T. Baranauskas. Raudonosios dinastijos: Užkalnių atvejis (42)

Tomas Baranauskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Tomas Baranauskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Ne paslaptis, kad šiandieniniame politiniame, teisiniame ir kultūriniame elite iki šiol žymų vaidmenį vaidina savotiškos dinastijos, išaugusios iš dar prieškarinę Lietuvos Respubliką „dekonstravusių“ veikėjų šeimų. Tokioms dinastijoms priklauso ir Seimo narys socialdemokratas Juras Požela – Karolio Poželos, vieno iš už komunistinę veiklą 1926-aisiais sušaudytų „keturių komunarų“, proanūkis, taip pat buvęs jo partietis ir bendražygis Algirdas Paleckis, pasižymėjęs netikėtu atsivertimu į savo senelio – marionetinio 1940-ųjų sovietinio Lietuvos „prezidento“ Justo Paleckio – politinį tikėjimą, o taip pat gudresnysis Algirdo brolis – LRT generalinio direktoriaus pavaduotojas Rimvydas Paleckis… Į tokių dinastijų palikuonis, kaip paaiškėjo, galima įrašyti ir vulgariosios publicistikos žanrą išplėtojusį Andrių Užkalnį.

Apie savo garbingą kilmę Andrius Užkalnis prabilo naujausiame savo straipsnyje „Kas apgins Lietuvos rusus?“, kuriame riebiai iškeikė žurnalistę Rūtą Janutienę, pavadinusią jį Andrejum Zagornu. Čia pat jis  atskleidė savo šlovingas revoliucines šaknis – jo senelis, pasirodo, buvo žinomas veikėjas. „Toji televizinės kanalizacijos gyventoja žino, kad meluoja: mano gimimo data žinoma, archyvuose gali rasti, kas tą dieną gimė, ir kuo vardu buvo. Maža to, mano ir tėvas, ir senelis turėjo tą pačią pavardę. Senelis, docentas Petras Užkalnis, dėstė Vilniaus Universitete, ir tie duomenys lengvai surandami,“ – nepaliaujamai plūsdamasis savo genealogiją aiškina informacinio amžiaus „klikų generavimo“ meistras.

Toji lengvai surandama informacija yra tokia. Petras Užkalnis – literatūros kritikas ir komunistinio judėjimo veteranas – gimė 1907 m. gegužės 5 d. kaip Petras Kvietinskas Menkupių kaime (Kalvarijos apskrityje). Dar besimokydamas Marijampolės gimnazijoje įsijungė į pogrindinę komjaunimo veiklą, o 1926 m. rudenį, perėjęs į Marijampolės mokytojų seminariją, drauge su būsimuoju sovietiniu poetu Vytautu Montvila ir kitais komjaunuoliais, perėmė Marijampolės aušrininkų skyrių, užvaldė jo pinigus ir iš jų finansavo pogrindinę komunistinę veiklą. Už tokį aktyvizmą jis visgi buvo suimtas ir kalintas Varniuose bei Marijampolėje.

1928 m., pabėgęs iš kalėjimo, susigalvojo sau naują Užkalnio pavardę, kuri išliko visam likusiam gyvenimui ir buvo garbingai perduota jo palikuonims. Iš pradžių nusibastė Vokietijon, bet dar tais pačiais metais atsidūrė Maskvoje. Ten studijavo ir dirbo lietuvių komunistų šulo Zigmo Angariečio sekretoriate bei komunistinio žurnalo „Priekalas“ redakcijoje. Šiame žurnale rašė ugningus straipsnius komunistinio auklėjimo, ateizmo ir literatūros kritikos klausimais (neretai pasirašinėdamas V. K. Varnėno slapyvardžiu). Nuo 1946 m. dėstė rusų literatūrą Vilniaus universitete, parašė knygelių apie sovietinių tautų draugystę literatūroje, sovietinę rusų literatūrą ir kitomis temomis. Mirė 1984 m. sausio 30 d. Vilniuje. Jo bemaž keturių tūkstančių knygų kolekcija buvo perduota Vilniaus universiteto bibliotekai.

Tad šiuolaikinis publicistas Andrius savo aštrią plunksną galanda, turėdamas už pečių gausų senelio Petro kūrybinį palikimą, į kurį visada galima atsiremti, ieškant nenuobodžių išraiškos priemonių. Ir iš tiesų abiejų Užkalnių stiliuje jaučiasi šis tas bendro – abu jie kovingi, pilni tos pačios chunveibiniškos energijos ir komjaunuoliško entuziazmo, neieškantys žodžio kišenėje ir apskritai nesirenkantys žodžių, kai reikia taršyti savo priešininkus. Net ir „Priekalo“ puslapiams bei ankstyviesiems Petro Užkalnio tekstams būdinga itin netaisyklinga rašyba bei gramatika gyvai primena jo anūko Andriaus pamėgtas grafines kalbos „puošmenas“, tokias kaip „duskit pavidolei“ ir panašias…

Kaip literatūros kritikai abu Užkalniai nemėgsta sentimentalumo, verkšlenimo ir tokių autorių, kurie tariasi esą nuskriausti (anot Petro, tai esantis smulkiaburžuazinis, o anot Andriaus – sovietinio plebso bruožas). Jų abiejų idealas – bekompromisinė kova ir storžieviškos blevyzgos.

Užkalninė tradicija

Užkalninė tradicija

Žodžiu, dinastijų tęstinumas, komunistinė aristokratija ir jos transformacijos – savaime įdomus reiškinys. Laikai keičiasi, bet kai kurie archetipai išlieka ir, pakeitę spalvas bei geopolitines orientacijas, sėkmingai gyvuoja iki šiol beigi suskamba kaip šis tas naujo, nes juk nauja – tai užmiršta sena…

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

42 komentarai

 1. Šiaip:

  Tiesiog puikiai parašyta. Visai atsitiktinai atsiverčiau – taiklu ir teisinga.

 2. Šiaip:

  Ačiū už nuorodą. Vis tiek Baranauskas man labiau patiko. Kundrotas parašo tai, ką apie aną ir taip visi žino – koks jis yra. Ir čia negali nei ginčytis, nei prieštarauti. Gal tik patikslinti galima – deja, gerokai didesnė nei norėtųsi tautos dalis yra tokia kaip anas, ir kas baisiausia – tokia, kaip anas aprašo (jei rašytų visiškus plėnis, nebūtų toks populiarus). O va Baranausko tekstas man atvėrė akis, kodėl anas toks, kur jo ištakos, kodėl anas užsipuola ir nekenčia vienų ar kitų žmonių. Augęs privilegijuotoje sovietinių (idėjinių) partokratų (revoliucinių veteranų) šeimoje, vaikystėje didžiavęsis seneliu, greičiausiai kaip anūkėlis stovėjęs paradų tribūnose, gal net klasėje senelis buvo apsilankęs, o anas su raudonu kaklaraiščiu tiesiog sprogo iš pasipūtimo. Apsipirkinėjęs tikriausiai spec. parduotuvėse ir žirnelius putęs kas rytą. Taip pat dabar aišku, kodėl lietuvių kalbos nekenčia ir ant šakių kelia anglų – juk lygiai tą patį mąstė vaikystėje, tik anglų vietoje tikriausiai buvo rusų kalba. Žodžiu, viskas dabar savo vietoje.
  Su Kovo 11-ąja!

 3. vilius:

  Tomai, uztenka rasyk chuinia, kiek metų dar reikia laukti tavo disertacijos? Tai nenori ar nesugebi?

 4. mociute:

  Dekui autoriui uz issamu straipsni.
  Tai stai kodel A.Uzkalnis pats gerai nemokedamas anglu kalbos buvo LT ambasados Londone “palaimintas” buti oficialiu verteju!. O tai,ko gero, ivyko tuo metu kai Lietuvos ambasadoriumi UK buvo J.Paleckis?

 5. Artojas:

  Geras biogrfinis – demaskuojanti straipsnis , pagarba Tomui Jei ir daugiau publicistų taip rašytų, gal ir Lietuva būtų kitokia. Parašytų , pradedant Landzbergiu, Adamkum, Brazausku, Grybauskaite, Paulausku ir taip toliau. Gal tada žmonės suprastų ką renka kodėl taip yra ir kodėl Tauta nyksta.

 6. Tarnautoja:

  Šaunuolis Baranauskas , jis netuščiažodžiauja ,visada įdomu skaityti jo publikacijas, kurios paremtos faktais. Ačiū.O Užkalnio neskaitau, man jo viskas smirda.

 7. Labai šaunu! Istorikas Tomas atidengė visas Užkalnio kortas. Nors jo senelis iš Suvalkijos, mano kraštietis, bet ką padarysi… visokių kraštiečių būta ir yra. Suvalkijos žemė, šalia tokių garbingų lietuvių, kaip J. Basanavičius, V. Kudirka, ar V. Mykolaitis – Putinas, užaugino ir Z. Angarietį, ir J.Greifenbergerį ir dar kažkokį Užkalnį. Suprantama, kad jų giminės niekur nedingo, persidažė ir toliau patenkinti gyvena. Mūsų tėvai sakydavo, kad yra tokia žmonių kategorija, kuriems gerai prie visokių valdžių – tai persidažėliai ir išverstaskūriai

 8. Kamara:

  Ką mums, lietuviams, daryti? Esame nedidelė tauta, kurios stuburas išsukinėtas. Ar tokie lietuviški užkalniai nesupranta, kad tapo tautos naikinimo įrankiais.

 9. Vytautas:

  Lietuvos ponai ,dėl savo sąvybių nesugebėjo sukurti tvirto ekonominio pagrindo,kaip ir dabar. Ant silpno pamato ir įdeologinis anstatas skylėnėje, ir atsiranda norinčių jį sugriauti. Mano pensija 171e, o graiko 800e. Vienos dienos visos išlaidos negali būti didesnės už 5.70e. Taigi atimtas noras važiuoti autobusu į kovo 11 iškilmes ,nes liksiu nevalgęs.

 10. Ignas:

  Padėka autoriui, kad demaskuoja tokias šiukšles, kaip A.Užkalnis.

 11. stasys:

  Ko galima pasimokyti iš tokiu kaip Baranauskas ? tik to kad visos plėnys auga kitu, bet ne jo, soduose o jis kaip tas tiesos barometras dargi nurodys teisinga viso to kilme. Žmogus tik kūnas , o kūnas ne visada reikšią sistema ..Greičiau priešingai ..tik labai nedidelė dalis jo siekia eiti senomis tėvu pėdomis. Ir tai labiau išimtys nei koduota teisė. Man vizgi liko nesuprantama kada ir kur buvo užkasta tėvo teisė perduoti sūnui tai kas sukaupta jo gyvenime . Juk jei jau būti cinišku galima butu Baranauską įtartį ..ir šeimos kaip tokios vertybės niekintoju ..niekintoju ne ta prasme kad visi laisvi elgtis kaip tinkami ,.o ta kuri sako kad tai esminė žmogaus gimusio ne iš mėgintuvėlio pareiga rūpintis tais kuriu dėka čia stovime. Nepagarba gimdo nepagarbą,.. todėl savo ruoštu pasiremdamas kavos tirščiais galiu spėti jog autorius kelintos kartos „ atskilėlis“ kuriam svetima tėviško rūpesčio aksioma .O kai nieko neturi tai ir duoti nieko negali …nebent ta erzeli.
  Beje verta butu pastebėti str. minimi vyrai liko geru pavyzdžiu visiems tėvams ..mūsų šalyje ..kurioje, pasak statiškos, kas antra šeima skiriasi . Gal dėl to ir taip keistai atrodo toks poelgis iš šono žiūrint. Užkalnis tik grožinis personažas kurio buvimas neturėtu būti liginamas su Lietuvos nūdiena. Gėda pelėdą autoriau .

  • Uzkalni:

   nepasirasinek “stasiu” ir nekelk saves vel kaip meslo ant sakiu, visiems nuo taves jau seniai smirdi. Nesiteisink, nuo to dar juokingesnis daraisi, daugelis tave jau perprato, o likusiems cia ponas Baranauskas padejo, aciu jam uz tai. Taip kad neviduriuok, bukas uzkulni. Geriau issitrauk saugiai paslepta raudona kaklaraisti ir paverk i ji.

 12. Taip:

  Gerb.Tomai,betgi Andrius Užkalnis yra mėgiamas delfi.lt, ,,Senukų” radijo -Žinių radijas”.Kaip tai paaiškinti?

 13. Diedas:

  Užkalnis skandalistas pajautęs, kad už lietuvių dergimą gerai mokama.
  Bet iki Janutienės jam toil. Ši asaba jau daug metų kartais rafinuotai, o kartais ir visai atvirai Lietuvą maišo su mėšlu.
  Kad jos nuopelnai netušti, įrodo tai, kad pateko į Lietuvos turtingiausių žmonių sąrašą.
  Šiais laikais, smegenų plovimas pagal kremliaus nurodymus, pelningiausia specialybė.
  Net “Alke” kiekvieną dieną publikuojama į Putino dūdą pučiančių senų komunistų straipsniai.

  • ruta:

   Tamstai senatves demencija , kad lyginate sudmaisi uzkulni /kuris lojalus komunistinio -KGB rezimo uoliai funkcionierei Grybauskaitei / su Janutiene , kuri atskleide labai nemalonius biografijos faktus / nors sveiko proto zmogui , turinciam istorine atminti ir logika ir taip aisku is kur isnyro landsbergiai ir grybauskaites/ per savo knygas ir apie landsbergiu , grybauskaiciu , cepaiciu , cekuoliu ‘nuopelnus ‘ kolbaruojant su sovietiniu rezimu .

   • Gustavas:

    Jei nebūtų išnyre Landsbergiai tamsta gal ir dabar gyventumei sovietų lageri. Gal užtai ir pikstat, kad sugriovė sovietinį strojų. Pasigirkit ką pati nuveiket atgimimo laikotarpiu. Gal ir sušykta politikierė buvo Grybauskaitė sovietmeti, bet dabar užsienio politikoje sukasi nepriekaištingai. O Janutienės laidose mėšlo daugėja ypač kai kviečiami patarėjai ar užtarėjai šustauskai,malinauskai ,gražuliai,nakai ir jei nebūtų padvėse gal ir jarmalavičiai,burokevičiai, švedai ir t.t.

 14. lietuvis:

  tai Tomui Janutienė patinka? Nieko sau… O Užkulnį pažystu iš LRT, buvo toks biezdarius … Dar vienas balinimas DELFI: koks Brazauskas buvo kovotojas už nepriklausomybę… Juokiausi iki nugriuvimo…

 15. leta:

  Baikit žiūrėt “teliką” ir baigsis visokios “baikos”

 16. Benas:

  Lakoniškai, nes apie mėšlą ilgai neištversi. Ir simboliška – apsivalymas Kovo 11-tai…

 17. Algimantas:

  Ereliai musių negaudo, T.Baranauskas pro šalį nešaudo.

  Ačiū autoriui.

 18. Valdas:

  Tomas remiasi faktais, o ne gandais, tikras istorikas.

 19. Marijonas:

  Andrius Užkalnis užkniso juodai! Kovotojas prieš komunizmą (išties komunizmas – krikščioniška ideologija apie idealią visuomenę, joje nėra nieko blogo) pasirodo yra pats raudonas, net DNR lygmeniu. Cha-cha-cha!

 20. Rasa:

  Nepriklausomybės pradžioje teksto herojus ( anūkas) mėgavosi lengvai uždirbamais pinigais ir menkino mokslo teikiamą naudą gyvenime. Beje, nesu tikra, ar jis tą diplomą kažkokį yra kada nors gavęs. Visa jo stiprybė- aštrus ir įžeidžiantis purslojimasis.

 21. Povilas:

  Ar iš tiesų anūkai atsakingi už senelių veiklą ir gyvenimus? Kaip mes slykščiai susiprišiname, kur reiketų darnos formavimo, kad ir koks užkalnis ir būtų negeras

 22. Manau:

  Užkalnis yra šiuo metu geriausiai rašantis Lietuvos žurnalistas.💪

 23. ONA:

  CIA TAIP PRIMITYVIAI BARANAUSKAS JANUTIENE BANDO APGINTI ?

 24. JS:

  Iš tolo pažinojau universiteto dėstytoją Užkalnį. Buvo kalbama, kad jis įskundė Stalinui revoliucionierių Angarietį, kuris buvo KGB nukankintas ir nužudytas. Tokio išdaviko paveikslą, kiek pamenu, viename apsakyme sukūrė vienas iš žinomų rašytojų – gal R.Kašauskas. Buvo kalbama, kad prototipas – Užkalnis.
  Kai dėl Baranausko, tai jis turėtų pasirinkti istoriko ar anušauskininko (a la Juknevičienė) karjerą. Istorikas netaško propagandinių seilių, kaip tai daro Baranauskas (vis dar amžinas aspirantas?), – istorikas kalba tik faktais. Na, bet Baranauskas nežinia kaip tapo Lenino mokinys. Leninas teigė, kad nėra nepartinės, ty neideologinės,literatūros ir taikė tai taip pat istorijai. Baranauskas – tipiškas bolševikuojantis komjaunuolis, kuris faktus “aryškina” savo emocijomis, keiksmažodžiais, pseudomoksliškai tvirtina, kad komunistų genai vis dar persekioja jo įsivaizduojamą “gerąją” Lietuvą. Jam užtenka nuodingų seilių apspjaudyti net garbingą ir tragišką Požėlų šeimą. Jei Karolis Požėla buvo smetoninio susidorojimo auka (sušaudytas ne už veiklą, bet už įsitikinimus), tai jo sūnus – Juras Požėla, (nepaisant to, kad ir jo motina po tėvo žūties taip pat buvo Stalino kalinama), tapo pasaulinio garso lietuvių fiziku. Baranauskai, apsigink bent disertaciją, kad turėtum bent elementarią moralinę teisę išsižioti apie Požėlas, Paleckius ir kitus žymius Lietuvos istorijos veikėjus!

 25. FAKTAS:

  Petras Užkalnis buvo žinomas kaip „revoliucinio ju-
  dėjimo” dalyvis. Nepriklausomoje Lietuvoje už veiklą ko-
  munistiniame pogrindyje buvo kalintas. Nuo 1928 metų
  gyveno ir dirbo Sovietų Sąjungoje, buvęs žymaus komu-
  nisto Zigmo Angariečio sekretoriumi. Į Lietuvą jis sugrįžo
  tiktai 1944-aisiais metais.

  • Galindas:

   Nuo 1944 m. rugsėjo 28 d. Lietuva (Vilniuje) trumpiau:
   “Tuskulėnų masinėse kapavietėse užkastųjų sąraše: rezistencijos dalyviai, Birželio sukilimo dalyviai (1941 m), Armijos Krajovos kovotojai ir kt.
   1944 m. buvo nužudyta 45, 1945 m. – 479, 1946 m. – 185, 1947 m. – 58 asmenys. Daugiausia egzekucijų įvykdyta 1945 m. kovo 2 d. (42 asmenims) ir kovo 21 d. (45 asmenims). Tarp nužudytųjų buvo įvairių tautybių žmonių: 559 lietuviai, 56 rusai, 52 lenkai, 38 vokiečiai, 32 baltarusiai, 18 latvių, 9 ukrainiečiai, 3 žydai, po vieną estą, uzbeką, totorių, osetiną, čiuvašą, armėną ir udmurtą.

   1988 m. Lietuvoje prasidėjus tautiniam atgimimui, imta rūpintis istorinės tiesos atkūrimu.”

   pagal h t t p://genocid.lt/tuskulenai/lt/552/c/
   iš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro

 26. Marytė:

  Parašyta tik apie senelį, bet ir Andriaus tėvas (taip pat Petras) buvo raudonas, po sausio 13 dirbo “Kaspervizijoje”, skaitė žinias.

 27. Antanas Banys:

  Puikiai ir laiku demaskuotas varnėniukštis petriukas Užkalnis.

 28. Julius:

  “Raudonosios dinastijos: Užkalnių atvejis”

  O Zingerių atvejis?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: