K. Mažeika. Ženklinti nereikia laukti. Kur gyvūnų augintojams dėti kablelį? (7)

Alkas.lt, V. Vaiškūnaitės nuotr.

Alkas.lt, V. Vaiškūnaitės nuotr.

Įsigaliojus Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės įstatymo nuostatoms, nors ir pavėluotai, bet pirmieji augintiniai jau suženklinti, užregistruoti ir sistema, atrodo, veikia. Įstatymas reikalingas, tačiau ne tik kablelių, bet ir daug klaustukų atsiranda ir gyventojams, ir patiems įstatymo autoriams. Vis dėlto jeigu pasiseks, galbūt pagaliau visi sužinosime, kiek Lietuvoje auginama šunų, kačių ir šeškų. Šiuo metu apklausų duomenimis, per 90 procentų gyventojų šį įstatymą laiko absurdišku ir aktyviai rašosi peticijose už įstatymo atšaukimą, prieš visuotinį gyvūnų ženklinimą, nes, anot jų, augintiniai bus metami lauk vien dėl to, kad daugelis negalės sau leisti papildomų išlaidų gyvūno ženklinimui.

Didėjant priešpriešai tarp gyvūnų šeimininkų, veterinarijos gydytojų ir ypač šio įstatymo leidėjų, viešai kalbama ir skaičiuojama, jog vieno gyvūno paženklinimas (įskaitant mikroschemos kainą) ir įregistravimas Gyvūnų augintinių registre preliminariai turėtų kainuoti ne daugiau kaip 10 eurų. Ar tai reiškia, kad paslauga, kuri dabar kainuoja didžiuosiuose miestuose bent dvigubai daugiau, turėtų atpigti? Ar tai įmanoma?  Nors Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) yra įsipareigojusi nemokamai užregistruoti paženklintus gyvūnus, tai esamų problemų iš esmės nesprendžia. Žmonėms vis vien tenka mokėti tikrai daugiau nei 10 eurų.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariai ir gyvūnų gerovės specialistai ne kartą išsakė pozicijas dar įstatymo rengimo stadijoje ir siūlė aiškias priemones be papildomų išlaidų gyventojams.

Lietuvoje yra apie 2 mln. šunų ir kačių. Vieno gyvūno ženklinimas šiuo metu vidutiniškai kainuoja 20 eurų (didžiuosiuose miestuose – apie 25, regionuose – apie 15 eurų). Taigi, privalomas ženklinimas visiems gyvūnams, esant dabartinėms kainoms, pareikalaus daugiau nei 40 mln. eurų.

Būtų socialiai teisinga, jeigu gyvūnų ženklinimą kompensuotų valstybė, t. y. Žemės ūkio ministerija, per viešuosius pirkimus, minimalia savikaina nupirktų „mikročipus“ ir pavestų Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, per privačius veterinarijos gydytojus, suženklinti visus įstatyme numatytus gyvūnus. VMVT skaičiavimais, tai kainuotų iki 10 eurų vienam gyvūnui. Taigi, vietoj 40 milijonų eurų apsieitume su perpus mažiau. Į valstybės biudžetą išlaidas susigrąžintume per jau esamas rinkliavas už laikomus gyvūnus. Šiuo atveju gyvūnų savininkai mokėdami jau esamą rinkliavą už gyvūnų laikymą nepatirtų papildomų neplanuotų išlaidų, o kaimo gyventojams būtų lengviau planuoti išlaidas, kurios pasiskirstytų per kelerius metus ir nebūtų tokios skaudžios.

Neseniai pasirodė žinia, kad didžiuosiuose miestuose viešosios policijos pareigūnai gyventojų jau prašo pateikti dokumentus, įrodančius, jog gyvūnas yra paženklintas ir vakcinuotas nuo pasiutligės. Kaimuose ir rajonų savivaldybėse situacija priešinga. Kai kurie savivaldybių vadovai nemato įstatymo reikalingumo ir šį įstatymą vadina nelogišku. Iš dalies jie yra teisūs, nes įstatymas – kaip perkūnas iš giedro dangaus, o paslaugos mokestis tampa našta savivaldybių gyventojams. Todėl naivu tikėtis, jog pasibaigus pereinamajam laikotarpiui, 2017 metų balandžio pirmąją bus suženklinti visi šunys, katės ir šeškai.

Dar viena situacijos sprendimo alternatyva remiasi mokslininkų duomenimis, kurie teigia, kad net nedidelis mokesčių sumažinimas gali gerokai pakeisti galutinę paslaugos kainą, todėl pereinamuoju laikotarpiu, siekiant apsaugoti gyvūnų augintojus nuo pernelyg didelių ženklinimo ir įregistravimo paslaugų kainų, būtų tikslinga peržiūrėti įstatymus ir papildomais teisės aktais įvesti amortizacinį mokesčių mažinimo mechanizmą veterinarijos gydytojams, teikiantiems gyvūnų ženklinimo paslaugas. Tai užtikrintų paslaugos kainos prieinamumą visų socialinių sluoksnių gyventojams.

Įsisiūbuojant visuotiniam nepasitenkinimui, labai trūksta informacijos, kad paženklintam ir registruotam gyvūnui suteikiamas ne tik „asmens kodas“, bet ir visi duomenys apie jį kaupiami duomenų bazėje. Tai reiškia, kad ne tik bus galima identifikuoti priklydusį gyvūną, bet svarbiausia, kad veterinarijos gydytojas, prisijungęs prie Gyvūnų registro, matys, kada ir kokia vakcina jis buvo vakcinuotas, pas kokį veterinarijos gydytoją lankėsi anksčiau, o tai suteikia galimybę užtikrinti kokybiškas paslaugas gyvūno sveikatingumui garantuoti.

Pabaigai dar kartą priminsiu, kad pereinamasis laikotarpis truks dar metus, todėl linkiu nepanikuoti ir neskubėti, atsakingai rūpintis savo augintiniais ir tuomet 2017 balandžio pirmąją išvengsime šio įstatymo pokštų.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

7 komentarai

 1. pensininkas:

  Kablelį pastačiau: “Ženklinti nereikia, laukti”. Laukti tol, kol naujai išrinktas Seimas pripažins įstatymą netekusiu galios.

  • Goda:

   Gal laukti nepakanka,reikia spausti politikus. Šiemet rinkimai, reikia išsireikalauti iš savo remiamų kandidatų pažadą, kad atšauks įstatymą.

   Tiesą sakant, jei dabartiniame seime yra mąstančių, tai turėtų atšaukti dar iki rinkimų (geičiausiai planuoja tai priešrinkiminiam laikotarpiui) jei nori, kad juos perrinktų. O kuris politikas už ką balsuoja, galima pasižiūrėti seimo tinklapyje.

   Pozicija priverstinio čipavimo įstatymo atžvilgiu yra puikus indikatorius, rodantis kiek paprasti žmonės ir jų jausmai svarbūs politikams lyginant su noru įtikti ES. Nes kitą sykį norėdami įtikti ES jie gal patys padidins imigrantų kvotą.

   Deja, gražiai mokantis pakalbėti Puteikis šio egzamino neišlaikė – 2015 lapkritį jis balsavo už priverstinį čipavimą ir net už tą jo variantą, kur jis turi būti įgyvendintas iki 2016 liepos. Taip jis prarado mano balsą. Galbūt tautininkai grąžins žmoniškumą į seimą?

 2. Arūnas:

  Naminių gyvūnų čipavimas – grėsmė namiškių gyvybei.

  Sučipavimas nėra nekaltas dalykas kaip tai gali pasirodyti iš pradžių. Čipas – GPS mikroschema yra sukurta ne tik nustatyti gyvūno vietą ar jam priklausančius šeimininkus, bet tai yra įrenginys sukurtas žmones paversti biorobotais. Čipas tai sudėtinga mikroschema savyje talpinanti apie 250 000 tranzistorių ir kitokių radioelektronikos komponentų. Apie tai galite rasti išsamios informacijos internete. Jis sukurtas netik, kad suteiktų informaciją apie jo turėtoją, sąskaitas banke ar fiziologinius parametrus, bet kad juos transliuotų į priskirtus palydovus, o per juos taip pat gautų valdymą ir transliuotų nervinius impulsus į žmogaus genų-nervų sistemą ir jį valdytų. Čipas nėra sukurtas žmonių gėriui, o atvirkščiai padaryti visus visų tautų žmones pavaldžiam vienam valdovui – Antikristui, Spėjama, kad jis jau gyvena ir jo viešas pasirodymas nebežu kalnų, o atvirkščiai visai netrukus. Spėjama, kad jis pasirodys tuo metu kada žmonijai bus iškilusi Trečio pasaulinio karo grėsmė ir jis pasirodys kaip ypatingai sumanus vadovas ir laikinai sutaikins tautas, bet po to prasidės neregėtas krikščionių naikinimas ir persekiojimas. Būtent Antikristas ir yra tas Naikinimo Nuoboda arba pabaisa laikų gale užimsiantys Romos Vietininko (Popiežiaus) vietą, ir kai tai įvyks tuoj prasidės III pasaulinis karas, kaip rašyta Šventame Rašte. (Tada tegu visi bėga į kalnus… – Ev. Jėzus)
  Apie Antikristo sumanumą galite suprasti stebėdami invaziją islamo į Europą. Tikriausiai jau supratote, kad Islamas nieko bendra neturi su Dievu ir tikėjimu į Dievą, nebent kaip viską griaunanti ir naikinanti Opozicija. Nepainiokite to su tuo islamu kuris sakosi esąs taikus. Taikus Islamas iki to momento kol žmogus neperskaitė ypatingos Korano vietos, o kai ją perskaito Demono dvasia įsiskverbia į tokį musulmoną ir jį užvaldo ir jis tampa uolus antikristo armijos dalyvis. Negi galvojate, kad Vokietijos kanclerė Merkel arba net Lietuvos Prezidentė Dalia nėra sučipuotos? Ji uoliai vykdo Arabų šeichų valią. Spėjama, kad būtent antikristas ir gali būti gimęs kokioje šeichų šeimoje. Būtent jis ir pradės branduolinių raketų ataką į pasaulio sostines. Pagal pranašystes pirmosios raketos bus atmuštos, o už keliolikos minučių antroji salvė skris tiesai į visų didžiųjų pasaulio valstybių sostines, nes pirmasis atmuštas sprogimas bus apakinęs gynybines sistemas, o naujas nebus spėta paruošti…
  Naminių gyvūnų sučipavimas yra tik įžanga į būsimą žmonių sučipavimą. Net sučipuotas gyvūnas yra šnipas namuose – priešo ausys ir dislokacijos vieta. Antras pavojus, jei čipas bus generuotas kad perkeistų gyvūno elgseną ir paverstų jį laukiniu žvėriu. Sučipuotas Bulterjeras gali tapti žudiku namuose ir išžudyti visus namiškius užveiksminus jo žudančią programą per palydovus. Būtent gali būti panaudotas sunaikinti tiems šeimos nariams kurie nėra sučipuoti.

  • ka as matau:

   kad zmoniu cipavimas jau pradėtas ne paslaptis per tv 3 jau sakita kokia puiki dabar technologija ir isisiepe sakalite . ziuret i ja bloga. taigi pavojus akivaizdus totalios vergijos pasaulije pradzia ir naikinimas auksinio milijardo taisikles planas – arba barbarosa

 3. Žemyna:

  Mūsiškiai negalvodami imasi visko – su komjaunuolišku entuziazmu. Vali kolom, potom razbieriom. Tik tas potom labai brangiai atsieis biudžetui.
  Reikia čipuoti tuos, ką iš tiesų reikia čipuoti. Ir nesmurtauti ten, kur to nereikia. Jeigu aš pirkčiau katę už 1000€, tada man svarbu, kad jos nepavogtų. Štai ir išeitis – tokie turi būti čipuoti. Žodžiu, grynaveislių veislynai turėtų prekiauti tik čipuotais gyvūnėliais. Žodžiu, pasak jų neužmirštamojo AMB, Stepas paskui Stepą čipuoti, o ne vėl eilinį kartą prisidirbti, nes tingi galvą įjungti prieš balsuodami „už”…
  O aš įžvelgiu, kad čipavimas – tik žiedeliai. Paskui eis prievartinis skiepijimas, prievartinis lankymasis tikrinti sveikatą, visokių kitokių iniciatyvų brukimas smurtu. O reikalas baigsis labai paprastai – skurstantis žmogus vos išmaitina priglaustą benamį gyvūnėlį. Apie kokius dar prabangius išsidirbinėjimus gali svajoti? Reiškia, tie jų priglausti „bomžiukai” vėl taps benamiais, nes mūsų ponai nesuvokia, ką reiškia gyventi iš pagal jų gudrias formules dar gudriau paskaičiuotų pensijų..
  Čia lygiai kaip reikalauti į kokį sukiužusį Žigulį įmontuoti prabangią apsaugą ir dar kokią aparatūrą, kurią į Lamborginius montuoja…
  Teisinti savo lyg iš dangaus nukritusį sprendimą tuo, kad kažkurioje valstybėje taip daroma – dar kvailiau, negu toks sprendimas. Tu pirma pasiek KIEKVIENAM, net ir benamiui, tokį gerovės lygį, kaip ten, o tada jau gali ne tik čipus sugalvoti… Galėsi reikalauti, kad kiekvienam gyvūnėliui namuose būtų SPA centras įrengtas, kad jam gimtadienių puotos būtų rengiamos…

 4. Žemyna:

  Prieš apsisprendžiant šiuo klausimu, siūlyčiau imtis šio:
  … kad kiekvienas pilietis gautų 2250 eurų „pragyvenimui“…
  Tada jokie „čipai” nekels grėsmės mano uodeguotosios „čipsams”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: