Kryžkalnyje ketinama pastatyti paminklą Lietuvos partizanams (10)

Kryžkalnyje pastatyti paminklą Lietuvos partizanams | rengėjų nuotr.

Kryžkalnyje pastatyti paminklą Lietuvos partizanams | rengėjų nuotr.

Lietuvos pokario partizanų kova už Lietuvos laisvę buvo išskirtinis reiškinys. Tai ne vien didvyriška kova su daug galingesniu priešininku, neteisėtai šeimininkavusiu Lietuvos žemėje. Tai ne vien bunkeriai, pasalos ir išdavystės, miestelių aikštėse suguldyti žuvusiųjų partizanų subjauroti kūnai.  Tai ir daugybė asmeninių gyvenimo tragedijų, išskirtų šeimų, daug skausmo, tačiau ir daug tvirtybės, valios kovoti iki pabaigos. Tai herojiškas lietuvių tautos karas tada, kai daugeliui kitų Europos šalių jis jau buvo baigtas. Tai karas, kuriame buvo įrodyta, kad maža tauta gali būti labai stipri ir nepalaužiama iki pat šaknų.

Karas po karo truko devynerius metus, apėmė visą dabartinę Lietuvos teritoriją. Partizanai veikė pagal organizuotą struktūrą, dėvėjo nepriklausomos Lietuvos kariuomenės uniformas, 1949 m. vasario 16 d. pasirašė Lietuvos Laisvės kovos sąjūdžio deklaraciją. Partizaniniame kare dalyvavo apie 50 tūkst. partizanų ir jų rėmėjų, žuvo daugiau kaip 20 tūkst.

Siekdama įamžinti šį neeilinį mūsų istorijos laikotarpį Tėvynės partizanų kovos įamžinimo sąjunga siūlo Kryžkalnyje pastatyti paminklą Lietuvos partizanams. Šiai idėjai pritaria Lietuvos kariuomenės vadovybė. Tai būtų pirmasis valstybės  lygmens paminklas partizanams. Šiuo projektu siekiama ugdyti Lietuvos Respublikos piliečių patriotiškumą, pagarbą Lietuvos partizanams ir Lietuvos kariuomenei, gilinti istorines žinias.

„Partizanų žvalgyba“ | rengėjų nuotr.

„Partizanų žvalgyba“ | rengėjų nuotr.

Kryžkalnis pasirinktas dėl palankios geografinės padėties ir todėl, kad Vakarų Lietuvos, tiksliau Raseinių krašto, partizanai Kęstutėnai Lietuvos partizanų sąjūdžiui vadovavo nuo 1947 metų. Kęstučio apygardoje buvo itin aukštas organizuotumo lygis, apygardos partizanų vadovybė vienijo Žemaitijos ir visos Lietuvos partizanus.

Paminklo (skulptūrinės grupės) projektas parengtas naudojant autentišką Lietuvos partizanų nuotrauką, kuri yra pavadinta „Partizanų žvalgyba“. Šia originalia skulptūra įprasminamas ir įamžinamas  Lietuvos partizanų – karžygių nemarios Laisvės kovos atminimas, lietuvių tauta kviečiama būti budri, bet kuriuo metu pasiruošusi apginti savo valstybę, laisvę ir nepriklausomybę.

Kryžkalnyje pastatyti paminklą Lietuvos partizanams | rengėjų nuotr.

Kryžkalnyje pastatyti paminklą Lietuvos partizanams | rengėjų nuotr.

Projekto autorius – Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo gynėjas skulptorius Gintautas Lukošaitis. Be daugelio kitų darbų, Gintautas Lukošaitis sukūrė paminklą LLKS Prezidiumo pirmininkui generolui Jonui Žemaičiui-Vytautui (prie Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos) ir kaip parengiamąjį (signalinį) Kryžkalnio skulptūrinės grupės darbą – antkapinį paminklą partizanui dimisijos pulkininkui Leonui Laurinskui-Liūtui Tauragėje.

Paminklo projektas | rengėjų nuotr.

Paminklo projektas | rengėjų nuotr.

Paminklą ketinama pastatyti visuomenės paaukotomis lėšomis. Pirmuosius 10 tūkst. litų savo asmeninių santaupų paminklui pastatyti paaukojo a. a. partizano dim. plk. Leono Laurinsko-Liūto žmona Valerija Laurinskienė.

Prisidėti prie paminklo partizanams gali kiekvienas paaukojęs lėšų:

Tėvynės partizanų laisvės kovos įamžinimo sąjunga“
į/k 303472436, sąskaitos numeris: LT 47 7300 0101 4220 5090
Adresas:  Pamėnkalnio g. 13, Vilnius LT – 01114.  

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

10 komentarų

 1. Bartas:

  Labai geras sumanymas. Gal “lyvio” minimi “stribai” nesutrukdys šio sumanymo įgyvendinti.

 2. Diedas:

  Kiaulės komunistai nedaleis.
  Arba prastums kokią nors paminklo parodiją, kurios net arkliai baidysis.

 3. Kemblys:

  Nuotrauka labai gerai atspindi Karių ryžtą!
  Prie paminklo, gal, reikėtų dar pastatyti SUREMTUS ginklus..? Būtų išreikšta Kario pagarba Ginklui.

 4. andrius:

  Liberastai ir stribų anūkų partija darys viską, kad šio paminklo nebūtų.

 5. Lietuvai ne paminklų, o darbo žmonėms reikia.
  Nebeužsiiminėkite vaikų žaidimais.

 6. Egipra:

  Tik nepradėkite mažais paminkluciais užkišti tą Kryžkalnio kalnelį, reikia vieno rimto, ne mažesnio nei kad buvo magdute, ba dabar jau šiukšlynas kažkoks uzveistas, kryžiai ir velnias ten žino kokios ten formos nedabaigtos…kaip 9 forto kopijos mažame formate… Ir ką jos ten reiskia… jau kartojasi, kartojasi Šiaulių kryžių kalno formatas, kam to reikia.., reikia originalumo…!!! …buvo magdute ir jos didybes ir padėkos azuolo vainiku visiems kariams, tame tarpe ir zydsaudziams ir lietuvsaudziams ir rusams ir baltarusiams ir…. partizanams ir… perejunams iš šiaurės y rytus, iš pietų y vakarus ir atv., matėsi plika akimi už 5 kilometrų….!!! vietoje jos vargiai kas ją ir beatstos… “Sunauja”vargiai ar besugebės atstatyti ar pastatyti tai ka pati sugriove vedama klastos, pykčio ir neapykantos… tai ir atspindi pastatytas atskiras kryzelis.. Kryžkalny turėtų būti vienas didelis kad ir kryžius ar simbolinis kryzius kaip kad zr.ntr. ir dar didesnis nei Kaltinenuose kad sudarytu bent ispudi ir originalumą, GENIALUMA… Sėkmės statant kažką įspūdingo ir didingo o ne beleka ir belekaip!!!

 7. Kemblys:

  Gal kas žino koks likimas šio sumanymo statyti paminklą Pokario Pasipriešinimo Kovų Dalyviams?

 8. Vytas:

  Naujas paminklas – beskonybės viršūnė. Sulipę viens ant partizanai atrodo tiesiog kvailai. Žiūrint iš toliau pavirsta į skruzdėlyną. Nesuderinta nei su vietos reikšme nei masteliu ir prasilenkia su elementariu skoniu. Aš už Kryžkalnio motinos atstatymai. Kryžkalnio motina kaip niekas kitas puikiai tinkanti vietai, puikiai priderinta ir gerai išpildyta estetiškai. Kažkiek artima Pirčiupių motinai. Galima tik stebėtis kaip skulptūros autoriams pavyko išvengti tarybinių laikų ideologinių klišių. Ko deja nepasakysi apie dabartinį projektą.
  Galima stebėtis Kryžkalnio motinos griovėjų bukumu, o dar labiau galima stebėtis kaip mikliai vėliau buvo pridenginėjamas šis šis nusikaltimas aukštesnių valdžių. Reikia ištaisyti šią klaidą.

  Čia subalansuota nuomonė: http://alkas.lt/2010/12/15/v-rutkunas-ar-apginsime-tautos-vertybes/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: