria didžiulį ES spaudimą, nes ne vienu atveju elgiasi ne pagal ES reikalavimus. Štai šitoje vietoje reikia parodyti palaikymą Lenkijai ir santykiai pagerės. Tačiau Lietuvos pseudopareigūnai pažadėjo lenkiškas raides, o dabar Lietuva spaudžiama jų pažadą ištesėti. Tokių dalykų nežadant niekam jų ir neprireiktų, nes kiekviena Tauta rašo taip, kaip rašo, ir niekas joms negali nurodinėti.

– Panašu, kad mes Lenkijai raidžių klausimu pataikaujame be reikalo, nes Lenkijos lenkams jis nėra aktualus: kai Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis viešėjo kaimyninėje šalyje, klausimų apie tai nesulaukė ne tik iš Lenkijos vadovų, bet ir iš žurnalistų.

– Ne tik Lenkijos lenkams, bet ir paprastiems Lietuvos lenkams tai nėra svarbu. Jie turi nusistovėjusias pavardes ir nemanau, kad imtų masiškai jas keisti. Pirmiausia dėl nepatogumų. Juo labiau kad tai yra jau įprasta pavardės forma. Čia yra tik Lietuvos lenkų politikų politikavimas. Jiems reikia konfliktų, kad būtų matomi ir galėtų rodyti, kad kažką veikia. Kai baigsis šis konfliktas, bus siekiama kito. Tačiau taip tik kiršinamos tautos, o išspręsti šį konfliktą yra sudėtinga, nes tai yra Konstitucijos klausimas. Konstitucija sako, kad lietuvių kalba yra valstybinė, o Lietuvos asmens dokumentai išduodami valstybine kalba.

Kai buvo renkami parašai už kalbos išsaugojimą, procese dalyvavo ir „valstiečiai“, o dabar kone pusė jų yra už tai, kad nelietuviškas raides būtina įteisinti ir paso pagrindiniame puslapyje…

– Teisingai pastebėjote. „Valstiečiai“ į rinkimus ėjo su iniciatyva, kad nebūtų pažeidžiama lietuviška abėcėlė, kad nelietuviškos raidės būtų tik papildomų įrašų puslapiuose. Rinko parašus, skelbė tą idėją ir su ja laimėjo rinkimus. O keisti poziciją po rinkimų yra visiškas akibrokštas ir blogas precedentas. Jei taip galima elgtis, rinkimų kampanijos netenka bet kokios prasmės. Beje, „valstiečiai“ ne tik šiuo klausimu elgiasi priešingai, nei kalbėjo prieš rinkimus. Taip jie elgiasi ir žemės pardavimo saugiklių klausimu, aukštojo mokslo klausimu – kad aukštosios mokyklos nebus uždarinėjamos, ir t.t.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvos kelias, Lietuvos repolonizacijai – ne!, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

27 komentarai

 1. Gerb. Tomai, nesuprantama kaip turint tiek žinių, tiek patirties (kaip mokslininko), esate visiškai savotišku “burlioku”
  ant politikos, geo-politikos ir netgi kultūros politikos. Vien įvardu “regėjo-neregėjo” antraše tarsi traukiatės, piktinatės ir..
  “dingstat-danginatės” iš politinio gyvenimo. Kaip, – ogi paprastai, – regėjo ar neregėjo kas …tikrą delfiną (ne delfinariume), Arabijos-Lietuvos (rašmenų minty) sieną, ar kadaise buvusią, ar netgi …būsimą įsivaizduoti verčiat
  (apsikaišiojus “ginkluotėmis” pozicinėmis-precedentinėmis-kampanijomis tik bendravimą sau ir visiems – kas lietuviškai užkardinėjant…), nes visiškai nieko nepasakėte, nieko neįvardijote ir nepasiūlėte – kas galėtų ir kaip galima užkardyti
  “galimą” (be kabučių) Lietuvos Respublikos Konstitucijos sužalojimą birželio 20-ai dienai iš tiesų …nes apsibalsuos “teisėtai” ir kuopk tada “l a v o n y n ą politinį” išankstinių Seimo perrinkimo “perzumcijomis…”
  Todėl, – ne Tamstos “pseudopareigūnai” (būtinai nuo šiol svetimžodystes “kAbinkit”), o tada ir tada, tie ir tie, tokius nederamus veiksmus (veikas paviešinant jų – a i š k i a i) atlikę, turi būti n u š a l i n a m i. Tik tiek: kas ką kaip ir kur
  …nedaramo jau padarę yra (!?), o ne tai kaip gerb. V.Jasukaitytė “darys”, “nori daryti”, “skelbia darysiant”, PRI-
  I M S I A N T (o jau kaltinami išankstine išdavyste – tarsi būtų jau ĖMĘ …ir priėmę???)

  Todėl Tamstos užuominoms:
  “Andrius Kubilius 2008-aisiais nebūtų neapdairiai…W naudai…pseudopareigūnai”
  (prie ABIEJŲ 2017-05-09 balsavimų – “natyvos su alternatyva”) reikalingi aiškumai.

  Na nebent Jūs kalbintas dar iki 13 val. užvakar…
  Bet… labai labai dėmesį atkrepkite ir susiimkite (kaip Jūsų V.Vaitkevičius iš Mokslo aplinkos pas Jus),
  kad savąjį mąstymą, per savosios kalbos Žodį, jo galią, skvarbų ir šviesų išlaikyt.
  Tuomet galbūt “birželio 20 dienos galimo susisprogdinimo” ir išvengti pajėgsime.

  Ir…
  “istorija regėjo net baisiau”
  – nes istorija – VISKĄ REGĖJO
  (bet ne apie viską skelbė)

 2. Eirimas:

  Aš per visą šitą w raidės istoriją supratau vieną dalyką: paranoja gali pasireikšti įvairiomis formomis, tame tarpe raidžių baime. Lietuvių raštijos istorija su W raide tęsiasi nuo Mažvydo iki Basanavičiaus Aušros ir tai nepakenkė lietuvių kalbai. Automobiliai Volkswagen ir BMW taip pat nepakenkė. Nepakenkė jai ir Litexpo parodų rūmai anei Maximos parduotuvės.

  Tai absoliučiai kvaila manyti, kad keliems tūkstančiams žmonių pavardes pasirašius autentiška forma, staiga kažkas tokio įvyks. Neįvyks nieko. Tik piliečiai, kurie buvo diskriminuojami dėl savo nelietuviškos kilmės, galės pavardę užsirašyti autentiška savo forma.

  Tualetas WC pas mus daugiau teisių turi, negu už užsieniečių ištekėjusios moterys, ar užsienietį tėvą turintys lietuvių vaikai. Gėda man už tautininkų bukumą.

  • Algimantas:

   Firmų ženklai yra nekeičiami,nes jų niekas neatpažintų-jei net to nesupranti-tai tikrai bukas .

   • Žemyna:

    Į firmų ženklą žiūrima, kaip į piešinį. Dažniausiai taip ir būna – piešinys, piešinio su žodžiu kombinacija arba žodis išraitytas kaip piešinys. Jie patentuojami kaip vaizdas, o ne kaip žodis.
    Žmogaus pavardė nėra piešinys, tai daugiau skambesys. Didžioji pasaulio dalis ne taip seniai pradėjo masiškai naudoti rašytinę jo formą. Iki to tik bendruomenių ar parapijų vadai, ūkių savininkai, dvarininkai turėdavo bendruomenių bei ūkio nuosavybės apskaitos knygas, kuriose susiregistruodavo turimas „galvas”…

   • Eirimas:

    Pavardės nekeičiamos taip pat – čia yra asmens tapatybės ženklas. Ar nori pasakyti, mano mielas, kad firma, tualetas ir automobilis Lietuvoje turi daugiau teisių į savo tapatumą, negu piliečiai?

    • Žemyna:

     Jei pastebėjai tamsta, „posėdžių” kambarėliai žymimi Λ / V arba ▲ / ▼ ženklais. Nepasiklyskime. Kol lyginsime nelygintinus daiktus, kol nepajėgsime matyti, kas tiesiai prieš mus yra, tol mus ir mulkins, ir tą pučiamą burbulą naudos palaikyti čia būseną, kai iki sprogimo labai netoli. O naivuoliai tarnaus mielai užsidegančiomis „bikfordutėmis” ir tenkins politikos aferistų norą „kovinį serialą” matyti „čia ir dabar”…
     – Kur tamsta matai pavardės originalą Kirkilo &Co pasiūlyme?

     ORIGINALIAI TARIAMA pagal QWX
     parašyta: parašyta:
     ↓ ↓ ↓
     Fhón Aon Fhon
     M’fhón Maon Mfhon
     Séimhigh Šeiva Seimhigh
     Tiocfadh Čioku Tiocfadh
     Taip, kaip trečiame stulpelyje QWX abėcėle įrašytos pavardės skambės visiškai nepanašiai į originalų skambesį, todėl ilgai teks pratinti save atsiliepti į svetimą garsų rinkinį …

     Kas pateikia tikrąjį nelietuviškos pavardės skambesį? – tik įrašas VALSTYBINE kalba… Įrašas vien nevalstybine kalba kelia ir labai realių žalų grėsmę.
     Situacija: priešoperacinėje palatoje guli be sąmonės prancūzas, portugalas ir ispanas. Visų pavardės pasuose ir ligos kortelėse visiškai vienodos. Jeigu įrašas būtų ir valstybine k., chirurgai nenupjautų kojos tam, kas laukė gerklės operacijos. o kitas nebūtų nuo kojos gangrenos miręs. Arba gali tamsta įsivaizduoti situaciją kalėjime, kur du vienodomis pavardėmis laukia skirtingų nuosprendžių įvykdymo…
     Kas teikia MŪSŲ pilietės santuokinės pavardės originalų įrašą, suprantamą jos VYRO valstybėje? – tokį patogumą suteikia tik dvikalbis pasas, siūlomas TALKOS, jau išbandytas Latvijoje. Bet tuos, kas gavo užduotį prieštarauti visada ir viskam, kas gali sumažinti įtampą, t.y., kam liepta nuolat „gaminti nepasitenkinimo protestus”, tuos „Talkos” variantas veikia, kaip prarytas ežys stemplėje? Dar išmetė paskutinį „kovinį argumentą” – kad tai sovietinio pavyzdžio pasas… Tai išmeskit iš namų sovietmečiu spausdintas knygas, baldus, negyvenkite senelio sovietmečiu statytame name.
     Paklauskite tų, kas seniai jau JAV, Australijos, Anglijos ar kitų šalių piliečiai – ar jie gali reikalauti standartiniame tos šalies pase svetimomis, JŲ TARNYBOMS ir PILIEČIAMS nesuprantamomis raidėmis parašytos pavardės? Jie atsakys, jog šios šalies įstatymai privalomi kiekvienam piliečiui, o jų tautybė „ne prie ko”.
     Todėl visi Trumpai ten NE GINČO tvarka tampa Trampais, o Šimkai gali iš dviejų rinktis: Shimkus, ar Simkus (tik tada nuolat girdės ne savo pavardę).
     Nežiūrint, kad lyg ir tos pačios raidės įrašytos, vienoje šalyje šios raidės žymi vienus garsus, o kitoje šalys – dar kitus. O jeigu kurioje nors iš šalių tokios raidės apskritai nėra, ji liks neįrašyta, ir pavardė neteks pirmapradžio pavidalo.
     Neturi visa visuomenė prie tų derintis, kas atsivežė iš kur nors mums neperskaitomų pavardžių. Suaugusiam ne tik kad vaikiška, bet net nepadoru to norėti. O prieš tuokiantis reikėtų įstengti bent jau tiek suvokti, kad ištekant už kitos šalies piliečio kažkas keisis. Nebebus taip, kaip įprasta buvo.

    • LosAngeles:

     ‘..Ar nori pasakyti, mano mielas, kad firma, tualetas ir automobilis Lietuvoje turi daugiau teisių į savo tapatumą, negu piliečiai?..’

     Ar nori pasakyti, kad kazkas turi tureti daugiau teisiu uz kitus? Tai diskriminacija, tamstai kaip labai tolerastiskam tai turetu buti baisu… Bet tada reikia iteisinti ir skandinavu raides, ir portugalu, ir kirilica, ir … ir uz indu dabar ne retenybe istekejusi. Puiku, turesime pati didziausia raidyna pasaulyje, klausimas tik ar patys jame susigaudysime, jau nekalbant apie tokio kelio trumparegiskuma. Pasaulyje labai daug raidziu, kuriu Lietuviu kalboje nera… Na, trumpai tariant- nusisnekate, tai ka siulote ir kuo tai grindziate yra kelias i visiska maisalyne

  • Kiemsargis:

   Balsas iš radijo(arba antraštė laikraštyje): Temstant “Citroën” sudaužė “Peugeot”.

 3. vaidotas:

  Eirimui.Nežinau tamstos pavardės,bet kitose šalyse mūsų pavardės tikrai būtų rašomos remiantis tų šalių kalbų taisyklėmis,neatsižvelgiant į “autentiškumą”.Toje pačioje Lenkijoje lietuviškos pavardės rašomos sulenkintos,o Lietuvoje lenkiškos pavardės-pagal skambesį.

 4. Vilniukas:

  Eirimui. Tamsta komentuoji, kad tik komentuoti (“Lakštingala negali nečiulbėti”)… Dar kartą perskaityk straipsnį, nes akivaizdu, kad “nepagavai kampo”, kitaip sakant, maišai miltus su tiltais…

 5. Žemyna:

  Palaukit, tai dar ne pabaiga. Ar ne pats kultūrologu save pristatantis Savukynas šiandien savo laidoje (Dienos aktualijos per LRT 11 val.) išmetė genialią mintį, kuri gal visai patiks Kirkilui ir kitiems perversmininkams – iš serijos , koks skirtumas, kaip rašyti – ko čia smulkintis, žr., kaip jaunimas komentarus rašo, iš viso apsiriboja trimis raidėmis (a la krc), ir nieko, ir supranta vienas kitą, o čia dėl qwx tiek triukšmo.

 6. LosAngeles:

  ‘..Čia yra tik Lietuvos lenkų politikų politikavimas. Jiems reikia konfliktų, kad būtų matomi ir galėtų rodyti, kad kažką veikia. Kai baigsis šis konfliktas, bus siekiama kito..’

  Tai akivaizdu. Argi kam del to kyla klausimu? Kad ir kiek zemai lenksimes, lenku ponas visada gali itarti kad per mazai, reiketu dar… Kol nebus oficialaus tarpukario Vilniaus padeties ivertinimo, tol tikrojo ‘strateginio partnerio’ veido neisvysime. Labai grazus ir kilnus reikalavimai, pagristi tik garsiu rekimu ir reikalavimu, beigi sustiprinti apvalia sumele is ‘kresu remimo fondo’… Kazin, kaip su tuo fondeliu susije aktyviausi ‘lietuviu svietejai’: kubilius, kirkilas… Tipo is baisaus rupescio ‘mazuma’ toks ju uolumas?

 7. Karolis:

  Na šito iš “valstiečių” tikrai nesitikėjau…Pateisino “valstiečių” vardą su kaupu – nusilenkė lenkų ponams iki pat žemės. Vergai lieka vergais. Gėda. Siūlyčiau Karbauskiui pasikeisti pavardę į Karbowsky, kol nevėlu, nes tuoj ponuliai ateis pas mus su kitais reikalavimais.
  Kažkada kažkas metė lozungą – “Lietuva drąsi šalis”. Įdomu, kurioj vietoj ta drąsa?

 8. Rimgaudas:

  Norėčiau paklausti alkas.lt redakcijos, kodėl dingo Kirkilo ir kitų lietuvių kalbos išdavikų gėdos stulpas su nuotraukomis dešinėje, nes prie jo reikia pridėti dabar Karbauskio, Skvernelio bei V. Pranckiečio portretus kaip valstiečių ir žaliųjų partijos rinkiminės programos vykdymo išdavikus.. Parlamente privalės būti atviras balsavimas dėl naujų garsų mūsų raidyne įvedimo ir tada kalbos išdavikų gėdos stulpo puslapį reikės papildyti naujais veidais amžiams.
  Prezidentė jau anksčiau pasakė, kad lietuvių kalba neturi būti prekybinių mainų objektu ir todėl jos, kaip lietuvių kalbos išdavikės, portretas šalia p. Kirkilo, V. Pranckiečio, Karbauskio bei kitų kitų prie gėdos stulpo prikaltas nebus. Valstiečiai, žalieji ir socdemai, matyt, runkelinės, kartais, per daug paima – laikas būtų išsipagirioti.

 9. visų amžių sukilėlis:

  Lietuviams visiškai užtenka ligšiolinės tradiciškai susiklosčiusios abėcėlės. Kuriems mažai vienos V ir reikia pasistiprinimui dar vienos V., t. y. dvigubos W – jų rūpestėlis. Tokie turi prisitaikyti prie esamos lietuvių kalbos ir neteršti visokiais šnypščiančiais, šveplais, svetimais garsais skambios, vienos savičiausių pasaulyje – mūsų kalbos. Toji dviguba W – kaip apsigimusios laiku neatskirtos Siamo dvynės. O pritariantys mums svetimų raidžių įteisinimui – tai lenkų ponams lenkusių baudžiauninkų nelaimingos sielos, anųjų nusižeminusiųjų palikuonys.
  Alko redaktoriui reiktų paskelbti lietuvių kalbos niekintojų. išdavikų vardus, pavardes, pirmiausia – seimūnų, pritariančių svetimų raidžių įteisinimui.

 10. Laura:

  Neturi teisės nei Kubilius, nei Kirkilas , nei Skvernelis pažadėti pakeisti valstybinės kalbos abėcėlę.
  To daryti neleidžia LR Konstitucija, gal Prezidentė sutramdys Varšuvos tarnus ir privers laikytis pagrindinio valstybės įstatymo. Konstituciją keisti galima tik referendumu.
  Kalčiausia Kalbos komisija, kuri leido daryti išimtis, tai ir prasidėjo išdavystės. Turime reikalauti tokios komisijos ir jos pirmininkės atstatydinimo. Patys kalbininkai su politikų pagalba, griauna lietuvių kalbos taisykles, abėcėlę…

 11. Žemyna:

  Rašykime ne tik čia, bet rašykime ir patiems Seimo nariams asmeniškai (ypač tiems 70-čiai) ir Prezidentei.
  70-tuko adresus rasite čia, komentaruose po L. Astros straipsniu
  /2017/04/10/l-astra-kaip-vykdoma-politine-prekyba-lietuviu-kalba/?comments#comments
  Paraginkite visus (laiptinės) kaimynus, pažįstamus, kolegas, bendramokslius – kad asmeniškai rašytų.
  Ignoruojami 3 Konstitucijos straipsniai – Kalbos, VLKK, Konstitucinio teismo.
  Ignoruojama 70000 surinktų referendumo statusą turinčių parašų už latviško pavidalo pasą,
  Kirkilo planuose apskritai nušalinti VLKK nuo šio klausimo sprendimo.
  Žodžiu, lems ne VLKK, o jų asmeniškai parinkta tam pritariančių „ekspertų komisija”. Nepritariantieji paprasčiausiai nebus prileisti. JEIGU NEPAREIKALAUSIME LAIKYTIS KONSTITUCIJOS.
  Taigi, tik mūsų visų Sąjūdžio banga būtų pajėgi nuplauti šią gėdą nuo Seimo veido…

 12. Romas:

  Net per rusų okupaciją mūsų niekas nevertė keisti raidyno į slavišką ar jam panašų, o kas čia dabar atsitiko?

 13. EJ:

  Zmones, supraskite pagaliau, kad cia kalba eina ne apie sulenkinima. Lenkai neturi Q ir X. Kaip sakant, Setonas negali nemeluoti- tokia jo prigimtis. Cia akivaizdu, kad iniciatyva eina is ES valdininku palaipsniui sukuriant viena globalia abecele. Na, o musu melagiai valdininkai net ir to liaudziai pasakyti negali. O gal daugelis is ju net nenutuokia kas vyksta ir aklai vykdo kas liepta. Atakuojama tautine savimone, rastas, kultura…

 14. žmogus:

  Pritariu E.J. Geras Rimgaudo pastebėjimas: kur dingo gėdos stulpas .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: