Nepaisydami Vilniaus mero nepritarimo visuomenininkai gamins paminklą Vyčiui (video) (2)

Rengėjų nuotr.

Rengėjų nuotr.

Visuomeninių organizacijų ir pavienių asmenų sukurtas Vyčio paramos fondas ketina gaminti Lukiškių aikštei skirtą paminklą, nepaisydami neigiamo sostinės mero Remigijaus Šimašiaus požiūrio į šį projektą.

Vasario 16-ąją autoritetinga komisija paskelbė geriausius Vyčio paramos fondo paskelbto skulptūros, įamžinančios kovojusius už Lietuvos laisvę, konkurso modelius.

Daugiausia balų (eilės tvarka) surinko modelis „Laisvės karys 1“ (Nacionalinės premijos laureatas skulptorius Arūnas Sakalauskas, Algis Vyšniūnas, Laimonas Bogušas), „Baltai“ (skulptorius iš Vilniaus Gitenis Umbrasas), „Šviesą nešantis“ (skulptorius iš Kauno Stasys Žirgulis). Jiems bus įteiktos Fondo premijos – 3, 2 ir 1 tūkstantis eurų.

Konkurso komisiją sudarė 15 narių:

Architektas,VDA profesorius, Nacionalinės premijos laureatas Algirdas Žebrauskas (komisijos pirmininkas), istorikas, VU profesorius, Nacionalinės premijos laureatas Alfredas Bumblauskas, Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos Garbės pirmininkas Jonas Burokas, fotografas ir grafikas, LRV meno premijos laureatas Rimantas Dichavičius, Sausio 13-osios brolijos pirmininkas Kasparas Genzbigelis, Dim. Brigados generolas, Vyčio kryžiaus kavalierius Česlovas Jezerskas, menotyrininkė, Valstybinės paveldo komisijos pirmininkė Evelina Karalevičienė, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos tarybos pirmininkė Vincė Vaidevutė Margevičienė, architektas, Lietuvos architektų sąjungos Ekspertų tarybos pirmininkas Saulius Misevičius, Vilniaus miesto vyr. architektas Mindaugas Pakalnis, architektas, VGTU docentas Saulius Pamerneckis, istorikas, ilgametis heraldikos komisijos pirmininkas doc. dr. Edmundas Rimša, skulptorius, Nacionalinės premijos laureatas Lionginas Strioga, menotyrininkė, LRV Kultūros ir meno premijos laureatė dr. Nijolė Tumėnienė, skulptorius, LRV Kultūros ir meno premijos laureatas Antanas Žukauskas.

Fondas vasario 21 dieną pasirašė preliminarią sutartį su Vyčio paminklo konkursą laimėjusiu skulptoriumi Arūnu Sakalausku. Pasak Vyčio paramos fondo atstovo Viliaus Kavaliausko, tai reiškia, kad paminklas bus pradėtas gaminti.

Spaudos konferencijos metu V. Kavaliauskas pareiškė, kad bus toliau renkami pinigai, finansuojami gamintojai, prižiūrėsima gamyba. Bus siekiama užtikrinti, kad skulptūra būtų pastatyta, atidengta vasario 16 dieną, per šimtmečio iškilmes.

V. Kavaliauskas apgailestavo, kad sostinės savivaldybė ir nebendrauja, ir nebendradarbiauja šiuo klausimu su visuomenininkais. Pasak jo, sostinės meras R. Šimašius, neatsako į kvietimus susitikti, nebuvo atvykęs pažiūrėti konkursui pateiktų projektų.

Visuomeninio judėjimo atstovas apgailestavo, kad sostinės meras, išsakydamas savo nuomonę, įžeidinėja visuomenininkus, įžeidinėja konkurso rengėjus, įžeidinėja menininkus.

„Nemanyčiau, kad meras, nors ir Vilniaus piliečių išrinktas, turėtų tokius įgaliojimus, kad net nematęs sakytų savo triuškinančią nuomonę apie dalykus, kurių galbūt tiesiogiai ir neišmano“, – pridūrė jis.

Pagal pirminę sąmatą, daugiau nei šešių metrų aukščio bronzinio Vyčio išliejimas kainuotų apie 300 tūkst. eurų, dar apie 250 tūkst. eurų kainuotų postamentas, kuriame būtų įamžinti svarbiausi mūšiai. Vyčio paramos fondas tikisi, kad postamento gamybą finansuotų valstybė.

Šiuo metu Lukiškių aikštė uždaryta, ji rekonstruojama, darbus ketinama pabaigti iki šių metų rudens.

Nugalėtojai:  

„Laisvės karys 1“ 

„Baltai“ 

„Šviesą nešantis“

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: